Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Minuty Cuvée M Rosé

The Cuvée M Rosé has a bright salmon pink color. This rosé from Provence is a blend of mostly Grenache, Cinsault and Syrah.

The wonderfully refreshing, light rosé from the winery Minuty offers a diverse bouquet of strawberry and red currant, but also of peach and candied orange. There are also subtle herbal notes. On the palate, dry, fresh and balanced. The interplay of lively acidity, delicate berry fruit flavors and the underlying herbal notes makes the Cuvée M Rosé a true taste experience.

Enjoy this special rosé from Provence as elegant aperitif to Nice salad, prosciutto, fish and poultry dishes or cheese.

Wine type:
Rosé wine
Taste:
trocken
Vintage:
2025
Ageing Potential:
2029
Region:
Provence
Country:
France
Vineyard/Brand :
Grape variety:
60% Grenache
20% Syrah
15% Cinsault
5% Tibouren
Alcohol content:
12,5  % by volume
Total acidity:
5,8 g/l
Residual sugar:
0,8 g/l
Recommended drinking temperature:
10 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
303 kJ / 73 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
3547102222000
Bottler:
Minuty S.A.
2491 Route de la Berle
83580 Gassin
Frankreich
Minuty

Schon die Lagen von Château Minuty sind etwas Besonderes. Von hier überblickt man die eindrucksvolle Bucht von Saint-Tropez. Und hier reifen auf mehr als 70 Hektar die Reben heran für die Weine des Château Minuty.

Auf Château Minuty werden die Rebsorten Grenache und Syrah bei optimaler Reife von Hand gelesen und in der Kellerei ebenfalls von Hand streng selektiert. Während der Vinifikation wird der biologische Säureabbau bewusst unterbunden und der Wein nur kurz bei kühlen 15 °C im Edelstahltank ausgebaut. So stellen die Winzer sicher, dass die feine, aromatische Frucht voll zur Geltung kommt.

Minuty

Schon die Lagen von Château Minuty sind etwas Besonderes. Von hier überblickt man die eindrucksvolle Bucht von Saint-Tropez. Und hier reifen auf mehr als 70 Hektar die Reben heran für die Weine des Château Minuty.

Auf Château Minuty werden die Rebsorten Grenache und Syrah bei optimaler Reife von Hand gelesen und in der Kellerei ebenfalls von Hand streng selektiert. Während der Vinifikation wird der biologische Säureabbau bewusst unterbunden und der Wein nur kurz bei kühlen 15 °C im Edelstahltank ausgebaut. So stellen die Winzer sicher, dass die feine, aromatische Frucht voll zur Geltung kommt.

Discover more
Minuty
Skip product gallery

Product recommendation

Beyerskloof Pinotage Rosé
The Beyerskloof Pinotage Rosé is a stimulating, fresh and dry wine. With its light coral-pink colour in the glass and a bouquet redolent of fresh berries, underpinned by floral notes, this wine is good fun right from the start. On the palate, the Beyerskloof Pinotage Rosé is pleasantly creamy, showing hints of butter. It is refreshingly crisp and clean, offering an abundance of red cherries as well as aromas of ripe strawberries. The finish is prolonged and complex, showing a slight sweetness. Well-chilled, the Beyerskloof Pinotage Rosé from South Africa is an ideal terrace wine. It is also a good accompaniment to fresh salads and cold fish platters.

Content: 0.75 litre (€12.93 / 1 litre)

Regular price: From €9.70
Graham Beck Méthode Cap Classique (MCC) Cuvée Clive Brut
The Cuvée Clive is the flagship wine of the Graham Beck winery located in Robertson, South Africa. This outstanding sparkling wine is vinified only in vintages that produce grapes of particularly high quality. The wine-making expertise, deep passion and special commitment of the responsible cellar masters at Graham Beck unite here to create this sparkling wine. Not only do the exceptionally fine effervescence and the brilliant golden colour testify to the highest quality- the Graham Beck Cuvée Clive is distinguished by its elegance, sophistication and complexity. This sparkling wine, made using the traditional French method known as ‘methode champenoise’, and called ‘methode cap classique’ in South Africa, bears witness to the reputation of the world-class winemaker Graham Beck. The grapes come from vines that grow on pure limestone soils in direct proximity to the estate and in a vineyard located in Darling, giving this cuvée its racy acidity. On the nose, the Cuvée Clive offers balanced, powerful and ripe citrus aromas, along with fragrances of apricots, apples and roasted almonds. The spicy, fresh notes of citrus fruit are immediately noticeable on the palate, enriched by nuances of yellow stone fruit and nut aromas. The complex texture makes the Graham Beck Cuvée Clive a memorable taste experience. This is a sparkling wine for those special moments or when you want to spoil your friends.

Content: 0.75 litre (€66.53 / 1 litre)

Regular price: €49.90
bottle
Springfield Special Cuvée Sauvignon Blanc
The Springfield Special Cuvee is a deliciously fragrant Sauvignon Blanc. It comes from 35-year-old vines rooted in sandy alluvial soil in the vineyard's river basin. The Cuvee is obtained through two harvesting processes. Grown in the winery's best Sauvignon site, this results in a complex wine with a sensual combination of passion fruit, nettles and minerality.The Springfield Special Cuvee Sauvignon Blanc is refreshing as an aperitif, delicious with a fresh tuna salad, grilled octopus or soft goat's cheese.

Content: 0.75 litre (€17.27 / 1 litre)

Regular price: From €12.95
Delheim Pinotage Rosé
Since 1976, the Delheim Pinotage Rosé has come to symbolize a unique blend of tradition, innovation, and the South African way of life. To mark its 50th anniversary, Delheim is celebrating a wine that made history as the first South African rosé made from Pinotage and remains one of the country’s most distinctive rosés to this day.Delicate salmon pink in the glass, it unfolds an aromatic bouquet of strawberries and flowers. On the palate, this dry rosé is wonderfully fresh and lively, with juicy notes of pink grapefruit, berries, and sweet cherries. A crisp acidity and its light, elegant body ensure a delightfully refreshing drinking experience.The hand-harvested Pinotage grapes come from South Africa’s Coastal Region and grow in a cooler microclimate. Gentle winemaking yields the delicate color and fresh, fruit-forward style that has distinguished the Delheim Pinotage Rosé for decades. The wine is also vegan-friendly.Whether as an aperitif, paired with antipasti, Mediterranean salads, or mild Thai curry - this versatile rosé is perfect for a wide range of occasions. And if you’d like to experience it in a completely different way, you can even use it to create a fruity, elegant rosé mulled wine with winter spices.

Content: 0.75 litre (€10.00 / 1 litre)

Regular price: From €7.50
Rapid Ice Cooler Black
Chilling drinks quickly and keeping them cold is no longer a problem using the Rapid Ice!The amazing Rapid Ice Coolers can best be described as super cold flexible ice jackets. They can, when taken from the freezer, simply be slipped over the bottle. The drink will be chilled within 5 minutes and stays cool for hours.The coolers are unbreakable and reusable.

Regular price: €14.90
piece
Skip product gallery

Customers also bought

Minuty Prestige Rosé
The Minuty Prestige Rosé is a composition consisting predominantly of Grenache, complemented by Cinsault, Syrah and Tibouren. The red grape variety Tibouren is grown almost exclusively in the Var department in the French region of Provence. Grenache is the central component of the rosé wines from the Minuty winery.This rosé from Provence has a very light, shiny salmon pink color. The bouquet is multi-layered. Intense aromas of citrus fruits and notes of white flowers make this refreshing wine so special. Velvety and invigorating on the palate, with a juicy freshness and great balance. Enjoy the Minuty Prestige Rosé, matured in stainless steel tanks, with fresh salads, scallops, fish dishes or Asian cuisine.And of course: this dry rosé is just the right companion as an aperitif on balmy summer evenings.

Content: 0.75 litre (€30.33 / 1 litre)

Regular price: €22.75
bottle
Whispering Angel Rosé
Grenache, Rolle (Vermentino), Cinsault and Syrah come together in Château d'Esclans Whispering Angel. This seductive rosé from the Côtes de Provence region offers wonderful notes of strawberry, lemon, cherry and jasmine. On the palate with beautiful minerality and elegance. It is an entry-level wine from the château, which is hard to believe given its clarity and fruitiness. "You could mistake it for the Grand Vin," says British wine critic Jancis Robinson. This French rosé wine is deliberately not matured in oak in order to convey all of its freshness and wonderful fruit unadulterated.Enjoy the dry Whispering Angel from the Château d'Esclans winery with pâtés, grilled fish or meat as well as seafood in a creamy sauce.

Content: 0.75 litre (€30.53 / 1 litre)

Regular price: €22.90
bottle
Château Minuty Rosé et Or
Even the vineyards of Château Minuty are fascinating. From here you overlook the spectacular Bay of Saint-Tropez. And here ripen – on more than 70 hectares – the grapes for the wines of Château Minuty.The Château Minuty Rosé et Or is a blend of Grenache and Tibouren. This invigorating, refreshing Rosé shines exceptionally bright and has a salmon-colour. On the nose wonderfully diverse: notes of freshly picked strawberries, raspberries and red currants as well as aromas of sweet, juicy blood oranges, but also of fine herbs. Delightfully fresh, wonderfully balanced on the palate, with a nice acidity and a remarkable length on the finish.

Content: 0.75 litre (€42.53 / 1 litre)

Regular price: €31.90
bottle
By.OTT Rosé
The By.OTT Rosé is a refined yet modern rosé wine from Provence, vinified by the prestigious Domaine Ott. The estate has been synonymous with top quality and terroir-driven wines for over a century. The By.OTT is produced from grapes from the Côtes de Provence in the immediate vicinity of the Mediterranean coast - in a region that is considered the benchmark for high-quality rosé wine worldwide.Predominantly Grenache and smaller proportions of Cinsault and Syrah (Shiraz) produce this elegant, pleasant rosé wine, which is pale pink with orange undertones.The nose has a wonderfully fresh, animating fruit bouquet. Notes of white peach, apricot, passion fruit and mango await the connoisseur. On the palate, the By.Ott is full, fresh and crisp.Here, too, the great fruitiness is dominant, with citrus notes and a lovely sweet spiciness (cinnamon and cardamom) rounding off the taste experience.This Provence rosé is a versatile accompaniment to summer dishes such as grilled prawns, Mediterranean vegetable dishes, salads with goat's cheese or tapenade on toasted bread. It also cuts an excellent figure as a stylish aperitif.

Content: 0.75 litre (€26.60 / 1 litre)

Regular price: €19.95
bottle
Château Routas Rosé Provence AOP
The Château Routas Rosé Provence AOP from Provence is arguably the best rosé wine currently available in this price range. The wine world is rarely as unanimous in its praise as it is for this rosé. Not only The Wine Advocate, James Suckling, Wine and Spirits, and Wine Spectator praise this wine to the skies. James Suckling even goes so far as to say, and I quote: “This could be the best rosé in the world.” But enough with the superlatives—let’s get to the actual description.The Château Routas Rosé Provence has a delicate light pink color. On the nose, there are fresh notes of watermelon, peach aromas, hints of strawberries, and a touch of orange zest. On the palate, this dry rosé is soft, supple, and beautifully structured. The lively flavors of wild strawberries and cherries are accompanied by mineral notes and a slight peppery spice. The crisp, fresh acidity contributes to the refreshingly long finish.Cellar master and oenologist Jean Louis Bavay, who learned his craft at Domaine Ott, is a passionate professional. Together with Philippe Saraciva, who oversees the vineyards, he creates a French rosé that is unique in its complexity and flavor.The Château Routas Rosé is a wine for any occasion; it shines as an aperitif or a pairing with appetizers.93 points from James Suckling

Content: 0.75 litre (€17.20 / 1 litre)

Regular price: €12.90
bottle
Minuty Cuvée M Rosé
Minuty Cuvée M Rosé

€17.75

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle