Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Dehesa La Granja

The Dehesa La Granja is a single-varietal Tempranillo that has matured for 12 months in barrique barrels made from new American oak. It has exuberant aromas of ripe dark forest berries, Amarena cherries, mocha and dark chocolate. Overall, it is a successful balance of flavor intensity, finesse and elegance.

The winemaker Alejandro Fernandez is a living legend and is one of the most famous winemakers.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2021
Ageing Potential:
2035
Region:
Tierra de Castilla
Country:
Spain
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Organic product:
Alcohol content:
15,0  % by volume
Total acidity:
4,7 g/l
Residual sugar:
2,0 g/l
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
339 kJ / 81 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
8437002920050
Bottler:
Grupo Pesquera
Calle Real 2
47315 Pesquera de Duero (Valladolid)
Spanien
Familia Fernandez Rivera

1972 gründete Spaniens Weinlegende Alejandro Fernández in der Ribera del Duero die Finca Alejandro. Sie ist der Ursprung der Grupo Pesquera, die sich heute aus vier Bodegas zusammensetzt. Sortenreine, außergewöhnliche Tempranillos mit großer Fruchtfülle sind das Markenzeichen der Grupo. Die Gegend der Ribera del Duero bietet mit seinen kargen Böden und dem trockenen, teilweise extremen Klima gute Bedingungen für Qualitätsweine.

Alejandro Fernández Pesquera ist mit dafür verantwortlich, dass das Weinbaugebiet Ribera del Duero neben der Rioja und dem Priorat zu den drei wichtigsten und bekanntesten Weinregionen Spaniens zählt. Die Verbindung zur Heimat wird auch aus dem Symbol der Gruppe ersichtlich: Das Bild des Rundbogens und des Turms von Pesquera de Duero, dem Sinnbild der sagenumwobenen Weine „Tinto Pesquera“.

Zahlreiche Preise bürgen für die Qualität der Weine, die in den 40 Jahren des Weinbaus der Grupo verliehen wurden.

Familia Fernandez Rivera

1972 gründete Spaniens Weinlegende Alejandro Fernández in der Ribera del Duero die Finca Alejandro. Sie ist der Ursprung der Grupo Pesquera, die sich heute aus vier Bodegas zusammensetzt. Sortenreine, außergewöhnliche Tempranillos mit großer Fruchtfülle sind das Markenzeichen der Grupo. Die Gegend der Ribera del Duero bietet mit seinen kargen Böden und dem trockenen, teilweise extremen Klima gute Bedingungen für Qualitätsweine.

Alejandro Fernández Pesquera ist mit dafür verantwortlich, dass das Weinbaugebiet Ribera del Duero neben der Rioja und dem Priorat zu den drei wichtigsten und bekanntesten Weinregionen Spaniens zählt. Die Verbindung zur Heimat wird auch aus dem Symbol der Gruppe ersichtlich: Das Bild des Rundbogens und des Turms von Pesquera de Duero, dem Sinnbild der sagenumwobenen Weine „Tinto Pesquera“.

Zahlreiche Preise bürgen für die Qualität der Weine, die in den 40 Jahren des Weinbaus der Grupo verliehen wurden.

Discover more
Familia Fernandez Rivera
Skip product gallery

Product recommendation

Allegranza Tempranillo
Allegranza Tempranillo is a wine made from 100% Tempranillo grapes from the La Mancha region. This Spanish region is known for its optimal ripeness and uniformity in quality. The wine was fermented in stainless steel tanks and then matured for approx. 3 months in French oak barrels.The Allegranza Tempranillo has a ruby red color and is reminiscent of aromas of dark cherries and blackberry jam on the nose. There are also notes of exotic herbs and eucalyptus. It is wonderfully smooth and medium-bodied on the palate. A beautiful vanilla note and the taste of delicate milk chocolate pamper the palate.This red wine is an excellent accompaniment to tapas, grilled meat, lamb chops or an aromatic paella with chorizo. It is also an ideal accompaniment to strong cheese or pasta with a spicy tomato sauce. An every day wine, beautifully simple or just simply beautiful!

Content: 0.75 litre (€8.20 / 1 litre)

Regular price: €6.15
bottle
Barón de Ley Reserva
Baron de Ley Reserva - a Reserva of superlatives!Impressive, deep cherry red, almost untouched by the years of ageing. Presumably due to its higher concentration, the bouquet of this wine needs some time to open up. Then it reveals great aromatic diversity with notes of smoke and graphite against a background of red fruits and increasing complexity.On the palate, the red wine is indeed serious, fine on the palate, mineral and long, fully aromatic with a lingering fruity note on the finish.After maturing for 20 months in new American oak barrels and a further 2 years in the bottle, the Baron de Ley Reserva leaves the winery as a perfectly balanced, harmonious wine with great potential.An ideal accompaniment to roasts, game and pasta dishes.open 2 hours before drinking.

Content: 0.75 litre (€16.67 / 1 litre)

Regular price: From €12.50
El Meson Crianza
This Crianza impresses with plenty of fruit, a fine, soft tannin structure and a good length.The bouquet is reminiscent of cherries and pepper, the taste is full-bodied, round and soft.Matured for 12 months in new American barriques and 6 months in the bottle.A wine that is fun to drink, not only with salads based on beef, game or duck.

Content: 0.75 litre (€11.60 / 1 litre)

Regular price: From €8.70
El Meson Reserva
A deep dark red color, a bouquet reminiscent of plums, spices and chocolate characterize this Bodegas El Meson Reserva.A wonderfully fruity, soft taste with fine berry, vanilla and roasted notes make this Reserva a wonderful drinking pleasure.aged for 15 months in barriques and 24 months in the bottle.Excellent with roasted or braised beef, veal or lamb.Recommendation: open 1 hour before drinking.

Content: 0.75 litre (€18.20 / 1 litre)

Regular price: From €13.65
Dehesa La Granja
Dehesa La Granja

€12.95

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle