Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Château Routas Rosé Provence AOP

The Château Routas Rosé Provence AOP from Provence is arguably the best rosé wine currently available in this price range. The wine world is rarely as unanimous in its praise as it is for this rosé. Not only The Wine Advocate, James Suckling, Wine and Spirits, and Wine Spectator praise this wine to the skies. James Suckling even goes so far as to say, and I quote: “This could be the best rosé in the world.” But enough with the superlatives—let’s get to the actual description.

The Château Routas Rosé Provence has a delicate light pink color. On the nose, there are fresh notes of watermelon, peach aromas, hints of strawberries, and a touch of orange zest. On the palate, this dry rosé is soft, supple, and beautifully structured. The lively flavors of wild strawberries and cherries are accompanied by mineral notes and a slight peppery spice. The crisp, fresh acidity contributes to the refreshingly long finish.

Cellar master and oenologist Jean Louis Bavay, who learned his craft at Domaine Ott, is a passionate professional. Together with Philippe Saraciva, who oversees the vineyards, he creates a French rosé that is unique in its complexity and flavor.

The Château Routas Rosé is a wine for any occasion; it shines as an aperitif or a pairing with appetizers.

93 points from James Suckling

Wine type:
Rosé wine
Taste:
trocken
Vintage:
2025
Ageing Potential:
2029
Region:
Provence
Country:
France
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
12,5  % by volume
Total acidity:
3,3 g/l
Residual sugar:
1,0 g/l
pH:
3,40
Recommended drinking temperature:
10-12 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
302 kJ / 72 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
3770022191006
Bottler:
Rouviere Plane SARL
Chateau Routas
Route de Barjols
83149 Bras
Frankreich
Château Routas

Das Chateau Routas liegt in der AOC Coteaux Varois en Provence, ca. 100 Kilometer nördlich von Bandol. Diese Region ist bekannt für ihre unterschiedlichen Böden und Höhenlagen. Die Böden sind vorwiegend von Kalksteinfelsen geprägt.

Chateau Routas umfasst ein Anwesen von insgesamt 260 Hektar. Diese Fläche befindet sich aufgrund ihrer Vielfalt an Bewuchs in einem ökologischen Gleichgewicht ganz besonderer Art. Neben den Rebanlagen befinden sich Weizenfelder und Olivenbäume, rote Mohnblumen und Sonnenblumen begrenzen die Felder, umgeben von Wäldern. Dieses alles sorgt für hilfreiche Insekten, die dazu beitragen die Reben krankheitsfrei zu halten. Einheimische Wildschweine sind häufig zu finden und bedienen sich leider manchmal auch an den Chateau Routas-Trauben.

Die Eigenschaften der Böden auf Chateau Routas variieren sehr stark, was zu kleinen Weinbergen führt. So gibt es Parzellen, die rot wie gemahlener Ziegelstein aussehen oder andere, die aus bröckeligem grauem Kalkstein bestehen. Die Weinberge von Chateau Routas liegen ca. 400 Meter über dem Meeresspiegel und bieten dadurch kühle Nächte, die das Reifen der Trauben verlangsamen und die Komplexität erhöhen.

Château Routas

Das Chateau Routas liegt in der AOC Coteaux Varois en Provence, ca. 100 Kilometer nördlich von Bandol. Diese Region ist bekannt für ihre unterschiedlichen Böden und Höhenlagen. Die Böden sind vorwiegend von Kalksteinfelsen geprägt.

Chateau Routas umfasst ein Anwesen von insgesamt 260 Hektar. Diese Fläche befindet sich aufgrund ihrer Vielfalt an Bewuchs in einem ökologischen Gleichgewicht ganz besonderer Art. Neben den Rebanlagen befinden sich Weizenfelder und Olivenbäume, rote Mohnblumen und Sonnenblumen begrenzen die Felder, umgeben von Wäldern. Dieses alles sorgt für hilfreiche Insekten, die dazu beitragen die Reben krankheitsfrei zu halten. Einheimische Wildschweine sind häufig zu finden und bedienen sich leider manchmal auch an den Chateau Routas-Trauben.

Die Eigenschaften der Böden auf Chateau Routas variieren sehr stark, was zu kleinen Weinbergen führt. So gibt es Parzellen, die rot wie gemahlener Ziegelstein aussehen oder andere, die aus bröckeligem grauem Kalkstein bestehen. Die Weinberge von Chateau Routas liegen ca. 400 Meter über dem Meeresspiegel und bieten dadurch kühle Nächte, die das Reifen der Trauben verlangsamen und die Komplexität erhöhen.

Discover more
Château Routas
Skip product gallery

Product recommendation

Whispering Angel Rosé
Grenache, Rolle (Vermentino), Cinsault and Syrah come together in Château d'Esclans Whispering Angel. This seductive rosé from the Côtes de Provence region offers wonderful notes of strawberry, lemon, cherry and jasmine. On the palate with beautiful minerality and elegance. It is an entry-level wine from the château, which is hard to believe given its clarity and fruitiness. "You could mistake it for the Grand Vin," says British wine critic Jancis Robinson. This French rosé wine is deliberately not matured in oak in order to convey all of its freshness and wonderful fruit unadulterated.Enjoy the dry Whispering Angel from the Château d'Esclans winery with pâtés, grilled fish or meat as well as seafood in a creamy sauce.

Content: 0.75 litre (€30.53 / 1 litre)

Regular price: €22.90
bottle
Spier Discover Rosé
The Spier Discover Rosé comes from the traditional Spier wine estate in Stellenbosch, one of South Africa's best-known wine-growing regions. It shows the fresh, uncomplicated side of South African viticulture.In the glass, it presents itself in a strong rosé color. The bouquet unfolds an explosion of red fruit: strawberries, redcurrants and a hint of cherry and raspberry. On the palate, the wine is fresh, soft and creamy, with juicy fruit, fine spice and a harmonious semi-dry character.Spier Discover Rosé is an excellent accompaniment to chicken dishes, summer soups, pasta, lasagne and grilled tuna. It is also an ideal choice with grilled sausages and is perfect for social gatherings, mild summer evenings and carefree enjoyment. Served at 8-10 °C, it unfolds its full freshness and aroma.

Content: 0.75 litre (€8.33 / 1 litre)

Regular price: €6.25
bottle
6er Probierpaket Südafrika - ROSÉ
Anthonij Rupert Protea Rosé (0,75 l, 12,5%ABv), Art-Nr. 1971334 fruity, with aromas of oranges, mandarins and grapefruitSpier Discover Rosé (0,75 l, 12,5%ABv), Art-Nr. 1990412fresh, rich, soft and creamy tasteDelheim Pinotage Rosé  (0,75 l, 12,5%ABv), Art-Nr. 1932195a special taste experience with long-lasting finalSandfluisteraar Pinotage Rosé (0,75 l, 13,5%ABv) Art-Nr. 1977123delicately melting, fruity and phenomenal freshKanonkop Kadette Rosé (0,75 l, 14,0%ABv), Art-Nr. 1990021 full body, pleasantly dryBacksberg Rosé (0,75 l, 12,5%ABv), Art-Nr. 1912381 round, friendly, with good balance between fruit and acidityDelivery of one package per order only.

Content: 4.5 litre (€9.31 / 1 litre)

Regular price: €41.90
piece
Bulgarini Rosa Blush Garda Chiaretto Classico DOC
Discover the fruity Bulgarini Rosa Blush Riviera del Garda Classico DOC Chiaretto rosé wine. It comes from Lake Garda and is an ideal ambassador for summery lightness, freshness and a multi-faceted aroma. Let yourself be seduced by peach blossom, black cherry and white pepper and enjoy this light rosé wine from Italy.The Bulgarini Rosa Blush Garda Chiaretto Classico DOC rosé wine is a very successful blend of the Groppello, Sangiovese, Marzemino and Barbera grape varieties.The morainic hills of southern Lake Garda are home to the Cantina Bulgarini winery, which captures summer with this light rosé. The first thing that catches the eye is the bright pink color that characterizes this dry Italian wine. A bouquet of rosehip, peach blossom and black cherry is gently supported by the aroma of white pepper. The floral and fruity freshness finally develops on the palate, underpinned by a light pinch of salt.Well chilled at a drinking temperature of between 10 and 12 °C, Bulgarini Rosa Blush Garda Classico DOC Chiaretto is a literally tasty accompaniment to fish and light pasta dishes.

Content: 0.75 litre (€15.33 / 1 litre)

Regular price: From €11.50
Tenuta Roveglia Garda Classico Chiaretto Miti DOC
This is a Chiaretto, the Northern Italian version of the Rosato, of outstanding quality. The Tenuta Roveglia Garda Classico Chiaretto Miti is a wonderful blend consisting of the Gropello, Marzemino and Barbera grape varieties. It is the perfect delight for those relaxing moments on a warm summer day. The bouquet unites fresh notes of grapefruit, quince and bitter orange.On the palate, the brilliant, salmon-coloured wine is wonderfully fresh and very drinkable, showing lovely aromas and a pleasant depth. Try this rosé from Lake Garda with fennel salad with steamed sea trout, for example, or simply on its own as a well-chilled aperitif.

Content: 0.75 litre (€13.20 / 1 litre)

Regular price: From €9.90
Le Rosé by Paul Mas IGP
The grapes for Le Rosé par Paul Mas grow in soil composed of clay and limestone. They are harvested mechanically at night. To preserve the grapes’ fruity aroma, fermentation of the destemmed and pressed grapes—at 5 degrees—takes place in temperature-controlled barrels. After three months of aging on the lees, the salmon-colored wine is bottled.This expressive rosé wine offers aromas of red fruits, particularly raspberries. On the palate, there is a good balance between the fruit, body, freshness, and character of this French wine.Enjoy the dry Le Rosé par Paul Mas on its own as an aperitif or paired with grilled meats, exotic and spicy dishes, and salads.The fantastic bottle design is also worth noting. The bottle makes a wonderful decorative piece.

Content: 0.75 litre (€11.27 / 1 litre)

Regular price: From €8.45
Rapid Ice Cooler Black
Chilling drinks quickly and keeping them cold is no longer a problem using the Rapid Ice!The amazing Rapid Ice Coolers can best be described as super cold flexible ice jackets. They can, when taken from the freezer, simply be slipped over the bottle. The drink will be chilled within 5 minutes and stays cool for hours.The coolers are unbreakable and reusable.

Regular price: €14.90
piece
Château Routas Rosé Provence AOP
Château Routas Rosé Provence AOP

€12.90

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle