Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Plaisir de Merle Grand Plaisir

The Grand Plaisir has been awarded 93 points in John Platter’s Wine Guide. This wonderful blend from the Plaisir de Merle winery is a composition created by winemaker Niel Bester from the Cabernet Sauvignon, Petit Verdot, Merlot, and Malbec grape varieties.

This South African red wine shines in the glass with a vibrant ruby red color. The bouquet is delightfully multifaceted. Notes of black currants, blackberries, mulberries, and plums harmonize with hints of cedarwood and dried herbs, complemented by subtle nuances of cocoa and coffee. “Spice and graphite notes share the spotlight with elegant fruit, dark chocolate, and even dried herbs,” writes Christine Rudman in Platter’s Wine Guide.

On the palate, the Grand Plaisir is dry, wonderfully crisp, and full-bodied. It offers an engaging array of aromas, including ripe cherries, blueberries, plums, and apricots. This is complemented by subtle spice and velvety, perfectly integrated tannins. Rudman describes a “tannic backbone enveloped by juicy fruit,” which gives the Grand Plaisir significant aging potential (ten years and even beyond).

This red wine from the Paarl region aged for 18 months in new French oak barrels. After blending, it aged for an additional 6 months in third-fill oak barrels. Enjoy Plaisir de Merle’s flagship wine with a high-quality Wagyu Denver steak, perhaps served with chimichurri, the Argentine sauce. But even when enjoyed on its own, it’s the perfect companion as the day draws to a close.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2020
Ageing Potential:
2031
Region:
Paarl
Country:
Südafrika
Vineyard/Brand :
Alcohol content:
14,5  % by volume
Total acidity:
5,6 g/l
Residual sugar:
2,8 g/l
pH:
3,64
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
356 kJ / 86 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
6009836900489
Importer:
CS International Wine Depot GmbH
Drosselweg 9
26871 Papenburg
Deutschland
Plaisir de Merle
Skip product gallery

Product recommendation

Plaisir de Merle Chardonnay
Gold bei den Veritas Wine Awards, Südafrikas prestigeträchtigster Weinwettbewerb: Der Plaisir de Merle Chardonnay ist ein eindrucksvolles Geschmackserlebnis – ein im Eichenholz ausgebauter südafrikanischer Weißwein, der einfach Spaß macht.Im Glas leuchtet der Weißwein aus der Paarl-Region strohfarben mit grünem Schimmer. Er duftet herrlich anregend nach Zitronenkonfitüre und Melba-Toast, tropischen Früchten und gerösteten Nüssen.Am Gaumen ist der Plaisir de Merle Chardonnay trocken, wunderbar weich und frisch sowie herrlich aromatisch. Aromen von Feuerstein, weißer Birne und getrockneten Aprikosen ergeben ein köstliches Zusammenspiel, gekrönt von einem süßlichen, vollen Abgang.

Content: 0.75 litre (€19.87 / 1 litre)

Regular price: €14.90
bottle
Plaisir de Merle Methode Cap Classique (MCC) Brut
Plaisier de Merle Méthode Cap Classique (MCC) Brut ist der Schaumwein aus Südafrika, der sich international längst einen Namen gemacht hat und genau wie ein Champagner oder Sekt festliche Anlässe veredelt. Der Plaisir de Merle Méthode Cap Classique Brut ist ein wundervoller Botschafter der prickelnden Geschmackserlebnisse vom Kap.        Der nach klassischer französischer Tradition hergestellte Schaumwein ist eine Komposition aus Chardonnay, Pinot Noir und Meunier. Im Glas strahlt der MCC von Plaisir de Merle in einem hellen Strohgelb mit feiner Perlage.Der Méthode Cap Classique Brut duftet anregend nach grünem Apfel, Grapefruit, Zitrone und Birne sowie feinen Hefe-Noten. Am Gaumen ist der südafrikanische Schaumwein trocken, mit einem angenehm weichen Mundgefühl und einer lebhaften Frische. Die aromatische Komplexität ist eindrucksvoll. Aromen von Zitrusfrüchten, Brioche und wieder knackigem, grünem Apfel ergeben ein köstliches Zusammenspiel, unterlegt mit Nuancen von Feuerstein. Das Finale hallt noch länger nach.Dieser MCC ist schon jetzt ein Hochgenuss, wird sich in den kommenden fünf bis sieben Jahren aber auch noch sehr gut entwickeln. Genießen Sie die Kreation von Niel Bester, Winemaker von Plaisir de Merle, zu Austern oder zu Jakobsmuscheln mit Zitronenbutter und Pasta. Auch solo getrunken, natürlich gut gekühlt, eine absolute Empfehlung.

Content: 0.75 litre (€24.67 / 1 litre)

Regular price: €18.50
bottle
Plaisir de Merle Estate Red
A red wine from South Africa that is simply fun and a perfect companion for carefree hours: the Plaisir de Merle Estate Red is a blend of Shiraz, Cabernet Sauvignon, Malbec, Pinot Noir and Cabernet Franc. The blend matured for around one and a half years in French (70%) and American (30%) oak.The result is a small feast for the senses: Petit Plaisir smells of ripe cherries, blackberries, dark plums and blackcurrants. There are also nuances of raspberry, dark chocolate and vanilla.On the palate, this South African ruby red wine from the Paarl region is dry, aromatic and wonderfully smooth, with firm, velvety tannins. The finish is lingering, with a pleasant aftertaste of ripe plums.Enjoy this creation from the Plaisir de Merle winery at a drinking temperature of 16 to 18 degrees. The blend is a fantastic accompaniment to a gently cooked beef steak with herb butter.

Content: 0.75 litre (€18.60 / 1 litre)

Regular price: €13.95
bottle
Nude Stem Zero Elegant Rotweinglas Medium
Stark und schön. Das feine Glas der neuen Nude Reihe ist widerstandsfähiger als Sie denken. Das Nude Stem Zero Elegant Rotweinglas Medium fasst 650 ml. Der Kelch ist bauchig und und nicht allzu hoch. Hierdurch werden die feinen Fruchtnoten leichter Rotweine konzentriert und der Wein besser zur Geltung gebracht.Das hauchdünne Material und die Form fördern die Entfaltung der Aromen und vermitteln Ihnen ein außergewöhnliches Trinkerlebnis. Nude Stem Zero Gläser sind handgefertigt und durch die Anwendung der Ion Shield Härtungsmethode 35% bruchsicherer als herkömmliche Gläser. Die Ion Shield Härtungsmethode ist eine Technologie zur Oberflächenmodifikation und basiert auf einem Ionenaustauschverfahren. Das Ergebnis sind weltweit härteste, feinste, bleifreie Kristallgläser. Das Design der Nude Gläser ist schlicht und trotzdem elegant. Der extrem dünne Stil und das leichte Kristallglas vermitteln das Gefühl der Schwerelosigkeit. Ihre ganze Aufmerksamkeit wird auf den Wein im Kelch gelenkt.Fassungsvermögen: 650 mlHöhe: 225 mmAuch als 2er Set erhältlich. Artikel 9101727

Regular price: €49.00
piece
Plaisir de Merle Grand Plaisir
Plaisir de Merle Grand Plaisir

€49.00

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle