Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Tommasi Ripasso Valpolicella Classico Superiore Halbe Flasche

"Ripasso" TOMMASI is the unique result of refermenting TOMMASI Valpolicella, Classico Superiore, on the warm dried grape skins from which TOMMASI Amarone has been pressed. This process, used only in rare vintage years, imparts the richness of character and personality of a great wine to an already superior wine.

MATURATION: 18 months in Sloavian Oak barrels

COLOR: Intense ruby red

FRAGRANCE: Rich spicy black pepper nose with a hint of raisins.

TASTE: Full body, very intense, spicy, sweet cherry flavours. Well balanced and full of flavours.

RECOMMENDED WITH: White and red meat, game, fresh and aged cheeses.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2021
Ageing Potential:
2027
Region:
Veneto
Country:
Italia
Vineyard/Brand :
Alcohol content:
13,5  % by volume
Total acidity:
5,7 g/l
Residual sugar:
7,0 g/l
pH:
3,58
Recommended drinking temperature:
17-18 °C
Filling quantity:
0,375 litres
Allergen:
contains Sulfite
GTIN/EAN:
8004645305119
Bottler:
S.S. Agricola Tommasi Viticoltori
Via Ronchetto 4
37029 Pedemonte di Valpolicella
Italien
Tommasi Viticoltori

Das Weingut Tommasi Viticoltori wurde 1902 gegründet und hat sich als Unternehmen über die Jahrzehnte enorm entwickelt. Mittlerweile wird das Weingut in der vierten Generation der Familie Tommasi geleitet. Der einstige Familienbetrieb ist allerdings heute ein großes Unternehmen, und besitzt heute Weingüter in den Regionen von Italien, die besonders für Weinbau geeignet sind: im Valpolicella Classico Gebiet, den DOC Bereichen von Verona, dem Proseccogebiet in Treviso, der Region Oltrepò Pavese und in der Lombardei, Montalcino und Maremma in der Toskana sowie Manduria in Apulien.

Das ursprüngliche Weingut Tommasi Viticoltori liegt in Pedemonte, einem kleinen Dorf im Herzen des "Valpolicella Classico" Region, im nordwestlichen Teil von Verona.

Von Großvater Giacomo Tommasi's winzigen Weinberg ist das Gut stetig im Laufe der Jahre gewachsen und heute erstreckt es sich über 195 Hektar Weinberge. Die Familie besitzt Weinberge auf den renommiertesten Hügeln: La Groletta, Conca d'Oro und Ca'Florian. Hier gedeihen die Trauben prächtig für die unvergleichlichen Amarone Classico, Ripasso, Valpolicella Classico Superiore und Recioto della Valpolicella Weine.

Der renommierteste Wein ist der Amarone, einer der ganz großen Weine der Welt.

Tommasi Viticoltori

Das Weingut Tommasi Viticoltori wurde 1902 gegründet und hat sich als Unternehmen über die Jahrzehnte enorm entwickelt. Mittlerweile wird das Weingut in der vierten Generation der Familie Tommasi geleitet. Der einstige Familienbetrieb ist allerdings heute ein großes Unternehmen, und besitzt heute Weingüter in den Regionen von Italien, die besonders für Weinbau geeignet sind: im Valpolicella Classico Gebiet, den DOC Bereichen von Verona, dem Proseccogebiet in Treviso, der Region Oltrepò Pavese und in der Lombardei, Montalcino und Maremma in der Toskana sowie Manduria in Apulien.

Das ursprüngliche Weingut Tommasi Viticoltori liegt in Pedemonte, einem kleinen Dorf im Herzen des "Valpolicella Classico" Region, im nordwestlichen Teil von Verona.

Von Großvater Giacomo Tommasi's winzigen Weinberg ist das Gut stetig im Laufe der Jahre gewachsen und heute erstreckt es sich über 195 Hektar Weinberge. Die Familie besitzt Weinberge auf den renommiertesten Hügeln: La Groletta, Conca d'Oro und Ca'Florian. Hier gedeihen die Trauben prächtig für die unvergleichlichen Amarone Classico, Ripasso, Valpolicella Classico Superiore und Recioto della Valpolicella Weine.

Der renommierteste Wein ist der Amarone, einer der ganz großen Weine der Welt.

Discover more
Tommasi Viticoltori
Skip product gallery

Product recommendation

Tommasi Ripasso Valpolicella Classico Superiore DOC
The Tommasi Ripasso Valpolicella Classico Superiore DOC owes its special character to a process that is only used for rare vintages.The second fermentation of the Classico Superiore takes place on warm grape skins that were pressed for the Tommasi Amarone. The wine shimmers an intense ruby red and smells of spicy peppery notes with a hint of raisins. Connoisseurs appreciate the intense taste with a full body. The palate reveals aromas of sweet cherry.This red wine, which is made from the Corvina Veronese, Rondinella and Corvinone grape varieties, is best enjoyed at a temperature of 17 to 18 °C. It is recommended as an accompaniment to game, white and red meat and cheese.

Content: 0.75 litre (€28.67 / 1 litre)

Regular price: €21.50
bottle
Zenato Ripassa della Valpolicella DOC 0,375 l halbe Flasche
Zenato gives the name “Ripassa” to this wine, which shares many of the characteristics of our Amarone.As soon as the fermentation is completed of the dried grapes for the Amarone, selected lots of Valpolicella are then “re-passed” on the Amarone pomace, thus initiating a second fermentation which increases slightly the alcoholic content and gives the wine deeper colour, increased extract, and more complex aromas.After six months’ bottle-ageing, the result is a rounded, velvet-textured wine with rich, complex aromas of berries and an impressively lengthy finish that seems to linger forever.Ripassa represents one of the most important milestones in Zenato’s winemaking evolution.

Content: 0.375 litre (€31.73 / 1 litre)

Regular price: €11.90
bottle
Tommasi Valpolicella DOC
COLOR: Ruby redFRAGRANCE: Very fresh and fruity, with lots of cherry notes.TASTE: Fairly intense, sweet cherry flavours.Well balanced and full of flavours.RECOMMENDED WITH: Pasta, pizza, vegetables,white and red meats, fresh cheeses

Content: 0.75 litre (€15.87 / 1 litre)

Regular price: From €11.90
Lenotti Le Crosare Ripasso Valpolicella Classico DOC
The Lenotti Le Crosare Ripasso Valpolicella Classico DOC is a successful blend of Corvina, Rondinella and Molinara, as is characteristic of the Veneto region. The cuvée from Cantine Lenotti gets its typical taste from the Amarone process and one year of ageing in oak barrels.The eye is delighted by the deep dark color, while the nose perceives intense notes of cloves, vanilla and a hint of coffee and chocolate, which is embedded in the aromas of black berries. This ensemble continues on the palate and becomes a full-bodied experience with a hint of chocolate. The assemblage reveals its full power once again in the long finish.This velvety wine from Italy goes well with all types of meat that have an intense aroma and are also well-seasoned and cooked with intense heat. Rustic pasta dishes and mature cheeses are also ideal. A drinking temperature of 18 to 19 °C and decanting are always recommended.

Content: 0.75 litre (€15.87 / 1 litre)

Regular price: From €11.90
1er Geschenkkarton Lino Dunkelblau
Schlicht und trotzdem elegant. Die matte Leinenoptik verleiht dem Präsentkarton Lino Dunkelblau ein attraktives Äußeres.Einlage: Leinenoptik, dunkelblauInnenseite: Dunkelblau Innenmaß (LxBxH): 360 x 90 x 90 mmAuch als 2er und 3er-Karton erhältlich.Dieser Präsentkarton ist nur für Standard-Weinflaschen (0,75l) geeignet und nicht für doppelwandige Weinflaschen, Magnumflaschen und Schaumweinflaschen zu empfehlen.

Regular price: €3.65
piece
Tommasi Ripasso Valpolicella Classico Superiore Halbe Flasche
Tommasi Ripasso Valpolicella Classico Superiore Halbe Flasche

€11.90

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle