Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Stellenrust Chenin Blanc

This Chenin Blanc from South Africa is hard to beat in terms of value for money. The bouquet of the Stellenrust Chenin Blanc is wonderfully animating and fruity. It smells of lime, peach, melon, quince and fresh honey.

On the palate, this white wine from the Western Cape region is powerful and full of finesse. The dry, single-varietal Chenin convinces with a great spiciness and a pleasant minerality. The intense fruitiness is also characteristic here. Aromas of grapefruit and peach await connoisseurs.

16 percent of the grapes for the Stellenrust Chenin Blanc are fermented in French oak barriques (third and fourth fill barrels), the remaining 84 percent in stainless steel tanks. The wines then spend five months on the lees before blending and refining.

4 stars in John Platter's Wine Guide for the 2020 vintage, 4.5 stars for the 2021 vintage: the Stellenrust Chenin Blanc is a top product. "Sensational value" and "great value" are the verdicts of critics Fiona McDonald and Malu Lambert.

Enjoy this white wine from South Africa at a drinking temperature of 8 to 10 degrees. It goes perfectly with a salad with smoked chicken or a thinly sliced carpaccio, served on a bed of rocket with a lemon, olive oil and pepper dressing. But this Chenin is also a very good choice with steamed or grilled fish, seafood or green asparagus.

Wine type:
Weißwein
Taste:
trocken
Vintage:
2026
Ageing Potential:
2029
Region:
Simonsberg
Country:
Südafrika
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
13,5  % by volume
Total acidity:
5,9 g/l
Residual sugar:
3,8 g/l
pH:
3,14
Recommended drinking temperature:
8-10 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
335 kJ / 81 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
6009824740158
Importer:
Joh. Eggers Sohn GmbH
Konsul-Smidt-Str. 8 J
DE 28217 Bremen
Stellenrust

Stellenrust Wine Estate gehört zu den traditionsreichsten familiengeführten Weingütern Südafrikas und liegt in der renommierten Weinregion Stellenbosch. Die Geschichte des Gutes reicht zurück bis ins Jahr 1692, als das Land an Douwe Gerbrand Steyn vergeben wurde – einen der frühen Siedler am Kap, der maßgeblich am Aufbau der Kapkolonie beteiligt war und zu den ersten Winzern der Region zählte. Seit der ersten Weinlese unter dem Namen Stellenrust im Jahr 1928 hat sich das Weingut zu einem der größten familiengeführten Weinbaubetriebe Südafrikas entwickelt. Heute führen Kobie van der Westhuizen und Tertius Boshoff das Gut und verbinden dabei Tradition, Innovation und nachhaltigen Weinbau.

Die Grundlage für das vielfältige Sortiment bilden rund 400 Hektar Weinberge in den unterschiedlichen Terroirs von Stellenbosch. Die Reben wachsen auf verwittertem Granit-, Sand- und Lehmboden – von den Hängen des Helderberg bis zu den maritim geprägten Bottelary Hills. Jede Parzelle wird gezielt nach ihrer Eignung für die jeweilige Rebsorte bewirtschaftet, damit sich der Charakter des Terroirs bestmöglich in den Weinen widerspiegelt. Das Kellerteam versteht sich dabei als Begleiter der Natur, mit dem Ziel, Herkunft und Rebsorte authentisch zum Ausdruck zu bringen.

Nachhaltiges und soziales Engagement ist ein wesentlicher Bestandteil der Philosophie von Stellenrust. Das Weingut gehört zu den erfolgreichsten Fairtrade-zertifizierten Betrieben Südafrikas und hat eines der größten Empowerment-Projekte der südafrikanischen Weinwirtschaft ins Leben gerufen, durch das Mitarbeitende Landbesitz erwerben konnten. So verbindet Stellenrust exzellente Weinqualität mit ökologischer Verantwortung und einem langfristigen Engagement für die Menschen, die den Weinbau prägen.

Stellenrust

Stellenrust Wine Estate gehört zu den traditionsreichsten familiengeführten Weingütern Südafrikas und liegt in der renommierten Weinregion Stellenbosch. Die Geschichte des Gutes reicht zurück bis ins Jahr 1692, als das Land an Douwe Gerbrand Steyn vergeben wurde – einen der frühen Siedler am Kap, der maßgeblich am Aufbau der Kapkolonie beteiligt war und zu den ersten Winzern der Region zählte. Seit der ersten Weinlese unter dem Namen Stellenrust im Jahr 1928 hat sich das Weingut zu einem der größten familiengeführten Weinbaubetriebe Südafrikas entwickelt. Heute führen Kobie van der Westhuizen und Tertius Boshoff das Gut und verbinden dabei Tradition, Innovation und nachhaltigen Weinbau.

Die Grundlage für das vielfältige Sortiment bilden rund 400 Hektar Weinberge in den unterschiedlichen Terroirs von Stellenbosch. Die Reben wachsen auf verwittertem Granit-, Sand- und Lehmboden – von den Hängen des Helderberg bis zu den maritim geprägten Bottelary Hills. Jede Parzelle wird gezielt nach ihrer Eignung für die jeweilige Rebsorte bewirtschaftet, damit sich der Charakter des Terroirs bestmöglich in den Weinen widerspiegelt. Das Kellerteam versteht sich dabei als Begleiter der Natur, mit dem Ziel, Herkunft und Rebsorte authentisch zum Ausdruck zu bringen.

Nachhaltiges und soziales Engagement ist ein wesentlicher Bestandteil der Philosophie von Stellenrust. Das Weingut gehört zu den erfolgreichsten Fairtrade-zertifizierten Betrieben Südafrikas und hat eines der größten Empowerment-Projekte der südafrikanischen Weinwirtschaft ins Leben gerufen, durch das Mitarbeitende Landbesitz erwerben konnten. So verbindet Stellenrust exzellente Weinqualität mit ökologischer Verantwortung und einem langfristigen Engagement für die Menschen, die den Weinbau prägen.

Discover more
Stellenrust
Skip product gallery

Product recommendation

Delheim Chenin Blanc Wild Ferment
The grapes for the Delheim Chenin Blanc Wild Ferment come from two different blocks or vineyards on the Delheim estate in South Africa. The grapes were harvested at different times. The grapes harvested around 14 days earlier were destemmed and pressed directly. The longer-ripened grapes were pressed with stems, which gives the juice a stronger character. After the juice was separated from the rest of the grapes, it was placed in 500 liter barrels for natural fermentation. This fermentation on the fine lees lasted around 3 months, after which the fermentation was stopped by clarification. No filtering took place in order to preserve the aromatic compounds in the wine.The Delheim Chenin Blanc Wild Ferment has a straw-yellow color with greenish reflections. The nose reveals aromas of peach, apricot and other tropical fruits. A subtle hint of caramel can also be detected. The beautifully balanced acidity and light barrel aromas underpin these impressions on the palate. A citrus note underlines the balance between fruit and acidity.In combination with goat's cheese, smoked salmon or Asian cuisine, this white wine is a real treat.This wine is vegan.

Content: 0.75 litre (€18.53 / 1 litre)

Regular price: From €13.90
Kleine Zalze Family Reserve Chenin Blanc
The Kleine Zalze Family Reserve Chenin blanc is a white wine with very long ageing potential. The winery gives the wine a lifespan of 15 years under optimal storage conditions. This is partly due to the fact that the grapes come from 40-year-old bush vines and find excellent growing conditions in the Stellenbosch region of South Africa. Fermentation and maturation were carried out using used French oak barrels in order to protect the delicate fruit of the Chenin Blanc. Filtration was deliberately avoided before bottling in order to preserve the aromatic fruit in its entirety.The Family Reserve Chenin blanc from Kleine Zalze has notes of white flowers and quince on the nose. The wine has an intense aroma of apricot, lemon, melon and honey. Extremely complex on the palate with well-integrated oak. A hint of minerality on the finish.The Kleine Zalze Family Reserve Chenin blanc is an excellent accompaniment to food. It complements hearty starters as well as white meat dishes and well-seasoned fish dishes.

Content: 0.75 litre (€28.67 / 1 litre)

Regular price: €21.50
bottle
Mulderbosch Chenin Blanc - Steen op Hout
Pale yellow in colour with a hint of green.On the nose, tinned pineapples, guavas, litchi, lemon and lime aromas are abundant. A clean, lively wine with nuances of nutmeg and cloves.Well-balanced and elegant, but with weight and a powerful follow-through on the palate. Stylistically off-dry and lightly oaked this is an excellent food wine.

Content: 0.75 litre (€13.20 / 1 litre)

Regular price: From €9.90
Raats Original Chenin Blanc
Raats Original Chenin Blanc is a classic example of this South African white wine variety when it comes from older vines. In this case, the vines are 35 years old on average. This is the 14th time Raats has offered this wonderful creation, which consistently delivers high quality.The Raats Original Chenin Blanc has a wonderfully complex aroma of yellow apple, pear, quince, and pineapple, along with subtle hints of green melon and citrus fruits. On the palate, it is delightfully fruity and fresh, with a distinctly mineral finish.Discover the Raats Original Chenin Blanc—which was deliberately not aged in wood—paired, for example, with curry dishes, sushi, or oysters.

Content: 0.75 litre (€18.87 / 1 litre)

Regular price: From €14.15
Simonsig Chenin Blanc
The Simonsig Chenin Blanc has a bright straw colour. On the nose, wonderfully refreshing aromas of passion fruit, watermelon and guava. The palate offers an invigorating acidity that accentuates the fruitiness of this white wine. Mainly aromas of kiwi and tropical fruit dominate this wine from the Stellenbosch region. Enjoy the fruity, dry Simonsig Chenin Blanc with seafood or chicken. Simonsig Wine Estate is proud of the high-quality vintage. The quality of the Chenin Blanc was outstanding with ripe luscious fruit and good acidities.

Content: 0.75 litre (€11.53 / 1 litre)

Regular price: From €8.65
Skip product gallery

Customers also bought

Delheim Chenin Blanc
This wine rewards with aromas of tropical fruit and citrus that carry through and linger on the palate. Drink on its own as the perfect aperitif or enjoy with picnics, quiche, light meals or for everyday enjoyment.High on the slopes of the Simonsberg lies the beautiful Delheim, home of the Sperling clan. Their hospitality and 60 years of dedications to making wines of character makes Delheim 'worth the journey' Fruity, elegant and with a good balance. Tropical fruits und citrus in the finish.Suitable for vegans.

Content: 0.75 litre (€10.27 / 1 litre)

Regular price: From €7.70
Cantina Tramin Pepi Sauvignon
The 100% Sauvignon Blanc from South Tyrol has an extraordinary bouquet with notes of elderberry, nettle, peach, gooseberry and nuances of exotic fruits. On the palate, delightfully fresh, invigorating and with crisp acidity.The light straw yellow white wine comes from vineyards of the classic Sauvignon-growing areas Penon and Pinzon (hence the name Pepi), in the Adige Valley. It shows once again that the Cantina Tramin with its 300 winegrowers benefits greatly from being able to bring the various facets in their wines by the variety of vineyards.Try the Cantina Tramin Pepi Sauvignon with hors d'oeuvres, fish dishes, to slightly spicy dishes with white meat as well as a companion to asparagus dishes.

Content: 0.75 litre (€23.00 / 1 litre)

Regular price: €17.25
bottle
Cantina Tramin Sauvignon Blanc
The grapes come from the areas of Tramin and Montagna, where the vineyards are planted in calcareous clay and gravel soils between 400 to 500 meters.The grapes for this wine were gently pressed off to steel tanks immediately after harvest. The must was allowed to ferment at controlled temperature (18 ° C) without malolactic fermentation.Tasting NotesSauvignon is a grape of French origin and is produced worldwide. It is a fine white wine, slightly aromatic with a greenish-yellow color. The wine is intensely floral with a bouquet of elderflower and nettle, and spicy notes of paprika and green gooseberries. Its freshness and intense flavor can be surprising.Food PairingEnjoyable as an aperitif, the wine will also pair well with asparagus, fish and poultry.

Content: 0.75 litre (€16.20 / 1 litre)

Regular price: €12.15
bottle
Stellenrust Chenin Blanc
Stellenrust Chenin Blanc

€8.95

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle