Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Argiolas Turriga Isola dei Nuraghi Rosso IGT

Argiolas Turriga Isola dei Nuraghi is perhaps the best red wine that Sardinia has to offer. International wine critics - from James Suckling to Robert Parker's Wine Advocate and Gambero Rosso - award this blend of typical Sardinian grape varieties top marks year after year. The jurors leave no doubt that this red wine from the Argiolas family winery is of inestimable value to the reputation of viticulture in Sardinia.

Seductive notes of ripe cherries and plums characterize the bouquet and harmonize perfectly with beautiful vanilla tones, roasted notes and a warm herbal spice. The Argiolas Turriga Isola dei Nuraghi leaves a great impression on the palate with its soft, perfectly integrated tannins and outstanding structure and balance. Aromas of cassis also characterize this experience for the senses, which lingers for a long time thanks to its great density.

This powerful wine is already a delight in its youth, but has ageing potential that extends beyond 2040! This phenomenal creation from the Cannonau, Carignano, Bovale Sardo and Malvasia Nera grape varieties is aged for 18 months in new oak barrels from France, which gives the red wine its seductive vanilla aroma.

The Argiolas Turriga Isola dei Nuraghi sparkles dark ruby red in the glass. Enjoy this red wine from extremely low-yielding vineyards in the south of Sardinia, whose meticulously selected grapes offer all the more intensity, at a drinking temperature of 15 to 18 degrees. It goes well with grilled red meat, lamb or even a delicate cheese. We recommend Sardinian pecorino or parmesan.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2021
Ageing Potential:
2034
Region:
Sardinien
Country:
Italia
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Cannonau
Carignano
Bovale Sardo
Malvasia Nera
Alcohol content:
14,5  % by volume
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
GTIN/EAN:
8010544520751
Bottler:
ARGIOLAS
Via Roma 28/30
09040 Serdiana
Italien
Cantine Argiolas

Cantine Argiolas ist ein traditionsreiches Familienweingut aus Serdiana in Süd-Sardinien, dessen Geschichte bis in die 1930er Jahre zurückreicht. Gegründet von Antonio Argiolas, hat er im Laufe der Zeit durch behutsame Expansion – trotz vieler Widrigkeiten – mehrere Weingüter wie Sisini und Selegas erworben und damit die Grundlage für ein herausragendes Ensemble geschaffen.

Heute leiten seine Nachkommen, Franco und Giuseppe Argiolas, das Anwesen, das rund 250 Hektar Rebfläche umfasst – verteilt auf fünf Herkunftslagen: Serdiana, Trexenta (Sisini, Selegas) und Porto Pino, im Sulcis-Gebiet. Dort gedeihen autochthone Rebsorten wie Cannonau, Carignano, Vermentino, Nuragus, Bovale Sardo, Malvasia Nera, Monica und wenige exotischere wie Nasco und Monica di Sardegna. In einer Sammlung aus über 5.000 Rebstock-Keimlingen werden diese Sorten selektiert, bewahrt und weiterentwickelt.

Argiolas produziert sowohl eine Traditionslinie mit DOC-Weinen als auch eine Prestige-Linie mit IGT-Weinen, die dank kompromisslosem Qualitätsanspruch regelmäßig internationale Auszeichnungen erhält. Seit den 1990er-Jahren zählt die Cantina Argiolas zu den führenden Marken der italienischen Weinkultur – unter anderem als Mitglied im renommierten Kreis „Grandi Marchi“.

Ein starkes Engagement für Umwelt und Innovation spiegelt sich in Anwendungen wie einem nachhaltigen Photovoltaik-System wider – Teil einer tief verankerten Philosophie, die Tradition und Fortschritt verbindet. So steht Cantine Argiolas heute für sardische Weinkunst auf höchstem Niveau.

Cantine Argiolas

Cantine Argiolas ist ein traditionsreiches Familienweingut aus Serdiana in Süd-Sardinien, dessen Geschichte bis in die 1930er Jahre zurückreicht. Gegründet von Antonio Argiolas, hat er im Laufe der Zeit durch behutsame Expansion – trotz vieler Widrigkeiten – mehrere Weingüter wie Sisini und Selegas erworben und damit die Grundlage für ein herausragendes Ensemble geschaffen.

Heute leiten seine Nachkommen, Franco und Giuseppe Argiolas, das Anwesen, das rund 250 Hektar Rebfläche umfasst – verteilt auf fünf Herkunftslagen: Serdiana, Trexenta (Sisini, Selegas) und Porto Pino, im Sulcis-Gebiet. Dort gedeihen autochthone Rebsorten wie Cannonau, Carignano, Vermentino, Nuragus, Bovale Sardo, Malvasia Nera, Monica und wenige exotischere wie Nasco und Monica di Sardegna. In einer Sammlung aus über 5.000 Rebstock-Keimlingen werden diese Sorten selektiert, bewahrt und weiterentwickelt.

Argiolas produziert sowohl eine Traditionslinie mit DOC-Weinen als auch eine Prestige-Linie mit IGT-Weinen, die dank kompromisslosem Qualitätsanspruch regelmäßig internationale Auszeichnungen erhält. Seit den 1990er-Jahren zählt die Cantina Argiolas zu den führenden Marken der italienischen Weinkultur – unter anderem als Mitglied im renommierten Kreis „Grandi Marchi“.

Ein starkes Engagement für Umwelt und Innovation spiegelt sich in Anwendungen wie einem nachhaltigen Photovoltaik-System wider – Teil einer tief verankerten Philosophie, die Tradition und Fortschritt verbindet. So steht Cantine Argiolas heute für sardische Weinkunst auf höchstem Niveau.

Discover more
Cantine Argiolas
Skip product gallery

Product recommendation

Argiolas Korem Bovale Isola dei Nuraghi Rosso IGT
85 Prozent Bovale Sardo, veredelt mit den typisch sardischen Rebsorten Carignano und Cannonau: Der Argiolas Korem Bovale Isola dei Nuraghi ist ein fantastischer Rotwein aus Sardinien. Das Familien-Weingut Argiolas im Süden der italienischen Mittelmeerinsel fühlt sich dem authentischen, traditionellen Weinbau der Region in dritter Generation verpflichtet.Das Bouquet des rubinroten Weins ist eindrucksvoll vielschichtig. Noten von reifen Kirschen, Heidelbeeren, Himbeeren, Brombeeren und Zwetschgen harmonieren wunderbar mit einer tollen Würze und Vanilletönen. Suckling schreibt von wundervollen Aromen von Rosmarin und Lavendel, die sich mit roten Früchten (Pflaumen und Kirschen) vereinen.Am Gaumen zeigt sich der Argiolas Korem Bovale Isola dei Nuraghi satt vollmundig und samtig. Das Aromenspiel ist eindrucksvoll facettenreich. Anklänge von reifen, wunderbar eingebundenen Tanninen, von Holz, Kirschen sowie von Minze und auch Salbei erwarten Genießerinnen und Genießer. Suckling schreibt: „Vollmundig mit festen und polierten Tanninen, die intensiv sind und dem Abgang bemerkenswerte Länge und Konzentration verleihen.“10 bis 12 Monate reifte dieser Rotwein aus Sardinien im Barrique, im Anschluss noch etwa sechs Monate in der Flasche. Entdecken Sie diese authentisch sardische Weinkreation vom Familien-Weingut Argiolas bei einer Serviertemperatur von 15 bis 18 Grad.

Content: 0.75 litre (€43.33 / 1 litre)

Regular price: €32.50
bottle
Argiolas Meri Vermentino di Sardegna DOC
The Argiolas Meri Vermentino di Sardegna is an outstanding white wine from Sardinia. The bouquet has a seductively intense aroma and combines notes of grapefruit and mint with nuances of aniseed and fennel. "Fragrant, tropical on the nose, pineapple and banana with a hint of nutmeg, orange on the finish," says Falstaff. Kerin O'Keefe recognizes notes of jasmine and grapefruit in Wine Enthusiast.On the palate, the bright straw-yellow white wine is lively, fresh, powerful and juicy, with a great interplay of aromas. "A racy palate together with yellow peach and white currant. Salty mineral and lemon candy notes accompany the clear, spicy finish," judges O'Keefe, while Falstaff says: "Shows itself on the palate with great fruit melting and a fine creamy touch, clear and precise, stretches out beautifully and echoes pleasantly."Enjoy this powerful, dry white wine from the Argiolas family winery in the south of Sardinia at a drinking temperature of 12 to 16 degrees. Vermentino is an excellent aperitif. As a food companion, it is ideal with seafood, fresh salads with chicken, sushi or sashimi.

Content: 0.75 litre (€18.27 / 1 litre)

Regular price: €13.70
bottle
Santadi Villa Solais Vermentino di Sardegna
This white wine from Sardinia is redolent of grapefruit, orange blossoms and subliminally of nutmeg. The Santadi Villa Solais Vermentino di Sardegna is fresh and stimulating on the palate with a pleasant mineral note and mild acidity.The white wine is a blend consisting mainly of Vermentino (a grape typical of Sardinia) and a smaller percentage of Nuragus grapes (an autochthonous variety of Sardinia).The Solais Vermentino di Sardegna shines straw yellow with greenish and golden tints. The grapes were harvested by hand, and the wine was aged in stainless steel tanks. Enjoy it with pasta dishes with fish or white meat and, well-cooled, as an aperitif.

Content: 0.75 litre (€10.60 / 1 litre)

Regular price: From €7.95
Santadi Rocca Rubia Riserva Carignano
The Santadi Rocca Rubia Riserva Carignano from the Sardinia region seduces the nose and palate with a variety of aromas.Made from Carignano grapes, it is characterized by a deep ruby red. It is an excellent accompaniment to hearty dishes. The Santadi Rocca Rubia Riserva Carignano presents a variety of aromas on the nose. Fruity nuances of blackberry and blueberry meet tones of myrtle, leather, liquorice and a hint of vanilla and dark chocolate. Full-bodied and complex in taste with rum pot aromas and plenty of fruit sweetness, this red wine caresses the palate with a velvety softness. It has a long, lingering finish.The Cantina di Santadi winery makes this red wine from the Carignano grape variety, one of the most important grape varieties in Sardinia. Here in the coastal region with its mid-mountain character, the vines find optimal conditions for maturing. Thanks to this traditional red wine grape, the wine shimmers a deep ruby red in the glass.The intense and long-lasting aroma of Santadi Rocca Rubia Riserva Carignano comes into its own at a drinking temperature of 18 °C. This red wine is a good accompaniment to hearty meat dishes such as suckling pig or wild boar. This wine also harmonizes well with lamb gigot and roast veal. It also tastes wonderful with mature Sardinian sheep's cheese.

Content: 0.75 litre (€22.60 / 1 litre)

Regular price: From €16.95
Santa Maria di Palma Aragosta Vermentino DOC
The Santa Maria di Palma Aragosta Vermentino DOC is a classic of Sardinian wine culture and a symbol of the island's cuisine. Since its first bottling in 1967, this wine has delighted wine lovers worldwide with its freshness, lightness and pleasant drinkability.This white wine is pure summer pleasure: The varietal Vermentio di Sardegna smells primarily of fresh, ripe and crisp apples. On the palate, the straw-yellow wine (with greenish reflections) is dry, fresh, lively and harmonious. The finish has noticeable notes of almonds.The label gives it away: this white wine is an ideal accompaniment to fish dishes and shellfish. Enjoy the Santa Maria di Palma Aragosta Vermentino DOC at a drinking temperature of 8-10 °C.

Content: 0.75 litre (€11.20 / 1 litre)

Regular price: From €8.40
Santa Maria di Palma Aragosta Rosé DOC
The Santa Maria di Palma Aragosta Rosé DOC comes from the sun-drenched countryside around Alghero in north-western Sardinia, where the Cantina Santa Maria La Palma has been producing quality wines with a strong regional character since 1959.This dry blend of the Cannonau, Cagnulari and Cabernet Sauvignon grape varieties is a wonderfully uncomplicated delight. The Santa Maria di Palma Aragosta Rosé has a stimulating aroma of wild berries and hints of roses. On the palate, this rosé from Sardinia is fresh, lively and fruity, with a long finish.Matured in stainless steel tanks, this bright salmon-colored wine is an ideal accompaniment to antipasti and fish, soups or white meat and soft cheeses. Serve well chilled at 8-10 °C.

Content: 0.75 litre (€10.60 / 1 litre)

Regular price: From €7.95
Argiolas Turriga Isola dei Nuraghi Rosso IGT
Argiolas Turriga Isola dei Nuraghi Rosso IGT

€84.90

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle