Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Wente Beyer Ranch Zinfandel

Der Wente Beyer Zinfadel besitzt üppige Fruchtnoten, wie rote Kirschen, Brombeeren und Feigen. Ergänzt wird ein Hauch von schwarzen Tee und Hibiskus. Der Wein präsentiert sich mittelkräftig mit weichen Tanninen.

Dieser vollmundige Rotwein reifte ca. 20 Monate in französischen und amerikanischen Eichenfässern.

Genießen Sie diesen amerikanischen Wein bei einem schönen Grillabend, mit Rindfleisch- oder Schwein-Gerichten.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2022
Region:
Livermore Valley
Country:
USA
Vineyard/Brand :
Alcohol content:
14,5  % by volume
Total acidity:
6,2 g/l
pH:
3,68
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Closure:
Screw cap
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
GTIN/EAN:
089636440305
Importer:
CS International Wine Depot GmbH
Drosselweg 9
26871 Papenburg
Deutschland
Wente Vineyards

Wente Vineyards ist das älteste, durchgängig familiengeführte Weingut der USA – gegründet 1883 und heute in fünfter Generation in Familienbesitz. Gelegen im sonnenverwöhnten Livermore Valley in Kalifornien, steht das Weingut für Pioniergeist, Nachhaltigkeit und exzellente Weine mit internationalem Ansehen. Besonders bekannt ist Wente für seine bedeutende Rolle beim Anbau von Chardonnay – rund 80 % aller in Kalifornien gepflanzten Chardonnay-Reben stammen von Wente-Klonen ab.

Das Portfolio reicht von klassischen Rebsorten wie Chardonnay, Cabernet Sauvignon und Merlot bis hin zu limitierten Lagenweinen. Die Weinberge profitieren vom kühlen Pazifikeinfluss und vielfältigen Bodenstrukturen, was den Weinen Komplexität, Frische und Balance verleiht. Nachhaltiger Anbau, moderne Kellertechnik und handwerkliche Präzision prägen die Philosophie des Hauses.

Wente verbindet kalifornische Weintradition mit Innovationskraft – sei es durch Experimentierfreude im Keller oder das Engagement für Biodiversität und klimafreundliche Praktiken. Ein Weingut mit Geschichte, Stil und Verantwortung.

Wente Vineyards

Wente Vineyards ist das älteste, durchgängig familiengeführte Weingut der USA – gegründet 1883 und heute in fünfter Generation in Familienbesitz. Gelegen im sonnenverwöhnten Livermore Valley in Kalifornien, steht das Weingut für Pioniergeist, Nachhaltigkeit und exzellente Weine mit internationalem Ansehen. Besonders bekannt ist Wente für seine bedeutende Rolle beim Anbau von Chardonnay – rund 80 % aller in Kalifornien gepflanzten Chardonnay-Reben stammen von Wente-Klonen ab.

Das Portfolio reicht von klassischen Rebsorten wie Chardonnay, Cabernet Sauvignon und Merlot bis hin zu limitierten Lagenweinen. Die Weinberge profitieren vom kühlen Pazifikeinfluss und vielfältigen Bodenstrukturen, was den Weinen Komplexität, Frische und Balance verleiht. Nachhaltiger Anbau, moderne Kellertechnik und handwerkliche Präzision prägen die Philosophie des Hauses.

Wente verbindet kalifornische Weintradition mit Innovationskraft – sei es durch Experimentierfreude im Keller oder das Engagement für Biodiversität und klimafreundliche Praktiken. Ein Weingut mit Geschichte, Stil und Verantwortung.

Discover more
Wente Vineyards
Skip product gallery

Product recommendation

Z1N Il Numero Uno Zinfandel
This Zinfandel (Primitivo) from the Apulia region has an exceptionally complex bouquet showing notes of blackberries, plums, spices, chocolate and oak. It is full-bodied, sumptuous and intensely fruity on the palate, with well-balanced tannins, complemented by a long, fresh finish with fine acidity.This red wine from southern Italy matured for 12 months in small oak casks. A part of the grapes were harvested when overripe, giving the Z1N II Numero Uno Zinfandel particularly concentrated aromas and an exceptional length.Vineshop24 is the exclusive distributor in Germany for this red wine from vineyards between the Ionian and Adriatic Seas. Enjoy the Zinfandel with beef, lamb and game prepared with spicy side dishes.Passend zum Z1N Il Numero Uno Zinfandel hat Sternekoch Christian Richter ein köstliches Gericht kreiert:Schweinefilet mit Kräuter-Pfefferkruste, Paprikapaste und Kartoffel-KürbisstampfUnd damit die Zubereitung etwas anschaulicher wird, haben wir ein kurzes Videorezept dazu vorbereitet. Viel Spaß beim Zubereiten! Das Rezept finden Sie auch im Blog von Vineshop24.

Content: 0.75 litre (€18.00 / 1 litre)

Regular price: From €13.50
Francis Ford Coppola Diamond Collection Zinfandel
This dry red wine from the Napa Valley seduces with a beautiful aroma. The bouquet of cloves, strawberry, plum and black forest berry is very characteristic of this grape and very intense. The grapes are grown throughout California and Oregon and are carefully combined.On the palate, the Francis Ford Coppola Diamond Collection Zinfandel is balanced with the taste of delicious jam and pepper. Creamy and intense, plenty of depth and power, ripe and savory, slightly spicy, with round tannins and a hint of minerality on the finish.This Californian wine is perfect with lamb, pork or pâté. It also pairs very well with Mediterranean dishes with tomato sauce.

Content: 0.75 litre (€24.67 / 1 litre)

Regular price: From €18.50
Wente Morning Fog Chardonnay
Wente Vineyards is known for its finest Chardonnay creations from the Livermore Valley near San Francisco Bay. The morning coastal fog, carried by Pacific winds into the vineyards of this historic winery, allows the Chardonnay grapes to ripen evenly. This results in wonderfully balanced wines with lovely minerality and acidity.The Wente Morning Fog Chardonnay is a blend of Chardonnay and Gewürztraminer. This dry white wine is full-bodied with a lovely balance of acidity. On the nose, it offers invigorating aromas of apples and tropical fruits, beautifully complemented by hints of vanilla and subtle toasty notes. The palate is treated to flavors of pears, green apple, and a hint of lime cake.This fresh, crisp white wine was aged for five months—50% in American oak and 50% in stainless steel tanks—to highlight its natural fruit flavors. Enjoy this wine from Wente. The winery has been in operation since 1883 and has earned an international reputation for its Chardonnay wines, among others.Enjoy this California wine with grilled shrimp, grilled corn, or pasta primavera.

Content: 0.75 litre (€18.53 / 1 litre)

Regular price: From €13.90
Wente Beyer Ranch Zinfandel
Wente Beyer Ranch Zinfandel

€13.95

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle