Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Bodegas LAN Crianza

The Bodegas LAN Crianza is an expressive red wine from the renowned Rioja wine region in Spain. Bodegas LAN stands for excellent wines that combine tradition and modern cellar technology. This Crianza impresses with its perfect balance between fruit, wood and spicy notes - a prime example of the high quality of Rioja wines.

The Bodegas LAN Crianza is mainly made from Tempranillo. The grapes come from carefully selected plots in Rioja Alta and Rioja Alavesa. After temperature-controlled fermentation in stainless steel tanks, the wine is matured for 12 months in an innovative combination of American and French barrique barrels. This method gives the wine its characteristic vanilla and toasted notes. The wine then rests in the bottle for a further 6 months to fully develop its harmony and complexity.

The nose reveals intense notes of ripe cherry, strawberry and plum, combined with subtle hints of vanilla, cinnamon and toasted wood.
On the palate, this dry red wine impresses with its fruity elegance, supple tannins and perfectly integrated acidity. Spicy, slightly smoky nuances ensure a pleasant finish with a long aftertaste.

The Bodegas LAN Crianza is a versatile food companion. It harmonizes perfectly with grilled meat, tapas, Iberian ham, mature Manchego cheese and pasta with spicy tomato sauce. It is also an excellent choice with hearty stews or roasted vegetables.

This Rioja is best enjoyed at a drinking temperature of 16-18 °C. It is advisable to decant the wine briefly before drinking to bring out its aromas to the full.

A classic Rioja Crianza with a modern twist - ideal for connoisseurs who love authentic Spanish wine.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2022
Ageing Potential:
2030
Region:
Rioja
Country:
Spain
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
14,5  % by volume
Total acidity:
5,4 g/l
pH:
3,52
Recommended drinking temperature:
17-19 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
330 kJ / 71 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
8413472050954
Bottler:
Bodegas LAN
Paraje Buicio, s/n
26360 Fuenmayor, La Rioja
Spanien
Bodegas LAN

Die Bodegas LAN wurde 1972 gegründet und gehört zu den besten Weingütern der Region Rioja. Sie wurde mehrfach international ausgezeichnet. Auf dem 72 Hektar großen Weinberg, dem Vina Lanciano, der sich in der Nähe des Flusses Ebro an der Grenze von Rioja und Álava befindet, werden hauptsächlich die Rebsorten Tempranillo, Garnacha und Mazuelo angebaut. Auf den steinigen, kargen Böden wachsen vielfach sehr alte Rebstöcke und die besonderen klimatischen Bedingungen garantieren ausgewogene Weine.

Der Weinanbau hat hier eine lange Tradition. Schon zur Römerzeit wurden auf dem Weinberg Reben angebaut. Der Name LAN steht für die drei Provinzen der Rioja Logrono, Alava und Navarra.

Bodegas LAN

Die Bodegas LAN wurde 1972 gegründet und gehört zu den besten Weingütern der Region Rioja. Sie wurde mehrfach international ausgezeichnet. Auf dem 72 Hektar großen Weinberg, dem Vina Lanciano, der sich in der Nähe des Flusses Ebro an der Grenze von Rioja und Álava befindet, werden hauptsächlich die Rebsorten Tempranillo, Garnacha und Mazuelo angebaut. Auf den steinigen, kargen Böden wachsen vielfach sehr alte Rebstöcke und die besonderen klimatischen Bedingungen garantieren ausgewogene Weine.

Der Weinanbau hat hier eine lange Tradition. Schon zur Römerzeit wurden auf dem Weinberg Reben angebaut. Der Name LAN steht für die drei Provinzen der Rioja Logrono, Alava und Navarra.

Discover more
Bodegas LAN
Skip product gallery

Product recommendation

Muga Reserva Rioja DOCa
The Tempranillo, Garnacha, Mazuelo and Graciano grape varieties unite here to create the wonderful Muga Reserva Rioja. This red wine is redolent of blackberries and fennel, complemented by fine roast aromas and lovely nuances of vanilla, coffee and white chocolate. The Rioja is impressively full-bodied and aromatic on the palate, offering the fruitiness of berries, hints of menthol and an elegant acidity. The finish is long-lasting. The Muga Reserva Rioja matured for 24 months in oak casks (medium toast) and for at least another 12 months in the bottle. Try this Rioja with veal, cold cuts (pork) or rather hearty stews, for example. The wine is also available in 1.5- and 0.375-litre bottles.

Content: 0.75 litre (€32.67 / 1 litre)

Regular price: €24.50
bottle
Waiterknife, Corkscrew, bordeaux
Waiterknife coloured in bordeaux, incl. Vineshop24-Logo

Regular price: €4.95
El Meson Crianza
This Crianza impresses with plenty of fruit, a fine, soft tannin structure and a good length.The bouquet is reminiscent of cherries and pepper, the taste is full-bodied, round and soft.Matured for 12 months in new American barriques and 6 months in the bottle.A wine that is fun to drink, not only with salads based on beef, game or duck.

Content: 0.75 litre (€11.60 / 1 litre)

Regular price: From €8.70
Skip product gallery

Customers also bought

Château Pey la Tour Reserve du Château Bordeaux Supérieur AOC
The deep purple color alone attests to the exceptional quality of the Pey la Tour Reserve du Château 2021. On the nose, the intense aromas of red fruits come into their own, particularly black currant and blackberry. They harmonize perfectly with the wonderfully integrated oak notes.Full-bodied on the palate, the red fruit notes intensify even further. The structure is remarkable and noticeable from the very first sip. The acidity is wonderfully balanced, and overall, this elegant wine is a small work of art in its own right, offering a long, fruity finish.The blend of 72% Merlot, 21% Cabernet Sauvignon, 4% Cabernet Franc, and 3% Petit Verdot aged for 12 months in barriques (37% new barrels). The grapes from the dry 2019 vintage are characterized by their concentration and intense fruitiness.

Content: 0.75 litre (€19.33 / 1 litre)

Regular price: €14.50
bottle
Château Couhins La Gravette Pessac Leognan AOC
This second wine from the renowned Château Couhins comes from Pessac-Léognan, a prime part of the Graves region south of Bordeaux. The winery combines traditional elegance with research into sustainable precision viticulture by the INRA, the French Institute for Agricultural Research.The 2019 blend consists of 68% Merlot and 32% Cabernet Sauvignon, which is classic for this appellation. The wine was aged for 12 months, partly in steel tanks and partly in French oak barrels.A deep ruby red in the glass. The nose captivates with refined aromas of cedar wood and dark and red berries - especially raspberry and cedar - harmoniously integrated into a fine woody note. On the palate, Château Couhins La Gravette 2019 is round, soft, with supple tannins and an elegant, well-defined structure, with some residual sweetness. Dark fruits - cherry, plum - combine with subtle spice and mineral depth, resulting in a wonderful harmony. The finish is extremely long.An extremely versatile companion for the table: the wine goes excellently with grilled or braised lamb, game and poultry dishes such as duck or guinea fowl, as well as spicy farmhouse charcuterie, mushroom risotto and mature hard cheeses.Château Couhins La Gravette 2019 combines classic Bordeaux elegance with modern finesse: a multi-layered second wine with supple fruitiness, fine tannins and a remarkably complex finish. Its high rating and longevity into the early 2030s make it the ideal choice for connoisseurs and collectors.The 2019 enjoys high recognition: 93-94/100 points awarded by James Suckling

Content: 0.75 litre (€22.53 / 1 litre)

Regular price: €16.90
bottle
Terlan Winkl Sauvignon DOC
This Terlan Winkl Sauvignon DOC is one of the traditional wines of the Terlan cooperative in South Tyrol, as Sauvignon Blanc has long been cultivated by the wineries in the region. The single-varietal Sauvignon matures on the fine lees for five to seven months.This white wine pours an intense straw yellow into the glass. It has a fruity aroma of apricots, mandarins and passion fruit. There are also hints of elderflower, nettle and mint. The fine fruitiness also dances on the palate, accompanied by a harmonious and fine acidity. The Sauvignon is well structured and surprises with an aromatic finish.Serve the Terlan Winkl Sauvignon DOC well chilled at a drinking temperature of 10°C-12°C. It is a suitable accompaniment to green and white asparagus, tuna carpaccio or smoked salmon.

Content: 0.75 litre (€32.67 / 1 litre)

Regular price: €24.50
bottle
Château La Caderie Authentique Bordeaux Supérieur AOC 2018
Der Wein ist Ausdruck dieses wunderbaren Terroirs und stammt von im Schnitt 38 Jahre alten Reben. Die Assemblage besteht aus 28% Petit Verdot, 18% Cabernet Sauvignon, 12% Cabernet Franc und 42% Merlot. Der Wein wird für 8 Monate im Barrique ausgebaut, davon 30% neues Holz.Im Weinberg wird äußerst schonend mit dem Wein und dem Ökosystem gearbeitet; der La Caderie Authentique 2018 trägt daher das Zertifizierungslabel "AB" (Agriculture Biologique) für organic viticulture.Die sehr ausdrucksstarke Nase begeistert mit Aromen von dunklen Früchten und Gewürzen; der Gaumen ist vollmundig und stoffig und es spiegeln sich diese Facetten wider. Der Abgang ist lang und anhaltend.Ein harmonischer Bordeaux, mit einem tollen Preis- Leistungsverhältnis, der sowohl beim Concours de Bordeaux, als auch bei der Challenge International die Medaille d´Argent gewonnen hat.Er passt perfekt zu Geflügel, Gegrilltem oder hartgereiftem Käse.

Content: 0.75 litre (€15.87 / 1 litre)

Regular price: €11.90
bottle
Bodegas LAN Reserva
Der Bodegas LAN Reserva besitzt eine kirschrote Farbe im Glas. Das Bouquet wird von kräftigen, roten Früchten und Mandelblüten dominiert. Am Gaumen ist der spanische Rotwein elegant ausgewogen und harmonisch. Der Abgang ist intensiv und gut strukturiert.Der Reserva besteht aus Tempranillo und Mazuela. Er reifte 12 Monate in Amerikanischen Eichenfässern und danach noch einmal 2 Jahre in der Flasche.Genießen Sie diesen genussvollen Wein zu gewürzten Speisen, Hülsenfrüchte und reifen Käse.

Content: 0.75 litre (€18.53 / 1 litre)

Regular price: €13.90
bottle
Château Pré la Lande Cuvée Diane AOC 2016
Wir freuen uns, Ihnen diese spezielle Cuvée des Château Pré la Lande präsentieren zu können. Nicht nur, weil dieser Wein aus dem herausragenden Jahr 2016 stammt; auch weil er vegan ist, produziert nach dem "Demeter"- Standard und anerkannt unter dem Gütesiegel "AB", dem vom französischen Agrarministerium vergebenen offiziellen Siegel für Erzeugnisse aus biologischem Anbau.Das Château und die Weingärten liegen in Pineuilh, an einem Hang der Appellation Sainte Foy Côtes de Bordeaux, wo der Boden ausschließlich aus Ton auf einer Kalksteinschicht besteht. Das ist die Garantie für einen Wein, der Eleganz und Persönlichkeit vereint.Die Kaltmazeration wird nur unter Verwendung wilder Hefen durchgeführt. Es werden keine Sulfite während der Weinbereitung eingesetzt. Die Maischegärung dauert 5 Wochen. Die anschließende Reifung erfolgt für ca. 15 Monate in hochkarätigen französischen Eichenfässern von 300 Litern, wovon 40% neu sind. Die Assemblage besteht aus Merlot und Cabernet Franc.Die Farbe dieses wunderbaren trockenen Bordeaux ist tiefrot, die Nase ist komplex mit Aromen von roten und schwarzen Früchten, Zedernholz, Vanille und Wildkräutern. Im Mund findet man eine Mischung aus Kraft und Eleganz. Die Tannine sind fein und dicht, aber sehr gut eingebunden. Das Finale ist lang und weich mit Aromen von roten Früchten.Ein toller französischer Wein, aus umweltschonendster Herstellung, der bereits jetzt trinkreif ist, aber sicherlich noch einige Jahre auf dem Höhepunkt bleiben sollte.Als Solo-Wein prima zu genießen, aber auch passend zu Grillfleisch, Ratatouille oder Pasta-Gerichten.

Content: 0.75 litre (€19.87 / 1 litre)

Regular price: From €14.90
Bodegas LAN Crianza
Bodegas LAN Crianza

€9.45

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle