Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Fleurs de Prairie Rosé Côtes de Provence AOP

The Fleurs de Prairie is both visually and as regards taste a wonderful rosé from Provence. The grapes come from vineyards with clay and limestone soils located at an altitude of 350 to 500 metres, giving the wine a light minerality. The wine consists of the Grenache, Cinsault, Shiraz and Vermentino (known as ‘Rolle’ in eastern Provence) grape varieties.

The Fleurs de Prairie is a pale pink in colour, similar to a rose blossom. It’s invigorating, fresh bouquet offers notes of strawberries, sour cherries and green apples. The dry rosé is wonderfully aromatic on the palate. The exceptional freshness and finesse of this French rosé delivers sheer drinking pleasure.

The Fleurs de Prairie Rosé Côtes de Provence AOP is an ideal accompaniment to starters and also goes beautifully with crustaceans, seafood, sushi, stir-fried vegetables or fresh fruit salad.

Wine type:
Rosé wine
Taste:
trocken
Vintage:
2025
Ageing Potential:
2028
Region:
Côtes de Provence
Country:
France
Vineyard/Brand :
Alcohol content:
12,5  % by volume
Total acidity:
5,0 g/l
Residual sugar:
3,0 g/l
Recommended drinking temperature:
8-10 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
306 kj / 73 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
3500610120114
Bottler:
Grands Chais de France
Moosweg 2-5
77728 Oppenau
Frankreich
Fleurs de Prairie

Fleurs de Prairie, übersetzt „Blumen der Wiese“, ist eine Hommage an die wilde Schönheit der Provence. Inspiriert von den sanften Hügeln, Lavendel- und Mohnfeldern sowie der mediterranen Flora, fängt dieser Roséwein das Lebensgefühl Südfrankreichs ein.

Als Teil der Grands Chais de France engagiert sich Fleurs de Prairie für nachhaltigen Weinbau und den Schutz der Artenvielfalt gemäß dem Umweltprogramm Haute Valeur Environnementale (HVE).

Entdecken Sie mit Fleurs de Prairie einen Rosé, der die Essenz der Provence in jeder Flasche einfängt.

Fleurs de Prairie

Fleurs de Prairie, übersetzt „Blumen der Wiese“, ist eine Hommage an die wilde Schönheit der Provence. Inspiriert von den sanften Hügeln, Lavendel- und Mohnfeldern sowie der mediterranen Flora, fängt dieser Roséwein das Lebensgefühl Südfrankreichs ein.

Als Teil der Grands Chais de France engagiert sich Fleurs de Prairie für nachhaltigen Weinbau und den Schutz der Artenvielfalt gemäß dem Umweltprogramm Haute Valeur Environnementale (HVE).

Entdecken Sie mit Fleurs de Prairie einen Rosé, der die Essenz der Provence in jeder Flasche einfängt.

Discover more
Fleurs de Prairie
Skip product gallery

Product recommendation

Nude Stem Zero Delicate Weißweinglas 2er Set
Auch im 2er Set erhältlich sind die filigranen, aber bruchfesteren Nude Stem Zero Delicate Weißweingläser. Ein Glas fasst 450 ml. Verglichen mit einem Rotweinglas ist der Kelch weniger bauchig und relativ klein. Die Tulpenform konzentriert den Duft des Weins am Glasrand. Durch das geringere Fassungsvermögen, bleibt der Weißwein kühl und genießbar.Das hauchdünne Material und die Form fördern die Entfaltung der Aromen und vermitteln Ihnen ein außergewöhnliches Trinkerlebnis. Nude Stem Zero Gläser sind handgefertigt und durch die Anwendung der Ion Shield Härtungsmethode 35% bruchsicherer als herkömmliche Gläser. Die Ion Shield Härtungsmethode ist eine Technologie zur Oberflächenmodifikation und basiert auf einem Ionenaustauschverfahren. Das Ergebnis sind weltweit härteste, feinste, bleifreie Kristallgläser. Das Design der Nude Gläser ist schlicht und trotzdem elegant. Der extrem dünne Stil und das leichte Kristallglas vermitteln das Gefühl der Schwerelosigkeit. Ihre ganze Aufmerksamkeit wird auf den Wein im Kelch gelenkt.Fassungsvermögen: 450 mlHöhe: 229,5 mm

Regular price: €89.90
piece
Vacu Vin Wine Cooler Elegant, Stainless Steel
Das modische Design von diesem Elegant Cooler aus Edelstahl sorgt für ein attraktives Aussehen. Der Cooler kühlt den Wein - ohne Eis - sofort auf Trinktemperatur herunter!Der Elegant Cooler enthält ein wieder verwendbares Rapid Ice Kühlelement, das eine Flasche innerhalb von 5 Minuten kühlt und danach noch einige Stunden kühl hält.Mit dem Elegant Cooler hat man keinen Ärger mit Eis, Wasser oder nassen Etiketten, die sich von der Flasche lösen.- Aktivkühler, ohne Eis- Kühlt innerhalb von 5 Minuten- Aufbewahrung im Gefrierfach- Kein überfüllter Kühlschrank

Regular price: €45.90
Château Routas Rosé Provence AOP
The Château Routas Rosé Provence AOP from Provence is arguably the best rosé wine currently available in this price range. The wine world is rarely as unanimous in its praise as it is for this rosé. Not only The Wine Advocate, James Suckling, Wine and Spirits, and Wine Spectator praise this wine to the skies. James Suckling even goes so far as to say, and I quote: “This could be the best rosé in the world.” But enough with the superlatives—let’s get to the actual description.The Château Routas Rosé Provence has a delicate light pink color. On the nose, there are fresh notes of watermelon, peach aromas, hints of strawberries, and a touch of orange zest. On the palate, this dry rosé is soft, supple, and beautifully structured. The lively flavors of wild strawberries and cherries are accompanied by mineral notes and a slight peppery spice. The crisp, fresh acidity contributes to the refreshingly long finish.Cellar master and oenologist Jean Louis Bavay, who learned his craft at Domaine Ott, is a passionate professional. Together with Philippe Saraciva, who oversees the vineyards, he creates a French rosé that is unique in its complexity and flavor.The Château Routas Rosé is a wine for any occasion; it shines as an aperitif or a pairing with appetizers.93 points from James Suckling

Content: 0.75 litre (€17.20 / 1 litre)

Regular price: €12.90
bottle
MAD Méditerranée - MED Provence Rosé
This Rosé from Provence is a composition of Grenache, Cinsault and Syrah. Wonderfully fresh and with fruity taste. Notes of strawberries, raspberries, cherries and passion fruit on the nose. On the palate the wine is dry and elegant, with a delicate tannin-structure.Les Vins Bréban offers with this Rosé a fascinating companion for carefree summer days, which is very popular in southeastern France. The salmon-colored Rosé is ideal as an aperitif, but is also the perfect companion to Asian dishes, various fish and light meals from the grill or BBQ.Discover the MAD Méditerranée Rosé from Provence, whose grapes ripened largely under natural conditions and have been selected with great meticulousness.

Content: 0.75 litre (€11.87 / 1 litre)

Regular price: From €8.90
Château Saint-Roch Le Rosé
The Le Rosé Château Saint-Roch is a blend of 50% Grenache Gris and 50% Mourvèdre. A wonderfully refreshing, invigorating rosé, the nose offers notes of strawberries, blackberries and a subtle hint of herbs.On the palate, juicy, soft and harmonious. In the finale with the wonderful fruit flavors of strawberries, raspberries and also of ripe lemons. A wine where the fruitiness and acidity is just right.

Content: 0.75 litre (€13.67 / 1 litre)

Regular price: From €10.25
Château d'Esclans Côtes de Provence AOP Rosé
Château d'Esclan's rosé comes from the heart of Provence and is one of the region's style-defining rosé wines.Fantastic rosés - this description certainly applies to the rosé wines from the Château d'Esclan vineyard. Few wineries have been able to earn this reputation, but here it applies to all the qualities of the estate. With Château d'Esclan's Côtes de Provence Rosé, wine lovers get a special Provence wine in their glass in the best sense of the word.Made from the Grenache and Vermentino grape varieties, also known as Rolle in Provence, this rosé combines freshness and complexity in a unique form. Full-bodied and creamy on the palate. A wide variety of aromas and excellent balance create a rich, elegant mouthfeel. A hint of oak and beautiful mineral notes accompany the finish.This dry wine from France is refined and absolutely delicate in every respect. Always a very good choice as an aperitif or with light dishes.

Content: 0.75 litre (€60.00 / 1 litre)

Regular price: €45.00
bottle
Whispering Angel Rosé
Grenache, Rolle (Vermentino), Cinsault and Syrah come together in Château d'Esclans Whispering Angel. This seductive rosé from the Côtes de Provence region offers wonderful notes of strawberry, lemon, cherry and jasmine. On the palate with beautiful minerality and elegance. It is an entry-level wine from the château, which is hard to believe given its clarity and fruitiness. "You could mistake it for the Grand Vin," says British wine critic Jancis Robinson. This French rosé wine is deliberately not matured in oak in order to convey all of its freshness and wonderful fruit unadulterated.Enjoy the dry Whispering Angel from the Château d'Esclans winery with pâtés, grilled fish or meat as well as seafood in a creamy sauce.

Content: 0.75 litre (€30.53 / 1 litre)

Regular price: €22.90
bottle
Fleurs de Prairie Rosé Côtes de Provence AOP
Fleurs de Prairie Rosé Côtes de Provence AOP

€8.95

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle