Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Montecore Chardonnay Fiano IGP Puglia

This is a wonderfully stimulating white wine from South Italy: The Montecore Chardonnay - Fiano unites notes of apples, pears and melon in its bouquet, complemented by developing nuances of white blossoms and aromatic herbs. On the palate, the bright yellow blend is velvety, fresh and delicious, with a long finish.

Try this fine Italian blend as an aperitif and with first courses with seafood, risotto or cod.

Wine type:
Weißwein
Taste:
trocken
Vintage:
2023
Ageing Potential:
2028
Region:
Apulien
Country:
Italia
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
12,5  % by volume
Total acidity:
6,7 g/l
Residual sugar:
8,0 g/l
Recommended drinking temperature:
6-8 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
GTIN/EAN:
8021904450113
Bottler:
Femar Vini
Via Fontana Candida, 3C
00040 Monteporzio Catone (Roma)
Italien
Femar Vini

Die Weinkellerei Femar Vini in der Nähe von Rom gibt es seit 1950. Sie entstand aus der Fusion mehrerer kleiner Weinkellereien der Castelli Romani. Femar Vini besitzt ungefähr 40 Hektar eigene Weinberge, verarbeitet aber auch Trauben von weiteren Winzern aus ganz Italien, die den Qualitätsansprüchen von Femar Vini entsprechen. Die hohe Qualität spiegelt sich unter anderem in den bekannten Epicuro-Weinen wider, die nach dem griechischen Philosophen Epikur (341–271 v. Chr.) benannt sind. Die Weinkellerei arbeitet heute mit modernsten Anlagen für eine schonende Verarbeitung des Lesegutes, die Basis für die kontinuierlich hohen Qualitäten der Epicuro-Weine.

Femar Vini

Die Weinkellerei Femar Vini in der Nähe von Rom gibt es seit 1950. Sie entstand aus der Fusion mehrerer kleiner Weinkellereien der Castelli Romani. Femar Vini besitzt ungefähr 40 Hektar eigene Weinberge, verarbeitet aber auch Trauben von weiteren Winzern aus ganz Italien, die den Qualitätsansprüchen von Femar Vini entsprechen. Die hohe Qualität spiegelt sich unter anderem in den bekannten Epicuro-Weinen wider, die nach dem griechischen Philosophen Epikur (341–271 v. Chr.) benannt sind. Die Weinkellerei arbeitet heute mit modernsten Anlagen für eine schonende Verarbeitung des Lesegutes, die Basis für die kontinuierlich hohen Qualitäten der Epicuro-Weine.

Discover more
Femar Vini
Skip product gallery

Product recommendation

Epicuro Bianco Chardonnay Fiano Puglia IGT
Eine harmonische Cuvée der bekannten Sorte Chardonnay mit der in Süditalien heimischen Sorte Fiano.Im Geschmack überwiegen reife, gelbe Früchte, viel Schmelz und eine dezente aber animierende Säurestruktur.Ideal als Begleiter zu Fisch- und hellen Fleischgerichten mit leichten Soßen. In seiner ausgewogenen Art auch Solo ein Schmeichler am Gaumen.Der Epicuro Chardonnay-Fiano stammt aus der klimatisch warmen Gegend Apulien, die jedoch nicht nur alkoholstarke Rotweine produziert sondern auch geschmacksintensive, leicht süßlich duftende Weißweine. Deren zart schmelzende Art wird von einer feinen animierenden Säure begleitet.

Content: 0.75 litre (€9.00 / 1 litre)

Regular price: From €6.75
Epicuro Rosato
The Epicuro Rosato will pamper your senses visually. The Italian rosé wine shines in the glass in a beautiful and intense coral color. It has a fruity bouquet with aromas of raspberries, strawberries, pomegranate and other types of fruit and berries. The multi-faceted aromas challenge and surprise your nose and increase the anticipation of the taste experience.On the palate, the cuvée of Primitivo and Negroamaro grapes impresses with a full and balanced taste. Fresh and delicately fruity with a beautiful mellowness, Epicuro Rosato lives up to its namesake. Like the Greek philosopher Epicurus (341 to 271 v. Chr.), this semi-dry wine from Apulia also stands for sensual pleasure and enjoyment.Enjoy this pleasantly light rosé at a drinking temperature of 10 to 12 °C with fish or white meat dishes.

Content: 0.75 litre (€9.20 / 1 litre)

Regular price: €6.90
bottle
Epicuro Primitivo Puglia IGT
This 100%-Primitivo with its dark purple colour offers a wonderful variety of flavors with notes of plums and sweet cherries. There is also a subtle spiciness and - typical of Primitivo - a full-bodied fruitiness. On the palate warm, with ripe and soft tannins. The finish is long-lasting. The vines grow on dark, ferruginous and partly volcanic soils. The very hot summers and temperate winters are ideal for the grape variety Primitivo, which is one of the hallmarks of vineyards in Apulia. Enjoy the wine from Apulia (in Italian "Puglia") - the region that forms the "boot heel" of Italy - with hearty meat dishes.

Content: 0.75 litre (€9.67 / 1 litre)

Regular price: From €7.25
6-Bottle Riesling Tasting Pack from Germany
Try six top Rieslings from Germany’s finest vineyards. We’ve put together a selection for you that has something for everyone. Discover your favorite Riesling from award-winning wineries and save money on this tasting package compared to buying the bottles individually!Gut Hermannsberg Pure Riesling Dry (0.75 L, 11.5% ABV), Item No. 2012174, NaheOn the nose, fresh citrus notes and subtle herbal hints. Pleasantly harmonious and lively on the palate. This approachable white wine also captivates with lovely spice and a beautiful minerality.Nik Weis Sankt Urbans-Hof Saar Riesling, off-dry (0.75 L, 9.5% ABV), Item No. 2010615, MoselOn the palate, this Riesling is pleasantly harmonious and lively. It also captivates with lovely spice and minerality. An unpretentious delight from Rhineland-Palatinate.Hensel Aufwind Riesling Steinberg Dry (0.75 L, 12.5% ABV), Item No. 2004632, PalatinateThis Riesling will delight anyone who enjoys a particularly fresh and invigorating white wine. Citrus aromas of lime and mandarin dominate the bouquet. Its well-balanced body is characterized on the palate by crisp acidity and a distinctive minerality.Weingut Trenz Steinhaus Riesling Dry (0.75 L, 12.5% ABV), Item No. 2001805, RheingauJuicy and soft on the palate with an almost sweet fruitiness. The delicate acidity comes through in a fresh lemon aroma. A wonderfully vinified Riesling that clearly reflects the finesse of its 40-year-old vines.ST Riesling Steillage Dry (0.75 L, 12.0% ABV), Item No. 2004500, MoselThis fresh Riesling from Weinhaus Gebrüder Steffen in Rhineland-Palatinate, with notes of lemon, peach, and mirabelle plum, is well-balanced and mineral-driven. Pair this aromatic white wine with pasta dishes featuring light sauces. Discover an invigorating Mosel wine with wonderful freshness and fruitiness.Bassermann-Jordan Deidesheim Riesling Dry (0.75 L, 12.0% ABV), Item No. 2075602, PalatinateDry on the palate, with great depth of fruity aromas and structure. Typical elegant minerality and delicate acidity. A prime example of a Riesling from the Palatinate, guaranteed to delight with its intense fruitiness and great freshness.The recommended serving temperature for Riesling is 8–10 °C.Limited to one Riesling wine package from Germany per order.Importer/Bottler:Weingut Trenz, Schulstraße 3, 65366 JohannisbergWeingut Hensel, In den Almen 13, 67098 Bad DürkheimGeheimer Rat Dr. von Bassermann-Jordan GmbH, Kirchgasse 10, D-67146 DeidesheimWeinhaus Gebrüder Steffen GmbH, Ettenstraße 3, 54349 TrittenheimGut Hermannsberg GmbH & Co. KG, Former Wine Estate, 55585 Niederhausen/NaheNik Weis St. Urbans-Hof Winery, Urbanusstraße 16, 54340 Leiwen/Mosel

Content: 4.5 litre (€12.89 / 1 litre)

Regular price: €58.00
piece
Nude Stem Zero Delicate Weißweinglas 2er Set
Auch im 2er Set erhältlich sind die filigranen, aber bruchfesteren Nude Stem Zero Delicate Weißweingläser. Ein Glas fasst 450 ml. Verglichen mit einem Rotweinglas ist der Kelch weniger bauchig und relativ klein. Die Tulpenform konzentriert den Duft des Weins am Glasrand. Durch das geringere Fassungsvermögen, bleibt der Weißwein kühl und genießbar.Das hauchdünne Material und die Form fördern die Entfaltung der Aromen und vermitteln Ihnen ein außergewöhnliches Trinkerlebnis. Nude Stem Zero Gläser sind handgefertigt und durch die Anwendung der Ion Shield Härtungsmethode 35% bruchsicherer als herkömmliche Gläser. Die Ion Shield Härtungsmethode ist eine Technologie zur Oberflächenmodifikation und basiert auf einem Ionenaustauschverfahren. Das Ergebnis sind weltweit härteste, feinste, bleifreie Kristallgläser. Das Design der Nude Gläser ist schlicht und trotzdem elegant. Der extrem dünne Stil und das leichte Kristallglas vermitteln das Gefühl der Schwerelosigkeit. Ihre ganze Aufmerksamkeit wird auf den Wein im Kelch gelenkt.Fassungsvermögen: 450 mlHöhe: 229,5 mm

Regular price: €89.90
piece
3 Aglianico aus Italien
Try three different Aglianico from Italy and get a discount.Pipoli Aglianico del Vulture DOC, (0,75 l, 13,5%ABv), Art-Nr. 1505171Full-bodied, tangy, with sweet tannins.Piano del Cerro Aglianico, (0,75 l, 13,5%ABv), Art-Nr. 1505172complex and spicy with aromas of red fruit.Epicuro Aglianico Puglia IGP, (0,75 l, 13,0%ABv), Art-Nr. 1528456Light spicy with good structure.Delivery of one package per order

Content: 2.25 litre (€11.07 / 1 litre)

Regular price: €24.90
piece
Montecore Chardonnay Fiano IGP Puglia
Montecore Chardonnay Fiano IGP Puglia

€6.25

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle