Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Barón de Ley Reserva

Baron de Ley Reserva - a Reserva of superlatives!

Impressive, deep cherry red, almost untouched by the years of ageing. Presumably due to its higher concentration, the bouquet of this wine needs some time to open up. Then it reveals great aromatic diversity with notes of smoke and graphite against a background of red fruits and increasing complexity.

On the palate, the red wine is indeed serious, fine on the palate, mineral and long, fully aromatic with a lingering fruity note on the finish.

After maturing for 20 months in new American oak barrels and a further 2 years in the bottle, the Baron de Ley Reserva leaves the winery as a perfectly balanced, harmonious wine with great potential.

An ideal accompaniment to roasts, game and pasta dishes.

open 2 hours before drinking.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2021
Ageing Potential:
2031
Region:
Rioja
Country:
Spain
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
14,5  % by volume
Total acidity:
5,5 g/l
Residual sugar:
1,9 g/l
Recommended drinking temperature:
15-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
375 kJ / 90 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
8420347292494
Bottler:
Bodegas Barón de Ley
Ctra. Mendavia a Lodosa km. 5,5
31587 Mendavia
Spanien
Barón de Ley

Baron de Ley - ein junges, erst 1982 gegründetes Weingut, das innerhalb weniger Jahre zu einem der bekanntesten und am höchsten geschätzten Weingütern Spanienes aufgestiegen ist. Auf rund 100 Hektar Rebflächen wachsen begeisternde Weine. Neben einfachen Rot- und Weißweinen sind es vor allem die Rioja-Weine, denen höchste Wertschätzung entgegengebracht wird. Sie werden - was in Spanien selten ist - stets aus eigenem Lesegut erzeugt. Aufsehen erregen die famosen Gran Reserva dieses Gutes, die nur in sehr guten Jahren abgefüllt.

Barón de Ley

Baron de Ley - ein junges, erst 1982 gegründetes Weingut, das innerhalb weniger Jahre zu einem der bekanntesten und am höchsten geschätzten Weingütern Spanienes aufgestiegen ist. Auf rund 100 Hektar Rebflächen wachsen begeisternde Weine. Neben einfachen Rot- und Weißweinen sind es vor allem die Rioja-Weine, denen höchste Wertschätzung entgegengebracht wird. Sie werden - was in Spanien selten ist - stets aus eigenem Lesegut erzeugt. Aufsehen erregen die famosen Gran Reserva dieses Gutes, die nur in sehr guten Jahren abgefüllt.

Discover more
Barón de Ley
Skip product gallery

Product recommendation

Barón de Ley Gran Reserva
The Barón de Ley Gran Reserva comes from the Rioja region of Spain. This wine from the Barón de Ley winery is characterized by its beautiful aromatic intensity and smooth character. Gran Reserva is without doubt one of the "great classics" of international wine styles. This red wine is made mainly from the Tempranillo grape and to a lesser extent from the Graciano grape.In the glass, the Barón de Ley Gran Reserva is ruby red with light brick-red reflections. The bouquet of the dry red wine is aromatic and characterized by lavender, ginger and saffron aromas. The wine is balanced and round on the palate. Despite its silky tannins, it is fresh and lively. The finish is long-lasting and offers notes of toasted wood and dried fruit.Enjoy the Barón de Ley Gran Reserva with lamb chops, ham or cheese at a recommended drinking temperature of 15 °C.

Content: 0.75 litre (€28.67 / 1 litre)

Regular price: €21.50
bottle
Barón de Ley Rosé
Der Barón de Ley Rosé ist ein lebendiger Rosé und wird aus dem Fruchtfleisch der roten Tempranillo- und Grenache-Traube gewonnen.

Content: 0.75 litre (€9.27 / 1 litre)

Regular price: From €6.95
Barón de Ley Blanco / White
Baron de Ley White is an exquisite white wine from the renowned Baron de Ley winery, located in Spain’s Rioja region. This wine captivates with its elegant and fresh character, making it an ideal accompaniment for a wide range of occasions.Baron de Ley White displays a pale, straw-yellow color with greenish highlights. On the nose, it reveals intense aromas of citrus fruits, green apple, and subtle floral notes, complemented by a hint of minerality. On the palate, the wine is lively and refreshing, with well-balanced acidity that provides a pleasant freshness. The finish is long-lasting and harmonious, with a hint of exotic fruits and a mineral finish.This white wine is made primarily from the Viura grape variety (also known as Macabeo), which is renowned for its fresh and fruity aromas. The grapes are carefully hand-harvested and gently processed to ensure the highest possible quality.Baron de Ley White undergoes a meticulous winemaking process in which the grapes are gently pressed after harvest and the must is fermented in stainless steel tanks at a controlled temperature. This method preserves the fresh and fruity aromas of the grape varieties and gives the wine its characteristic liveliness.This white wine is versatile and pairs excellently with a wide variety of dishes. It is particularly well-suited as an aperitif, as well as with light appetizers, seafood, fish dishes, poultry, and salads. Serve Baron de Ley White well-chilled at a temperature of about 8–10°C to fully enjoy its freshness and aromas.Baron de Ley White is an outstanding white wine that impresses with its freshness, elegance, and versatility. Whether for a festive occasion or a relaxed dinner, this wine enhances any occasion with its refined flavor and pleasant character.

Content: 0.75 litre (€9.93 / 1 litre)

Regular price: From €7.45
The Guv'nor Tinto
Dieser Tempranillo ist einfach ein Vergnügen: Der The Guv'nor duftet herrlich anregend nach schwarzen und roten Beeren sowie feinen Nuancen von Vanille und Röstaromen. Welchen Wein würden Winzer nach getaner Arbeit gern trinken? Auf diese Frage soll dieser spanische Rotwein eine Antwort geben. Er tut es. Am Gaumen saftig und fruchtig, mit weichen Tanninen.

Content: 0.75 litre (€10.20 / 1 litre)

Regular price: From €7.65
Coto de Imaz Reserva
The Coto de Imaz Reserva has a brick-red color with orange hues typical of Rioja. On the palate, delicate notes of berries and jam dominate, wrapped in smoky, spicy aromas and hints of vanilla. This red wine is finely balanced with noticeable yet incredibly soft and mellow tannins and an intense, complex structure. The finish is long-lasting and elegant.The grapes come primarily from the clay soils of the Rioja Alta, but also from the limestone soils of the Rioja Alavesa. After harvest, the grapes are gently pressed and fermented in stainless steel tanks. This is followed by 16 to 18 months of aging in American oak barrels. The Coto de Imaz Reserva then matures for at least two more years in the bottle before being released for sale.It pairs excellently with game dishes, confit de canard, grilled red meat, or ham. It is also wonderful with medium-aged, not-too-sharp cheeses.

Content: 0.75 litre (€16.27 / 1 litre)

Regular price: From €12.20
Barón de Ley Reserva
Barón de Ley Reserva

€12.95

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle