Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Haute Cabrière Pinot Noir Reserve

4 out of 5 stars from South Africa's wine pope John Platter for this Haute Cabrière Pinot Noir Reserve.

The Pinot Noir has an intense aroma of dark berries and forest floor, with an underlying barrique note, nuances of tobacco and a fine spiciness. Wonderfully fruity on the palate, with gentle tannins and beautifully integrated acidity.

Enjoy this wonderful creation with game birds, mild cheeses or on its own. Chill slightly before drinking.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2021
Ageing Potential:
2029
Region:
Coastal Region , Franschhoek
Country:
Südafrika
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
13,0  % by volume
Total acidity:
5,4 g/l
Residual sugar:
2,2 g/l
pH:
3,40
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
324 kJ / 78 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
6003825000105
Importer:
Friedrich Klocke GmbH & Co. KG
Vogelparadies 2
32457 Porta Westfalica
Haute Cabrière

Haute Cabrière zählt zu den traditionsreichsten und zugleich innovativsten Weingütern im südafrikanischen Franschhoek Valley. Die Geschichte des Guts reicht bis ins Jahr 1694 zurück, als französische Hugenotten die ersten Weinberge in der Region anlegten. Heute wird das Weingut von der Familie von Arnim geführt und steht für die gelungene Verbindung europäischer Weintradition mit dem einzigartigen Terroir des Westkaps.

Die Weinberge von Haute Cabrière liegen an den Hängen der Franschhoek Mountains und profitieren von kühlen Bergwinden, unterschiedlichen Höhenlagen und vielfältigen Böden. Diese Bedingungen ermöglichen eine langsame Reife der Trauben und sorgen für Frische, Eleganz und eine ausgeprägte Aromatik. Besonderen Wert legt das Weingut auf die sorgfältige Arbeit im Weinberg sowie eine schonende Vinifikation, um Herkunft und Charakter der Lagen authentisch herauszuarbeiten.

Haute Cabrière genießt international hohes Ansehen und steht für Weine mit Balance, Finesse und klarer Identität. Das Weingut gilt als einer der prägenden Botschafter des Franschhoek Valley und verbindet südafrikanische Ausdruckskraft mit europäischer Eleganz auf überzeugende Weise.

Haute Cabrière

Haute Cabrière zählt zu den traditionsreichsten und zugleich innovativsten Weingütern im südafrikanischen Franschhoek Valley. Die Geschichte des Guts reicht bis ins Jahr 1694 zurück, als französische Hugenotten die ersten Weinberge in der Region anlegten. Heute wird das Weingut von der Familie von Arnim geführt und steht für die gelungene Verbindung europäischer Weintradition mit dem einzigartigen Terroir des Westkaps.

Die Weinberge von Haute Cabrière liegen an den Hängen der Franschhoek Mountains und profitieren von kühlen Bergwinden, unterschiedlichen Höhenlagen und vielfältigen Böden. Diese Bedingungen ermöglichen eine langsame Reife der Trauben und sorgen für Frische, Eleganz und eine ausgeprägte Aromatik. Besonderen Wert legt das Weingut auf die sorgfältige Arbeit im Weinberg sowie eine schonende Vinifikation, um Herkunft und Charakter der Lagen authentisch herauszuarbeiten.

Haute Cabrière genießt international hohes Ansehen und steht für Weine mit Balance, Finesse und klarer Identität. Das Weingut gilt als einer der prägenden Botschafter des Franschhoek Valley und verbindet südafrikanische Ausdruckskraft mit europäischer Eleganz auf überzeugende Weise.

Discover more
Haute Cabrière
Skip product gallery

Product recommendation

Hamilton Russell Pinot Noir
The low-vigour, stony, clay-rich soil, cool maritime mesoclimate, naturally tiny yields of under 30 hl/ha and the philosophy of expressing our terroir in the wines give rise to a certain tightness, tannin line and elevated length to balance the richness and generosity of this Pinot Noir. The Pinot Noir is not overtly fruity, soft and sweet and it generally shows hints of that alluring primal character along with a dark, spicy, complex primary fruit perfume.Suitable for vegans.

Content: 0.75 litre (€62.53 / 1 litre)

Regular price: €46.90
bottle
Haute Cabrière Unwooded Pinot Noir
This Pinot Noir from the Franschhoek Valley, which is deliberately not aged in wood, is a fine, light-hearted taste experience from South Africa. The bouquet combines stimulating notes of ripe cherries, cranberries and cranberries. The winery itself describes it as a "red white wine" due to its remarkable lightness and freshness. Concentrated fruit on the palate, with plenty of elegance and harmony.The Haute Cabrière Unwooded Pinot Noir is the perfect companion for a convivial summer get-together. Enjoy the wine slightly chilled, ideal with pasta, salad variations, roast beef, pink roasted lamb or dishes with duck.

Content: 0.75 litre (€16.67 / 1 litre)

Regular price: From €12.50
Meerlust Pinot Noir
The Meerlust Pinot Noir comes from the historic Meerlust Estate in Stellenbosch, which is known for its characterful wines. This Pinot Noir embodies the terroir of South Africa with elegance and finesse.In the glass, the wine displays a brilliant ruby red color. The nose is treated to intense aromas of red berries such as cherries and raspberries, accompanied by subtle notes of spices, dried herbs, and a hint of earthy nuances. On the palate, it is silky with well-integrated tannins, fresh acidity, and a long, harmonious finish.The hand-harvested grapes come from the cooler plots of the Meerlust vineyard. After careful selection, fermentation takes place in open tanks to optimally preserve the aromas. This red wine is then aged in French barriques, which lend it a subtle spiciness and additional structure.The Meerlust Pinot Noir is a versatile pairing for meals. It pairs superbly with braised duck, rack of lamb, grilled tuna, or mushroom risotto. It is also an excellent choice with medium-bodied cheeses.An expressive Pinot Noir with a South African character—ideal for connoisseurs who appreciate refined, elegant wines.

Content: 0.75 litre (€34.53 / 1 litre)

Regular price: €25.90
bottle
Haute Cabrière Pinot Noir Reserve
Haute Cabrière Pinot Noir Reserve

€24.95

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle