Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Anthonij Rupert Protea Merlot

The Anthonij Rupert Protea Merlot represents a red wine from South Africa, carefully produced by the prestigious Anthonij Rupert winery. With a characteristic aroma spectrum, the Protea Merlot presents rich notes of a seductive berry compote with spicy accents on the nose. The notes of red fruits such as cherry, plum, mulberry and blackberry continue on the palate. These fruity nuances are accompanied by subtle spice and vanilla aromas, which give the wine additional depth and come from the 12 months of wood maturation. The texture of this Merlot is soft and supple, accompanied by gentle tannins.

The wine is accessible, lush and wonderfully round. The aromas linger in a long, rewarding finish.

The Protea Merlot harmonizes well with a variety of dishes, from pasta to poultry and mild cheeses. A true all-rounder. The only thing that "helps" is to try it!

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2022
Ageing Potential:
2027
Region:
Western Cape
Country:
Südafrika
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
13,5  % by volume
Total acidity:
5,7 g/l
Residual sugar:
3,4 g/l
pH:
3,57
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
GTIN/EAN:
6009800071238
Importer:
CS International Wine Depot GmbH
Drosselweg 9
26871 Papenburg
Deutschland
Anthonij Rupert Wines

Anthonij Rupert Wines liegt am Fuße des imposanten Groot Drakenstein Mountain in Franschhoek und zählt zu den führenden Premiumweingütern Südafrikas. Gegründet zu Ehren des früh verstorbenen Winzers Anthonij Rupert, wird das Gut heute von Johann Rupert geführt. Ziel ist es, Weine von Weltniveau zu erzeugen, die das Terroir jeder einzelnen Lage authentisch widerspiegeln.

Das Weingut verfügt über mehrere Weinberge in renommierten Regionen wie Franschhoek, Darling, Swartland und Elandskloof. Diese Vielfalt an Klimazonen und Böden ermöglicht die Kultivierung eines breiten Sortiments – von eleganten Weißweinen bis zu strukturierten, lagerfähigen Rotweinen. Unter verschiedenen Markenlinien wie Cape of Good Hope, Protea oder den exklusiven Anthonij Rupert-Einzellagen entstehen Weine mit klarer Stilistik, Tiefe und Charakter.

Besucher erwartet ein stilvolles Weinerlebnis mit historischer Architektur, erstklassigen Verkostungen und einem malerischen Blick auf die Weinberge. Nachhaltigkeit, Präzision und kompromisslose Qualität prägen die Philosophie von Anthonij Rupert Wines – und machen das Gut zu einem Aushängeschild südafrikanischer Spitzenweine.

Anthonij Rupert Wines

Anthonij Rupert Wines liegt am Fuße des imposanten Groot Drakenstein Mountain in Franschhoek und zählt zu den führenden Premiumweingütern Südafrikas. Gegründet zu Ehren des früh verstorbenen Winzers Anthonij Rupert, wird das Gut heute von Johann Rupert geführt. Ziel ist es, Weine von Weltniveau zu erzeugen, die das Terroir jeder einzelnen Lage authentisch widerspiegeln.

Das Weingut verfügt über mehrere Weinberge in renommierten Regionen wie Franschhoek, Darling, Swartland und Elandskloof. Diese Vielfalt an Klimazonen und Böden ermöglicht die Kultivierung eines breiten Sortiments – von eleganten Weißweinen bis zu strukturierten, lagerfähigen Rotweinen. Unter verschiedenen Markenlinien wie Cape of Good Hope, Protea oder den exklusiven Anthonij Rupert-Einzellagen entstehen Weine mit klarer Stilistik, Tiefe und Charakter.

Besucher erwartet ein stilvolles Weinerlebnis mit historischer Architektur, erstklassigen Verkostungen und einem malerischen Blick auf die Weinberge. Nachhaltigkeit, Präzision und kompromisslose Qualität prägen die Philosophie von Anthonij Rupert Wines – und machen das Gut zu einem Aushängeschild südafrikanischer Spitzenweine.

Discover more
Anthonij Rupert Wines
Skip product gallery

Product recommendation

Anthonij Rupert Protea Cabernet Sauvignon
The Protea Cabernet Sauvignon from Anthonij Rupert Wines is an excellent example of South African wine quality at a fair price. The grapes come from the Groenekloof region in the Darling wine-growing area. Here the days are warm and the nights cool, so there is a big difference in temperature. This fact and the deep red soil with decomposed granite give the wine a unique blend of dark and red fruit aromas. The red wine is wonderfully concentrated, soft with a juicy tannin structure.On the palate, the Anthonij Rupert Protea Cabernet Sauvignon is round, soft, light and well-balanced. Fruit aromas of plum, dark berries and cherries are clearly perceptible, complemented by a delicate spicy note. The fruit notes combine wonderfully with the oak notes and end in a long, harmonious finish.Wonderful to drink solo at the end of the day. It pairs beautifully with anything that is not too hearty in taste.

Content: 0.75 litre (€11.93 / 1 litre)

Regular price: From €8.95
Anthonij Rupert Protea Chardonnay
Die Trauben für den Protea Chardonnay vom Weingut Anthonij Rupert stammen aus verschiedenen Weingärten in Franschhoek und Robertson. Die einzelnen Partien wurden separat vergoren und zum Teil in französischer Eiche ausgebaut, um dem Wein eine höhere Komplexität und Struktur zu geben. Am Ende wurden alle Partien gemischt und abgefüllt. Noten der Blutorange konkurrieren mit Aromen von Grapefruit und Zitrone in der Nase. Auch am Gaumen findet sich beim Protea Chardonnay die Spritzigkeit von Zitrusfrüchten wieder. Die Saftigkeit einer Blutorange und von Pampelmuse ist im Mund deutlich wahrzunehmen. Eine frische Textur macht den Weißwein herrlich saftig und ausgereift. Passend zu allen kräftigen Salaten oder genießen Sie den Protea Chardonnay zur thailändischen Küche.

Content: 0.75 litre (€11.93 / 1 litre)

Regular price: From €8.95
Anthonij Rupert Protea Rosé
The Anthonij Rupert Protea Rosé is a classic rosé in the Provence style. The grapes were selected by hand and aged in stainless steel tanks. Afterwards, they remained in contact with the yeast for some time in order to develop the aroma to the fullest. The Anthonij Rupert Protea Rosé is a pale pink to red in the glass. This rosé is impressively fruity and offers aromas of raspberries and peach in its bouquet, along with nuances of apple blossoms.The palate is characterised by a great juiciness and a lovely, fresh acidity, showing noticeable aromas of strawberries, raspberries, other ripe berries and citrus peel. The lightness and liveliness of the Protea Rosé make it a captivating pleasure to drink – and not only in summer. This lovely rosé is an excellent accompaniment to seafood, white fish, braised salmon or soft cheeses.

Content: 0.75 litre (€12.67 / 1 litre)

Regular price: From €9.50
Anthonij Rupert Protea Shiraz
The grapes for the Anthonij Rupert Protea Shiraz come from vineyards in the Darling region. A region in South Africa with predominantly sandy, clay and loamy soils. Soils on which the Shiraz grape thrives particularly well.The red wine has an intense dark red color. It smells wonderfully of ripe plums, black cherries, spices and dark earth. Complemented by a delicate smoky note, these aromas also continue on the palate. The taste of Protea Shiraz is reminiscent of blueberries, plums, cloves, aniseed and a subtle hint of fire. The soft, juicy tannins give the wine good concentration and length. The structure is soft and accessible.The Protea Shiraz is also an excellent accompaniment to food. It complements pâtés, charcuterie or ham wonderfully.

Content: 0.75 litre (€11.93 / 1 litre)

Regular price: From €8.95
Spier Signature Merlot
This South African red wine has a bouquet of ripe red and black berries and plums. There are also beautiful nuances of eucalyptus and mint. On the palate, this fruity Merlot is juicy, with soft, well-integrated tannins and a fine spiciness as well as a light woody note. 20% of the wine was aged for 8 to 10 months in French oak barrels, with the remainder maturing in stainless steel tanks.Discover the Spier Signature Merlot with lamb dishes or vegetarian menus.

Content: 0.75 litre (€9.67 / 1 litre)

Regular price: From €7.25
Skip product gallery

Customers also bought

Bread & Butter Cabernet Sauvignon
The Bread & Butter Cabernet Sauvignon is a full-bodied and expressive red wine from California that impressively showcases the power and elegance of this noble grape variety. Maturation in oak barrels gives it a warm structure and an aromatic profile that appeals to wine connoisseurs and lovers alike.On the nose, the Cabernet Sauvignon presents itself with intense aromas of mocha, fresh berries, blackcurrants and subtle black pepper, accompanied by subtle notes of vanilla, cedar wood and a hint of dark chocolate. On the palate, the wine develops a velvety fullness, in which the aromas of dark berries and spicy nuances harmonize perfectly. The well-integrated tannins give it structure and depth, while the finish is long-lasting and surprises with a light smoky note.The Bread & Butter Cabernet Sauvignon is a perfect accompaniment to grilled steaks, spicy stews or a blue cheese burger.

Content: 0.75 litre (€19.93 / 1 litre)

Regular price: €14.95
bottle
Periquita Reserva VR
Ins Glas fließt der dunkle Rotwein mit rubinroter Farbe. Der konzentrierte Duft von vielen roten Beeren und dazu sehr geschmeidigem Tannin, schafft die perfekte Balance zwischen Frucht, Säure und Holz. Ein wunderbarer Solist vom traditionsreichen Weingut José Maria da Fonseca in der Region Setúbal.Genießen Sie diesen portugiesischen Rotwein aber auch zu rotem Fleisch oder Hartkäse.

Content: 0.75 litre (€14.33 / 1 litre)

Regular price: From €10.75
Gabbiano Chianti Classico Riserva DOCG
The well-balanced Gabbiano Chianti Classico Riserva DOCG red wine captivates with its fragrant bouquet and fruity, spicy aromas. Let this harmonious, palate-pleasing wine inspire you to embark on culinary adventures, and enjoy it with the hearty dishes of Italian cuisine.The Gabbiano Chianti Classico Riserva DOCG is an impressive red wine made from Sangiovese and Merlot grapes. The grapes thrive in the Tuscan vineyards of the Castello di Gabbiano estate and are harvested by hand according to ancient tradition. Careful vinification and long aging define the exceptional taste experience.This excellent red wine first reveals a bouquet of juicy berries and delicate pepper. It caresses the palate with a full-bodied and rich character, defined by the perfect balance of subtle woody notes and juicy fruit. Robust spice and excellent acidity round out the ruby-red Chianti on the finish.This robust red wine reaches its full potential at around 16°C. It pairs perfectly with grilled meat, spicy pasta, and aromatic mushroom dishes.

Content: 0.75 litre (€30.00 / 1 litre)

Regular price: €22.50
bottle
Viña Carmen Gran Reserva Cabernet Sauvignon
This single-varietal Cabernet Sauvignon from the Maipo Alto Valley offers a multi-faceted bouquet. The Carmen Gran Reserva Cabernet Sauvingon smells of ripe berries such as black cherries and blackcurrants, a sweetish spice (mint, paprika and pepper) and tobacco. On the palate, this red wine from Chile is full-bodied, with a smooth texture and sweet, concentrated and velvety tannins. This Reserva has a great length.The Carmen Gran Reserva Cabernet Sauvingon was matured for 14 months in French oak barrels. The dry red wine is already a wonderful taste experience, but can also be stored for another 6 to 7 years.Viña Carmen was founded in 1850, making it one of the oldest wineries in Chile. The winery was also a driving force behind the renaissance of the Carmenere grape variety in the mid-1990s. The old Bordeaux grape variety had almost completely disappeared in France due to the phylloxera plague. However, it found its way to Chile at the time. There it remained undiscovered for decades, as Carmenere and Merlot vines are very similar. For many years, there was the "Chilean Merlot", which was particularly spicy with notes of green pepper. It was not until 1994 that it was discovered that the cause of these particular notes was a "stowaway", so to speak, in the growing regions: the Carmenere grape variety.Over the decades, Viña Carmen's outstanding locations in Chile and extensive experience in viticulture have earned it many international awards, both for the winery as a whole and for many individual creations. The Carmen Gran Reserva Cabernet Sauvingon, for example, received a proud 92 points from James Suckling for the current vintage and the Platinum Medal with 97 points at the Decanter World Wine Awards.Enjoy the Carmen Gran Reserva Cabernet Sauvingon with rabbit or duck as well as a more intense cheese such as parmesan or cheddar. The ideal drinking temperature is around 16-18 degrees. Tip: Open the wine about an hour before drinking.

Content: 0.75 litre (€16.67 / 1 litre)

Regular price: €12.50
bottle
Salwey Spätburgunder Kaiserstuhl
This Spätburgunder from the family-owned Salwey winery in Baden shows an intense, fruity and complex bouquet uniting lovely earthy aromas of truffles with notes of fresh sour cherries. The Salwey Spätburgunder Kaiserstuhl is velvety, dense and soft on the palate, with subtle tannins.This red wine matured for 12 months in barriques of third, fourth and fifth fill. The Spätburgunder comes from top, original loess vineyards planted with old Kaiserstuhl vines.Enjoy this dry, pure varietal Spätburgunder with trout steamed in red wine together with bacon, onions and mushrooms, accompanied by pasta.This Spätburgunder is also an ideal accompaniment to poultry pâté with cranberry jelly.

Content: 0.75 litre (€19.87 / 1 litre)

Regular price: From €14.90
Anthonij Rupert Protea Merlot
Anthonij Rupert Protea Merlot

€9.50

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle