Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Izadi Crianza

The Izadi Crianza from Rioja Alavesa combines the depth of the Tempranillo vines with a finely dosed influence of wood.

In the glass, the Izadi Crianza shines in a brilliant garnet red with a violet rim. The wine matures for 14 months in American oak barrels. Its bouquet consists of dark fruits with a hint of vanilla, caramel and toast. On the palate, the red wine impresses with its three-dimensional richness of fruit (ripe morello cherries, wild plums), barrique aromas (licorice, mocha, cream caramels) and minerality from the limestone soils.

This Tempranillo goes perfectly with tapas, lamb or mature cheese.

Recommended drinking temperature: 16-18 °C


Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2022
Region:
Rioja
Country:
Spain
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
14,5  % by volume
Total acidity:
5,4 g/l
Residual sugar:
1,6 g/l
pH:
3,58
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
340 kJ / 82 kcal
GTIN/EAN:
8423302111113
Bottler:
Grupo Artevino
Herrería Travesía II, nº 5
01307 Villabuena de Álava
Spanien
Grupo Artevino

Gonzalo Anton gründete 1987 mit ein paar Freunden im Herzen der Rioja Alavesa in Spanien die Bodega Izadi. Er baute in Villabuena de Alava die modernste Bodega der Gegend, um ausschließlich Weine von höchster Qualität zu produzieren. Als 2000 sein Sohn Lalo Anton in die Bodega Izadi eintrat, startete die große Expansion des Familienunternehmens. Mit der Finca Villacreces, der Bodega Vetus und der Bodega Orben wurden drei hochwertige Weingüter in die Bodega Izadi integriert. Da alle Bodegas autark arbeiten sollten, gründete Lalo Anto die Grupo Artevino. Jede einzelne Bodega hat eine eigene Philosophie Weine zu erzeugen. Das gemeinsame Ziel der Grupo Artevino ist die Erzeugung hochwertiger, charaktervoller Weine mit einem hohen Wiedererkennungswert. Das gelingt eindrucksvoll mit Kreationen aus Tempranillo, Cabernet Sauvignon und Merlot.

Grupo Artevino

Gonzalo Anton gründete 1987 mit ein paar Freunden im Herzen der Rioja Alavesa in Spanien die Bodega Izadi. Er baute in Villabuena de Alava die modernste Bodega der Gegend, um ausschließlich Weine von höchster Qualität zu produzieren. Als 2000 sein Sohn Lalo Anton in die Bodega Izadi eintrat, startete die große Expansion des Familienunternehmens. Mit der Finca Villacreces, der Bodega Vetus und der Bodega Orben wurden drei hochwertige Weingüter in die Bodega Izadi integriert. Da alle Bodegas autark arbeiten sollten, gründete Lalo Anto die Grupo Artevino. Jede einzelne Bodega hat eine eigene Philosophie Weine zu erzeugen. Das gemeinsame Ziel der Grupo Artevino ist die Erzeugung hochwertiger, charaktervoller Weine mit einem hohen Wiedererkennungswert. Das gelingt eindrucksvoll mit Kreationen aus Tempranillo, Cabernet Sauvignon und Merlot.

Discover more
Grupo Artevino
Skip product gallery

Product recommendation

El Coto Crianza DOC
El Coto Crianza is an authentic example of the Rioja tradition - a dry red wine with an intense ruby red color made from the famous Tempranillo grape.A perfect blend of red berries and the subtle vanilla notes from barrel aging.It features soft tannins and excellent structure. A long finish accompanied by fresh fruit. Not overly complex, very harmonious and smooth.The grapes for the El Coto Crianza DOC come from the limestone soils of the Rioja Alavesa. After pressing, fermentation takes place in stainless steel tanks. The wine is then aged for 12 to 14 months in new 225-liter American oak barrels before being bottled and aged in the bottle for at least another 6 months.It is an ideal pairing for tapas, lamb, grilled meats, or spicy vegetable dishes.

Content: 0.75 litre (€10.27 / 1 litre)

Regular price: From €7.70
Dehesa La Granja
The Dehesa La Granja is a single-varietal Tempranillo that has matured for 12 months in barrique barrels made from new American oak. It has exuberant aromas of ripe dark forest berries, Amarena cherries, mocha and dark chocolate. Overall, it is a successful balance of flavor intensity, finesse and elegance.The winemaker Alejandro Fernandez is a living legend and is one of the most famous winemakers.

Content: 0.75 litre (€16.67 / 1 litre)

Regular price: From €12.50
Azagador DO Crianza
Dieser Crianza vom jungen Weingut Pago de la Jaraba duftet nach frischen Beeren, Eukalyptus und einer feinen Würze. Hinzu kommen die angenehmen Holztöne. Am Gaumen ist dieser Tempranillo weich und elegant. Der rubinrote Wein aus der La Mancha-Region ist ein Blend aus weit überwiegend Tempranillo und kleineren Anteilen Cabernet Sauvignon und Merlot. 10 Monate wurde er in französischer und amerikanischer Eiche ausgebaut, wobei hauptsächlich amerikanische Eiche zum Einsatz kam.

Content: 0.75 litre (€10.60 / 1 litre)

Regular price: From €7.95
Tinto Pesquera Crianza
Tinto Pesquera is the red wine with which the Fernández Rivera family has made a name for itself in the international wine world since the 1980s. This outstanding Spanish Tempranillo, hailed as a top wine by Robert Parker, has also played a key role in the Ribera del Duero wine region in northern Spain’s impressive success story over the past decades. So treat yourself to the Fernández Rivera Tinto Pesquera Crianza—a Spanish red wine in a class of its own.This intensely garnet-red wine offers seductive aromas of dark fruits such as plums, black cherries, and mulberries, complemented by harmonious, spicy notes of cinnamon, vanilla, licorice, and tobacco.James Suckling awards the Fernández Rivera Tinto Pesquera Crianza 93 points. He writes about the bouquet of this single-varietal Tempranillo, which was aged for 16 months in barriques: “Fresh black plums and black cherries that take on the oak spice, along with a hint of tobacco.”On the palate, the Tinto Pesquera Crianza is dry and powerful, with a beautiful, fruit-forward depth of flavor (mulberries, licorice, dried figs). The fine-grained tannins are wonderfully integrated, and the spicy finish lingers for a very long time.Suckling is also full of praise: “An engaging and juicy Ribera del Duero with pleasantly soft tannins that lend structure to the concentrated fruit. Long and clean. Ready to drink now, but it’s better to give it a year to soften.” This Tempranillo is guaranteed to be a delight until 2032.Discover this creation from the Fernández Rivera family at a serving temperature of 15 to 17 degrees. We recommend decanting it 30 minutes before serving. This elegant, refined red wine is a perfect pairing with grilled meat, suckling pig, or milk-fed lamb with rosemary. It’s also an excellent choice with aged cheeses.

Content: 0.75 litre (€27.87 / 1 litre)

Regular price: From €20.90
Finca Villacreces „Pruno“
Pruno comes from the same vineyards as the world-famous Finca Villacreces.The quality of the grapes comes close to the "big brother", however the Pruno is an earlier accessible wine. A convincing result, especially considering the very reasonable price.Dense ruby red, fruit-driven, concentrated aromas on the palate, juicy, almost meaty, yet playful and youthful, good harmony, joy to drink at a high-level Ribera!12 months in French oak barrels (Darnajou and Taransaud) matured.

Content: 0.75 litre (€19.33 / 1 litre)

Regular price: From €14.50
Izadi Crianza
Izadi Crianza

€12.95

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle