Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Brisotto Merlot delle Venezie IGT 1,0 Liter

The Brisotto Merlot delle Venezie IGT in a 1-liter bottle is a young red wine from the famous wine-growing region in northern Italy. With its fine red color and aroma of fresh fruit, this Merlot is a feast for the senses.

The Brisotto Merlot delle Venezie IGT is a light, uncomplicated red wine with a pleasantly fruity note. This red wine from Italy shines in the glass with its medium ruby tones. The Merlot is uncomplicated and juicy on the palate. Its youthful, vinous nuances harmonize with its fruity, light taste.

The semi-dry red wine is made from 100% Merlot grapes and is grown by the Gino Brisotto winery in Friuli in north-eastern Italy. The winegrowing family has been running the estate for four generations and is widely known for its clean, varietal wines.

Serve the Brisotto Merlot delle Venezie IGT at a drinking temperature of 16 °C with starters, meat and pan-fried dishes as well as Italian pasta specialties and mild cheeses.

Also available in a 0.75 liter bottle. Item number: 1505311

Wine type:
Rotwein
Taste:
semi dry
Vintage:
2024
Ageing Potential:
2028
Region:
Friaul
Country:
Italia
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
12,0  % by volume
Total acidity:
5,2 g/l
Residual sugar:
10,00 g/l
Recommended drinking temperature:
16 °C
Filling quantity:
1,0 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
291 kJ / 70 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
8000898097351
Bottler:
San Simone Di Brisotto Srl
Via Prata 30
33080 Porcia
Italien
Gino Brisotto

Ganz im Nordosten Italiens, in der „Regione Autonoma Friuli-Venezia Giulia“, liegt das Weingut Gino Brisotto. Die Familie Brisotto betreibt das Gut im Friaul bereits in der vierten Generation. Gino Brisotto baute anfangs der 90er Jahre in der Nähe von Porcia einen ganz neuen Betrieb auf. Außen typisch venezianisch rot getüncht, liegt die Cantina weithin sichtbar malerisch inmitten von Weinbergen.

Heute haben die Kinder von Gino Brisotto, Antonio und Chiara, die Geschäftsführung inne. Die Cantina Brisotto macht einen außergewöhnlich guten, sortentypischen, sauberen Wein. Flaggschiffe sind die Produkte aus der Chardonnay Traube und die Merlot-Weine.

Gino Brisotto

Ganz im Nordosten Italiens, in der „Regione Autonoma Friuli-Venezia Giulia“, liegt das Weingut Gino Brisotto. Die Familie Brisotto betreibt das Gut im Friaul bereits in der vierten Generation. Gino Brisotto baute anfangs der 90er Jahre in der Nähe von Porcia einen ganz neuen Betrieb auf. Außen typisch venezianisch rot getüncht, liegt die Cantina weithin sichtbar malerisch inmitten von Weinbergen.

Heute haben die Kinder von Gino Brisotto, Antonio und Chiara, die Geschäftsführung inne. Die Cantina Brisotto macht einen außergewöhnlich guten, sortentypischen, sauberen Wein. Flaggschiffe sind die Produkte aus der Chardonnay Traube und die Merlot-Weine.

Discover more
Gino Brisotto
Skip product gallery

Product recommendation

Brisotto Merlot delle Venezie IGT
Selezione de DottoreCantina Brisotto produces a good, varietal, clean, and yet affordable wine.Color: medium ruby redJuicy, youthful, vinous fruit notes; light and uncomplicated.Food pairing:Appetizers such as antipasti misti or tapas, pasta dishes with tomato sauce, tender pork and beef dishes, boiled meats, stir-fries, meats in light sauces, and mild cheeses.The Brisotto Merlot delle Venezie IGT works very well as a base wine for homemade mulled wine. Simply heat it up, add spices, and enjoy.Also available in a 1.0-liter bottle.

Content: 0.75 litre (€9.67 / 1 litre)

Regular price: From €7.25
Vergelegen Merlot
The Vergelegen Merlot Reserve comes from the famous Vergelegen Estate wine estate in the Stellenbosch wine region of South Africa.The South African bouquet ranges from ripe fruit to piquant spicy notes and a hint of chocolate. Matured in small oak barrels, it brings delicate wood notes, fresh fruit acidity and ripe berry fruit into wonderful harmony. The red wine has a long finish.The Vergelegen Merlot goes particularly well with fish dishes, red meat, poultry or pasta.

Content: 0.75 litre (€33.20 / 1 litre)

Regular price: €24.90
bottle
3 Primitivio Italy
Get to know three full-bodied and strong Primitivo wines from Puglia and gain a profit from our discount.Cantine Menhir Primitivo Quota 29 (0,75 l, 14,0%ABv), Art-Nr. 1522015 Cantine Menhir Salento, ItalienThe red wine unfolds a fruity fresh bouquet of ripe cherries, plums and dark chocolate in the glass.Z1N Il Numero Uno Zinfandel (0,75 l, 14,5%ABv) Art-Nr. 1504158Masca del Tacco, ItalyExceptionally complex bouquet showing notes of blackberries, plums, spices, chocolate and oak.Farnese Fantini Primitivo Puglia (0,75 l, 13,5%ABv) Art-Nr. 1591210Farnese Vini, ItalyFull-bodied, soft and well-balanced, easy to drinkDelivery of one package per order only.

Content: 2.25 litre (€11.07 / 1 litre)

Regular price: €24.90
piece
3 Aglianico aus Italien
Try three different Aglianico from Italy and get a discount.Pipoli Aglianico del Vulture DOC, (0,75 l, 13,5%ABv), Art-Nr. 1505171Full-bodied, tangy, with sweet tannins.Piano del Cerro Aglianico, (0,75 l, 13,5%ABv), Art-Nr. 1505172complex and spicy with aromas of red fruit.Epicuro Aglianico Puglia IGP, (0,75 l, 13,0%ABv), Art-Nr. 1528456Light spicy with good structure.Delivery of one package per order

Content: 2.25 litre (€11.07 / 1 litre)

Regular price: €24.90
piece
Brisotto Merlot delle Venezie IGT 1,0 Liter
Brisotto Merlot delle Venezie IGT 1,0 Liter

€8.25

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle