Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Protos Reserva DO

The Protos Reserva comes from vineyards in the Ribera del Duero that are over 50 years old. The grapes are harvested by hand. This magnificent Reserva is made from 100% grapes of the Tinta del Pais variety, commonly known as Tempranillo. After the grapes were subjected to further manual selection and pressed, fermentation began on the skins at a temperature of 28 degrees Celsius. The fermentation process lasted a total of 24 days. The wine then matured for 18 months, 2/3 in French and 1/3 in American oak barrels, before continuing its development for a further 24 months in the bottle.

The color of the Protos Reserva is an intense dark red with almost black reflections towards the rim. On the nose, there are clear notes of black fruit, as well as toasted and spicy notes. Cinnamon, tobacco, cocoa, vanilla and wet gravel can also be perceived. Black pepper, rosemary and laurel reflect the spicy notes. Overall, the wine leaves a complex and elegant impression. On the palate, the Protos Reserva is incredibly intense and powerful. Fruitiness is complemented by roasted aromas and spicy notes. The well-integrated acidity and rounded tannins support the muscular structure, which guarantees the wine a long finish. Already a real pleasure today, the Protos Reserva will also prove its potential in later years.

Braised venison, pheasant with grapes, braised wild boar, stuffed pigeon, partridge with chocolate, pigeon with nuts and roast venison are just a few of the possible dishes that Protos Reserva can be paired with. It also cuts a fine figure with mature cheese variations.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2020
Ageing Potential:
2031
Region:
Ribera del Duero
Country:
Spain
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Tinta del Pais (Tempranillo)
Alcohol content:
14,5  % by volume
Total acidity:
5,3 g/l
Residual sugar:
1,4 g/l
pH:
3,65
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
330 kJ / 79 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
8420342001022
Bottler:
Bodegas Protos
47300 Penafiel
Spanien
Bodegas Protos
Skip product gallery

Product recommendation

Barón de Ley Reserva
Baron de Ley Reserva - a Reserva of superlatives!Impressive, deep cherry red, almost untouched by the years of ageing. Presumably due to its higher concentration, the bouquet of this wine needs some time to open up. Then it reveals great aromatic diversity with notes of smoke and graphite against a background of red fruits and increasing complexity.On the palate, the red wine is indeed serious, fine on the palate, mineral and long, fully aromatic with a lingering fruity note on the finish.After maturing for 20 months in new American oak barrels and a further 2 years in the bottle, the Baron de Ley Reserva leaves the winery as a perfectly balanced, harmonious wine with great potential.An ideal accompaniment to roasts, game and pasta dishes.open 2 hours before drinking.

Content: 0.75 litre (€16.67 / 1 litre)

Regular price: From €12.50
Bodegas LAN Reserva
Der Bodegas LAN Reserva besitzt eine kirschrote Farbe im Glas. Das Bouquet wird von kräftigen, roten Früchten und Mandelblüten dominiert. Am Gaumen ist der spanische Rotwein elegant ausgewogen und harmonisch. Der Abgang ist intensiv und gut strukturiert.Der Reserva besteht aus Tempranillo und Mazuela. Er reifte 12 Monate in Amerikanischen Eichenfässern und danach noch einmal 2 Jahre in der Flasche.Genießen Sie diesen genussvollen Wein zu gewürzten Speisen, Hülsenfrüchte und reifen Käse.

Content: 0.75 litre (€18.53 / 1 litre)

Regular price: €13.90
bottle
Coto de Imaz Reserva
The Coto de Imaz Reserva has a brick-red color with orange hues typical of Rioja. On the palate, delicate notes of berries and jam dominate, wrapped in smoky, spicy aromas and hints of vanilla. This red wine is finely balanced with noticeable yet incredibly soft and mellow tannins and an intense, complex structure. The finish is long-lasting and elegant.The grapes come primarily from the clay soils of the Rioja Alta, but also from the limestone soils of the Rioja Alavesa. After harvest, the grapes are gently pressed and fermented in stainless steel tanks. This is followed by 16 to 18 months of aging in American oak barrels. The Coto de Imaz Reserva then matures for at least two more years in the bottle before being released for sale.It pairs excellently with game dishes, confit de canard, grilled red meat, or ham. It is also wonderful with medium-aged, not-too-sharp cheeses.

Content: 0.75 litre (€16.27 / 1 litre)

Regular price: From €12.20
Luis Canas Reserva Rioja DOCa
The Luis Canas Reserva Rioja DOCa is a wonderfully complex Rioja. The Tempranillo and Graciano grapes for the Reserva come from vines that are on average 40 years old. After careful harvesting and selection, only the best grapes are used. They are aged for 18 months in 60% French and 40% American oak. The wine then remains in the bottle for a further 12 months. Juan Luis Canas proves his skills once again. He has created an elegant wine with aromas of fine wood, ripe black fruit, coffee and spicy nuances. The Reserva Rioja DOCa is very pleasant and complex on the nose. On the palate, it is oily, round and smooth with a great structure and juicy tannins.Serve this brilliant ruby red wine with beef dishes and medium-aged, not too spicy cheese.

Content: 0.75 litre (€21.80 / 1 litre)

Regular price: From €16.35
Tinto Pesquera Crianza
Tinto Pesquera is the red wine with which the Fernández Rivera family has made a name for itself in the international wine world since the 1980s. This outstanding Spanish Tempranillo, hailed as a top wine by Robert Parker, has also played a key role in the Ribera del Duero wine region in northern Spain’s impressive success story over the past decades. So treat yourself to the Fernández Rivera Tinto Pesquera Crianza—a Spanish red wine in a class of its own.This intensely garnet-red wine offers seductive aromas of dark fruits such as plums, black cherries, and mulberries, complemented by harmonious, spicy notes of cinnamon, vanilla, licorice, and tobacco.James Suckling awards the Fernández Rivera Tinto Pesquera Crianza 93 points. He writes about the bouquet of this single-varietal Tempranillo, which was aged for 16 months in barriques: “Fresh black plums and black cherries that take on the oak spice, along with a hint of tobacco.”On the palate, the Tinto Pesquera Crianza is dry and powerful, with a beautiful, fruit-forward depth of flavor (mulberries, licorice, dried figs). The fine-grained tannins are wonderfully integrated, and the spicy finish lingers for a very long time.Suckling is also full of praise: “An engaging and juicy Ribera del Duero with pleasantly soft tannins that lend structure to the concentrated fruit. Long and clean. Ready to drink now, but it’s better to give it a year to soften.” This Tempranillo is guaranteed to be a delight until 2032.Discover this creation from the Fernández Rivera family at a serving temperature of 15 to 17 degrees. We recommend decanting it 30 minutes before serving. This elegant, refined red wine is a perfect pairing with grilled meat, suckling pig, or milk-fed lamb with rosemary. It’s also an excellent choice with aged cheeses.

Content: 0.75 litre (€27.87 / 1 litre)

Regular price: From €20.90
Roda DOC Reserva
An excellent vintage in Rioja and an outstanding Roda. The composition of 89% Tempranillo, a proportion of Graciano and Garnacha smells wonderfully of sweet cherries, black fruits and nuances of Mediterranean herbs. Added to this is the wonderfully integrated oak. The deep red Roda DOC Reserva is lush and full on the palate. Very fruity at the beginning, with enormous balance and finely polished tannins. The finish of this dry red wine is again characterized by great, fresh fruitiness.The grapes come from bush vines that are more than 30 years old, i.e. vines that have not undergone wire-frame training. The Spanish wine was matured for 14 months in barriques, with 40% new and 60% second-fill barrels being used. The wine then matured for 30 months in the bottle. "This wine has the profile to become a great seller," writes Luis Gutierrez in the Wine Advocate.Discover the Roda DOC Reserva with medium to strong stews with chicken or beef, for example. A picture-book Rioja from the Bodegas Roda winery.

Content: 0.75 litre (€46.53 / 1 litre)

Regular price: €34.90
bottle
Protos Reserva DO
Protos Reserva DO

€29.50

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle