Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Angebote
% Sale
Z1N Il Numero Uno Zinfandel
-10% · Wine of the month
Angebote
% Sale
Z1N Il Numero Uno Zinfandel
Wine of the month
Die Top Weine unserer Kunden

The Top wines of our customers

Red Wines, White Wines, Rosé Wines
Skip product gallery

Red Wines

%
Z1N Il Numero Uno Zinfandel
This Zinfandel (Primitivo) from the Apulia region has an exceptionally complex bouquet showing notes of blackberries, plums, spices, chocolate and oak. It is full-bodied, sumptuous and intensely fruity on the palate, with well-balanced tannins, complemented by a long, fresh finish with fine acidity.This red wine from southern Italy matured for 12 months in small oak casks. A part of the grapes were harvested when overripe, giving the Z1N II Numero Uno Zinfandel particularly concentrated aromas and an exceptional length.Vineshop24 is the exclusive distributor in Germany for this red wine from vineyards between the Ionian and Adriatic Seas. Enjoy the Zinfandel with beef, lamb and game prepared with spicy side dishes.Passend zum Z1N Il Numero Uno Zinfandel hat Sternekoch Christian Richter ein köstliches Gericht kreiert:Schweinefilet mit Kräuter-Pfefferkruste, Paprikapaste und Kartoffel-KürbisstampfUnd damit die Zubereitung etwas anschaulicher wird, haben wir ein kurzes Videorezept dazu vorbereitet. Viel Spaß beim Zubereiten! Das Rezept finden Sie auch im Blog von Vineshop24.

Content: 0.75 litre (€16.73 / 1 litre)

Sale price: €12.55 Regular price: €13.95 (10.04% saved)
bottle
Pr1mo Numero Uno Primitivo Salento
Pr1mo Numero Uno Primitivo Salento - Intense pleasure from ApuliaThe Primitivo grape variety has enjoyed unbroken popularity for years. The variety of Primitivo wines is now almost unmanageable. It is therefore all the more important to preserve the original character of this grape. The Pr1mo Numero Uno Primitivo Salento does this very well. Deliberately with a little less residual sweetness and very structured on the palate, this dry wine from Italy is full-bodied but at the same time has a smoothness that is second to none. In a long process with the cellar master and owner Gaetano Marangelli from Cantine Menhir, we have brought the typical Apulian native form of a Primitivo into the bottle.The color is an intense dark red and shows all the power of the sun that was able to flow into the grapes of the Pr1mo. The nose has wonderful aromas of cherry jam, ripe plums and wild berries. Maturing in wooden barrels gives the wine an additional hint of vanilla. Fruit and fullness dominate the palate. The Pr1mo Numero Uno Primitivo Salento is always velvety and balanced. Enjoy the original Puglia.The Pr1mo Numero Uno Primitivo Salento is an all-rounder that can be enjoyed solo or with a good meal. Serve this wine with roast pork or dark meat from the grill. This red wine is also an excellent accompaniment to strong cheeses.Our chocolate tip: Try an exquisite milk chocolate with notes of salted caramel with this dry red wine.

Content: 0.75 litre (€12.27 / 1 litre)

Regular price: From €9.20
19 Crimes "The Uprising" Red
‘The Uprising’ is a wine that was aged for 30 days in rum barrels and is a tribute to Australia’s Rum Rebellion of 1808. As the rum trade was hindered by the government at that time, citizens and soldiers joined together to bring down the government. The ageing in rum barrels gives this wine its dark, jammy body and a finish characterised by notes of warm brown sugar.The grapes for the 19 Crimes ‘The Uprising’ come from selected vineyards that are renowned for their spice and concentration, giving the wine its great intensity and sensational flavour. In the 2019 vintage, the Shiraz grape variety is predominant, giving the wine light notes of raspberries and a fine tannin structure. The Cabernet Sauvignon grapes produce lovely blackberry aromas and ensure fullness and structure on the palate. The ‘The Uprising’ is rounded off by a smaller percentage of Grenache, giving the wine its spice and sweet fruitiness. On the nose, the wine offers intense notes of mocha, caramel and baking flavours.Like all wines of the 19 crimes line, ‘The Uprising’ has a history of its own:The man depicted on the label was a member of the Fenian brotherhood from Skibbereen in Ireland who played a major role in the Fenian movement right from the beginning. In 1864, he was arrested, found guilty, sentenced to ten years in prison and deported to Australia.

Content: 0.75 litre (€18.00 / 1 litre)

Regular price: From €13.50
Diemersfontein Chocolate Shiraz
Intense notes of dark chocolate, sweet mulberries, cherries and hint of spice that delivers a smooth velvety finish on the palate.Ideal with lamb casserole, duck and smoked pork, and delicious dark chocolate.

Content: 0.75 litre (€13.27 / 1 litre)

Regular price: From €9.95
Skip product gallery

Rosé Wines

Delheim Pinotage Rosé
Since 1976, the Delheim Pinotage Rosé has come to symbolize a unique blend of tradition, innovation, and the South African way of life. To mark its 50th anniversary, Delheim is celebrating a wine that made history as the first South African rosé made from Pinotage and remains one of the country’s most distinctive rosés to this day.Delicate salmon pink in the glass, it unfolds an aromatic bouquet of strawberries and flowers. On the palate, this dry rosé is wonderfully fresh and lively, with juicy notes of pink grapefruit, berries, and sweet cherries. A crisp acidity and its light, elegant body ensure a delightfully refreshing drinking experience.The hand-harvested Pinotage grapes come from South Africa’s Coastal Region and grow in a cooler microclimate. Gentle winemaking yields the delicate color and fresh, fruit-forward style that has distinguished the Delheim Pinotage Rosé for decades. The wine is also vegan-friendly.Whether as an aperitif, paired with antipasti, Mediterranean salads, or mild Thai curry - this versatile rosé is perfect for a wide range of occasions. And if you’d like to experience it in a completely different way, you can even use it to create a fruity, elegant rosé mulled wine with winter spices.

Content: 0.75 litre (€10.00 / 1 litre)

Regular price: From €7.50
Fleurs de Prairie Rosé Côtes de Provence AOP
The Fleurs de Prairie is both visually and as regards taste a wonderful rosé from Provence. The grapes come from vineyards with clay and limestone soils located at an altitude of 350 to 500 metres, giving the wine a light minerality. The wine consists of the Grenache, Cinsault, Shiraz and Vermentino (known as ‘Rolle’ in eastern Provence) grape varieties.The Fleurs de Prairie is a pale pink in colour, similar to a rose blossom. It’s invigorating, fresh bouquet offers notes of strawberries, sour cherries and green apples. The dry rosé is wonderfully aromatic on the palate. The exceptional freshness and finesse of this French rosé delivers sheer drinking pleasure.The Fleurs de Prairie Rosé Côtes de Provence AOP is an ideal accompaniment to starters and also goes beautifully with crustaceans, seafood, sushi, stir-fried vegetables or fresh fruit salad.

Content: 0.75 litre (€11.60 / 1 litre)

Regular price: From €8.70
Bulgarini Rosa Blush Garda Chiaretto Classico DOC
Discover the fruity Bulgarini Rosa Blush Riviera del Garda Classico DOC Chiaretto rosé wine. It comes from Lake Garda and is an ideal ambassador for summery lightness, freshness and a multi-faceted aroma. Let yourself be seduced by peach blossom, black cherry and white pepper and enjoy this light rosé wine from Italy.The Bulgarini Rosa Blush Garda Chiaretto Classico DOC rosé wine is a very successful blend of the Groppello, Sangiovese, Marzemino and Barbera grape varieties.The morainic hills of southern Lake Garda are home to the Cantina Bulgarini winery, which captures summer with this light rosé. The first thing that catches the eye is the bright pink color that characterizes this dry Italian wine. A bouquet of rosehip, peach blossom and black cherry is gently supported by the aroma of white pepper. The floral and fruity freshness finally develops on the palate, underpinned by a light pinch of salt.Well chilled at a drinking temperature of between 10 and 12 °C, Bulgarini Rosa Blush Garda Classico DOC Chiaretto is a literally tasty accompaniment to fish and light pasta dishes.

Content: 0.75 litre (€15.33 / 1 litre)

Regular price: From €11.50
Le Rosé by Paul Mas IGP
The grapes for Le Rosé par Paul Mas grow in soil composed of clay and limestone. They are harvested mechanically at night. To preserve the grapes’ fruity aroma, fermentation of the destemmed and pressed grapes—at 5 degrees—takes place in temperature-controlled barrels. After three months of aging on the lees, the salmon-colored wine is bottled.This expressive rosé wine offers aromas of red fruits, particularly raspberries. On the palate, there is a good balance between the fruit, body, freshness, and character of this French wine.Enjoy the dry Le Rosé par Paul Mas on its own as an aperitif or paired with grilled meats, exotic and spicy dishes, and salads.The fantastic bottle design is also worth noting. The bottle makes a wonderful decorative piece.

Content: 0.75 litre (€11.27 / 1 litre)

Regular price: From €8.45
Anthonij Rupert Protea Rosé
The Anthonij Rupert Protea Rosé is a classic rosé in the Provence style. The grapes were selected by hand and aged in stainless steel tanks. Afterwards, they remained in contact with the yeast for some time in order to develop the aroma to the fullest. The Anthonij Rupert Protea Rosé is a pale pink to red in the glass. This rosé is impressively fruity and offers aromas of raspberries and peach in its bouquet, along with nuances of apple blossoms.The palate is characterised by a great juiciness and a lovely, fresh acidity, showing noticeable aromas of strawberries, raspberries, other ripe berries and citrus peel. The lightness and liveliness of the Protea Rosé make it a captivating pleasure to drink – and not only in summer. This lovely rosé is an excellent accompaniment to seafood, white fish, braised salmon or soft cheeses.

Content: 0.75 litre (€12.67 / 1 litre)

Regular price: From €9.50
Skip product gallery

White Wines

Hensel Aufwind Grauburgunder
The Hensel Aufwind Pinot Gris comes from the renowned Palatinate region and is produced by the traditional Thomas Hensel winery in Bad Dürkheim. Thomas Hensel is one of 20 winegrowers from Bad Dürkheim. His 17-hectare vineyard is located right next to the local "airport" - or rather sports airfield. Thomas is ambitious, energetic and courageous enough to be innovative.The Hensel Aufwind Pinot Gris is a fruity, fresh Burgundy cuvée with aromas of ripe honeydew melon, yellow banana, Piedmont hazelnuts and bourbon vanilla. The subtle use of barriques adds complexity and spice to this wine without losing any of its freshness and independent character. On the palate, this dry white wine is smooth with plenty of power, spice and creaminess.A wonderful solo wine from the Palatinate. It is also an excellent accompaniment to various meat and fish dishes, pasta and hearty stews.

Content: 0.75 litre (€12.93 / 1 litre)

Regular price: From €9.70
Bulgarini Lugana DOC
Straw-yellow color with greenish hues. Characteristic and fruity with delicate hints of peach and apricot. Decidedly fresh and sapid on the palate, having a good structure and a long aromatic after-aroma with slightly almond-edged finish. Suitable for a medium term of 3-5 years of ageing. It pairs to vegetable appetizers and raw fish crudités. Lightly spiced white meats and fresh, creamy cow’s milk cheeses.Mundus Vini Gold 

Content: 0.75 litre (€17.00 / 1 litre)

Regular price: €12.75
bottle
Manz Handwerk Grauburgunder dry
The traditional and nationally and internationally award-winning Manz winery once again demonstrates its skills with the Manz Handwerk Grauburgunder dry. This white wine from Rheinhessen has a wonderfully fruity aroma of melon and pear, with beautiful nuances of citrus fruit and cookie. Matured in stainless steel tanks, this Pinot Gris is creamy on the palate, with great elegance and an exceptional, fine mineral finish. The balance of fruit, acidity and alcohol is simply inspiring.The white wine, which shines straw-yellow in the glass with its golden yellow reflections, is a real treat on its own, but is also an ideal accompaniment to food. Serve it at a drinking temperature of 8 to 10 degrees with a risotto, fish and seafood, veal or a selection of young cheeses, for example.Manz wines are divided into three quality levels: The lines are called Craft, Passion and Fascination. Few wineries can claim to stand for these terms as much as the Manz winery from Weinolsheim in the Mainz-Bingen district, around 25 kilometers south of Mainz. The estate has been cultivating vineyards in the region since 1725, and Erich and Eric Manz are the ninth generation to run their award-winning winery. In wine guides such as Gault Millau, Eichelmann and the Falstaff Wine Guide, they consistently receive top marks, and in 2015 Erich and Eric Manz were named Winemakers of the Year by the German Agricultural Society (DLG).Discover the Manz Handwerk Grauburgunder dry, a white wine from Manz's basic line, which, with its high quality and great value for money, makes you want so much more.

Content: 0.75 litre (€11.67 / 1 litre)

Regular price: €8.75
bottle
Cantina Tramin Sauvignon Blanc
The grapes come from the areas of Tramin and Montagna, where the vineyards are planted in calcareous clay and gravel soils between 400 to 500 meters.The grapes for this wine were gently pressed off to steel tanks immediately after harvest. The must was allowed to ferment at controlled temperature (18 ° C) without malolactic fermentation.Tasting NotesSauvignon is a grape of French origin and is produced worldwide. It is a fine white wine, slightly aromatic with a greenish-yellow color. The wine is intensely floral with a bouquet of elderflower and nettle, and spicy notes of paprika and green gooseberries. Its freshness and intense flavor can be surprising.Food PairingEnjoyable as an aperitif, the wine will also pair well with asparagus, fish and poultry.

Content: 0.75 litre (€16.20 / 1 litre)

Regular price: €12.15
bottle
Montecore Chardonnay Fiano IGP Puglia
This is a wonderfully stimulating white wine from South Italy: The Montecore Chardonnay - Fiano unites notes of apples, pears and melon in its bouquet, complemented by developing nuances of white blossoms and aromatic herbs. On the palate, the bright yellow blend is velvety, fresh and delicious, with a long finish.Try this fine Italian blend as an aperitif and with first courses with seafood, risotto or cod.

Content: 0.75 litre (€7.93 / 1 litre)

Regular price: From €5.95
Skip product gallery

New products

New
Bouchard Finlayson Tête de Cuvée Pinot Noir
With the Tête de Cuvée Pinot Noir, Bouchard Finlayson presents the pinnacle of its Pinot Noir production. This exclusive bottling is produced only in years when the climatic conditions in the renowned Hemel-en-Aarde Valley provide ideal conditions for the perfect ripening of this demanding grape variety. Consequently, this wine is produced only rarely. It represents a careful selection of the estate’s finest Pinot Noir barrels and is considered the winery’s most promising wine.The Hemel-en-Aarde Valley on South Africa’s Walker Bay is one of the world’s premier regions for Pinot Noir. The interplay of a cool maritime climate and diverse soil types lends the wines remarkable elegance, depth, and finesse. Pinot Noir, in particular, impressively demonstrates its ability to precisely reflect its origin and terroir here.For the Tête de Cuvée, the winery team selects only the very best lots. After vinification, the wine is aged in carefully selected French oak barrels, some of which are new. The limited number of barrels used underscores the exclusive character of this wine. The Pinot Noir is then given ample time to age so that it can fully develop its complexity and great aging potential.In the glass, the Bouchard Finlayson Tête de Cuvée Pinot Noir displays impressive depth and precision. On the nose, intense aromas of pomegranate, red cherries, and ripe plums blend with floral hints and subtle spice notes. On the palate, this red wine is elegant and multi-layered. The silky, superbly integrated tannins lend it structure and length, while its freshness and focus ensure exceptional balance. Power and finesse are in perfect harmony here, making this Pinot Noir a wine with great aging potential.This exceptional Pinot Noir is the ideal companion for festive occasions and special moments. It pairs superbly with shellfish or lobster risotto, roasted duck breast with crispy skin, and classic turkey with cranberry sauce. It also reveals its full class when paired with veal dishes or delicate mushroom dishes. Its optimal serving temperature is 16 to 18 °C.The Bouchard Finlayson Tête de Cuvée Pinot Noir is an impressive ambassador for the Hemel-en-Aarde Valley and ranks among South Africa’s outstanding Pinot Noir wines. Its elegance, depth, and rarity make it a special treat for lovers of great Burgundy-style wines and sophisticated Pinot Noirs.

Content: 0.75 litre (€172.00 / 1 litre)

Regular price: €129.00
bottle
New
Domaine des Geneves Chablis 0,375 l halbe Flasche
Classic Chablis in a convenient half-bottle sizeThe Domaine des Genèves Chablis embodies the classic style of the famous wine region in northern Burgundy. Made from 100% Chardonnay and grown on the Kimmeridgian soils of limestone and clay typical of Chablis, this white wine showcases the characteristic blend of freshness, minerality, and delicate fruit.In the glass, the Chablis presents a clear, pale yellow color with brilliant highlights. The bouquet is fresh and delicate, with aromas of citrus, white fruits, and a subtle mineral note. On the palate, it impresses with its clear structure, lively acidity, and a harmonious interplay of fruit and minerality.The Domaine des Genèves winery ages this Chablis in temperature-controlled stainless steel tanks. After alcoholic and malolactic fermentation, the white wine is gently clarified and filtered, preserving its freshness and varietal aromas.Its balanced and approachable character makes this Domaine des Genèves Chablis a versatile pairing. It’s excellent as an aperitif and pairs equally well with fish, seafood, shellfish, sushi, white meat, or snails. Serve it well-chilled at 10 to 12 °C.The 0.375-liter bottle is ideal for sharing as a couple, for smaller gatherings, or for anyone who wants to enjoy a classic Chablis in a convenient size.

Content: 0.375 litre (€22.67 / 1 litre)

Regular price: €8.50
bottle
New
Montes Wings Carmenère
The Montes Wings Carmenère is one of Chile's top wines and comes from the exclusive vineyards of Finca Apalta in the Colchagua Valley. The vines grow on steep slopes, around 200 meters above the plains of the valley, on deep granite soils with a high clay content, excellent drainage and a south-westerly orientation. This unique combination ensures controlled temperatures during the hot summer days and a particularly even ripening of the grapes. The grapes are fully exposed through targeted foliage work, which increases the concentration of aromas and reduces the typical bitter substances of this variety.The grapes are harvested by hand, individually selected and transported to the winery in 10 kg crates. During processing, the best grapes are first selected and destemmed before further selection of the berries takes place - only the optimally ripened grapes make it into the wine. This is followed by 5-7 days of cold maceration at 10 °C to gently extract aromas and color. Alcoholic fermentation is then carried out over 12-15 days at 26-29 °C with selected yeasts in order to preserve the characteristic properties of the Carmenère grape.After fermentation, the red wine remains on the skins for a while to develop volume and depth before being filled into French oak barrels. 80% of the wine matures in new barrels, 20% in second to third use barrels, for a total of 16 months. This ageing gives the wine elegant tannins, depth and complexity.In the glass, Montes Wings has a deep crimson color. The nose seduces with intense aromas of ripe red and black fruits such as plums, sour cherries and blackberries, complemented by fine spicy notes, cassis liqueur and hints of pastry. Subtle roasted aromas, vanilla, slightly sweet liqueur nuances and roasted nuts result from the long barrel ageing. On the palate, the wine is full-bodied, silky and harmonious, with soft, perfectly integrated tannins and a long-lasting, complex finish.This Carmenère is an excellent accompaniment to fine meat dishes, such as lamb chops with rosemary, pork ribs or refined cannelloni. It is also an ideal choice with braised beef dishes and autumnal game dishes. Serve at 17-19 °C and ideally decant about 30 minutes before drinking to allow the aromas to develop to their full potential.

Content: 0.75 litre (€59.87 / 1 litre)

Regular price: €44.90
bottle
New
Feuerheerd's 10 Years Tawny Port in a Gift Tube
Feuerheerd's 10 Years Tawny Port comes from the Douro region in Portugal and is made from the traditional grape varieties Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Roriz, Tinta Barroca, and Tinto Cão. Its characteristic color is bright and intense, with brick-red highlights and an amber rim—a typical appearance of a Tawny Port aged for years in wood.After being hand-harvested, the grapes are partially destemmed and crushed. Following a brief maceration, alcoholic fermentation begins, which is halted at the optimal time by the addition of brandy. The port wine is then aged for between nine and twelve years in oak barrels in the Douro. For the final blend, several carefully selected wines with an average age of ten years are blended together and filtered before bottling.On the nose, the Tawny Port reveals intense aromas of dried fruit, coffee, honey, and caramel. On the palate, it displays notes of ripe black fruit, chocolate, and spicy oak, which define its complex and harmonious character.Best served slightly chilled, Feuerheerd’s 10 Years Tawny Port pairs excellently with desserts featuring dried fruit, red berries, or dark chocolate. It also offers a delightful contrast to spicy blue cheese. Presented in a gift tube, it also makes a stylish gift for lovers of aged port wines.

Content: 0.75 litre (€29.20 / 1 litre)

Regular price: €21.90
bottle
New
Plaisir de Merle Chenin Blanc
The Plaisir Chenin Blanc comes from the historic Plaisir Wine Estate in South Africa’s Cape Winelands. Founded as early as 1693, the estate is located at the foot of Simonsberg and combines its long winemaking tradition with the region’s distinctive terroir. The vineyards benefit from their high elevation, weathered granite soils, and cooling influences, which result in fresh and expressive wines.The Chenin Blanc is fresh, lively, and expressive. Aromas of green apple and pear dominate the bouquet and are complemented by a subtle hint of honey on the finish. On the palate, this South African white wine is pleasantly fresh and fruit-forward—an uncomplicated Chenin Blanc that’s a joy to drink.The Plaisir Chenin Blanc pairs excellently with chicken, mild curries, or a varied charcuterie platter. A versatile white wine from South Africa that combines the characteristic freshness of the Chenin Blanc grape with the terroir of Simonsberg.

Content: 0.75 litre (€17.20 / 1 litre)

Regular price: €12.90
bottle
New
Julien Schaal Pinot Gris Alsace Grand Cru Hengst
The Julien Schaal Pinot Gris Alsace Grand Cru Hengst is a dry white wine from Alsace, sourced from the renowned Grand Cru vineyard Hengst. Julien Schaal is known for wines that highlight the origin and character of each specific vineyard. Careful hand-harvesting, gentle processing, and aging on the fine lees ensure an authentic and clean style. This Pinot Gris combines ripe fruit with delicate minerality, good structure, and a subtle note from oak barrel aging.The Hengst Grand Cru is characterized by limestone- and marl-rich soils, which give the wine its distinctive structure and minerality. The south to southeast exposure of the vineyards provides ideal conditions for optimal grape ripening and results in a Pinot Gris with great expression and a beautiful balance between fruit, body, and freshness.In the glass, the Pinot Gris Grand Cru Hengst displays a luminous golden-yellow color. On the nose, ripe pear, quince, yellow plum, and baked apple meet delicate aromas of toasted almonds, hazelnuts, and a hint of vanilla. These are complemented by subtle spicy and mineral notes that lend the wine additional depth.On the palate, the wine is dry, full-bodied, and well-structured. The ripe fruit is accompanied by pleasant minerality and fresh acidity. Aging in oak barrels adds a touch of creaminess and spice without overpowering the Pinot Gris. The finish is long and pleasantly mineral with slightly smoky nuances.Thanks to its robust yet light character, the Julien Schaal Pinot Gris Grand Cru Hengst pairs very well with poultry, veal, fish, and seafood. It’s also a great choice with creamy mushroom dishes, truffles, smoked fish, or aged cheeses like Comté. This Pinot Gris is best enjoyed at a serving temperature of 8–10 °C. A versatile, dry Pinot Gris from Alsace that is a delight both on its own and paired with a good meal.

Content: 0.75 litre (€30.53 / 1 litre)

Regular price: €22.90
bottle
New
Glen Carlou Cabernet Sauvignon
The Glen Carlou Cabernet Sauvignon comes from the Paarl wine region on Simonsberg in the Western Cape. The grapes for this wine are hand-harvested from ten different vineyard plots around Simonsberg. The varying locations and exposures of the individual plots allow for a complex blend, with each lot treated separately until the final blending.After hand-harvesting, the individual lots are first cold-macerated for at least five days. Fermentation then takes place in medium-sized open stainless steel tanks with regular pumping over, followed by a total of twelve days on the skins. A yeast strain is used for fermentation that enhances the fruit-forward character of the respective vineyard sites. The individual lots are then aged for 16 months, primarily in second-fill French oak barrels, before being blended into the final cuvée.On the nose, the wine displays ripe aromas of blackberries and cherries. On the palate, these dark fruit notes blend with complex hints of mint and dark chocolate. Fine, silky, and rounded tannins, along with a lively acidity reminiscent of pomegranate, lend it volume and depth, leading to a long, intense finish.The Glen Carlou Cabernet Sauvignon pairs excellently with grilled or braised beef, lamb, and game. It is also a harmonious accompaniment to hearty dishes with dark sauces and aged hard cheeses.

Content: 0.75 litre (€25.20 / 1 litre)

Regular price: €18.90
bottle
New
Steffen Spätburgunder Rosé feinherb
The Spätburgunder Rosé "Feinherb" from Weinhaus Gebrüder Steffen is a crisp and fruity rosé made from Spätburgunder grapes. The family-run Weinhaus Gebrüder Steffen is known for its many years of experience and approachable wines that are simply a pleasure to drink thanks to their modern and accessible style. That’s exactly what this off-dry rosé embodies: delicate berry aromas combine with pleasant freshness, making it the ideal wine for social gatherings and joyful enjoyment.In the glass, the rosé displays an appealing, vibrant color. On the nose and palate, delicate berry aromas take center stage. The fruitiness is accompanied by a pleasant freshness, giving the wine a light and lively character. Its slightly dry profile creates a harmonious balance of sweetness and acidity, making it pleasantly approachable.This slightly dry Pinot Noir Rosé pairs excellently with summer salads and light dishes. It’s also a great choice when well-chilled for a relaxing evening on the patio, at a barbecue, or during a social gathering. It’s best enjoyed at a serving temperature of 8–10 °C.

Content: 0.75 litre (€10.00 / 1 litre)

Regular price: From €7.50
New
Luis Cañas Rioja Alavesa: 2 bottles of wine in a gift box
Two select wines from the renowned Luis Cañas winery, deeply rooted in the Rioja Alavesa, presented in an attractive gift box. The set combines the elegant Luis Cañas Viñas Viejas DOC with the expressive Luis Cañas Crianza DOC. Old vines, carefully selected grapes, and traditional winemaking characterize these wines and reflect the unique characteristics of their origin. Thus, the set brings together two wines from the Rioja Alavesa, embodying Spanish wine culture and authentic enjoyment.The Luis Cañas Viñas Viejas DOC is an elegant white wine made from old vines with an average age of 57 years. The grapes come from the high-altitude, barren slopes of the vineyards. The clay-limestone soils typical of the Rioja Alavesa shape the wine and give it its unique character. Subtle aromas and five months of aging on the fine lees with bâtonnage result in a refined and expressive style.The Luis Cañas Crianza DOC embodies the classic style of a Rioja red wine. It is based on Tempranillo, complemented by other traditional grape varieties. The carefully selected grapes and subsequent winemaking process form the foundation for its distinctive style. Its 12-month aging in French and American oak barrels blends the wine’s fruitiness with spicy notes and the subtle influences of barrel aging.Whether for a birthday, anniversary, as a Christmas gift, to celebrate moving into a new home, or as a stylish thank-you—this Luis Cañas gift set is a hassle-free gift idea for wine lovers. At the same time, the combination of two select Rioja wines is ideal for treating yourself to a delightful break.

Content: 1.5 litre (€13.27 / 1 litre)

Regular price: €19.90
bottle
New
Gerard Bertrand Orange Gold
Gérard Bertrand’s Orange Gold is a characterful orange wine made from organically grown grapes. The cuvée blends seven grape varieties of Mediterranean origin, including Chardonnay, Grenache Blanc, Viognier, Marsanne, Mauzac, and Muscat.The white wine grapes are fermented whole after careful monitoring of their ripeness. Vinification follows a traditional method similar to that used for red wine: the grapes macerate along with their skins and stems, resulting in the characteristic orange-gold color and delicate tannins. The blend of grape varieties lends the wine both body and aromatic complexity.On the nose, the Orange Gold is complex and expressive, with notes of white flowers, candied fruit, and white pepper. On the palate, it combines aromatic freshness with precise fruit flavors and a balanced, full-bodied structure. Its smooth, delicate texture is accompanied by a long finish with a subtle, stimulating hint of bitterness.As a characterful orange wine, it is excellent as an aperitif and with cheese platters. It pairs particularly well with spicy cuisine, such as Indian dishes or Asian recipes. Serve at around 10 °C.

Content: 0.75 litre (€19.87 / 1 litre)

Regular price: €14.90
bottle
Hintergrund-Bild (Mehr entdecken)

Discover more ...

Discover even more products around the topic of wine. You will find wine accessories, gift packaging and vouchers..

Popular wineries and winemakers

Buying wine online: simply attractive

Red Wines, White wines, Rosé Wines and Sparkling Wines from all over the world: In your online wine shop Vineshop24 you can get to know the whole world of wine with just a few clicks. And you can also look forward to and rely on that:

  • attractive thematic tasting packages (for example Primitivo from Italy, Sparkling Wine from South Africa or Red Wines from the New World)
  • reduced offers to get to know and love new wines
  • extraordinary gift ideas around the topic of wine
  • newly discovered wines that we are pleased to present to you
  • regular recipe ideas: Which food goes with which wine?

Large selection of wines from all over the world

Sauvignon Blanc from New Zealand, Primitivo from Italy, Malbec from Argentina, Shiraz from South Africa, Riesling from Germany and, of course, Bordeaux wines: with more than 2,800 wines from all over the world, our range is large. Nevertheless, it will be easy for you to keep track of everything in our online wine shop. Choose whether you want to add a red wine, white wine, rosé or sparkling wine to your shopping cart. Or do you opt for a grappa, marsala, port, liqueur or sake?

Finding the right wine online is easy

You can also make your selection according to the origin of the wine. Should it be a white wine from Italy, a red wine from California, a rosé from France or a sparkling wine from South Africa? Or is the style of the wine decisive for you? Let the assortment show you, for example, fresh, dry white wines or full-bodied, full-bodied red wines. You should also explore the world of sparkling wines such as Champagne, Methode Cap Classique, Prosecco or Cava. And among the wines of the season, we have put together for you which wines go well with asparagus or enrich your barbecue.

Wine delivered quickly and reliably

Once you have found the right wine, everything goes very quickly. With just a few clicks, your wines are in the shopping basket and ordered. The bottles are packed in unbreakable packaging. You can choose which payment method you prefer. After a few days, often already the following day, the wine ordered online is with you, delivered to your desired address by experienced shipping service providers. We deliver free of charge for orders over 125 euros.

More than 45,000 customer reviews: Overall rating “very good”

The online wine shop Vineshop24 has been around since 2003. We have a large number of loyal online customers. More than 43,000 ratings from our customers with an overall rating of “very good” speak for themselves. The very fast delivery, the high quality of the wines and the excellent prices are emphasised again and again. For our dedicated team, this is a great incentive to continue to make your online wine purchase a comfortable shopping experience.

We are happy to advise you on online wine purchases

For us, this also includes helping you with any questions you may have. Our wine expertises already describe very precisely what you can look forward to with the individual products. If you have any further questions, please contact us by e-mail or simply give us a call. We look forward to hearing from you. No matter whether you are entirely new to the world of wine or are already well versed in it: Vineshop24 has the right wines for you.