Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Kleine Zalze Vineyard Cabernet Sauvignon 1,5 Liter Magnum

The Kleine Zalze Vineyard Cabernet Sauvignon 1.5 liter Magnum is considered a red wine that is one of the outstanding creations of viticulture in South Africa. In John Platter's Wine Guide, this wine has already received 4.5 or 5 out of a maximum of 5 possible stars in previous vintages.

The multi-layered bouquet of this pure Cabernet includes notes of black cherries, dark plums and blackcurrants. There are also wonderfully harmonious tones of cedar, oak and cigar box.

On the palate with great density, finely polished tannins and great elegance. The wood notes are also impressively well integrated, with a fascinating balance. The finish lingers for a long time, with a beautiful, lingering spiciness.

the wine matured for 20 months in first (40%), second (30%) and third (30%) fill barrels. Try this red wine from Stellenbosch with pan-fried steaks, game dishes or a selection of fine, mature cheeses.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2022
Ageing Potential:
2033
Region:
Simonsberg
Country:
Südafrika
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
14,5  % by volume
Total acidity:
6,2 g/l
Residual sugar:
3,6 g/l
pH:
3,52
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
1,5 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
336 kJ / 88 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
6009611450215
Importer:
Friedrich Klocke GmbH & Co. KG
Vogelparadies 2
32457 Porta Westfalica
Deutschland
Kleine Zalze

Das südafrikanische Weingut Kleine Zalze, mit deutschen Wurzeln, besteht seit 300 Jahren. Es war immer in Familienbesitz und die hervorragenden Weine des Weinguts lassen auf die fleißige und innovative Entwicklung schließen, die das Weingut Kleine Zalze zu dem gemacht hat, was es heute darstellt. Ein Aushängeschild für südafrikanische Weine, in aller Welt beliebt und begehrt.

Kobus Basson, der heutige Chef des modernen Weinguts, hat seine Philosophie so erklärt: „Eine Kombination der Fruchtaromen und die Intensität der ‚Neuen Welt‘ mit der Eleganz und Struktur der ‚Alten Welt‘ sind der Erfolg für Weine mit Charakter, Komplexität und Balance“. Nach diesem Motto produzierte Weine präsentiert er auf internationalen Wettbewerben, bei denen er immer wieder Goldmedaillen für seine akribisch vinifizierten Weine mit nach Hause nimmt.

Die Strategie im Weinberg ist einfach. Der Erfolg des Winzers beginnt im Weinberg, dort wird das Fundament für große Weine errichtet. Bassons sorgfältige Gutsverwaltung sorgt für umfangreiche, natürliche Ressourcen. Seine innovative, zeitgerechte Arbeit im Weinberg, angefangen bei der Auslaubung und Ertragsreduzierung, über selektive Anpflanzung, Bodenverbesserung, dem Terroir und der Sorte entsprechend, sowie der sorgsame Umgang mit dem Lesegut, bis hin zur Weiterverarbeitung, sichert den Erfolg der Kleinen Zalze.

Seine Weißweine, Rotweine und Cuvées sind legendär. Ob Sauvignon Blanc, Chenin Blanc, Chardonnay, Merlot, Shiraz, Mourvedre, Viognier oder Gamay, die Weine für sich oder als herrliche Cuvée kombiniert, sind einzigartig. Eine Auswahl der besten Weine vom Traditions-Weingut Kleine Zalze finden Sie in den Regalen von VineShop24.

Kleine Zalze

Das südafrikanische Weingut Kleine Zalze, mit deutschen Wurzeln, besteht seit 300 Jahren. Es war immer in Familienbesitz und die hervorragenden Weine des Weinguts lassen auf die fleißige und innovative Entwicklung schließen, die das Weingut Kleine Zalze zu dem gemacht hat, was es heute darstellt. Ein Aushängeschild für südafrikanische Weine, in aller Welt beliebt und begehrt.

Kobus Basson, der heutige Chef des modernen Weinguts, hat seine Philosophie so erklärt: „Eine Kombination der Fruchtaromen und die Intensität der ‚Neuen Welt‘ mit der Eleganz und Struktur der ‚Alten Welt‘ sind der Erfolg für Weine mit Charakter, Komplexität und Balance“. Nach diesem Motto produzierte Weine präsentiert er auf internationalen Wettbewerben, bei denen er immer wieder Goldmedaillen für seine akribisch vinifizierten Weine mit nach Hause nimmt.

Die Strategie im Weinberg ist einfach. Der Erfolg des Winzers beginnt im Weinberg, dort wird das Fundament für große Weine errichtet. Bassons sorgfältige Gutsverwaltung sorgt für umfangreiche, natürliche Ressourcen. Seine innovative, zeitgerechte Arbeit im Weinberg, angefangen bei der Auslaubung und Ertragsreduzierung, über selektive Anpflanzung, Bodenverbesserung, dem Terroir und der Sorte entsprechend, sowie der sorgsame Umgang mit dem Lesegut, bis hin zur Weiterverarbeitung, sichert den Erfolg der Kleinen Zalze.

Seine Weißweine, Rotweine und Cuvées sind legendär. Ob Sauvignon Blanc, Chenin Blanc, Chardonnay, Merlot, Shiraz, Mourvedre, Viognier oder Gamay, die Weine für sich oder als herrliche Cuvée kombiniert, sind einzigartig. Eine Auswahl der besten Weine vom Traditions-Weingut Kleine Zalze finden Sie in den Regalen von VineShop24.

Discover more
Kleine Zalze
Skip product gallery

Product recommendation

Kleine Zalze Cellar Selection Pinotage
The Kleine Zalze Cellar Pinotage matured for 12 months in second- and third-fill barriques. This red wine from the Coastal region unites notes of wild berries, plums and black currants in its multi-faceted bouquet, complemented by nuances of leather and roast aromas due to the ageing in wooden casks. The pure varietal Pinotage from South Africa is powerful and simultaneously supple on the palate, with soft tannins and a good structure.This very elegant Pinotage is an ideal accompaniment to grilled meat, lamb or winter stews. The Kleine Zalze Cellar Pinotage also goes beautifully with strong curry dishes.

Content: 0.75 litre (€13.67 / 1 litre)

Regular price: From €10.25
Kleine Zalze Cellar Selection Cabernet Sauvignon
The Kleine Zalze Cellar Cabernet Sauvignon matured for 13 months in barriques. Due to this longer ageing in wooden casks, the wine shows a wonderfully multi-layered bouquet offering notes of ripe dark fruit (black currants), liquorice, leather, graphite and fine roast aromas which unite in intense interaction. This pure varietal Cabernet Sauvignon from the Coastal region is full-bodied and concentrated on the palate, with a great balance, noticeable but very well-integrated tannins and a prolonged finish.Enjoy this powerful Cabernet Sauvignon from South Africa with grilled meat, salami or dishes with smoked ham.

Content: 0.75 litre (€13.67 / 1 litre)

Regular price: From €10.25
Kleine Zalze Vineyard Selection Cabernet Sauvignon
The Kleine Zalze Vineyard Selection Cabernet Sauvignon is considered a red wine that is one of the outstanding creations of viticulture in South Africa. In John Platter's Wine Guide, this wine has already received 4.5 or 5 out of a maximum of 5 possible stars in previous vintages.The multi-layered bouquet of this pure Cabernet includes notes of black cherries, dark plums and blackcurrants. There are also wonderfully harmonious tones of cedar, oak and cigar box.On the palate with great density, finely polished tannins and great elegance. The wood notes are also impressively well integrated, with a fascinating balance. The finish lingers for a long time, with a beautiful, lingering spiciness.the wine matured for 20 months in first (40%), second (30%) and third (30%) fill barrels. Try this red wine from Stellenbosch with pan-fried steaks, game dishes or a selection of fine, mature cheeses.

Content: 0.75 litre (€21.20 / 1 litre)

Regular price: From €15.90
Kleine Zalze Vineyard Selection Syrah
The Kleine Zalze Vineyard Syrah (Shiraz) has a wonderfully stimulating bouquet offering nuances of ripe red fruit, cedar and peppery, spicy notes as well, complemented by subtle, harmonious roast aromas. This pure varietal Shiraz from the Coastal region is dense and fruity on the palate, with well-integrated, ripe tannins and a great balance.The red wine from South Africa matured for 18 months in French oak casks, of which 30% were new and 30% each were second- and third-fill barrels. The dry Kleine Zalze Vineyard Shiraz is a very good accompaniment to saddle of venison, rack of lamb, rump steak or medium-strong cheeses.

Content: 0.75 litre (€20.67 / 1 litre)

Regular price: From €15.50
Kleine Zalze Vineyard Grenache
Der Kleine Zalze Vineyard Grenache ist ein außergewöhnlicher Rotwein, der die Essenz südafrikanischer Weinbaukunst verkörpert. Diese Einzellagen-Abfüllung zeigt die Vielseitigkeit und den unverwechselbaren Charakter der Grenache-Traube, die unter den sonnenverwöhnten Bedingungen der Stellenbosch-Region ihr volles Potenzial entfaltet.Im Glas präsentiert sich der Wein in einem leuchtenden Rubinrot, das schon optisch seine Intensität verspricht. Die Nase wird von einem komplexen Bouquet verführt: Aromen von frischen Erdbeeren, getrockneten Rosenblüten und getrockneten Kräutern dominieren, begleitet von subtilen Gewürznoten wie weißem Pfeffer und Muskatnuss. Am Gaumen zeigt sich der Kleine Zalze Vineyard Grenache wunderbar ausgewogen. Die fruchtigen Aromen von wilder Brombeere mit einem Hauch von Piment harmonieren perfekt mit den dezenten Gewürznoten und einer angenehmen mineralischen Frische. Die weichen, samtigen Tannine sorgen für eine feine Struktur, während die lebendige Säure dem Wein eine bemerkenswerte Frische und Langlebigkeit verleiht. Der Abgang ist lang und nachhaltig, mit einem eleganten Nachklang von Früchten und Gewürzen.Der Kleine Zalze Vineyard Grenache ist ein vielseitiger Speisenbegleiter. Er passt hervorragend zu gegrilltem Lachs, verschiedenen Wurstwaren oder Wildgerichten. Auch mediterrane Speisen wie Ratatouille oder Gerichte mit Auberginen harmonieren wunderbar mit diesem Wein.

Content: 0.75 litre (€19.87 / 1 litre)

Regular price: €14.90
bottle
Kleine Zalze Cellar Selection Merlot
This Merlot, which is mostly aged in barriques for over a year, smells of ripe red berries, plums and cedar wood as well as nuances of chocolate. On the palate, the Kleine Zalze Cellar Selection Merlot is wonderfully structured, with ripe, well-integrated tannins, a fresh acidity and a pleasant, fruity lightness. The finish lingers for a long time.The pure Merlot from the Coastal region was matured for one year in French barriques. The dry red wine is a pleasure to drink on its own, but is also a wonderful accompaniment to a good meal. Try it with a roast, steak, sliced game or biltong (dried meat, typical of South African cuisine), for example.

Content: 0.75 litre (€13.67 / 1 litre)

Regular price: From €10.25
Kleine Zalze Family Reserve Syrah
The Kleine Zalze Family Reserve Syrah comes from the Kleine Zalze winery in Stellenbosch, one of South Africa’s most prominent wine regions. The grapes for this exceptional Syrah are harvested on the Helderberg and in Faure, near False Bay. The different origins combine freshness and aromatic depth with the variety’s characteristic spiciness. Careful aging in French oak barrels underscores the elegant and complex nature of this wine.In the glass, the Syrah presents an expressive, fresh bouquet in which ripe, lively fruit aromas blend with subtle notes of pepper. On the palate, it is powerful and full-bodied, yet remarkably elegant and balanced. A beautiful depth and intense fruit are accompanied by subtle spice, while the well-integrated yet present tannins provide structure and length. In its long, velvety finish, the Kleine Zalze Family Reserve Syrah reveals its exceptional class and leaves a harmonious, lingering impression. A characterful Syrah for connoisseurs who appreciate expressive wines with depth and elegance.A versatile pairing for hearty dishes, it harmonizes particularly well with beef tenderloin, lamb, game, and grilled meats. This red wine is also an excellent choice with hearty stews or spicy dishes. Ideally, serve it at 16–18 °C, preferably after a brief aeration, so that its aromas and delicate structure can fully unfold.

Content: 0.75 litre (€45.67 / 1 litre)

Regular price: €34.25
bottle
Kleine Zalze Family Reserve Cabernet Sauvignon
Der reinsortige Cabernet Sauvignon verbinde Opulenz und Eleganz. Delikate, intensive Aromen von roten Beeren und ein Hauch reifer Pflaume zeichnen den Rotwein aus. Kleine Zalze selbst schreibt von einem intensives Bouquet, geprägt von herzhaften Tabaknoten, Aromen von Lakritz und Minze sowie einem tiefen Kern aus schwarzer Pflaume und Cassis.Am Gaumen außergewöhnlich dicht und mit großer Tiefe. Zur intensiven, dunklen Frucht in der Nase kommt am Gaumen eine erfrischende, animierende Säure. Mit schlanker Struktur und einem fast nie endenden Abgang. Der 18-monatige Einsatz von 20% neuer französischer Eiche führt zu feingeschliffenen Tanninen, wunderbaren Aromen von dunkler Schokolade und einer eleganten Textur.Ein wahrhaft besonderer Rotwein aus Südafrika, an dem Weinliebhaberinnen und -liebhaber auch in den kommenden 10 oder 20 Jahren noch viel Freude haben werden. Genießen Sie diesen Cabernet Sauvignon aus Stellenbosch zum Beispiel zu Wild oder aber zu Pasta-Variationen mit kräftig-würzigen Saucen.

Content: 0.75 litre (€46.53 / 1 litre)

Regular price: €34.90
bottle
Kleine Zalze Vineyard Cabernet Sauvignon 1,5 Liter Magnum
Kleine Zalze Vineyard Cabernet Sauvignon 1,5 Liter Magnum

€29.90

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle