Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Wente Morning Fog Chardonnay

Wente Vineyards is known for its finest Chardonnay creations from the Livermore Valley near San Francisco Bay. The morning coastal fog, carried by Pacific winds into the vineyards of this historic winery, allows the Chardonnay grapes to ripen evenly. This results in wonderfully balanced wines with lovely minerality and acidity.

The Wente Morning Fog Chardonnay is a blend of Chardonnay and Gewürztraminer. This dry white wine is full-bodied with a lovely balance of acidity. On the nose, it offers invigorating aromas of apples and tropical fruits, beautifully complemented by hints of vanilla and subtle toasty notes. The palate is treated to flavors of pears, green apple, and a hint of lime cake.

This fresh, crisp white wine was aged for five months—50% in American oak and 50% in stainless steel tanks—to highlight its natural fruit flavors. Enjoy this wine from Wente. The winery has been in operation since 1883 and has earned an international reputation for its Chardonnay wines, among others.

Enjoy this California wine with grilled shrimp, grilled corn, or pasta primavera.

Wine type:
Weißwein
Taste:
trocken
Vintage:
2023
Ageing Potential:
2027
Region:
Livermore Valley , San Francisco Bay
Country:
USA
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
13,5  % by volume
Total acidity:
6,0 g/l
Residual sugar:
2,3 g/l
pH:
3,55
Recommended drinking temperature:
8-10 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Ingredients:
GTIN/EAN:
089636190194
Importer:
CS International Wine Depot GmbH
Drosselweg 9
26871 Papenburg
Deutschland
Wente Vineyards

Wente Vineyards ist das älteste, durchgängig familiengeführte Weingut der USA – gegründet 1883 und heute in fünfter Generation in Familienbesitz. Gelegen im sonnenverwöhnten Livermore Valley in Kalifornien, steht das Weingut für Pioniergeist, Nachhaltigkeit und exzellente Weine mit internationalem Ansehen. Besonders bekannt ist Wente für seine bedeutende Rolle beim Anbau von Chardonnay – rund 80 % aller in Kalifornien gepflanzten Chardonnay-Reben stammen von Wente-Klonen ab.

Das Portfolio reicht von klassischen Rebsorten wie Chardonnay, Cabernet Sauvignon und Merlot bis hin zu limitierten Lagenweinen. Die Weinberge profitieren vom kühlen Pazifikeinfluss und vielfältigen Bodenstrukturen, was den Weinen Komplexität, Frische und Balance verleiht. Nachhaltiger Anbau, moderne Kellertechnik und handwerkliche Präzision prägen die Philosophie des Hauses.

Wente verbindet kalifornische Weintradition mit Innovationskraft – sei es durch Experimentierfreude im Keller oder das Engagement für Biodiversität und klimafreundliche Praktiken. Ein Weingut mit Geschichte, Stil und Verantwortung.

Wente Vineyards

Wente Vineyards ist das älteste, durchgängig familiengeführte Weingut der USA – gegründet 1883 und heute in fünfter Generation in Familienbesitz. Gelegen im sonnenverwöhnten Livermore Valley in Kalifornien, steht das Weingut für Pioniergeist, Nachhaltigkeit und exzellente Weine mit internationalem Ansehen. Besonders bekannt ist Wente für seine bedeutende Rolle beim Anbau von Chardonnay – rund 80 % aller in Kalifornien gepflanzten Chardonnay-Reben stammen von Wente-Klonen ab.

Das Portfolio reicht von klassischen Rebsorten wie Chardonnay, Cabernet Sauvignon und Merlot bis hin zu limitierten Lagenweinen. Die Weinberge profitieren vom kühlen Pazifikeinfluss und vielfältigen Bodenstrukturen, was den Weinen Komplexität, Frische und Balance verleiht. Nachhaltiger Anbau, moderne Kellertechnik und handwerkliche Präzision prägen die Philosophie des Hauses.

Wente verbindet kalifornische Weintradition mit Innovationskraft – sei es durch Experimentierfreude im Keller oder das Engagement für Biodiversität und klimafreundliche Praktiken. Ein Weingut mit Geschichte, Stil und Verantwortung.

Discover more
Wente Vineyards
Skip product gallery

Product recommendation

Wente Charles Wetmore Cabernet Sauvignon
The Charles Wetmore Cabernet Sauvignon from the Livermore Valley offers aromas and flavors of black cherry, chocolate and green olive. With balanced acidity and a full-bodied mouthfeel, this wine delivers a bold, long-lasting finish.This wine was aged for 20 months in American, French, Eastern European and neutral oak barrels.

Content: 0.75 litre (€29.20 / 1 litre)

Regular price: €21.90
bottle
Wente Riverbank Riesling
A Riesling from California. This is unusual but not impossible, as the Wente Riverbank Riesling from the vineyards in Arroyo Seco Monterey proves. It has the naturally beautiful, floral and tropical notes of a Riesling but is stylistically fuller than German Rieslings. On the nose, it has aromas of fresh jasmine, tangerine and some pear. On the palate, it has a good balance between light sweetness and sufficient acidity. The wine is cold-pressed and fermented in stainless steel tanks to preserve the natural aromas of tropical flowers. It then matures for seven months in stainless steel tanks.Discover this great summer wine with white meat, mussels and exotic curries.

Content: 0.75 litre (€19.33 / 1 litre)

Regular price: From €14.50
Wente Southern Hills Cabernet Sauvignon
This Cabernet Sauvignon from the Livermore Valley shows an intense bouquet hinting of ripe black cherries, juicy red plums and cassis, rounded off by fine nuances of mocha and a subtle spice. The Wente Southern Hills Cabernet Sauvignon is sumptuous and full-bodied on the palate, with defining, well-integrated tannins and a long, elegant finish.This Cabernet from the southern hills of the Livermore Valley matured for 16 months in both new and used French and Eastern European oak casks. In addition to Cabernet Sauvignon, the Californian Wente Vineyards estate unites smaller percentages of Petit Verdot, Petite Sirah, Malbec and Tempranillo to create this blend. You’ll enjoy discovering this red wine from the United States with lamb dishes, lasagne, spaghetti bolognese or rump steak.

Content: 0.75 litre (€18.13 / 1 litre)

Regular price: From €13.60
Vacu Vin Wine Cooler Elegant, Stainless Steel
Das modische Design von diesem Elegant Cooler aus Edelstahl sorgt für ein attraktives Aussehen. Der Cooler kühlt den Wein - ohne Eis - sofort auf Trinktemperatur herunter!Der Elegant Cooler enthält ein wieder verwendbares Rapid Ice Kühlelement, das eine Flasche innerhalb von 5 Minuten kühlt und danach noch einige Stunden kühl hält.Mit dem Elegant Cooler hat man keinen Ärger mit Eis, Wasser oder nassen Etiketten, die sich von der Flasche lösen.- Aktivkühler, ohne Eis- Kühlt innerhalb von 5 Minuten- Aufbewahrung im Gefrierfach- Kein überfüllter Kühlschrank

Regular price: €45.90
Skip product gallery

Customers also bought

Saint Clair Origin Sauvignon Blanc
Pale straw with green hues.Intense and powerful aromas of black currant, white currant, passionfruit, grapefruit and gooseberry leap out of the glass.A full, crisp and powerful wine with intense flavours of passionfruit and blackcurrant, with underlying gooseberry tones. Mouth-watering acidity and an intense minerality are balanced by a full yet elegant palate that leads to a long lingering finish.Perfect for drinking immediately this wine will be at its best over the next one to two years.Suitable for vegans.

Content: 0.75 litre (€16.33 / 1 litre)

Regular price: From €12.25
Wente Riva Ranch Chardonnay
The Wente Riva Ranch Chardonnay from California matures for 10 months in American and French oak barrels. This wonderfully complements the intense fruit aromas of this white wine. The bouquet combines notes of tropical fruits such as pineapple, white nectarine and sweet baking spices. On the palate, this wine from "California's First Family of Chardonnay" is full, luscious and somewhat creamy, with a beautiful texture, balance and a long finish.The Wente family has been dedicated to viticulture for 5 generations, and this blend of Chardonnay and a very small amount of Gewürztraminer shows why the winery is one of the big names in Californian viticulture.Enjoy this American white wine with cheese, vegetable dishes or poultry.

Content: 0.75 litre (€27.87 / 1 litre)

Regular price: From €20.90
Wente Southern Hills Cabernet Sauvignon
This Cabernet Sauvignon from the Livermore Valley shows an intense bouquet hinting of ripe black cherries, juicy red plums and cassis, rounded off by fine nuances of mocha and a subtle spice. The Wente Southern Hills Cabernet Sauvignon is sumptuous and full-bodied on the palate, with defining, well-integrated tannins and a long, elegant finish.This Cabernet from the southern hills of the Livermore Valley matured for 16 months in both new and used French and Eastern European oak casks. In addition to Cabernet Sauvignon, the Californian Wente Vineyards estate unites smaller percentages of Petit Verdot, Petite Sirah, Malbec and Tempranillo to create this blend. You’ll enjoy discovering this red wine from the United States with lamb dishes, lasagne, spaghetti bolognese or rump steak.

Content: 0.75 litre (€18.13 / 1 litre)

Regular price: From €13.60
Hess Select Chardonnay
The Hess Select Chardonnay comes from Monterey Valley in the United States. The vineyards of The Hess Collection are known for producing wonderfully structured, juicy Chardonnays with refreshing acidity year after year. This wine is part of the Hess Select Series, which is vinified with great care and passion by the most experienced winemakers and produces world-renowned Chardonnays from California.In the glass, this single-varietal Chardonnay is yellowish with golden highlights. The bouquet is characterized by tropical fruits. This dry white wine is spicy and distinctly fruity, with aromas of green apples and notes of ripe pears, peaches, and citrus. Part of the wine is aged in barrique barrels, which imparts a lovely structure and subtle vanilla notes. On the palate, the Chardonnay is slightly creamy with an appealing freshness.The Hess Select Chardonnay is a perfect pairing for seafood, crisp summer salads, or Asian dishes and should be served at a recommended temperature of 8–10 °C.

Content: 0.75 litre (€20.67 / 1 litre)

Regular price: From €15.50
Wente Beyer Ranch Zinfandel
Der Wente Beyer Zinfadel besitzt üppige Fruchtnoten, wie rote Kirschen, Brombeeren und Feigen. Ergänzt wird ein Hauch von schwarzen Tee und Hibiskus. Der Wein präsentiert sich mittelkräftig mit weichen Tanninen.Dieser vollmundige Rotwein reifte ca. 20 Monate in französischen und amerikanischen Eichenfässern.Genießen Sie diesen amerikanischen Wein bei einem schönen Grillabend, mit Rindfleisch- oder Schwein-Gerichten.

Content: 0.75 litre (€17.93 / 1 litre)

Regular price: From €13.45
Wente Morning Fog Chardonnay
Wente Morning Fog Chardonnay

€14.35

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle