Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Lenotti Capomastro Veneto Rosso IGT

The Lenotti Capomastro has a lovely, intense bouquet hinting of red berries. This particularly fruity and refreshing red wine is full-bodied, well structured, dry and very harmonious on the palate. The silky tannins are nicely integrated. This red wine from vineyards located on the southern shore of Lake Garda is a blend consisting of Corvina and Rebo grapes. The Rebo grapes are a hybrid of Merlot and Teroldego grape varieties. The Corvina and Rebo grapes are picked about two weeks after the “regular” harvest. Enjoy the Lenotti Capomastro with its intense red colour with spicy pasta, meat dishes and various cheeses.

Wine type:
Rotwein
Taste:
semi dry
Vintage:
2024
Ageing Potential:
2030
Region:
Venetien
Country:
Italia
Vineyard/Brand :
Grape variety:
50% Corvina
50% Rebo
Alcohol content:
12,5  % by volume
Total acidity:
5,5 g/l
Residual sugar:
9,0 g/l
Recommended drinking temperature:
17-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
311 kj / 74 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
8000305111038
Bottler:
Cantine Lenotti
Via S.Cristina 1
37011 Bardolino - VR
Italien
Cantine Lenotti

Bereits 1906 verkaufte das Unternehmen Lenotti offene Weine in Fässern und Korbflaschen. Bis 1968 gelang es, den Betrieb beständig zu erweitern und sich auf die Erzeugung von Qualitätsweinen zu spezialisieren. Lenotti begann in dieser Zeit auch mit der Abfüllung und dem Direktvertrieb seiner Weine. Seit nunmehr 40 Jahren wird die Gesamtproduktion ausschließlich in Flaschen verkauft. Der Betrieb wird auch heute von der Familie Lenotti geführt. Giancarlo, Önologe und verantwortlich für die Produktion, seine Frau Marina, die sich um den Verkauf in Italien kümmert, sowie der Sohn Claudio, zuständig für das internationale Geschäft, führen das erfolgreiche Unternehmen. Über 90% der produzierten Weine werden ins Ausland geliefert. Die wichtigsten Märkte sind Deutschland, Dänemark, Belgien, Holland, die Schweiz und England. Aber auch auf anderen Kontinenten verkauft das Weingut seine Produkte.

In den Hügeln der Gemeinden von Negrar, Valgatara di Marano di Valpolicella und Fumane im Valpolicella-Gebiet reifen die Trauben für die bekannten tief dunkelroten Weine von Lenotti heran, die sich meist aus Corvina, Rondinella und Molinara zusammensetzen. Hervorragende Weißweine erzeugt das Weingut aus Pinot Grigio und Garganega-Reben, aber auch Trebbiano Toscano.

Cantine Lenotti

Bereits 1906 verkaufte das Unternehmen Lenotti offene Weine in Fässern und Korbflaschen. Bis 1968 gelang es, den Betrieb beständig zu erweitern und sich auf die Erzeugung von Qualitätsweinen zu spezialisieren. Lenotti begann in dieser Zeit auch mit der Abfüllung und dem Direktvertrieb seiner Weine. Seit nunmehr 40 Jahren wird die Gesamtproduktion ausschließlich in Flaschen verkauft. Der Betrieb wird auch heute von der Familie Lenotti geführt. Giancarlo, Önologe und verantwortlich für die Produktion, seine Frau Marina, die sich um den Verkauf in Italien kümmert, sowie der Sohn Claudio, zuständig für das internationale Geschäft, führen das erfolgreiche Unternehmen. Über 90% der produzierten Weine werden ins Ausland geliefert. Die wichtigsten Märkte sind Deutschland, Dänemark, Belgien, Holland, die Schweiz und England. Aber auch auf anderen Kontinenten verkauft das Weingut seine Produkte.

In den Hügeln der Gemeinden von Negrar, Valgatara di Marano di Valpolicella und Fumane im Valpolicella-Gebiet reifen die Trauben für die bekannten tief dunkelroten Weine von Lenotti heran, die sich meist aus Corvina, Rondinella und Molinara zusammensetzen. Hervorragende Weißweine erzeugt das Weingut aus Pinot Grigio und Garganega-Reben, aber auch Trebbiano Toscano.

Discover more
Cantine Lenotti
Skip product gallery

Product recommendation

Lenotti Bardolino Chiaretto DOC
The vines for the Lenotti Bardolino Chiaretto DOC grow on the eastern shores of Lake Garda in the Veneto region. For this rosé, the Italian winery Cantine Lenotti presses blue grapes from different grape varieties: Corvina, Rondinella and other red grapes. Thanks to this composition, the dry wine is fresh and has a harmonious balance of spice and fruitiness.Its fragrance seduces with floral and fruity notes. The fine rosé wine is reminiscent of peach blossom with a hint of tobacco. It is velvety on the palate and has a fresh taste. When consumed, this Chiaretto enchants with fruity nuances of strawberries, peaches, berries and stone fruit. To enjoy these aromas to the full, serve this wine at a drinking temperature of 8-10°C.Lenotti Bardolino Chiaretto DOC goes well with light starters and dishes with fish and vegetables. It also tastes wonderful with pizza.

Content: 0.75 litre (€8.53 / 1 litre)

Regular price: From €6.40
Lenotti Pinot Grigio delle Venezie DOC
The Lenotti Pinot Grigio delle Venezie DOC hails from the valleys north of Lake Garda. This white wine offers aromas of apple, pear, and floral notes. The single-varietal Pinot Grigio is dry, intense, and harmonious on the palate.This straw-yellow wine from northern Italy, aged in stainless steel tanks, should be enjoyed young. It is suitable for all occasions. The Lenotti Pinot Grigio delle Venezie pairs particularly well as an aperitif, with antipasti, grilled fish, or pasta with a light sauce.The Lenotti Pinot Grigio delle Venezie DOC is a lovely, fruity white wine that is perfect for making mulled wine during the cold season.

Content: 0.75 litre (€9.20 / 1 litre)

Regular price: From €6.90
Lenotti Rosso Passo Veneto IGT
The Lenotti Rosso Passo Veneto IGT is a convincing red wine with a fruity bouquet and fresh aroma that goes well with hearty fish and meat dishes. This beautiful wine from Veneto is also suitable as a delicious "everyday wine".The Lenotti Rosso Passo Veneto IGT is an excellent cuvée made from the Merlot and Sangiovese grape varieties. The grapes, which ripen in Veneto and south of Lake Garda, are pressed at the Cantine Lenotti winery in such a way that they represent the blueprint for a typical Italian red wine. The Lenotti Rosso Passo Veneto IGT initially impresses with its deep ruby red color. More red and almost violet reflections shimmer against the light. The bouquet is intense and reminiscent of fine spices, juicy cherries and wild berries. The red wine is exactly the same on the palate: velvety, soft, juicy and very balanced. The characterful structure is also present on the finish, as the Lenotti Rosso Passo Veneto IGT now adds that touch of dryness that makes it an impressive accompaniment to many hearty dishes. Try it with starters, various types of meat, grilled fish or mature cheese. The recommended drinking temperature is between 16 and 18 °C.The intense Lenotti Rosso Passo Veneto IGT is a great red wine for making mulled wine. It harmonizes perfectly with Christmas spices.

Content: 0.75 litre (€8.33 / 1 litre)

Regular price: From €6.25
Zenato Bardolino Rosso DOC
In brillantem Rubinrot erstrahlt der Zenato Bardolino Rosso DOC im Glas, während eine blumig-fruchtige Note den Geruchssinn umschmeichelt. Sie riechen die Aromen von Brombeeren, Schwarzkirschen und den Duft einer Blumenwiese. Die Kirschnote kommt anschließend am Gaumen voll zur Geltung.Seinen besonderen Charakter verdankt dieser Wein der Mischung aus Corvina-, Rondinella- und Sangiovese-Trauben, wobei Corvina mit einem Anteil von 65 % die Hauptrolle spielt.Sie genießen diesen nicht allzu schweren Rotwein bei einer Temperatur von 14 bis 16 °C. Als kulinarischer Begleiter empfiehlt sich der Zenato Bardolino Rosso DOC aus Venetien, der südlich des Gardasees gekeltert wird, vor allem zu leichter Küche.

Content: 0.75 litre (€8.60 / 1 litre)

Regular price: From €6.45
Mabis Biscardo Neropasso Rosso IGT Veneto
The Mabis Neropasso Rosso IGT Veneto comes from Italy's largest wine-growing region and combines three grape varieties that are typical of this region. The Corvina, Corvinone and Cabernet Sauvignon grapes give this northern Italian wine an intense ruby red color and a strong, fruity and spicy bouquet. Aromas of stewed plums and black cherries fill your nose when you taste this red wine.On the palate, the Neropasso Rosso is silky and fine, harmonious and elegant. The finish is characterized by sweet tannins. This wine from Veneto owes its full body and pleasant fruity sweetness to the appassimento method. Part of the grapes are dried before pressing.Enjoy the delicious result at a drinking temperature of 16 - 18 °C. Excellent culinary accompaniments include pasta, red and white meat and cheeses ranging from mild cream cheese to spicy matured varieties.Also available in the 1.5 l magnum bottle (1505164) and 3 l magnum bottle (1505167).

Content: 0.75 litre (€12.67 / 1 litre)

Regular price: From €9.50
Brisotto Merlot delle Venezie IGT 1,0 Liter
The Brisotto Merlot delle Venezie IGT in a 1-liter bottle is a young red wine from the famous wine-growing region in northern Italy. With its fine red color and aroma of fresh fruit, this Merlot is a feast for the senses.The Brisotto Merlot delle Venezie IGT is a light, uncomplicated red wine with a pleasantly fruity note. This red wine from Italy shines in the glass with its medium ruby tones. The Merlot is uncomplicated and juicy on the palate. Its youthful, vinous nuances harmonize with its fruity, light taste.The semi-dry red wine is made from 100% Merlot grapes and is grown by the Gino Brisotto winery in Friuli in north-eastern Italy. The winegrowing family has been running the estate for four generations and is widely known for its clean, varietal wines.Serve the Brisotto Merlot delle Venezie IGT at a drinking temperature of 16 °C with starters, meat and pan-fried dishes as well as Italian pasta specialties and mild cheeses.Also available in a 0.75 liter bottle. Item number: 1505311

Regular price: From €7.90
Skip product gallery

Customers also bought

Lenotti Rosso Passo Veneto IGT
The Lenotti Rosso Passo Veneto IGT is a convincing red wine with a fruity bouquet and fresh aroma that goes well with hearty fish and meat dishes. This beautiful wine from Veneto is also suitable as a delicious "everyday wine".The Lenotti Rosso Passo Veneto IGT is an excellent cuvée made from the Merlot and Sangiovese grape varieties. The grapes, which ripen in Veneto and south of Lake Garda, are pressed at the Cantine Lenotti winery in such a way that they represent the blueprint for a typical Italian red wine. The Lenotti Rosso Passo Veneto IGT initially impresses with its deep ruby red color. More red and almost violet reflections shimmer against the light. The bouquet is intense and reminiscent of fine spices, juicy cherries and wild berries. The red wine is exactly the same on the palate: velvety, soft, juicy and very balanced. The characterful structure is also present on the finish, as the Lenotti Rosso Passo Veneto IGT now adds that touch of dryness that makes it an impressive accompaniment to many hearty dishes. Try it with starters, various types of meat, grilled fish or mature cheese. The recommended drinking temperature is between 16 and 18 °C.The intense Lenotti Rosso Passo Veneto IGT is a great red wine for making mulled wine. It harmonizes perfectly with Christmas spices.

Content: 0.75 litre (€8.33 / 1 litre)

Regular price: From €6.25
Lenotti Colle dei Tigli Bianco Veneto
Fruity aromas of peach and apple characterize the bouquet of the Lenotti ‘Colle Dei Tigli’ Bianco Del Veneto I.G.T., complemented by fine floral fragrances. On the palate, this fresh white wine is full-bodied, dry, clear structured and well-balanced. This blend consisting of the Cortese and Garganega grape varieties comes from centuries-old vineyards in the moraine region south of Lake Garda. The Northern Italian white wine is of a straw yellow colour with green glints.It is an ideal accompaniment to starters, first light courses of a set menu, fish dishes and white meat. The Lenotti ‘Colle Dei Tigli’ Bianco Del Veneto I.G.T. is also a real pleasure as an aperitif.

Content: 0.75 litre (€8.33 / 1 litre)

Regular price: From €6.25
Lenotti Bardolino Chiaretto DOC
The vines for the Lenotti Bardolino Chiaretto DOC grow on the eastern shores of Lake Garda in the Veneto region. For this rosé, the Italian winery Cantine Lenotti presses blue grapes from different grape varieties: Corvina, Rondinella and other red grapes. Thanks to this composition, the dry wine is fresh and has a harmonious balance of spice and fruitiness.Its fragrance seduces with floral and fruity notes. The fine rosé wine is reminiscent of peach blossom with a hint of tobacco. It is velvety on the palate and has a fresh taste. When consumed, this Chiaretto enchants with fruity nuances of strawberries, peaches, berries and stone fruit. To enjoy these aromas to the full, serve this wine at a drinking temperature of 8-10°C.Lenotti Bardolino Chiaretto DOC goes well with light starters and dishes with fish and vegetables. It also tastes wonderful with pizza.

Content: 0.75 litre (€8.53 / 1 litre)

Regular price: From €6.40
Lenotti Custoza DOC
This white wine from the moraine hills south of Lake Garda has a wonderfully fresh, fruity and multi-faceted bouquet. It consists of the five grape varieties Trebbiano Toscano, Friulano, Garganega, Cortese and Malvasia, giving this Northern Italian white wine a marvellous complexity.The Lenotti Custoza is soft, velvety, fresh and pleasantly dry on the palate. This bright, straw-yellow white wine is an excellent aperitif as well as an ideal accompaniment to light dishes, in particular asparagus dishes. The Lenotti Custoza should be enjoyed young, so that its intense freshness can be fully appreciated.

Content: 0.75 litre (€8.67 / 1 litre)

Regular price: From €6.50
Lenotti Bardolino Classico DOC
With Corvina, Rondinella and Molinara, Lenotti Bardolino Classico DOC is an assemblage for which Veneto is now famous. The combination of grapes typical of the region and ageing in stainless steel tanks results in a fresh, lively and easy-drinking wine from Italy.A fragrant bouquet with berry undertones and the bright ruby red color show where the journey is headed in terms of taste even before the first sip. On the palate, the overall impression is unpretentious and soft, with a very round but not too deep body and fresh fruit aromas. The finish is restrained but extremely delicate.This light wine from the Cantine Lenotti winery goes well with any menu. Light meats and medium-aged cheeses, light, cold starter platters or rustic snacks are equally popular. The wine should be drunk at around 15-16 °C.

Content: 0.75 litre (€7.93 / 1 litre)

Regular price: From €5.95
Lenotti Capomastro Veneto Rosso IGT
Lenotti Capomastro Veneto Rosso IGT

€7.15

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle