Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Biscardo Amarone della Valpolicella Classico DOCG

This top wine from Veneto has an intense, garnet red color. The grape varieties Corvina, Rondinella and Molinara, which are characteristic of the region, give the wine its unique taste. Intense and persistent cherry aromas on the nose. On the palate, it is velvety, slightly bitter and reminiscent of cherry and bitter almonds. Incidentally, the Italian "amaro" means bitter.

The grapes ripen on the hills of the small villages around Verona at an altitude of 150 to 400 meters above sea level. They are harvested by hand, usually at dawn or in the evening. This prevents the harvested grapes from being exposed to excessive heat and losing freshness.

The quality of the grape skin is particularly important for Amarone, as it determines the tannins, color and flavor intensity. Incidentally, legend has it that a cellar worker in the 1930s actually wanted to create Recioto, but forgot the wine in the barrels. Fermentation continued and the sugar was converted into alcohol - which also explains the bitterness.

Mabi's Amarone della Valpolicella Classico is an excellent accompaniment to red meat and game.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2022
Ageing Potential:
2032
Region:
Venetien
Country:
Italia
Vineyard/Brand :
Alcohol content:
15,5  % by volume
Total acidity:
6,1 g/l
Residual sugar:
8,0 g/l
pH:
3,60
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Closure:
Cork, natural
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
370 kJ / 89 kcal
GTIN/EAN:
8055965650076
Bottler:
MABIS s.r.l.
Via Avv. Ceola 20
37047 San Bonifacio (Verona)
Italien
Biscardo - Mabis

Die italienische Familie Biscardo betreibt seit mehr als 100 Jahren erfolgreich Weinanbau in der größten Weinregion Italiens: in Venetien. Hinter der Kollektion Mabis stehen die Brüder Maurizio und Martino Biscardo, die den Familienbetrieb von Soave aus, der berühmten kleinen Stadt in der Provinz Verona, führen. Die ersten Buchstaben ihrer Vor- und Zunamen ergeben den Namen von Mabis.

Weine von Mabis sind bekannt für ihre hohe Qualität und Zugänglichkeit sowie ihr ausgezeichnetes Preis-Leistungs-Verhältnis. Natürlich setzen die Winzer dabei vornehmlich auf die Rebsorten, die ihre Heimatregion auszeichnen. So prägt Trebbiano di Lugana als autochthone Rebsorte Norditaliens den Mabis Morena Lugana DOC. Die Rebsorten Corvina aus der Talebene von Verona, Rondinella, ebenfalls aus dem Veneto, und Molinara, deren Hauptanbaufläche in der Nähe des Gardasees liegt, verleihen dem Mabis Amarone della Valpolicella Classico seinen einzigartigen Geschmack. Zwei ausdrucksstarke Beispiele für die Qualität und regionale Verbundenheit von Mabis.

Biscardo - Mabis

Die italienische Familie Biscardo betreibt seit mehr als 100 Jahren erfolgreich Weinanbau in der größten Weinregion Italiens: in Venetien. Hinter der Kollektion Mabis stehen die Brüder Maurizio und Martino Biscardo, die den Familienbetrieb von Soave aus, der berühmten kleinen Stadt in der Provinz Verona, führen. Die ersten Buchstaben ihrer Vor- und Zunamen ergeben den Namen von Mabis.

Weine von Mabis sind bekannt für ihre hohe Qualität und Zugänglichkeit sowie ihr ausgezeichnetes Preis-Leistungs-Verhältnis. Natürlich setzen die Winzer dabei vornehmlich auf die Rebsorten, die ihre Heimatregion auszeichnen. So prägt Trebbiano di Lugana als autochthone Rebsorte Norditaliens den Mabis Morena Lugana DOC. Die Rebsorten Corvina aus der Talebene von Verona, Rondinella, ebenfalls aus dem Veneto, und Molinara, deren Hauptanbaufläche in der Nähe des Gardasees liegt, verleihen dem Mabis Amarone della Valpolicella Classico seinen einzigartigen Geschmack. Zwei ausdrucksstarke Beispiele für die Qualität und regionale Verbundenheit von Mabis.

Discover more
Biscardo - Mabis
Skip product gallery

Product recommendation

Zenato Riserva Amarone della Valpolicella Classico
Magistral smell and taste sensation!Amarone has an impressive elegance in the center and an inviting bouquet of ripe fruit. Deep ruby red with hints of fine herbs.On the palate, the powerful, warm and rich flavorinfluences, including wild cherries and chocolate, very impressive.Excellent for a lifetime ...The absolute 'king' of this region, made from only the best grapes of exceptionally good harvests. Hand picked and selected and the grapes are let to dry out for several months with the result that much of the moisture in the grapes evaporates allowing the grapes to be very rich in sugars.The best and ripest Corvina grapes supplemented with a little Rondinella and Sangiovese. After fermentation the wine is matured in Slavonian oak casks for four years and then another 12 months in bottle.

Content: 0.75 litre (€106.53 / 1 litre)

Regular price: €79.90
bottle
Tommasi Amarone della Valpolicella Classico DOCG
Der Tommasi Amarone della Valpolicella Classico DOCG ist eine Cuvée aus vier Valpolicella-Rebsorten. So ist er aus Corvina Veronese, Rondinella, Corvinone und Molinara gekeltert. Für diesen Amarone verwendet das Weingut Tommasi Viticoltori ausschließlich die am besten ausgereiften Cluster und lässt die Trauben über den Winter in offenen Regalen trocknen. Danach reift der Wein drei Jahre in Eichenfässern und ein Jahr in der Flasche.Dadurch leuchtet dieser Wein im Glas in einem tiefen Rubinrot und hat ein intensives Bouquet sowie einen vollmundigen Geschmack. Er duftet nach Schwarzbeeren, Kaffee, Tabak und einem Hauch Vanille und Bitterschokolade. Am Gaumen entfalten sich weitere fruchtige Noten von Kirsche und Pflaume mit harmonisch eingebundenen Tanninen und einem anhaltenden Nachklang.Dieser komplexe und raffinierte Rotwein aus dem Veneto passt bei 18 bis 20 °C Trinktemperatur hervorragend zu würzigen Speisen. So harmoniert er mit Wildgerichten, rotem Fleisch sowie reifen Käsesorten.

Content: 0.75 litre (€59.33 / 1 litre)

Regular price: €44.50
bottle
Cà dei Frati Amarone della Valpolicella Pietro dal Cero
The Cà dei Frati Amarone della Valpolicella Pietro dal Cero is an exceptional, high-quality taste experience from the Valpolicella region. The ruby-red wine shows an intense bouquet of sweet sour cherries and chocolate along with a lovely spice, floral nuances and balsamic notes, complemented by subtle hints of sweet tobacco and coffee. On the palate, this Amarone is sumptuously fruity, powerful, elegant and harmonious, showing a remarkable balance of fruitiness, alcohol content and body. The tannins are nicely integrated.This blend from the Cà dei Frati estate, consisting of Corvina, Corvinone, Rondinella and Croatina, was aged for 24 months in wooden casks and for 12 months in stainless steel tanks, before it matured for a further 24 months in the bottle. Before pressing, the grapes dried for four months in crates.Try this very special red wine with ripened cheese, braised meat, game and slow-cooked meat dishes. The Cà dei Frati Amarone della Valpolicella Pietro dal Cero has a high ageing potential.

Content: 0.75 litre (€77.20 / 1 litre)

Regular price: €57.90
Zenato Amarone della Valpolicella Classico DOCG
The Zenato Amarone della Valpolicella Classico invites you in with its exciting fruit bouquet. This powerful red wine from Veneto impresses on the palate with a taste of ripe fruit and intense aromas.Exceptional and elegant - This dry red wine from the famous Veneto wine-growing region shines in the glass with its deep, ruby red color. The Zenato Amarone della Valpolicella Classico is a powerful red wine and will seduce you with its fruity bouquet. Aromas of ripe wild cherries and a hint of delicate chocolate unfold as soon as the bottle is uncorked. On the palate, this red wine from Italy is velvety smooth and rich in fruity flavor. The fine aromas run like a red thread through the wine and find their completion in the long finish.Enjoy this Italian red wine at a drinking temperature of 18 °C with spicy dishes such as red meat or game. Mature cheeses are also an ideal accompaniment to this wine.

Content: 0.75 litre (€55.87 / 1 litre)

Regular price: €41.90
bottle
Lenotti Amarone della Valpolicella Classico DOCG
In its bouquet, this Amarone from the Lenotti estate offers intense notes of the high-quality woods, in which the wine from the classic Valpolicella region matured for a long time. This wine is produced only in particularly good years. It is a blend consisting of the best red Valpolicella grapes: Corvina, Rondinella and Oseleta, dried in wooden crates until late in the winter. The wine matured in oak casks for several years.On the palate, the Lenotti Amarone della Valpolicella Classico is simultaneously lovely and bitter, intense and velvety. Enjoy this special wine from the Lenotti winery with roasted meat, game or aged cheese. To enjoy its full quality, savour this Amarone at a leisurely pace. It is an excellent product from the Lenotti estate. The winery is located in Bardolino (Veneto) on the east shore of Lake Garda, about 25 kilometres from Verona.

Content: 0.75 litre (€39.33 / 1 litre)

Regular price: €29.50
bottle
Skip product gallery

Customers also bought

3er Probierpaket Bread & Butter Weine
Entdecken Sie mit unserem Probierpaket "Bread & Butter" Kalifornischen Genuss für jeden TagGut. Ehrlich. Köstlich. Das Weingut Bread & Butter aus Kalifornien steht für Weine, die den Moment veredeln – unkompliziert, authentisch und voller Geschmack. Die charaktervollen Tropfen im klassischen Stil sind wie geschaffen, um sie mit Freunden, Familie oder einfach bei einem entspannten Abend zu genießen. Für jeden Tag gemacht, aber niemals alltäglich.Freuen Sie sich mit diesem Probierpaket auf drei Weine, die zugänglich und zugleich außergewöhnlich sind – perfekt für Genussmomente, die bleiben.Bread & Butter Chardonnay, Art-Nr.: 1227711 (0,75l, 13,5 % vol)Ein cremiger Genuss mit Charakter. Saftige Aromen von gelbem Apfel, Birne und Pfirsich treffen auf zarte Vanille- und Röstaromen. Seine sanfte Buttrigkeit und ausgewogene Säure machen ihn zum idealen Begleiter für cremige Pastagerichte, gegrilltes Hähnchen oder als Aperitif.Bread & Butter Cabernet Sauvignon, Art-Nr.: 1227713 (0,75l, 13,5% vol)Kräftig, elegant, unvergesslich. Intensive Noten von Mokka, schwarzen Beeren und Pfeffer verbinden sich mit Nuancen von Vanille und dunkler Schokolade. Seine samtigen Tannine und warme Struktur passen perfekt zu gegrilltem Steak, würzigen Eintöpfen oder einem Blauschimmelkäse-Burger.Bread & Butter Pinot Noir, Art-Nr.: 1227712 (0,75l, 13,5% vol)Samtig-weich und fruchtig-verführerisch. Aromen von reifen Kirschen, Himbeeren und Cassis verschmelzen mit feinen Noten von Vanille und Zimt. Dieser elegante Pinot Noir harmoniert wunderbar mit Pilzrisotto, Entenbrust oder gereiftem Käse – und überzeugt auch solo.Abgabe von einem Wein-Probierpaket pro Bestellung.

Content: 2.25 litre (€17.73 / 1 litre)

Regular price: €39.90
piece
Spier Summertime Moscato White
The Summertime Moscato White from the Spier winery in South Africa's Western Cape delights with an intense bouquet of sweet nutmeg, bergamot, kiwi and yellow citrus fruits. Light to medium-bodied on the palate, harmoniously fruity with a long-lasting, muscaty finish.The wine is made from Hanepoot and Colombard grapes. The grapes are gently pressed and fermented in stainless steel tanks, with fermentation stopped early to preserve the natural residual sugar. Before bottling, the wine matures on the fine lees, which gives it additional freshness and harmony.Pure and slightly chilled, the Spier Summertime Moscato White is a delight with spicy curries or fresh desserts and develops its full aroma at 6-8 °C.

Content: 0.75 litre (€9.20 / 1 litre)

Regular price: €6.90
bottle
Spier Summertime Moscato Rosé
The Summertime Moscato Rosé from the Spier winery in South Africa's Western Cape seduces with aromas of red berries, pear, strawberry, apricot and a hint of orange peel. Light to medium-bodied on the palate, harmoniously fruity with a crisp, refreshing finish that emphasizes the fine nutmeg note.The rosé is made from Hanepoot, Colombard and Pinotage. The grapes are gently pressed and fermented in stainless steel tanks, with fermentation stopped early to preserve the natural residual sugar. Before bottling, the wine matures for at least two months on the fine lees, which gives it additional freshness and harmony.Pure and slightly chilled, Summertime Moscato Rosße is a delight with fresh desserts or spicy curries and develops its full aroma at 6-8 °C.

Content: 0.75 litre (€9.20 / 1 litre)

Regular price: €6.90
bottle
6 Cabernet Sauvignon aus Südafrika
Try the following six Cabernet Sauvignon from South Africa and get the discount.Anthonij Rupert Protea Cabernet Sauvignon (0,75 l, 14,0%ABv), Art-Nr. 1971211 Anthonij Rupert Winery, South AfrcaOn the palate round, soft and spicy with fruit aromas of plum, dark berries and cherries.Lanzerac Cabernet Sauvignon  (0,75 l, 14,0%ABv), Art-Nr. 1904854Lanzerac Winery, South AfricaClassic South African cabernet with notes of currant and dark cherries. Spicy on the palate with lots of dark chocolate and dried tomato.Spier Signature Cabernet Sauvignon (0,75 l, 14,0%ABv), Art-Nr. 1990439Spier Wines, SüdafrikaOn the palate, it is fruity with a warm spice of french oak and a chocolate aftertaste.Kleine Zalze Cellar Cabernet Sauvignon (0,75 l, 14,0%ABv), Art-Nr. 1936003Kleine Zalze, SüdafrikaJuicy, concentrated and full on the palate, with great balance and noticeable but very well integrated tannins.Delheim Cabernet Sauvignon (0,75 l, 14,5%ABv), Art-Nr. 1935195 Delheim, SüdafrikaThe nose reveals beautiful aromas of cassis, plum, cedar and cigar box.Warwick The First Lady Cabernet Sauvignon (0,75 l, 14,0%ABv), Art-Nr. 1990330Warwick Wine Estate, SüdafrikaThe red wine is supple, full-bodied with ripe tannins and good structure.Delivery of one package per order only.Importeur/Abfüller:Vineshop24 GmbH & Co. KG, Dieselstraße 4, 26899 RhedeZETER - Die Weinagentur GmbH & Co. KG, Lauterstraße 9, 67434 NeustadtJoh. Eggers Sohn GmbH, Konsul-Smidt-Str. 8 J, 28217 BremenFriedrich Klocke GmbH & Co. KG, Vogelparadies 2, 32457 Porta WestfalicaCS International Wine Depot GmbH, Drosselweg 9, 26871 Papenburg

Content: 4.5 litre (€13.31 / 1 litre)

Regular price: €59.90
piece
Bestheim Crémant d'Alsace Brut Premium AOC
This typical sparkling wine from the wine-growing region of Alsace has a wonderfully multi-faceted bouquet offering notes of raspberries and hazelnut. It is pleasantly creamy on the palate, showing a sparkling freshness, great elegance, charming fullness and a remarkable length. The Bestheim Crémant d’Alsace Brut is a shimmering light yellow in the glass and has a very lovely sparkle.The cooperative association of the Bestheim wine-growers impressively showcases what a Crémant d’Alsace should be. This blend, consisting of the Pinot Blanc and Auxerrois grape varieties, is wonderfully fruity. It is an excellent aperitif but also goes beautifully with warm starters or desserts.The grapes for this sparkling wine come from vines which grow on vineyards with unique soils located in the heart of the Vallée Noble near the village of Westhalten at the foot of the Vosges Mountains. This is the home of many outstanding Crémants.

Content: 0.75 litre (€19.53 / 1 litre)

Regular price: €14.65
bottle
Winterpulle - Mulled Wine Red
Winterpulle red is a homemade mulled-wine from the winery Andres in Palatinate. The Andres Family loves to do their craft in accordance with the nature. For the creation of the mulled wine the Andres Family only uses 100% Palatinate grapes from their own vineyard and then mix them with premium spices.The scent from dark berries, winter spices and oranges delights every mulled-wine enthusiast, it is perfect to drink in Winter times together with friends and family.Winterpulle red is an outstanding mulled-wine with a composition of Dornfelder red wine, orange peel, cinnamon, clove, star anise, bitter orange peel and sugar.This mulled-wine is vegan friendly and gluten-free.Important for mulled-wine is that you are not allowed to boil it. You need to slowly heat it up, otherwise the flavors change.

Regular price: €6.25
bottle
Biscardo Amarone della Valpolicella Classico DOCG
Biscardo Amarone della Valpolicella Classico DOCG

€27.90

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle