Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Graham Beck Méthode Cap Classique (MCC) Cuvée Clive Brut

The Cuvée Clive is the flagship wine of the Graham Beck winery located in Robertson, South Africa. This outstanding sparkling wine is vinified only in vintages that produce grapes of particularly high quality. The wine-making expertise, deep passion and special commitment of the responsible cellar masters at Graham Beck unite here to create this sparkling wine. Not only do the exceptionally fine effervescence and the brilliant golden colour testify to the highest quality- the Graham Beck Cuvée Clive is distinguished by its elegance, sophistication and complexity. This sparkling wine, made using the traditional French method known as ‘methode champenoise’, and called ‘methode cap classique’ in South Africa, bears witness to the reputation of the world-class winemaker Graham Beck. The grapes come from vines that grow on pure limestone soils in direct proximity to the estate and in a vineyard located in Darling, giving this cuvée its racy acidity. On the nose, the Cuvée Clive offers balanced, powerful and ripe citrus aromas, along with fragrances of apricots, apples and roasted almonds. The spicy, fresh notes of citrus fruit are immediately noticeable on the palate, enriched by nuances of yellow stone fruit and nut aromas. The complex texture makes the Graham Beck Cuvée Clive a memorable taste experience.

This is a sparkling wine for those special moments or when you want to spoil your friends.

Wine type:
Sparkling wine
Taste:
brut
Vintage:
2019
Region:
Western Cape
Country:
Südafrika
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
12,0  % by volume
Total acidity:
8,3 g/l
Residual sugar:
5,2 g/l
pH:
3,04
Recommended drinking temperature:
6-8 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
316 kJ / 76 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
6004867000887
Importer:
Joh. Eggers Sohn GmbH
Konsul-Smidt-Str. 8 J
28217 Bremen
Deutschland
Graham Beck

Graham Beck ist weltweit bekannt für Premium-Schaumweine aus Südafrika und gilt als eine der führenden Adressen für Cap Classique – die südafrikanische Variante des traditionellen Flaschengärverfahrens. Das Weingut liegt in Robertson, rund 140 km östlich von Kapstadt, wo kalkhaltige Böden und ein kühles Mikroklima ideale Bedingungen für Chardonnay und Pinot Noir bieten.

Seit der Gründung 1983 durch den Unternehmer und Weinliebhaber Graham Beck verfolgt das Haus eine klare Vision: Schaumweine auf Weltklasse-Niveau, geprägt von Eleganz, Finesse und unverkennbarem Terroir. Der Graham Beck Brut und der Brut Rosé zählen zu den Aushängeschildern – beide wurden bei zahlreichen internationalen Anlässen serviert, darunter der Amtsantritt von Präsident Nelson Mandela und die Wahlfeier von Barack Obama.

Graham Beck steht für nachhaltigen Weinbau, modernste Kellertechnik und kompromisslose Qualität. Die Weine reifen mehrere Jahre auf der Hefe und überzeugen durch Präzision, Komplexität und Frische. Ein Weingut, das südafrikanische Schaumweinkunst auf höchstem Niveau verkörpert.

Graham Beck

Graham Beck ist weltweit bekannt für Premium-Schaumweine aus Südafrika und gilt als eine der führenden Adressen für Cap Classique – die südafrikanische Variante des traditionellen Flaschengärverfahrens. Das Weingut liegt in Robertson, rund 140 km östlich von Kapstadt, wo kalkhaltige Böden und ein kühles Mikroklima ideale Bedingungen für Chardonnay und Pinot Noir bieten.

Seit der Gründung 1983 durch den Unternehmer und Weinliebhaber Graham Beck verfolgt das Haus eine klare Vision: Schaumweine auf Weltklasse-Niveau, geprägt von Eleganz, Finesse und unverkennbarem Terroir. Der Graham Beck Brut und der Brut Rosé zählen zu den Aushängeschildern – beide wurden bei zahlreichen internationalen Anlässen serviert, darunter der Amtsantritt von Präsident Nelson Mandela und die Wahlfeier von Barack Obama.

Graham Beck steht für nachhaltigen Weinbau, modernste Kellertechnik und kompromisslose Qualität. Die Weine reifen mehrere Jahre auf der Hefe und überzeugen durch Präzision, Komplexität und Frische. Ein Weingut, das südafrikanische Schaumweinkunst auf höchstem Niveau verkörpert.

Discover more
Graham Beck
Skip product gallery

Product recommendation

Graham Beck Méthode Cap Classique (MCC) Brut
The Graham Beck Méthode Cap Classique Brut is an elegant, fine sparkling wine from the Western Cape in South Africa. The Graham Beck winery is one of the leading producers of Cap Classique and is known for its precise craftsmanship, high-quality grapes and innovative vinification techniques. The grapes for this sparkling wine come from carefully selected, hand-picked plots that reflect the unique terroir of the region and bring freshness, structure and finesse to every bottle.The grapes are harvested by hand - Chardonnay for fruit and elegance, Pinot Noir for complexity and length. After gentle whole-cluster pressing, the two grape varieties are fermented separately. They are then blended with reserve wines if necessary, bottled and matured on the lees for 15 to 18 months before the Graham Beck Méthode Cap Classique Brut is disgorged.Fresh lime fruit and fine yeasty nuances unfold on the nose. On the palate, it impresses with its rich, creamy texture and elegant perlage, which guarantees freshness, finesse and a harmonious finish.Ideal as an aperitif, with light starters, poultry, seafood or fine cheese platters. Served at 6-8 °C, Graham Beck Méthode Cap Classique Brut unfolds its full aroma.

Content: 0.75 litre (€23.87 / 1 litre)

Regular price: €17.90
bottle
Graham Beck Methode Cap Classique (MCC) Pinot Noir Rosé Brut
The Graham Beck Methode Cap Classique (MCC) Pinot Noir Rosé from the Western Cape in South Africa combines Pinot Noir and a small amount of Chardonnay in an innovative co-pressing, where both grape varieties are pressed together as a whole - a pioneering approach that adds depth and creaminess to this award-winning Cap Classique.The Pinot Noir grapes are sourced from three carefully selected vineyards in Stellenbosch, Robertson and Napier, while the Chardonnay comes from the Robertson vineyard. After gentle pressing and first fermentation, the sparkling wine matured on the lees for five to six years before being disgorged, which allowed its fine, creamy structure and harmonious complexity to develop.In the glass, it is a bright salmon pink, perfectly reflecting the ripe raspberry and strawberry aromas as well as the subtle spiciness of the Pinot Noir. On the palate, the fruity berry fruit and the creamy richness of the Chardonnay combine to create a harmonious taste experience, accompanied by a persistent, fine mousse. Delicate honeysuckle notes and light spicy aromas round off the bouquet and make this Cap Classique a versatile pleasure.This Graham Beck Methode Cap Classique (MCC) Pinot Noir Rosé is an excellent accompaniment to light starters, fresh salads or fruity desserts. The recommended drinking temperature is 6-8 °C.

Content: 0.75 litre (€31.87 / 1 litre)

Regular price: €23.90
bottle
Spier Méthode Cap Classique (MCC) Brut
The Spier winery from Stellenbosch in South Africa not only produces outstanding iconic wines but also an excellent Brut MCC (Méthode Cap Classique) sparkling wine. The term MCC is used for South African sparkling wines made with the traditional French method. It corresponds almost entirely to the production method used to make the famous champagnes. The Chardonnay and Pinot Noir grapes for this sparkling wine come from vines with an average age of 16 years.The Spier Méthode Cap Classique Brut is a brilliant straw yellow in the glass. Its invigorating bouquet is fresh and clear, offering strong aromas of apples, along with fragrances of fresh cake. The sparkling wine is well-balanced on the palate, with a beguiling and stable acidity. The formation of exceedingly large bubbles underscores the vivid aftertaste. The Spier Brut MCC Sparkling is an ideal accompaniment to a sumptuous breakfast. It is also popular as a welcome drink and sure to send your guests into rhapsodic ecstasy.

Content: 0.75 litre (€23.87 / 1 litre)

Regular price: €17.90
bottle
Nude Stem Zero Grand Cru Champagnerglas
Federleicht und doch so stabil. Lassen Sie sich einnehmen von unseren bruchfesteren Nude Gläsern. Das Nude Stem Zero Grand Cru Champagnerglas fasst 450 ml. Der Kelch ist tulpenförmig und hoch. Die Kohlesäure des Schaumweins hat Platz zum Aufperlen und Schäumen. Geschmack und Optik werden unterstrichen.Das hauchdünne Material und die Form fördern die Entfaltung der Aromen und vermitteln Ihnen ein außergewöhnliches Trinkerlebnis. Nude Stem Zero Gläser sind handgefertigt und durch die Anwendung der Ion Shield Härtungsmethode 35% bruchsicherer als herkömmliche Gläser. Die Ion Shield Härtungsmethode ist eine Technologie zur Oberflächenmodifikation und basiert auf einem Ionenaustauschverfahren. Das Ergebnis sind weltweit härteste, feinste, bleifreie Kristallgläser. Das Design der Nude Gläser ist schlicht und trotzdem elegant. Der extrem dünne Stil und das leichte Kristallglas vermitteln das Gefühl der Schwerelosigkeit. Ihre ganze Aufmerksamkeit wird auf den Wein im Kelch gelenkt.Fassungsvermögen: 450 mlHöhe: 242 mmAuch als 2er Set erhältlich. Artikel 9101733

Regular price: €49.00
piece
Graham Beck Méthode Cap Classique (MCC) Cuvée Clive Brut
Graham Beck Méthode Cap Classique (MCC) Cuvée Clive Brut

€49.90

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle