Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Winery Trenz Johannisberg Alte Reben Riesling dry

The Trenz Johannisberg Alte Reben Riesling shows the best of the estate's grapes. Not only do the grapes come from 65-year-old vines, but the selective hand-picking also ensures that only the best material is used.

On the nose, the white wine has aromas of tropical fruits such as mango and orange. There is also a scent of Mediterranean herbs and mineral notes. On the palate, the Trenz Johannisberg Alte Reben is firm and juicy with slightly sweet fruit. The lively acidity wonderfully incorporates floral and yeasty tones. The wine has a complex structure and creates a variety of taste experiences. The finish is taut and persistent with a slight sweetness.

An excellent accompaniment to spicy pasta or other hot dishes.

Wine type:
Weißwein
Taste:
trocken
Vintage:
2024
Ageing Potential:
2034
Region:
Rheingau
Country:
Germany
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
12,5  % by volume
Total acidity:
7,7 g/l
Residual sugar:
9,1 g/l
Recommended drinking temperature:
8-10 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
329 kJ / 79 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
4260178580117
Bottler:
Weingut Trenz
Schulstraße 3
65366 Johannisberg
Deutschland
Weingut Trenz

Wenn ein Weingut wie das der Familie Trenz bereits seit mehr als 340 Jahren mit dem Thema Wein beschäftigt ist, kann man sicherlich von viel Tradition sprechen. Noch schöner ist es, wenn man dann Tradition und Moderne miteinander verbindet. Genau das liegt im täglichen Bestreben des jetzigen Verantwortlichen Michael Trenz.

Das Weingut produziert in und um Johannisberg, einem Stadtteil von Geisenberg im Rheingau, hauptsächlich Rieslinge. Diese stammen von den bekannten Lagen Johannisberger Hölle und dem Vogelsang. Auch die Rebsorten Pinot Noir und Weißburgunder werden angebaut. Darüber hinaus besteht eine Kooperation mit dem südafrikanischen Weingut Delheim. Seit 2002 bewirtschaftet Michael Trenz zwei Hektar Rebfläche auf dem Anwesen von Delheim in Stellenbosch.

Die Weinberge in Johannisberg sind geprägt von einem einzigartigen Charakter. Der Boden hat unter seiner Erdauflage eine dicke Schicht aus reinem Taunusquarzit. Das gibt den Weinen eine unverkennbare Mineralität. Durch konstante Westwinde, die den Johannisberg umwehen, trocken die Trauben nach Niederschlag stets sehr schnell und bleiben so kerngesund. Das führt zu frischen, verspielten, oft saftig filigranen Spitzenrieslingen.

Als Neuentdeckung des Jahres 2008 vom Gault-Millau ausgezeichnet, hat sich das Weingut Trenz bis zum heutigen Tage stetig in Qualität und Ausdruck weiterentwickelt. Zahlreiche Referenzen der letzten Jahre, wie z.B. Offizieller Lieferant der Lufthansa First Class, Offizieller Lieferant des Bundeskanzleramtes, des Bundesaußenministeriums oder des Bundespräsidenten, zeugen von einer hohen Akzeptanz der Trenz-Weine.

Weingut Trenz

Wenn ein Weingut wie das der Familie Trenz bereits seit mehr als 340 Jahren mit dem Thema Wein beschäftigt ist, kann man sicherlich von viel Tradition sprechen. Noch schöner ist es, wenn man dann Tradition und Moderne miteinander verbindet. Genau das liegt im täglichen Bestreben des jetzigen Verantwortlichen Michael Trenz.

Das Weingut produziert in und um Johannisberg, einem Stadtteil von Geisenberg im Rheingau, hauptsächlich Rieslinge. Diese stammen von den bekannten Lagen Johannisberger Hölle und dem Vogelsang. Auch die Rebsorten Pinot Noir und Weißburgunder werden angebaut. Darüber hinaus besteht eine Kooperation mit dem südafrikanischen Weingut Delheim. Seit 2002 bewirtschaftet Michael Trenz zwei Hektar Rebfläche auf dem Anwesen von Delheim in Stellenbosch.

Die Weinberge in Johannisberg sind geprägt von einem einzigartigen Charakter. Der Boden hat unter seiner Erdauflage eine dicke Schicht aus reinem Taunusquarzit. Das gibt den Weinen eine unverkennbare Mineralität. Durch konstante Westwinde, die den Johannisberg umwehen, trocken die Trauben nach Niederschlag stets sehr schnell und bleiben so kerngesund. Das führt zu frischen, verspielten, oft saftig filigranen Spitzenrieslingen.

Als Neuentdeckung des Jahres 2008 vom Gault-Millau ausgezeichnet, hat sich das Weingut Trenz bis zum heutigen Tage stetig in Qualität und Ausdruck weiterentwickelt. Zahlreiche Referenzen der letzten Jahre, wie z.B. Offizieller Lieferant der Lufthansa First Class, Offizieller Lieferant des Bundeskanzleramtes, des Bundesaußenministeriums oder des Bundespräsidenten, zeugen von einer hohen Akzeptanz der Trenz-Weine.

Discover more
Weingut Trenz
Skip product gallery

Product recommendation

Nik Weis Sankt Urbans-Hof Wiltinger Alte Reben
The Nik Weis - St. Urbans-Hof winery in Leiwen on the Moselle deliberately relies on natural cultivation methods, allowing this Riesling to develop its full, unadulterated aromatic intensity. Discover a wonderful Mosel Riesling from Rhineland-Palatinate.Devonian slate soils form the basis of this single-varietal Riesling from the Moselle. Notes of gooseberry and citrus fruit as well as beautiful nuances of herbs characterize the bouquet of Nik Weis St. Urbans-Hof Wiltinger Alte Reben. On the palate, the white wine is animating, pleasantly light and has a lovely acidity.Goes well with fresh baked potatoes with dips (pesto, herb quark, cream variations), summer salads and poultry.Awards Vintage 2018:90 points Wine Spectator: TOP 100 Best value wines for 2018 Vinum Riesling Champion 2018 - Best off-dry Riesling 2018

Content: 0.75 litre (€25.33 / 1 litre)

Regular price: €19.00
bottle
Markus Molitor Riesling Alte Reben trocken
This is a wonderful Moselle Riesling from the Markus Molitor estate: the multi-faceted bouquet unites intense Riesling aromas with notes of clove, cardamom, yellow apples and nectarines. The Markus Molitor Alte Reben Riesling quality wine is crisp, stimulating, delicately fruity and dense as well as piquant on the palate, with concentrated minerality and the characteristic slate spice.The grapes for this Riesling come from vineyards from the Central Moselle which are 60 to 80 years old and have partly ungrafted Riesling vines. The wine matured in large wooden casks.Try the Markus Molitor Alte Reben Riesling quality wine with crispy calamari and minted watercress salad, peanuts & chilli-lime vinaigrette or with grilled sea bass.

Content: 0.75 litre (€25.00 / 1 litre)

Regular price: €18.75
bottle
Künstler Hochheimer Stielweg Riesling Alte Reben QbA dry
The Künstler Hochheimer Stielweg "Alte Reben" Riesling QbA is a particularly lively white wine that impresses with its fresh taste and light acidity. The diverse, fruity notes unfold on the palate. The aroma is predominantly dominated by notes reminiscent of apricot or peach.The Riesling vines for this expressive white wine have been growing on the Stielweg estate for 50 years and have completely penetrated the mineral-rich soil. The sandy subsoil on a loamy-clay base ensures excellent maturation and gives the wine a particularly expressive foundation.Thanks to its complex aromas, the Hochheimer Stielweg Riesling from Künstler is an ideal accompaniment to numerous fish and meat dishes. This wine is also an excellent accompaniment to lobster or other seafood. This Riesling also has good ageing potential, making it an enrichment for your own wine cellar.

Content: 0.75 litre (€26.00 / 1 litre)

Regular price: From €19.50
Weingut Trenz Johannisberg Riesling Kabinett feinherb
The grapes for the Trenz Riesling Kabinett feinherb (off-dry) come from the renowned Johannisberg vineyard, where the grapes can be left longer on the vines than in regions at lower altitudes. This enables the grapes to reach a higher must weight, resulting in more intense sweetness and a finer acidity. The slope gradient of more than 30% also ensures more intense ripening of the grapes. The Trenz Johannisberg Riesling Kabinett feinherb (off-dry) is redolent of ripe pears and blood oranges, offering slightly peppery notes. It is juicy and fresh on the palate, showing aromas of peach and passion fruit. The finish is characterised by lovely mineral notes. The off-dry Johannisberg Riesling Kabinett from the Trenz estate goes beautifully with seafood and light salads.

Content: 0.75 litre (€10.47 / 1 litre)

Regular price: From €7.85
Winery Trenz Johannisberg Alte Reben Riesling dry
Winery Trenz Johannisberg Alte Reben Riesling dry

€13.50

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle