Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Gabbiano Chianti Classico Riserva DOCG

The well-balanced Gabbiano Chianti Classico Riserva DOCG red wine captivates with its fragrant bouquet and fruity, spicy aromas. Let this harmonious, palate-pleasing wine inspire you to embark on culinary adventures, and enjoy it with the hearty dishes of Italian cuisine.

The Gabbiano Chianti Classico Riserva DOCG is an impressive red wine made from Sangiovese and Merlot grapes. The grapes thrive in the Tuscan vineyards of the Castello di Gabbiano estate and are harvested by hand according to ancient tradition. Careful vinification and long aging define the exceptional taste experience.

This excellent red wine first reveals a bouquet of juicy berries and delicate pepper. It caresses the palate with a full-bodied and rich character, defined by the perfect balance of subtle woody notes and juicy fruit. Robust spice and excellent acidity round out the ruby-red Chianti on the finish.

This robust red wine reaches its full potential at around 16°C. It pairs perfectly with grilled meat, spicy pasta, and aromatic mushroom dishes.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2021
Ageing Potential:
2033
Region:
Toskana
Country:
Italia
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
14,5  % by volume
Total acidity:
5,3 g/l
Residual sugar:
0,4 g/l
pH:
3,45
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
338 kJ / 81 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
8031725001272
Bottler:
Castello di Gabbiano
Via di Gabbiano, 22
50024 Mercatale Val di Pesa (Firenze)
Italien
Castello di Gabbiano

Das Castello di Gabbiano in der Toskana im Zentrum des Chianti-Classico-Gebietes hat wahrlich eine lange Geschichte. Der Bau der Weinkeller wurde bereits im Jahr 1124 begonnen. Die noch heute sichtbaren gewölbten Decken waren seinerzeit typisch für Keller zur Weinherstellung. Zu der Zeit gehörte das Schloss einer der mächtigsten Familien aus Florenz, die Familie Bardi. Das Castello blieb im Besitz der Familie bis zum Anfang des 14. Jahrhunderts und ging anschließend in den Besitz der Familie Soderini über. Die Gebäude haben damals unter den Soderini Form und Gestalt angenommen, wie man sie noch heute besichtigen kann.

Seit dem neunzehnten Jahrhundert wechselten die Besitzer oftmals. Die heutigen Eigentümer haben um die Jahrtausendwende eine umfassende Renovierung und Umstrukturierung des Weingutes vorgenommen. Ziel war und ist es, besonders die einheimische Tradition der Chianti-Produktion intensiv zu verfolgen.

Die Weinberge des Schlosses wurden alle neu bepflanzt. Die ältesten Reben stammen aus dem Jahr 1996 und finden auf dem kalkreichen und steinigen Lehmboden im milden mediterranen Klima ideale Bedingungen vor. Haupttraube ist die Sangiovese-Traube. Eine Teil der Weinhänge ist aber auch mit Merlot sowie Pinot Grigio und Chardonnay bepflanzt.

Die erfolgreiche Weinproduktion ist nur ein Standbein von Castello di Gabbiano. Das Schloss ist Mittelpunkt zahlreicher kultureller Events und beherbergt auch ein erfolgreiches Restaurant sowie exquisite Suiten und Zimmer als Unterkunft.

Castello di Gabbiano

Das Castello di Gabbiano in der Toskana im Zentrum des Chianti-Classico-Gebietes hat wahrlich eine lange Geschichte. Der Bau der Weinkeller wurde bereits im Jahr 1124 begonnen. Die noch heute sichtbaren gewölbten Decken waren seinerzeit typisch für Keller zur Weinherstellung. Zu der Zeit gehörte das Schloss einer der mächtigsten Familien aus Florenz, die Familie Bardi. Das Castello blieb im Besitz der Familie bis zum Anfang des 14. Jahrhunderts und ging anschließend in den Besitz der Familie Soderini über. Die Gebäude haben damals unter den Soderini Form und Gestalt angenommen, wie man sie noch heute besichtigen kann.

Seit dem neunzehnten Jahrhundert wechselten die Besitzer oftmals. Die heutigen Eigentümer haben um die Jahrtausendwende eine umfassende Renovierung und Umstrukturierung des Weingutes vorgenommen. Ziel war und ist es, besonders die einheimische Tradition der Chianti-Produktion intensiv zu verfolgen.

Die Weinberge des Schlosses wurden alle neu bepflanzt. Die ältesten Reben stammen aus dem Jahr 1996 und finden auf dem kalkreichen und steinigen Lehmboden im milden mediterranen Klima ideale Bedingungen vor. Haupttraube ist die Sangiovese-Traube. Eine Teil der Weinhänge ist aber auch mit Merlot sowie Pinot Grigio und Chardonnay bepflanzt.

Die erfolgreiche Weinproduktion ist nur ein Standbein von Castello di Gabbiano. Das Schloss ist Mittelpunkt zahlreicher kultureller Events und beherbergt auch ein erfolgreiches Restaurant sowie exquisite Suiten und Zimmer als Unterkunft.

Discover more
Castello di Gabbiano
Skip product gallery

Product recommendation

Gabbiano Chianti Classico DOCG
Die mäßige Verwendung von Holz und die Wahl von großen Fässern erlaubt dem Wein, nach der klassischen Methode die natürlichsten Eigenschaften der Rebsorte Sangiovese mit einer perfekten Harmonisierung zu erhalten:90% Sangiovese, 5% Merlot und 5% andere rote Rebsorten

Content: 0.75 litre (€23.87 / 1 litre)

Regular price: €17.90
bottle
Badia a Passignano Gran Selezione
The Badia a Passignano Gran Selezione gets its fresh and full bouquet from fermentation in wooden barrels made from Hungarian and French oak. This gives the single-varietal red wine a hint of tart spice and balsamic aromas in addition to the fruity taste of ripe fruit. The rounded tannins of this Chianti Classico are fresh and full-bodied on the palate and build up to an impressive finish.The Antiori winery uses only Sangiovese grapes from the vineyards of the former Badia a Passignano abbey in Tuscan Chianti for this select red wine.The finely balanced nuances of the fruit and wood aromas go perfectly with specialties from Italian cuisine. Enjoy the Badia a Passignano Gran Selezione at a drinking temperature of 16 - 18 °C with fruity pasta with tomato sauce as well as light stews and meat dishes with herbs and olives.

Content: 0.75 litre (€69.33 / 1 litre)

Regular price: €52.00
bottle
Col d'Orcia Rosso di Montalcino DOC
The spicy red wine Col d'Orcia Rosso di Montalcino DOC comes from one of Italy's most famous wine-growing regions, the vineyards of the small Tuscan town of Montalcino. The red grapes of the Sangiovese grape variety, from which this dry red wine is made, grow in the dry Mediterranean climate and on the calcareous and siliceous soils.The Col d'Orcia Rosso di Montalcino beguiles the senses with an aroma of ripe berries and delicate nuances of wood. On the palate, the intense ruby red wine is full-bodied and structured with supple tannins.The spicy red from the Col d'Orcia winery is particularly good with meat such as game, grilled and braised dishes, as well as with cheese. It is best served at a temperature of 18 °C.

Content: 0.75 litre (€21.73 / 1 litre)

Regular price: From €16.30
Gabbiano Cavaliere D Oro Pinot Grigio delle Venezie DOC
After pouring, the Gabbiano Cavaliere D Oro Pinot Grigio IGT shines bright yellow in the glass. This cuvée made from two grape varieties is characterized by its harmonious balance between fruit and acidity. The full-bodied wine with a long-lasting finish comes from the renowned Castello di Gabbiano winery.Made from Pinot Grigio and Chardonnay, this white wine smells of fruity pear and honeydew melon. Floral nuances mingle with this. Its taste is captivating with aromas of citrus fruits and green apple. It has a hint of citrus and almond on the finish. The Chardonnay owes its aromas of pear, apple and citrus fruit to the soil on which it grows and the temperate climate of the Veneto region in northern Italy.This white wine is an excellent accompaniment to various pasta dishes. It really comes into its own at a drinking temperature of between 10 and 12 °C. It also tastes wonderful with light dishes with chicken or fish.

Content: 0.75 litre (€13.20 / 1 litre)

Regular price: From €9.90
Skip product gallery

Customers also bought

Anthonij Rupert Protea Merlot
The Anthonij Rupert Protea Merlot represents a red wine from South Africa, carefully produced by the prestigious Anthonij Rupert winery. With a characteristic aroma spectrum, the Protea Merlot presents rich notes of a seductive berry compote with spicy accents on the nose. The notes of red fruits such as cherry, plum, mulberry and blackberry continue on the palate. These fruity nuances are accompanied by subtle spice and vanilla aromas, which give the wine additional depth and come from the 12 months of wood maturation. The texture of this Merlot is soft and supple, accompanied by gentle tannins.The wine is accessible, lush and wonderfully round. The aromas linger in a long, rewarding finish.The Protea Merlot harmonizes well with a variety of dishes, from pasta to poultry and mild cheeses. A true all-rounder. The only thing that "helps" is to try it!

Content: 0.75 litre (€11.93 / 1 litre)

Regular price: From €8.95
Bread & Butter Cabernet Sauvignon
The Bread & Butter Cabernet Sauvignon is a full-bodied and expressive red wine from California that impressively showcases the power and elegance of this noble grape variety. Maturation in oak barrels gives it a warm structure and an aromatic profile that appeals to wine connoisseurs and lovers alike.On the nose, the Cabernet Sauvignon presents itself with intense aromas of mocha, fresh berries, blackcurrants and subtle black pepper, accompanied by subtle notes of vanilla, cedar wood and a hint of dark chocolate. On the palate, the wine develops a velvety fullness, in which the aromas of dark berries and spicy nuances harmonize perfectly. The well-integrated tannins give it structure and depth, while the finish is long-lasting and surprises with a light smoky note.The Bread & Butter Cabernet Sauvignon is a perfect accompaniment to grilled steaks, spicy stews or a blue cheese burger.

Content: 0.75 litre (€19.93 / 1 litre)

Regular price: €14.95
bottle
Periquita Reserva VR
Ins Glas fließt der dunkle Rotwein mit rubinroter Farbe. Der konzentrierte Duft von vielen roten Beeren und dazu sehr geschmeidigem Tannin, schafft die perfekte Balance zwischen Frucht, Säure und Holz. Ein wunderbarer Solist vom traditionsreichen Weingut José Maria da Fonseca in der Region Setúbal.Genießen Sie diesen portugiesischen Rotwein aber auch zu rotem Fleisch oder Hartkäse.

Content: 0.75 litre (€14.33 / 1 litre)

Regular price: From €10.75
Viña Carmen Gran Reserva Cabernet Sauvignon
This single-varietal Cabernet Sauvignon from the Maipo Alto Valley offers a multi-faceted bouquet. The Carmen Gran Reserva Cabernet Sauvingon smells of ripe berries such as black cherries and blackcurrants, a sweetish spice (mint, paprika and pepper) and tobacco. On the palate, this red wine from Chile is full-bodied, with a smooth texture and sweet, concentrated and velvety tannins. This Reserva has a great length.The Carmen Gran Reserva Cabernet Sauvingon was matured for 14 months in French oak barrels. The dry red wine is already a wonderful taste experience, but can also be stored for another 6 to 7 years.Viña Carmen was founded in 1850, making it one of the oldest wineries in Chile. The winery was also a driving force behind the renaissance of the Carmenere grape variety in the mid-1990s. The old Bordeaux grape variety had almost completely disappeared in France due to the phylloxera plague. However, it found its way to Chile at the time. There it remained undiscovered for decades, as Carmenere and Merlot vines are very similar. For many years, there was the "Chilean Merlot", which was particularly spicy with notes of green pepper. It was not until 1994 that it was discovered that the cause of these particular notes was a "stowaway", so to speak, in the growing regions: the Carmenere grape variety.Over the decades, Viña Carmen's outstanding locations in Chile and extensive experience in viticulture have earned it many international awards, both for the winery as a whole and for many individual creations. The Carmen Gran Reserva Cabernet Sauvingon, for example, received a proud 92 points from James Suckling for the current vintage and the Platinum Medal with 97 points at the Decanter World Wine Awards.Enjoy the Carmen Gran Reserva Cabernet Sauvingon with rabbit or duck as well as a more intense cheese such as parmesan or cheddar. The ideal drinking temperature is around 16-18 degrees. Tip: Open the wine about an hour before drinking.

Content: 0.75 litre (€16.67 / 1 litre)

Regular price: €12.50
bottle
Salwey Spätburgunder Kaiserstuhl
This Spätburgunder from the family-owned Salwey winery in Baden shows an intense, fruity and complex bouquet uniting lovely earthy aromas of truffles with notes of fresh sour cherries. The Salwey Spätburgunder Kaiserstuhl is velvety, dense and soft on the palate, with subtle tannins.This red wine matured for 12 months in barriques of third, fourth and fifth fill. The Spätburgunder comes from top, original loess vineyards planted with old Kaiserstuhl vines.Enjoy this dry, pure varietal Spätburgunder with trout steamed in red wine together with bacon, onions and mushrooms, accompanied by pasta.This Spätburgunder is also an ideal accompaniment to poultry pâté with cranberry jelly.

Content: 0.75 litre (€19.87 / 1 litre)

Regular price: From €14.90
Gabbiano Chianti Classico Riserva DOCG
Gabbiano Chianti Classico Riserva DOCG

€22.50

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle