Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Anthonij Rupert Optima

From the flagship range of Anthonij Rupert from Franschhoek in South Africa, we present the Optima. A cuvée made from the grape varieties Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc and Malbec. It is therefore a so-called Bordeaux blend.

A dark purple color in the glass already gives an idea of the complexity of this red wine. The nose is seductive and dense. The Anthonij Rupert Optima has a wonderful aroma of pepper and dark fruit. The palate is wonderfully elegant and smooth, with notes of blueberry, cassis, cedar wood, violets, cocoa and cigar box. The velvety texture with fine, polished tannins gives the wine a special sophistication. The oak aromas are always harmoniously integrated. The Optima spends 20 months in barrique barrels, which gives it a rich aroma.

A special red wine in every respect. Anthonij Rupert Optima is best enjoyed with grilled steak or an Indian curry dish.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2021
Ageing Potential:
2031
Region:
Darling , Franschhoek
Country:
Südafrika
Vineyard/Brand :
Alcohol content:
14,5  % by volume
Total acidity:
5,8 g/l
Residual sugar:
2,3 g/l
pH:
3,55
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Closure:
Cork, natural
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
GTIN/EAN:
6009800071863
Importer:
Weinland Ariane Abayan GmbH
Erikastr. 67
20251 Hamburg
Anthonij Rupert Wines

Anthonij Rupert Wines liegt am Fuße des imposanten Groot Drakenstein Mountain in Franschhoek und zählt zu den führenden Premiumweingütern Südafrikas. Gegründet zu Ehren des früh verstorbenen Winzers Anthonij Rupert, wird das Gut heute von Johann Rupert geführt. Ziel ist es, Weine von Weltniveau zu erzeugen, die das Terroir jeder einzelnen Lage authentisch widerspiegeln.

Das Weingut verfügt über mehrere Weinberge in renommierten Regionen wie Franschhoek, Darling, Swartland und Elandskloof. Diese Vielfalt an Klimazonen und Böden ermöglicht die Kultivierung eines breiten Sortiments – von eleganten Weißweinen bis zu strukturierten, lagerfähigen Rotweinen. Unter verschiedenen Markenlinien wie Cape of Good Hope, Protea oder den exklusiven Anthonij Rupert-Einzellagen entstehen Weine mit klarer Stilistik, Tiefe und Charakter.

Besucher erwartet ein stilvolles Weinerlebnis mit historischer Architektur, erstklassigen Verkostungen und einem malerischen Blick auf die Weinberge. Nachhaltigkeit, Präzision und kompromisslose Qualität prägen die Philosophie von Anthonij Rupert Wines – und machen das Gut zu einem Aushängeschild südafrikanischer Spitzenweine.

Anthonij Rupert Wines

Anthonij Rupert Wines liegt am Fuße des imposanten Groot Drakenstein Mountain in Franschhoek und zählt zu den führenden Premiumweingütern Südafrikas. Gegründet zu Ehren des früh verstorbenen Winzers Anthonij Rupert, wird das Gut heute von Johann Rupert geführt. Ziel ist es, Weine von Weltniveau zu erzeugen, die das Terroir jeder einzelnen Lage authentisch widerspiegeln.

Das Weingut verfügt über mehrere Weinberge in renommierten Regionen wie Franschhoek, Darling, Swartland und Elandskloof. Diese Vielfalt an Klimazonen und Böden ermöglicht die Kultivierung eines breiten Sortiments – von eleganten Weißweinen bis zu strukturierten, lagerfähigen Rotweinen. Unter verschiedenen Markenlinien wie Cape of Good Hope, Protea oder den exklusiven Anthonij Rupert-Einzellagen entstehen Weine mit klarer Stilistik, Tiefe und Charakter.

Besucher erwartet ein stilvolles Weinerlebnis mit historischer Architektur, erstklassigen Verkostungen und einem malerischen Blick auf die Weinberge. Nachhaltigkeit, Präzision und kompromisslose Qualität prägen die Philosophie von Anthonij Rupert Wines – und machen das Gut zu einem Aushängeschild südafrikanischer Spitzenweine.

Discover more
Anthonij Rupert Wines
Skip product gallery

Product recommendation

Anthonij Rupert Protea Cabernet Sauvignon
The Protea Cabernet Sauvignon from Anthonij Rupert Wines is an excellent example of South African wine quality at a fair price. The grapes come from the Groenekloof region in the Darling wine-growing area. Here the days are warm and the nights cool, so there is a big difference in temperature. This fact and the deep red soil with decomposed granite give the wine a unique blend of dark and red fruit aromas. The red wine is wonderfully concentrated, soft with a juicy tannin structure.On the palate, the Anthonij Rupert Protea Cabernet Sauvignon is round, soft, light and well-balanced. Fruit aromas of plum, dark berries and cherries are clearly perceptible, complemented by a delicate spicy note. The fruit notes combine wonderfully with the oak notes and end in a long, harmonious finish.Wonderful to drink solo at the end of the day. It pairs beautifully with anything that is not too hearty in taste.

Content: 0.75 litre (€11.93 / 1 litre)

Regular price: From €8.95
Anthonij Rupert Protea Chardonnay
Die Trauben für den Protea Chardonnay vom Weingut Anthonij Rupert stammen aus verschiedenen Weingärten in Franschhoek und Robertson. Die einzelnen Partien wurden separat vergoren und zum Teil in französischer Eiche ausgebaut, um dem Wein eine höhere Komplexität und Struktur zu geben. Am Ende wurden alle Partien gemischt und abgefüllt. Noten der Blutorange konkurrieren mit Aromen von Grapefruit und Zitrone in der Nase. Auch am Gaumen findet sich beim Protea Chardonnay die Spritzigkeit von Zitrusfrüchten wieder. Die Saftigkeit einer Blutorange und von Pampelmuse ist im Mund deutlich wahrzunehmen. Eine frische Textur macht den Weißwein herrlich saftig und ausgereift. Passend zu allen kräftigen Salaten oder genießen Sie den Protea Chardonnay zur thailändischen Küche.

Content: 0.75 litre (€11.93 / 1 litre)

Regular price: From €8.95
Anthonij Rupert Protea Chenin Blanc
The Chenin Blanc from the Protea series by Anthonij Rubert shows the full class of the grape from South African cultivation. Wonderfully clear in the glass and with a slight sparkle, the appealing nose plays with notes of nectarine, light peach and ripe pear. On the palate, the wine is juicy and fresh with notes of stone fruit. The Protea Chenin Blanc tastes of watermelon and lively pear.The wine comes from the Swartland and Voor-Paardeberg growing regions and shows broad but gentle yeasty notes in the middle. An all-round well-balanced, delicious wine with a lingering finish.The Protea Chenin Blanc is recommended as a terrace wine on hot summer days as well as with crisp salads of all kinds.

Content: 0.75 litre (€11.93 / 1 litre)

Regular price: From €8.95
Anthonij Rupert Protea Pinot Grigio
This Protea Pinot Grigio from Anthonij Rupert in South Africa is not your everyday wine. Pinot Grigio and South Africa? Yes, you read that right. This grape variety, which is very widespread in Europe, has also found its way to South Africa and Anthonij Rupert has achieved wonderful results.Wonderfully seductive fresh notes of pear, honeydew melon and nectarine can be found on the nose. The Protea Pinot Grigio is really lively on the palate, juicy with lively stone fruit notes and a fresh, stimulating citrus fruit. The medium body has a delicious fruitiness that is enhanced by a lively acidity. On the finish, the Anthonij Rupert Protea is round and full, dry with a sparkling clean finish.This exceptional Pinot Grigio goes perfectly with poultry, white fish, mussels or oysters.

Content: 0.75 litre (€11.93 / 1 litre)

Regular price: From €8.95
Anthonij Rupert Protea Shiraz
The grapes for the Anthonij Rupert Protea Shiraz come from vineyards in the Darling region. A region in South Africa with predominantly sandy, clay and loamy soils. Soils on which the Shiraz grape thrives particularly well.The red wine has an intense dark red color. It smells wonderfully of ripe plums, black cherries, spices and dark earth. Complemented by a delicate smoky note, these aromas also continue on the palate. The taste of Protea Shiraz is reminiscent of blueberries, plums, cloves, aniseed and a subtle hint of fire. The soft, juicy tannins give the wine good concentration and length. The structure is soft and accessible.The Protea Shiraz is also an excellent accompaniment to food. It complements pâtés, charcuterie or ham wonderfully.

Content: 0.75 litre (€11.93 / 1 litre)

Regular price: From €8.95
Anthonij Rupert Syrah
The Anthonij Rupert Syrah comes from strictly selected vines from the Franschhoek Valley in South Africa. A pre-selection is made as early as the hand-picking stage. Only the best grapes find their way into the wine. Both the fermentation and the subsequent maturation, which lasts an average of 21 months, take place in French oak barrels. The Anthonij Rupert Syrah was then bottled unfiltered and matured for a further 2 years. The red wine has a wonderful aroma of violets, plums, raspberries and vanilla. On the palate, the wine is amazingly complex but extremely multi-faceted. Beautiful fruity notes are in harmony with spicy notes and a gently integrated tannin structure. The finish is also juicy, balanced and convincingly long.For a long evening in front of the fireplace or as an accompaniment to a festive meal, you will hardly find anything better. Open the wine at least two hours before drinking and give it some time to develop in the glass.

Content: 0.75 litre (€71.73 / 1 litre)

Regular price: €53.80
bottle
Anthonij Rupert Optima
Anthonij Rupert Optima

€19.90

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle