Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Steffen Spätburgunder Rosé feinherb

The Spätburgunder Rosé "Feinherb" from Weinhaus Gebrüder Steffen is a crisp and fruity rosé made from Spätburgunder grapes. The family-run Weinhaus Gebrüder Steffen is known for its many years of experience and approachable wines that are simply a pleasure to drink thanks to their modern and accessible style. That’s exactly what this off-dry rosé embodies: delicate berry aromas combine with pleasant freshness, making it the ideal wine for social gatherings and joyful enjoyment.

In the glass, the rosé displays an appealing, vibrant color. On the nose and palate, delicate berry aromas take center stage. The fruitiness is accompanied by a pleasant freshness, giving the wine a light and lively character. Its slightly dry profile creates a harmonious balance of sweetness and acidity, making it pleasantly approachable.

This slightly dry Pinot Noir Rosé pairs excellently with summer salads and light dishes. It’s also a great choice when well-chilled for a relaxing evening on the patio, at a barbecue, or during a social gathering. It’s best enjoyed at a serving temperature of 8–10 °C.

Wine type:
Rosé wine
Taste:
feinherb
Vintage:
2025
Region:
Mosel
Country:
Germany
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
11,0  % by volume
Total acidity:
4,7 g/l
Residual sugar:
16,6 g/l
Recommended drinking temperature:
8-10 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
298 kJ / 70 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
4015717460210
Bottler:
Weinhaus Gebrüder Steffen GmbH
Ettenstraße 3
54349 Trittenheim
Weinhaus Gebr. Steffen

1794 gründeten die Geschwister Steffen-Schmitt eine Weinkellerei in Trittenheim, einem Moselort in einem der berühmtesten Weinbauregionen Europas. In diesem Gebiet an der Mittelmosel sind heute besonders herausragende Steillagen-Rieslinge zu finden.

Nach über 200 Jahren Erfahrungen im Weinbau hat sich das Familienunternehmen zu einem Begriff für hervorragende Qualitätsweine etabliert. Durch die direkte Zusammenarbeit mit einheimischen Winzern, einer Kelterstation in unmittelbarer Nachbarschaft und fortwährende Entwicklungen in Abfüll- und Kellertechnik haben die Gebrüder Steffen sich mit ihren Weinen einen weltweiten Ruf erarbeitet. Dabei achten die Inhaber auf die Entwicklung eines breiten Sortiments qualitativ hochwertiger Weine mit regionalem Charakter.

Heute wird das Unternehmen erfolgreich von Hans Steffen sen und Roman Steffen jun. geleitet.

Weinhaus Gebr. Steffen

1794 gründeten die Geschwister Steffen-Schmitt eine Weinkellerei in Trittenheim, einem Moselort in einem der berühmtesten Weinbauregionen Europas. In diesem Gebiet an der Mittelmosel sind heute besonders herausragende Steillagen-Rieslinge zu finden.

Nach über 200 Jahren Erfahrungen im Weinbau hat sich das Familienunternehmen zu einem Begriff für hervorragende Qualitätsweine etabliert. Durch die direkte Zusammenarbeit mit einheimischen Winzern, einer Kelterstation in unmittelbarer Nachbarschaft und fortwährende Entwicklungen in Abfüll- und Kellertechnik haben die Gebrüder Steffen sich mit ihren Weinen einen weltweiten Ruf erarbeitet. Dabei achten die Inhaber auf die Entwicklung eines breiten Sortiments qualitativ hochwertiger Weine mit regionalem Charakter.

Heute wird das Unternehmen erfolgreich von Hans Steffen sen und Roman Steffen jun. geleitet.

Discover more
Weinhaus Gebr. Steffen
Skip product gallery

Product recommendation

Steffen ST Riesling Steillage dry
The ST Riesling Steillage from Rhineland-Palatinate comes from the traditional Gebrüder Steffen winery, whose history dates back to the 18th century. Located not far from Trier, the winery devotes itself intensively to steep-slope cultivation: the work on the steep slopes is arduous, but the intense sunlight and mineral terroir create exceptionally fruity and expressive wines.This dry Riesling combines notes of yellow fruit, subtle hints of lemon and a wonderfully mineral, balanced structure. It is fresh, aromatic and lively in the glass, with a precise, elegant finish that reflects the slate soils of the steep slope.Enjoy the Steffen ST Riesling Steillage dry with pasta dishes with light sauces, light fish dishes or poultry. Served at 8-10 °C, it unfolds its wonderful freshness to optimum effect.

Content: 0.75 litre (€13.20 / 1 litre)

Regular price: From €9.90
Steffen Trittenheimer Apotheke Riesling Spätlese
The Trittenheimer Apotheke is one of the outstanding terroirs on the Moselle. Weinhaus Gebrüder Steffen owns several hectares of vineyards here, including extremely steep slopes, some of which have a gradient of up to 70%. The work in these sites is very arduous, but the reward is wines of particular intensity.The narrow Moselle bend near Trittenheim is a fantastically beautiful place, and the Riesling wines that are produced here leave a lasting impression. The Steffen Trittenheimer Apotheke Riesling Spätlese combines notes of apple and peach with nuances of lime and grapefruit in its multi-faceted, fruity bouquet. On the palate, this Riesling Spätlese is elegant, refreshing and well-balanced.Discover the Steffen Trittenheimer Apotheke Riesling Spätlese, a delicate wine full of powerful elegance in combination with duck or delicious fruit salads.

Content: 0.75 litre (€11.20 / 1 litre)

Regular price: From €8.40
Steffen Trittenheimer Apotheke Riesling Auslese
This Riesling ‘Auslese’ from the Moselle shows intense, fruity notes of yellow fruit as well as floral aromas and mineral nuances in the nose. On the palate, the white wine from the Rhineland-Palatinate is stimulating, well-balanced and very refreshing. The Trittenheimer Apotheke is one of the best terroirs on the Moselle, producing Riesling wines of great fruity intensity. The slate soils heat up extremely at the height of summer. During the night, the heat is returned to the vines. You’ll want to discover the Steffen Brothers wines which are very aromatic and offer multi-faceted fruit nuances and a great minerality.

Content: 0.75 litre (€12.67 / 1 litre)

Regular price: From €9.50
Steffen Weißburgunder Cuvée 23
Enjoy the Steffen Pinot Blanc Cuvée 23 with its mild flavor and its fine fruity character. From the perspective of the winemaker, Pinot Blanc is one of the more difficult varieties. The thin-skinned fruits require a careful, meticulous work. Over the centuries, Weinhaus Steffen has become very experienced in the art of winemaking.The history of Weinhaus Steffen goes back to 1794. The winery is located in Trittenheim, a village on the Mosel in Rhineland- Palatinate. The Mosel wine region is the oldest German wine region. The picturesque Moselle Valley is characterized by steep vineyards with artificial terraces and their slate floors. The Pinot Blanc loves deep, rich and warm soils with sufficient moisture.The Steffen Pinot Blanc Cuvée 23 fits very well with pork, fresh asparagus and young cheese.

Content: 0.75 litre (€8.93 / 1 litre)

Regular price: From €6.70
Steffen Grauburgunder Cuvée 52
The Steffen Grauburgunder Cuvée 52 impresses with its powerful presence and clear fruit. Made from fully ripe grapes from the Rheinhessen region, the wine is fermented cold in stainless steel tanks to preserve its freshness and aroma.The nose is dominated by intense notes of ripe pear, apple and a hint of citrus. On the palate, the white wine is round, soft and with well-integrated, medium acidity - a Pinot Gris full of character with a balanced finish.Goes perfectly with: fish dishes, poultry or tender white meat. Served at 8-10 °C, it unfolds its full potential.

Content: 0.75 litre (€8.93 / 1 litre)

Regular price: From €6.70
Steffen Trittenheimer Riesling Semi-Dry
​​The Steffen Steffen Trittenheimer Riesling Feinherb is a high-quality white wine from the Mosel wine region in Germany, produced by the long-established Gebrüder Steffen winery.This Riesling features a subtle sweetness that blends harmoniously with the typical Riesling acidity. On the palate, aromas of apricot and peach unfold, making the wine a versatile pairing for a variety of dishes. It pairs particularly well with Asian cuisine, poultry, fish, gratins, and cheese. ​The Steffen Trittenheimer Riesling Feinherb is a versatile dining companion for all connoisseurs who prefer their white wine not too dry. It pairs excellently with Asian dishes, poultry, seafood, gratins, and cheese.For optimal enjoyment, we recommend serving this Riesling at a temperature of about 10–12 °C.​New design, same great taste: The ST10 Riesling Feinherb continues to impress with its proven quality, even in its new packaging.

Content: 0.75 litre (€8.93 / 1 litre)

Regular price: From €6.70
Steffen Trittenheimer Dry Riesling
The Steffen Trittenheimer Dry Riesling Cuvée from Weinhaus Gebrüder Steffen comes from the historic vineyards of the Moselle, which are known for their mineral-rich soils and cool climate. The grapes are carefully harvested and undergo a gentle cold fermentation in stainless steel tanks, which optimally preserves the Riesling’s fresh fruitiness and delicate minerality.This white wine from the Moselle is the ideal choice for anyone looking for a fresh, elegant, and unpretentious Riesling that combines tradition and enjoyment at the highest level.In the glass, the white wine displays a clear greenish-yellow hue. The bouquet unfolds with fruity aromas of ripe apricots and fresh limes, lending the Riesling a lively, elegant character. On the palate, the Steffen Trittenheimer dry Riesling impresses with balanced freshness, delicate acidity, and a harmonious, dry character that makes it particularly approachable.Enjoy the Steffen Trittenheimer Dry Riesling with light pasta dishes, fresh salads, or grilled vegetables. Serve it at 8–10°C to best highlight its freshness and fruity aromas.New design, same great taste: The former Steffen Dry Riesling ST 1 continues to impress with its proven quality, even in its new packaging.

Content: 0.75 litre (€9.20 / 1 litre)

Regular price: From €6.90
Steffen Pinot Noir dry ST28
This Pinot Noir from Baden develops fine aromas of ripe, dark fruit on the nose. Notes of wild berries and cherries enrich the bouquet. On the palate, this red wine from the traditional Gebrüder Steffen winery is fruity, with a good bite and a long finish.This Pinot Noir, also known as Pinot Nero, is the perfect accompaniment to game, stews and mild cheeses. This dry red wine also goes well with heartily seasoned grilled or pan-fried fish. Look forward to this creation from this particularly high-quality grape.

Content: 0.75 litre (€11.93 / 1 litre)

Regular price: From €8.95
Steffen Beerenauslese ST15
Dieser Weißwein ist ein perfektes edelsüßes Erlebnis aus der Region Rheinhessen. Das Bouquet vom Steffen Beerenauslese ST 15 erinnert an Pfirsich und Mango und an die typische Honignote. Am Gaumen zeigt sich der pfälzische Wein aus der Rebsorte Huxelrebe sehr elegant und komplex, aber dennoch sehr leichtfüßig.Der Weißwein passt perfekt zum Dessert oder als Aperitif, und zu allen besonderen Anlässen. Probieren Sie diesen besonderen Wein, der einr Trinktemperatur von 10-12 °C haben sollte, z.B. zu Apfelkuchen, Erdbeeren oder einer Crème Brûlée.

Content: 0.375 litre (€28.27 / 1 litre)

Regular price: From €10.60
6-Bottle Tasting Pack from Weinhaus Gebr. Steffen
Try a selection from Weinhaus Gebr. Steffen in Germany. With this Mosel wine package, you’ll save money compared to buying the bottles individually.Steffen Pinot Blanc Cuvée 23 – dry (0.75 L, 13.0% ABV), Item No. 2004561With its mild aromas and delicate, fruity character, the Steffen Pinot Blanc Cuvée 23 is a true delight.Steffen Trittenheimer Riesling dry (0.75 L, 11.5% ABV), Item No. 2004565A quality German wine from the Mosel region. The nose reveals aromas of apricots and limes.Steffen Trittenheimer Riesling, off-dry ( 0.75 L, 11.0% vol.), Item No. 2004563This Riesling is aged in stainless steel to achieve a “feinherb” profile. The subtle sweetness is pleasant and unobtrusive, blending harmoniously with the ripe, Riesling-typical acidity.Steffen Pinot Gris Cuvée 52 – dry ( 0.75 L, 12.0% vol.), Item No. 2004562Depending on the harvest date, this white wine—fermented on the lees—presents itself as a light, fresh, dry Burgundy.Steffen Pinot Noir ST28 - dry ( 0.75 L, 13.0% ABV), Item No. 2004568 The nose reveals aromas of ripe, darker fruits such as plum and cherry. On the palate, it offers plenty of ripe fruit with good bite and a long finish.Steffen ST Riesling Steillage – dry (0.75 L, 12.0% ABV), Item No. 2004500 A dry and fruity Riesling grown on the steep slopes of the Mosel. A perfect tasting experience for all Riesling fans.Limited to one wine tasting package per order.

Content: 4.5 litre (€8.87 / 1 litre)

Regular price: €39.90
piece
Steffen Spätburgunder Rosé feinherb
Steffen Spätburgunder Rosé feinherb

€7.90

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle