Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

San Roman Prima Tinto DO

The San Roman Prima Tinto DO is a powerful yet elegant red wine from the renowned DO (Denominación de Origen) wine region in Spain.

In addition to the Aalto, Bodegas Mauro and Garmon wineries, the family of the famous Spanish oenologist Mariano Garcia and his sons also own the San Roman Toro house. Wines have been produced here since 1997. This means that the Prima Tinto comes from vines that are already 25 years old in some cases. The red wine is exemplary of the wildness of the Toro region. A wine that is very easy to drink even at a young age. A strong ruby red in the glass and a nose characterized by berry fruit and floral notes, as well as a hint of vanilla, make the Prima unmistakable from the very first moment. Spicy notes characterize the palate and the tannins are soft and delicate. A slight sweetness accompanies the fruity, full finish.

Try the Prima with grilled meats, hearty stews or tapas.

For this price, the San Roman Prima Tinto DO is very impressive and perhaps even a real insider tip from the Toro.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2022
Ageing Potential:
2032
Region:
Toro
Country:
Spain
Vineyard/Brand :
Grape variety:
85% Tinta de Toro (Tempranillo)
15% Garnacha
weitere Rebsorten
Alcohol content:
14,5  % by volume
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
GTIN/EAN:
8437014707533
Bottler:
San Román Bodegas y Viñedos, S.A
Carretera Nacional 122
47112 Pedrosa del Rey
Spanien
Bodgas San Roman
Skip product gallery

Product recommendation

Barón de Ley Reserva
Baron de Ley Reserva - a Reserva of superlatives!Impressive, deep cherry red, almost untouched by the years of ageing. Presumably due to its higher concentration, the bouquet of this wine needs some time to open up. Then it reveals great aromatic diversity with notes of smoke and graphite against a background of red fruits and increasing complexity.On the palate, the red wine is indeed serious, fine on the palate, mineral and long, fully aromatic with a lingering fruity note on the finish.After maturing for 20 months in new American oak barrels and a further 2 years in the bottle, the Baron de Ley Reserva leaves the winery as a perfectly balanced, harmonious wine with great potential.An ideal accompaniment to roasts, game and pasta dishes.open 2 hours before drinking.

Content: 0.75 litre (€16.67 / 1 litre)

Regular price: From €12.50
El Meson Reserva
A deep dark red color, a bouquet reminiscent of plums, spices and chocolate characterize this Bodegas El Meson Reserva.A wonderfully fruity, soft taste with fine berry, vanilla and roasted notes make this Reserva a wonderful drinking pleasure.aged for 15 months in barriques and 24 months in the bottle.Excellent with roasted or braised beef, veal or lamb.Recommendation: open 1 hour before drinking.

Content: 0.75 litre (€18.20 / 1 litre)

Regular price: From €13.65
Coto de Imaz Reserva
The Coto de Imaz Reserva has a brick-red color with orange hues typical of Rioja. On the palate, delicate notes of berries and jam dominate, wrapped in smoky, spicy aromas and hints of vanilla. This red wine is finely balanced with noticeable yet incredibly soft and mellow tannins and an intense, complex structure. The finish is long-lasting and elegant.The grapes come primarily from the clay soils of the Rioja Alta, but also from the limestone soils of the Rioja Alavesa. After harvest, the grapes are gently pressed and fermented in stainless steel tanks. This is followed by 16 to 18 months of aging in American oak barrels. The Coto de Imaz Reserva then matures for at least two more years in the bottle before being released for sale.It pairs excellently with game dishes, confit de canard, grilled red meat, or ham. It is also wonderful with medium-aged, not-too-sharp cheeses.

Content: 0.75 litre (€16.27 / 1 litre)

Regular price: From €12.20
Dehesa La Granja
The Dehesa La Granja is a single-varietal Tempranillo that has matured for 12 months in barrique barrels made from new American oak. It has exuberant aromas of ripe dark forest berries, Amarena cherries, mocha and dark chocolate. Overall, it is a successful balance of flavor intensity, finesse and elegance.The winemaker Alejandro Fernandez is a living legend and is one of the most famous winemakers.

Content: 0.75 litre (€16.67 / 1 litre)

Regular price: From €12.50
San Román Toro DO
Tinta de Toro is the name given to the Tempranillo grape variety in the Toro DO wine region. The San Román Toro, made from 100% Tempranillo, is an outstanding example of the red wines from this region. The exceptional winemaker Mariano Garcia has been running the San Román winery since the mid-1990s. Garcia is better known for his premium wineries, Aalto and Mauro. Yet it is here in the Toro region that the top oenologist Garcia produces particularly expressive wines. The grapes for the San Román Toro come from vines that are about 40 years old, which lend the wine depth and complexity.In the glass, it displays an intense ruby red color with a luminous violet rim. The San Román Toro has a refined aroma of black pepper, dark fruits, and a hint of licorice. Thanks to 24 months of aging in used American and French oak barrels, this dry red wine is concentrated and full-bodied on the palate. Subtle vanilla notes are accompanied by earthy and spicy notes. The finish is silky and long.Try the San Román Toro with beef or grilled meats. It also pairs very well with dark chocolate or hard cheeses.

Content: 0.75 litre (€47.33 / 1 litre)

Regular price: €35.50
bottle
San Roman Prima Tinto DO
San Roman Prima Tinto DO

€13.15

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle