Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

San Román Toro DO

Tinta de Toro is the name given to the Tempranillo grape variety in the Toro DO wine region. The San Román Toro, made from 100% Tempranillo, is an outstanding example of the red wines from this region. The exceptional winemaker Mariano Garcia has been running the San Román winery since the mid-1990s. Garcia is better known for his premium wineries, Aalto and Mauro. Yet it is here in the Toro region that the top oenologist Garcia produces particularly expressive wines. The grapes for the San Román Toro come from vines that are about 40 years old, which lend the wine depth and complexity.

In the glass, it displays an intense ruby red color with a luminous violet rim. The San Román Toro has a refined aroma of black pepper, dark fruits, and a hint of licorice. Thanks to 24 months of aging in used American and French oak barrels, this dry red wine is concentrated and full-bodied on the palate. Subtle vanilla notes are accompanied by earthy and spicy notes. The finish is silky and long.

Try the San Román Toro with beef or grilled meats. It also pairs very well with dark chocolate or hard cheeses.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2022
Ageing Potential:
2032
Region:
Toro
Country:
Spain
Vineyard/Brand :
Grape variety:
100% Tinta de Toro (Tempranillo)
Organic product:
Alcohol content:
14,5  % by volume
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
330 kJ / 79 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
8437014707373
Bottler:
San Román Bodegas y Viñedos, S.A
Carretera Nacional 122
47112 Pedrosa del Rey
Spanien
Bodgas San Roman
Skip product gallery

Product recommendation

Barón de Ley Reserva
Baron de Ley Reserva - a Reserva of superlatives!Impressive, deep cherry red, almost untouched by the years of ageing. Presumably due to its higher concentration, the bouquet of this wine needs some time to open up. Then it reveals great aromatic diversity with notes of smoke and graphite against a background of red fruits and increasing complexity.On the palate, the red wine is indeed serious, fine on the palate, mineral and long, fully aromatic with a lingering fruity note on the finish.After maturing for 20 months in new American oak barrels and a further 2 years in the bottle, the Baron de Ley Reserva leaves the winery as a perfectly balanced, harmonious wine with great potential.An ideal accompaniment to roasts, game and pasta dishes.open 2 hours before drinking.

Content: 0.75 litre (€16.67 / 1 litre)

Regular price: From €12.50
El Meson Reserva
A deep dark red color, a bouquet reminiscent of plums, spices and chocolate characterize this Bodegas El Meson Reserva.A wonderfully fruity, soft taste with fine berry, vanilla and roasted notes make this Reserva a wonderful drinking pleasure.aged for 15 months in barriques and 24 months in the bottle.Excellent with roasted or braised beef, veal or lamb.Recommendation: open 1 hour before drinking.

Content: 0.75 litre (€18.20 / 1 litre)

Regular price: From €13.65
Coto de Imaz Gran Reserva
Deep ruby red in color.Complex, delicate and finely balanced flavors of red berries and spices, framed by subtle hints of leather, coconut, vanilla and dried fruits.Elegant, with soft tannins, very complex character. Sensational reverberation, which reflects the taste in your mouth perfectly.

Content: 0.75 litre (€25.27 / 1 litre)

Regular price: From €18.95
Nude Stem Zero Elegant Rotweinglas Medium
Stark und schön. Das feine Glas der neuen Nude Reihe ist widerstandsfähiger als Sie denken. Das Nude Stem Zero Elegant Rotweinglas Medium fasst 650 ml. Der Kelch ist bauchig und und nicht allzu hoch. Hierdurch werden die feinen Fruchtnoten leichter Rotweine konzentriert und der Wein besser zur Geltung gebracht.Das hauchdünne Material und die Form fördern die Entfaltung der Aromen und vermitteln Ihnen ein außergewöhnliches Trinkerlebnis. Nude Stem Zero Gläser sind handgefertigt und durch die Anwendung der Ion Shield Härtungsmethode 35% bruchsicherer als herkömmliche Gläser. Die Ion Shield Härtungsmethode ist eine Technologie zur Oberflächenmodifikation und basiert auf einem Ionenaustauschverfahren. Das Ergebnis sind weltweit härteste, feinste, bleifreie Kristallgläser. Das Design der Nude Gläser ist schlicht und trotzdem elegant. Der extrem dünne Stil und das leichte Kristallglas vermitteln das Gefühl der Schwerelosigkeit. Ihre ganze Aufmerksamkeit wird auf den Wein im Kelch gelenkt.Fassungsvermögen: 650 mlHöhe: 225 mmAuch als 2er Set erhältlich. Artikel 9101727

Regular price: €49.00
piece
San Román Toro DO
San Román Toro DO

€35.50

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle