Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Pongracz Méthode Cap Classique (MCC) Brut

The Pongracz Méthode Cap Classique Brut is made from the traditional Pinot Noir and Chardonnay grape varieties. After the first fermentation and the subsequent malolactic fermentation, the wine remains in contact with the yeast for another two years in order to carry out the secondary fermentation in the bottle. After the sediment is removed, the bottles are corked up and kept in a cool place for 2 to 4 months before the sparkling wine is launched on the market.

The Pongracz Pongracz Méthode Cap Classique Brut is impressive in its enormous complexity and wonderful elegance. The bouquet offers intense fragrances of green apples and fresh bread. On the palate, it offers fine notes of yeast that are softly overlaid with roast aromas and nuances of red fruit. The persistent perlage gives the sparkling wine its stimulating freshness. The palate pampers your senses with fruity notes of blackberries and a prolonged finish. Pongracz Méthode Cap Classique Brut is an ideal aperitif for any occasion and also goes beautifully with seafood or oysters.

Wine type:
Sparkling wine
Taste:
brut
Region:
Western Cape
Country:
Südafrika
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
12,0  % by volume
Total acidity:
6,1 g/l
Residual sugar:
8,0 g/l
pH:
3,07
Recommended drinking temperature:
8-10 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
312 kJ / 75 kcal
GTIN/EAN:
6001497114502
Importer:
Distell Europe GmbH
Johannstr. 39
40476 Düsseldorf
Deutschland
Pongracz
Skip product gallery

Product recommendation

Haute Cabrière Pierre Jourdan Belle Rosé Méthode Cap Classique (MCC)
Fresh, fruity notes of raspberry, wild cherry, strawberry and rhubarb characterize the bouquet of the Haute Cabrière Pierre Jourdan Belle Rosé MCC. The dry rosé sparkling wine from the Franschhoek Valley also impresses with its fine yeast notes, delicate floral nuances, fresh acidity and a finish that lingers for a long time.This elegant sparkling wine with its beautiful pale pink color is a fine accompaniment to mussels, lobster, prawns or even duck.

Content: 0.75 litre (€23.40 / 1 litre)

Regular price: From €17.55
Graham Beck Méthode Cap Classique (MCC) Brut
The Graham Beck Méthode Cap Classique Brut is an elegant, fine sparkling wine from the Western Cape in South Africa. The Graham Beck winery is one of the leading producers of Cap Classique and is known for its precise craftsmanship, high-quality grapes and innovative vinification techniques. The grapes for this sparkling wine come from carefully selected, hand-picked plots that reflect the unique terroir of the region and bring freshness, structure and finesse to every bottle.The grapes are harvested by hand - Chardonnay for fruit and elegance, Pinot Noir for complexity and length. After gentle whole-cluster pressing, the two grape varieties are fermented separately. They are then blended with reserve wines if necessary, bottled and matured on the lees for 15 to 18 months before the Graham Beck Méthode Cap Classique Brut is disgorged.Fresh lime fruit and fine yeasty nuances unfold on the nose. On the palate, it impresses with its rich, creamy texture and elegant perlage, which guarantees freshness, finesse and a harmonious finish.Ideal as an aperitif, with light starters, poultry, seafood or fine cheese platters. Served at 6-8 °C, Graham Beck Méthode Cap Classique Brut unfolds its full aroma.

Content: 0.75 litre (€23.87 / 1 litre)

Regular price: €17.90
bottle
Simonsig Kaapse Vonkel Méthode Cap Classique (MCC) Brut
This sparkling wine shines bright gold. It is elegant and remarkably fresh in the glass with its lively bubbles. Contrasting notes of peach and red berries reflect the Pinot Noir, Chardonnay and Pinot Meunier grape varieties. On the palate, aromas of peach and apple are supported by a beautiful balance of acidity and fruitiness. All the grapes for this sparkling wine were harvested by hand. They were gently pressed to extract the particularly aromatic free-run juices. To increase the complexity, part of the Chardonnay was matured in older French oak. Enjoy the Kaapse Vonkel Brut at a drinking temperature of 6-8 °C now or give it a little more time. Over the next four years, it will gain in richness and complexity. Goes well with pâtés, cake desserts or fresh mussels in the evening.

Content: 0.75 litre (€19.93 / 1 litre)

Regular price: €14.95
Spier Méthode Cap Classique (MCC) Brut
The Spier winery from Stellenbosch in South Africa not only produces outstanding iconic wines but also an excellent Brut MCC (Méthode Cap Classique) sparkling wine. The term MCC is used for South African sparkling wines made with the traditional French method. It corresponds almost entirely to the production method used to make the famous champagnes. The Chardonnay and Pinot Noir grapes for this sparkling wine come from vines with an average age of 16 years.The Spier Méthode Cap Classique Brut is a brilliant straw yellow in the glass. Its invigorating bouquet is fresh and clear, offering strong aromas of apples, along with fragrances of fresh cake. The sparkling wine is well-balanced on the palate, with a beguiling and stable acidity. The formation of exceedingly large bubbles underscores the vivid aftertaste. The Spier Brut MCC Sparkling is an ideal accompaniment to a sumptuous breakfast. It is also popular as a welcome drink and sure to send your guests into rhapsodic ecstasy.

Content: 0.75 litre (€23.87 / 1 litre)

Regular price: €17.90
bottle
Pongracz Méthode Cap Classique (MCC) Brut
Pongracz Méthode Cap Classique (MCC) Brut

€16.45

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle