Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Tommasi Valpolicella DOC

COLOR: Ruby red

FRAGRANCE: Very fresh and fruity, with lots of cherry notes.
TASTE: Fairly intense, sweet cherry flavours.
Well balanced and full of flavours.

RECOMMENDED WITH: Pasta, pizza, vegetables,
white and red meats, fresh cheeses

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2022
Region:
Veneto
Country:
Italia
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
12,0  % by volume
Total acidity:
5,8 g/l
Residual sugar:
6,0 g/l
pH:
3,50
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
GTIN/EAN:
8004645304105
Bottler:
S.S. Agricola Tommasi Viticoltori
Via Ronchetto 4
37029 Pedemonte di Valpolicella
Italien
Tommasi Viticoltori

Das Weingut Tommasi Viticoltori wurde 1902 gegründet und hat sich als Unternehmen über die Jahrzehnte enorm entwickelt. Mittlerweile wird das Weingut in der vierten Generation der Familie Tommasi geleitet. Der einstige Familienbetrieb ist allerdings heute ein großes Unternehmen, und besitzt heute Weingüter in den Regionen von Italien, die besonders für Weinbau geeignet sind: im Valpolicella Classico Gebiet, den DOC Bereichen von Verona, dem Proseccogebiet in Treviso, der Region Oltrepò Pavese und in der Lombardei, Montalcino und Maremma in der Toskana sowie Manduria in Apulien.

Das ursprüngliche Weingut Tommasi Viticoltori liegt in Pedemonte, einem kleinen Dorf im Herzen des "Valpolicella Classico" Region, im nordwestlichen Teil von Verona.

Von Großvater Giacomo Tommasi's winzigen Weinberg ist das Gut stetig im Laufe der Jahre gewachsen und heute erstreckt es sich über 195 Hektar Weinberge. Die Familie besitzt Weinberge auf den renommiertesten Hügeln: La Groletta, Conca d'Oro und Ca'Florian. Hier gedeihen die Trauben prächtig für die unvergleichlichen Amarone Classico, Ripasso, Valpolicella Classico Superiore und Recioto della Valpolicella Weine.

Der renommierteste Wein ist der Amarone, einer der ganz großen Weine der Welt.

Tommasi Viticoltori

Das Weingut Tommasi Viticoltori wurde 1902 gegründet und hat sich als Unternehmen über die Jahrzehnte enorm entwickelt. Mittlerweile wird das Weingut in der vierten Generation der Familie Tommasi geleitet. Der einstige Familienbetrieb ist allerdings heute ein großes Unternehmen, und besitzt heute Weingüter in den Regionen von Italien, die besonders für Weinbau geeignet sind: im Valpolicella Classico Gebiet, den DOC Bereichen von Verona, dem Proseccogebiet in Treviso, der Region Oltrepò Pavese und in der Lombardei, Montalcino und Maremma in der Toskana sowie Manduria in Apulien.

Das ursprüngliche Weingut Tommasi Viticoltori liegt in Pedemonte, einem kleinen Dorf im Herzen des "Valpolicella Classico" Region, im nordwestlichen Teil von Verona.

Von Großvater Giacomo Tommasi's winzigen Weinberg ist das Gut stetig im Laufe der Jahre gewachsen und heute erstreckt es sich über 195 Hektar Weinberge. Die Familie besitzt Weinberge auf den renommiertesten Hügeln: La Groletta, Conca d'Oro und Ca'Florian. Hier gedeihen die Trauben prächtig für die unvergleichlichen Amarone Classico, Ripasso, Valpolicella Classico Superiore und Recioto della Valpolicella Weine.

Der renommierteste Wein ist der Amarone, einer der ganz großen Weine der Welt.

Discover more
Tommasi Viticoltori
Skip product gallery

Product recommendation

Cielo Appassionante Rosso Veneto IGT
The Appassionante Rosso Veneto is a blend consisting of the Merlot, Sangiovese and Corvina grape varieties. Before fermentation, the Merlot and Corvina grapes are dried on wooden racks – hence the name ‘Appassionante’ for this wine, which is a garnet red in colour with distinct glints. It offers aromas of red fruit on the nose, along with slightly spicy notes. On the palate, the Cielo Appassionante Rosso Veneto excels with its liveliness and complexity.The wine is full-bodied, complex and harmonious. It tastes intensely of dark cherries and plums, showing hints of cassis. Well-balanced tannins predominate in the finish, with a lovely fruity sweetness. This is an altogether luscious, round wine.Try the Appassionante Rosso Veneto with pasta or risotto. It is also an ideal accompaniment to grilled dishes and ripe, tangy cheeses.

Content: 0.75 litre (€10.87 / 1 litre)

Regular price: From €8.15
Tommasi Amarone della Valpolicella Classico DOC MAGNUM
VINIFICATION: The grapes are dried for5 months prior to pressingMATURATION: 3 years in Sloavian Oak barrelsCOLOR: Intense ruby redFRAGRANCE: Warm, ripe on the nose,intense and of great refinement.TASTE: Complex, smooth, full bodied,lots of cherry notes and plum.RECOMMENDED WITH:Red meat, game, mature cheeses.Excellent after-dinner wine

Content: 1.5 litre (€66.00 / 1 litre)

Regular price: €99.00
bottle
Tommasi Amarone della Valpolicella Classico DOCG
Der Tommasi Amarone della Valpolicella Classico DOCG ist eine Cuvée aus vier Valpolicella-Rebsorten. So ist er aus Corvina Veronese, Rondinella, Corvinone und Molinara gekeltert. Für diesen Amarone verwendet das Weingut Tommasi Viticoltori ausschließlich die am besten ausgereiften Cluster und lässt die Trauben über den Winter in offenen Regalen trocknen. Danach reift der Wein drei Jahre in Eichenfässern und ein Jahr in der Flasche.Dadurch leuchtet dieser Wein im Glas in einem tiefen Rubinrot und hat ein intensives Bouquet sowie einen vollmundigen Geschmack. Er duftet nach Schwarzbeeren, Kaffee, Tabak und einem Hauch Vanille und Bitterschokolade. Am Gaumen entfalten sich weitere fruchtige Noten von Kirsche und Pflaume mit harmonisch eingebundenen Tanninen und einem anhaltenden Nachklang.Dieser komplexe und raffinierte Rotwein aus dem Veneto passt bei 18 bis 20 °C Trinktemperatur hervorragend zu würzigen Speisen. So harmoniert er mit Wildgerichten, rotem Fleisch sowie reifen Käsesorten.

Content: 0.75 litre (€59.33 / 1 litre)

Regular price: €44.50
bottle
Tommasi Ripasso Valpolicella Classico Superiore DOC
The Tommasi Ripasso Valpolicella Classico Superiore DOC owes its special character to a process that is only used for rare vintages.The second fermentation of the Classico Superiore takes place on warm grape skins that were pressed for the Tommasi Amarone. The wine shimmers an intense ruby red and smells of spicy peppery notes with a hint of raisins. Connoisseurs appreciate the intense taste with a full body. The palate reveals aromas of sweet cherry.This red wine, which is made from the Corvina Veronese, Rondinella and Corvinone grape varieties, is best enjoyed at a temperature of 17 to 18 °C. It is recommended as an accompaniment to game, white and red meat and cheese.

Content: 0.75 litre (€28.67 / 1 litre)

Regular price: €21.50
bottle
Tommasi Ripasso Valpolicella Classico Superiore Halbe Flasche
"Ripasso" TOMMASI is the unique result of refermenting TOMMASI Valpolicella, Classico Superiore, on the warm dried grape skins from which TOMMASI Amarone has been pressed. This process, used only in rare vintage years, imparts the richness of character and personality of a great wine to an already superior wine.MATURATION: 18 months in Sloavian Oak barrels COLOR: Intense ruby redFRAGRANCE: Rich spicy black pepper nose with a hint of raisins. TASTE: Full body, very intense, spicy, sweet cherry flavours. Well balanced and full of flavours.RECOMMENDED WITH: White and red meat, game, fresh and aged cheeses.

Content: 0.375 litre (€31.20 / 1 litre)

Regular price: From €11.70
Tommasi Valpolicella DOC
Tommasi Valpolicella DOC

€12.15

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle