Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Fattoria di Basciano Chianti Rufina Riserva

The Fattoria di Basciano Chianti Rufina Riserva is characterized by its dark red color and fruity bouquet. This red wine from Tuscany is a cuvée made from Sangiovese and Colorino grapes. The grapes give the wine its dark red color, which takes on garnet reflections in the light.

Both grape varieties feel particularly at home under the Tuscan sun. Sangiovese in particular has a long tradition in the production of Chianti. The Renzo Masi winery cultivates Chianti Rufina in the Sieve Valley. Here, the smallest of the Chianti vineyards with its unique soil and climatic conditions offers optimal conditions for exceptional yields.

This complex red wine from Italy pampers your nose as well as your palate with fine fruit aromas. Notes of blackberry and cherry can be tasted along with a hint of pepper. To fully develop its flavor, it is recommended to enjoy this Chianti at a drinking temperature of 16 to 18 °C. It goes just as well with Italian pasta as it does with meat dishes.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2020
Region:
Chianti , Toskana
Country:
Italia
Vineyard/Brand :
Grape variety:
93% Sangiovese
7% Colorino
Alcohol content:
15,0  % by volume
Total acidity:
4,9 g/l
Residual sugar:
3,5 g/l
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
372 k j/ 89 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
8005256000141
Bottler:
Masi Renzo & C. Sas Fattoria die Basciano
Viale Duca della Vittoria, 159
50068 RUFINA (FIRENZE) Toskana
Italien
Renzo M.

Der Weinbetrieb Renzo Masi befindet sich in Rufina, einem Städtchen im Tal der Sieve. Es liegt in der Chianti Region in der Toskana in Italien. Hier wird der Chianti Rufina angebaut, der die kleinste unter den Chianti-Lagen ist und zusammen mit dem Chianti Classico die besten Böden und die besten klimatischen Voraussetzungen für optimale Erträge hat. Es entstehen hier Chianti-Weine, die komplex, intensiv und besonders langlebig sind.

Renzo Masi ist ein Familienbetrieb, der 1932 von der Familie Masi gekauft wurde. Das Gut liegt auf einem Hügel links des Flusses Sieve. Ein Turm aus dem 13. Jahrhundert überragt das Anwesen. Renzo Masi hat den Betrieb gegründet und sein Sohn Paolo ist nach der Absolvierung der Weinbaufachschule in den elterlichen Betrieb eingestiegen. Er leitet heute das Unternehmen.

Die Weinkellerei Masi Renzo verarbeitet Trauben aus dem gesamten Chianti D.O.C.G.-Gebiet von oftmals langjährigen Vertragspartnern, die den hohen Qualitätsanforderungen von Masi entsprechen.

Renzo M.

Der Weinbetrieb Renzo Masi befindet sich in Rufina, einem Städtchen im Tal der Sieve. Es liegt in der Chianti Region in der Toskana in Italien. Hier wird der Chianti Rufina angebaut, der die kleinste unter den Chianti-Lagen ist und zusammen mit dem Chianti Classico die besten Böden und die besten klimatischen Voraussetzungen für optimale Erträge hat. Es entstehen hier Chianti-Weine, die komplex, intensiv und besonders langlebig sind.

Renzo Masi ist ein Familienbetrieb, der 1932 von der Familie Masi gekauft wurde. Das Gut liegt auf einem Hügel links des Flusses Sieve. Ein Turm aus dem 13. Jahrhundert überragt das Anwesen. Renzo Masi hat den Betrieb gegründet und sein Sohn Paolo ist nach der Absolvierung der Weinbaufachschule in den elterlichen Betrieb eingestiegen. Er leitet heute das Unternehmen.

Die Weinkellerei Masi Renzo verarbeitet Trauben aus dem gesamten Chianti D.O.C.G.-Gebiet von oftmals langjährigen Vertragspartnern, die den hohen Qualitätsanforderungen von Masi entsprechen.

Discover more
Renzo M.
Skip product gallery

Product recommendation

Fattoria di Basciano Chianti Rufina
Fattoria di Basciano Chianti Rufina: This red wine pampers your palate with its fruity, round taste. A harmonious taste experience for many occasions.The Renzo Masi winery, located in the Chianti region of Tuscany, has the best prerequisites for an intense, complex and long-lasting red wine.The Fattoria di Basciano Chianti Rufina is medium in color and fruity in taste. The tannins remain in the background and give the wine its backbone. The Fattoria di Basciano Chianti Rufina glides gently but also clearly over the tongue - a real bravura piece, ideal for sophisticated occasions. The intense bouquet of red fruits with typical aromas of violets is pleasing on the nose.The recommended drinking temperature is 16-18 °C. This wine is ideal with hearty pork and beef dishes, but also with lamb, game, pasta dishes with tomato sauce and, of course, soft and hard cheeses.

Content: 0.75 litre (€14.00 / 1 litre)

Regular price: From €10.50
Fattoria di Basciano Vin Santo del Chianti Rufina DOC
Beim Fattorai di Basciano Vin Santo del Chianti Rufina DOC handelt es sich um einen Süß- bzw. Dessertwein. Er entsteht aus den Rebsorten Malvasia und Trebbiano. Die Trauben werden einer besonderen Auswahl unterzogen und dann bis zum Februar des nächsten Jahres zum Trocknen aufgehängt. Nach der Gärung in französischen und slowenischen Eichenfässern reift der Wein bis zu 5 Jahre im Holzfass. Der Vin Santo von Fattoria di Basciano wird nur in den besten Jahren produziert und ist immer streng limitiert.Der bernsteinfarbene Süßwein mit goldenen Reflexen duftet intensiv nach Aprikose, Orangenschale, Vanille, Weihrauch und Trockenobst. Der Wein aus der Toskana ist vollmundig mit einem schönen Spiel zwischen Süße und Säure. Der zähflüssige und sirupartige Dessertwein ist ausgewogen und körperreich. Das Finale zeigt sich lang und intensiv.Probieren Sie den Vin Santo von Fattoria di Basciano vom italienischen Weingut Renzo Masi zu Gänseleber mit Gorgonzola oder zu Nusskuchen. Auch ganz wunderbar zu mittelkräftigem Käse.

Content: 0.375 litre (€50.40 / 1 litre)

Regular price: €18.90
bottle
Le Volte dell Ornellaia Rosso Toscana IGT
The grape composition for the red wine Le Volte dell Ornellaia Rosso Toscana IGT comes from the slopes of the Tenuta dell' Ornellaia vineyard in Tuscany. The full-bodied red wine is made from the Cabernet Sauvignon, Merlot and Petit Verdot grape varieties and impresses at first glance with its deep, dark purple-red color.After careful decanting, the bouquet opens up with finely spiced nuances of mulberries, cherries and cocoa beans. This aromatic composition is underpinned by the delicate spice of Mediterranean herbs and an exceptionally fine acidity. Finally, the fruity composition on the palate is surprising, giving the red wine a wonderfully soft and silky finish.As Le Volte Rosso is a good storage wine, it will accompany you for a long time with dishes such as game, dark meat or strong poultry. The recommended drinking temperature is between 16 and 18 °C.

Content: 0.75 litre (€31.87 / 1 litre)

Regular price: From €23.90
Fattoria di Basciano Chianti Rufina Riserva
Fattoria di Basciano Chianti Rufina Riserva

€18.25

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle