Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Barón de Ley Rosé

Der Barón de Ley Rosé ist ein lebendiger Rosé und wird aus dem Fruchtfleisch der roten Tempranillo- und Grenache-Traube gewonnen.

Wine type:
Rosé wine
Taste:
trocken
Vintage:
2025
Ageing Potential:
2028
Region:
Rioja
Country:
Spain
Vineyard/Brand :
Alcohol content:
13,0  % by volume
Total acidity:
4,8 g/l
Residual sugar:
1,2 g/l
Recommended drinking temperature:
5-8 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
319 kJ / 76 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
8420347292548
Bottler:
Bodegas Barón de Ley
Ctra. Mendavia a Lodosa km. 5,5
31587 Mendavia
Spanien
Barón de Ley

Baron de Ley - ein junges, erst 1982 gegründetes Weingut, das innerhalb weniger Jahre zu einem der bekanntesten und am höchsten geschätzten Weingütern Spanienes aufgestiegen ist. Auf rund 100 Hektar Rebflächen wachsen begeisternde Weine. Neben einfachen Rot- und Weißweinen sind es vor allem die Rioja-Weine, denen höchste Wertschätzung entgegengebracht wird. Sie werden - was in Spanien selten ist - stets aus eigenem Lesegut erzeugt. Aufsehen erregen die famosen Gran Reserva dieses Gutes, die nur in sehr guten Jahren abgefüllt.

Barón de Ley

Baron de Ley - ein junges, erst 1982 gegründetes Weingut, das innerhalb weniger Jahre zu einem der bekanntesten und am höchsten geschätzten Weingütern Spanienes aufgestiegen ist. Auf rund 100 Hektar Rebflächen wachsen begeisternde Weine. Neben einfachen Rot- und Weißweinen sind es vor allem die Rioja-Weine, denen höchste Wertschätzung entgegengebracht wird. Sie werden - was in Spanien selten ist - stets aus eigenem Lesegut erzeugt. Aufsehen erregen die famosen Gran Reserva dieses Gutes, die nur in sehr guten Jahren abgefüllt.

Discover more
Barón de Ley
Skip product gallery

Product recommendation

Barón de Ley Gran Reserva
The Barón de Ley Gran Reserva comes from the Rioja region of Spain. This wine from the Barón de Ley winery is characterized by its beautiful aromatic intensity and smooth character. Gran Reserva is without doubt one of the "great classics" of international wine styles. This red wine is made mainly from the Tempranillo grape and to a lesser extent from the Graciano grape.In the glass, the Barón de Ley Gran Reserva is ruby red with light brick-red reflections. The bouquet of the dry red wine is aromatic and characterized by lavender, ginger and saffron aromas. The wine is balanced and round on the palate. Despite its silky tannins, it is fresh and lively. The finish is long-lasting and offers notes of toasted wood and dried fruit.Enjoy the Barón de Ley Gran Reserva with lamb chops, ham or cheese at a recommended drinking temperature of 15 °C.

Content: 0.75 litre (€28.67 / 1 litre)

Regular price: €21.50
bottle
Barón de Ley Reserva
Baron de Ley Reserva - a Reserva of superlatives!Impressive, deep cherry red, almost untouched by the years of ageing. Presumably due to its higher concentration, the bouquet of this wine needs some time to open up. Then it reveals great aromatic diversity with notes of smoke and graphite against a background of red fruits and increasing complexity.On the palate, the red wine is indeed serious, fine on the palate, mineral and long, fully aromatic with a lingering fruity note on the finish.After maturing for 20 months in new American oak barrels and a further 2 years in the bottle, the Baron de Ley Reserva leaves the winery as a perfectly balanced, harmonious wine with great potential.An ideal accompaniment to roasts, game and pasta dishes.open 2 hours before drinking.

Content: 0.75 litre (€16.67 / 1 litre)

Regular price: From €12.50
Barón de Ley Blanco / White
Baron de Ley White is an exquisite white wine from the renowned Baron de Ley winery, located in Spain’s Rioja region. This wine captivates with its elegant and fresh character, making it an ideal accompaniment for a wide range of occasions.Baron de Ley White displays a pale, straw-yellow color with greenish highlights. On the nose, it reveals intense aromas of citrus fruits, green apple, and subtle floral notes, complemented by a hint of minerality. On the palate, the wine is lively and refreshing, with well-balanced acidity that provides a pleasant freshness. The finish is long-lasting and harmonious, with a hint of exotic fruits and a mineral finish.This white wine is made primarily from the Viura grape variety (also known as Macabeo), which is renowned for its fresh and fruity aromas. The grapes are carefully hand-harvested and gently processed to ensure the highest possible quality.Baron de Ley White undergoes a meticulous winemaking process in which the grapes are gently pressed after harvest and the must is fermented in stainless steel tanks at a controlled temperature. This method preserves the fresh and fruity aromas of the grape varieties and gives the wine its characteristic liveliness.This white wine is versatile and pairs excellently with a wide variety of dishes. It is particularly well-suited as an aperitif, as well as with light appetizers, seafood, fish dishes, poultry, and salads. Serve Baron de Ley White well-chilled at a temperature of about 8–10°C to fully enjoy its freshness and aromas.Baron de Ley White is an outstanding white wine that impresses with its freshness, elegance, and versatility. Whether for a festive occasion or a relaxed dinner, this wine enhances any occasion with its refined flavor and pleasant character.

Content: 0.75 litre (€9.93 / 1 litre)

Regular price: From €7.45
1er Geschenkkarton Lino Dunkelblau
Schlicht und trotzdem elegant. Die matte Leinenoptik verleiht dem Präsentkarton Lino Dunkelblau ein attraktives Äußeres.Einlage: Leinenoptik, dunkelblauInnenseite: Dunkelblau Innenmaß (LxBxH): 360 x 90 x 90 mmAuch als 2er und 3er-Karton erhältlich.Dieser Präsentkarton ist nur für Standard-Weinflaschen (0,75l) geeignet und nicht für doppelwandige Weinflaschen, Magnumflaschen und Schaumweinflaschen zu empfehlen.

Regular price: €3.65
piece
Rapid Ice Cooler Black
Chilling drinks quickly and keeping them cold is no longer a problem using the Rapid Ice!The amazing Rapid Ice Coolers can best be described as super cold flexible ice jackets. They can, when taken from the freezer, simply be slipped over the bottle. The drink will be chilled within 5 minutes and stays cool for hours.The coolers are unbreakable and reusable.

Regular price: €14.90
piece
Skip product gallery

Customers also bought

Delheim Pinotage Rosé
Since 1976, the Delheim Pinotage Rosé has come to symbolize a unique blend of tradition, innovation, and the South African way of life. To mark its 50th anniversary, Delheim is celebrating a wine that made history as the first South African rosé made from Pinotage and remains one of the country’s most distinctive rosés to this day.Delicate salmon pink in the glass, it unfolds an aromatic bouquet of strawberries and flowers. On the palate, this dry rosé is wonderfully fresh and lively, with juicy notes of pink grapefruit, berries, and sweet cherries. A crisp acidity and its light, elegant body ensure a delightfully refreshing drinking experience.The hand-harvested Pinotage grapes come from South Africa’s Coastal Region and grow in a cooler microclimate. Gentle winemaking yields the delicate color and fresh, fruit-forward style that has distinguished the Delheim Pinotage Rosé for decades. The wine is also vegan-friendly.Whether as an aperitif, paired with antipasti, Mediterranean salads, or mild Thai curry - this versatile rosé is perfect for a wide range of occasions. And if you’d like to experience it in a completely different way, you can even use it to create a fruity, elegant rosé mulled wine with winter spices.

Content: 0.75 litre (€10.00 / 1 litre)

Regular price: From €7.50
Torres de Casta Rosado DO Catalunya
Garnacha and Carinena are the two grape varieties that give the Torres de Casta Rosado DO Catalunya its special character. The grapes are crushed for 24 hours to extract as much red coloring as possible. In the glass, the dry rosé is a bright, shiny raspberry pink with fine reddish-red reflections.On the nose, fruity aromas of ripe wild berries (blueberries, strawberries), cherry jam and some pomegranate blend with notes of creamy butter caramel, green coffee beans and marzipan. On the palate, this vegan wine from Spain impresses with plenty of juicy fruit and balanced acidity. Both grape variety aromas are present.The Torres de Casta Rosado DO Catalunya goes well as an aperitif, with traditional Spanish tapas, sausage and ham, juicy vegetable casseroles or fresh pasta. This cuveé is a pleasure to drink at a temperature of 10°C.

Content: 0.75 litre (€9.27 / 1 litre)

Regular price: From €6.95
Torres Santa Digna Cabernet Sauvignon Rosé
The color in the glass is a bright shiny cherry-red.The scent itself is a seductive bouquet of fragrant strawberries and juicy ripe plum in front of fresh notes of citrus fruits (grapefruit).On the palate powerful, refreshing, with a juicy fruit and a delicate acidity, in the final elegant and sensual and with a long fruity-aromatic aftertaste.Delicious as a refreshing aperitif or elegant summer drink on the terrace, at the grill, with light summer dishes of all kinds or spicy oriental food.

Content: 0.75 litre (€11.87 / 1 litre)

Regular price: €8.90
bottle
Barón de Ley Blanco / White
Baron de Ley White is an exquisite white wine from the renowned Baron de Ley winery, located in Spain’s Rioja region. This wine captivates with its elegant and fresh character, making it an ideal accompaniment for a wide range of occasions.Baron de Ley White displays a pale, straw-yellow color with greenish highlights. On the nose, it reveals intense aromas of citrus fruits, green apple, and subtle floral notes, complemented by a hint of minerality. On the palate, the wine is lively and refreshing, with well-balanced acidity that provides a pleasant freshness. The finish is long-lasting and harmonious, with a hint of exotic fruits and a mineral finish.This white wine is made primarily from the Viura grape variety (also known as Macabeo), which is renowned for its fresh and fruity aromas. The grapes are carefully hand-harvested and gently processed to ensure the highest possible quality.Baron de Ley White undergoes a meticulous winemaking process in which the grapes are gently pressed after harvest and the must is fermented in stainless steel tanks at a controlled temperature. This method preserves the fresh and fruity aromas of the grape varieties and gives the wine its characteristic liveliness.This white wine is versatile and pairs excellently with a wide variety of dishes. It is particularly well-suited as an aperitif, as well as with light appetizers, seafood, fish dishes, poultry, and salads. Serve Baron de Ley White well-chilled at a temperature of about 8–10°C to fully enjoy its freshness and aromas.Baron de Ley White is an outstanding white wine that impresses with its freshness, elegance, and versatility. Whether for a festive occasion or a relaxed dinner, this wine enhances any occasion with its refined flavor and pleasant character.

Content: 0.75 litre (€9.93 / 1 litre)

Regular price: From €7.45
Barón de Ley Rosé
Barón de Ley Rosé

€7.35

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle