Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Lenotti Custoza DOC

This white wine from the moraine hills south of Lake Garda has a wonderfully fresh, fruity and multi-faceted bouquet. It consists of the five grape varieties Trebbiano Toscano, Friulano, Garganega, Cortese and Malvasia, giving this Northern Italian white wine a marvellous complexity.

The Lenotti Custoza is soft, velvety, fresh and pleasantly dry on the palate. This bright, straw-yellow white wine is an excellent aperitif as well as an ideal accompaniment to light dishes, in particular asparagus dishes. The Lenotti Custoza should be enjoyed young, so that its intense freshness can be fully appreciated.

Wine type:
Weißwein
Taste:
trocken
Vintage:
2024
Ageing Potential:
2027
Region:
Venetien
Country:
Italia
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Trebbiano Toscano
Garganega
Tocai Friulano
Malvasia
Cortese
Alcohol content:
12,0  % by volume
Total acidity:
5,6 g/l
Residual sugar:
7,0 g/l
Recommended drinking temperature:
8-10 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
296 kJ / 71 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
8000305141004
Bottler:
Cantine Lenotti
Via S.Cristina 1
37011 Bardolino - VR
Italien
Cantine Lenotti

Bereits 1906 verkaufte das Unternehmen Lenotti offene Weine in Fässern und Korbflaschen. Bis 1968 gelang es, den Betrieb beständig zu erweitern und sich auf die Erzeugung von Qualitätsweinen zu spezialisieren. Lenotti begann in dieser Zeit auch mit der Abfüllung und dem Direktvertrieb seiner Weine. Seit nunmehr 40 Jahren wird die Gesamtproduktion ausschließlich in Flaschen verkauft. Der Betrieb wird auch heute von der Familie Lenotti geführt. Giancarlo, Önologe und verantwortlich für die Produktion, seine Frau Marina, die sich um den Verkauf in Italien kümmert, sowie der Sohn Claudio, zuständig für das internationale Geschäft, führen das erfolgreiche Unternehmen. Über 90% der produzierten Weine werden ins Ausland geliefert. Die wichtigsten Märkte sind Deutschland, Dänemark, Belgien, Holland, die Schweiz und England. Aber auch auf anderen Kontinenten verkauft das Weingut seine Produkte.

In den Hügeln der Gemeinden von Negrar, Valgatara di Marano di Valpolicella und Fumane im Valpolicella-Gebiet reifen die Trauben für die bekannten tief dunkelroten Weine von Lenotti heran, die sich meist aus Corvina, Rondinella und Molinara zusammensetzen. Hervorragende Weißweine erzeugt das Weingut aus Pinot Grigio und Garganega-Reben, aber auch Trebbiano Toscano.

Cantine Lenotti

Bereits 1906 verkaufte das Unternehmen Lenotti offene Weine in Fässern und Korbflaschen. Bis 1968 gelang es, den Betrieb beständig zu erweitern und sich auf die Erzeugung von Qualitätsweinen zu spezialisieren. Lenotti begann in dieser Zeit auch mit der Abfüllung und dem Direktvertrieb seiner Weine. Seit nunmehr 40 Jahren wird die Gesamtproduktion ausschließlich in Flaschen verkauft. Der Betrieb wird auch heute von der Familie Lenotti geführt. Giancarlo, Önologe und verantwortlich für die Produktion, seine Frau Marina, die sich um den Verkauf in Italien kümmert, sowie der Sohn Claudio, zuständig für das internationale Geschäft, führen das erfolgreiche Unternehmen. Über 90% der produzierten Weine werden ins Ausland geliefert. Die wichtigsten Märkte sind Deutschland, Dänemark, Belgien, Holland, die Schweiz und England. Aber auch auf anderen Kontinenten verkauft das Weingut seine Produkte.

In den Hügeln der Gemeinden von Negrar, Valgatara di Marano di Valpolicella und Fumane im Valpolicella-Gebiet reifen die Trauben für die bekannten tief dunkelroten Weine von Lenotti heran, die sich meist aus Corvina, Rondinella und Molinara zusammensetzen. Hervorragende Weißweine erzeugt das Weingut aus Pinot Grigio und Garganega-Reben, aber auch Trebbiano Toscano.

Discover more
Cantine Lenotti
Skip product gallery

Product recommendation

Lenotti Colle dei Tigli Bianco Veneto
Fruity aromas of peach and apple characterize the bouquet of the Lenotti ‘Colle Dei Tigli’ Bianco Del Veneto I.G.T., complemented by fine floral fragrances. On the palate, this fresh white wine is full-bodied, dry, clear structured and well-balanced. This blend consisting of the Cortese and Garganega grape varieties comes from centuries-old vineyards in the moraine region south of Lake Garda. The Northern Italian white wine is of a straw yellow colour with green glints.It is an ideal accompaniment to starters, first light courses of a set menu, fish dishes and white meat. The Lenotti ‘Colle Dei Tigli’ Bianco Del Veneto I.G.T. is also a real pleasure as an aperitif.

Content: 0.75 litre (€8.33 / 1 litre)

Regular price: From €6.25
Zenato Lugana San Benedetto
The grapes for this wine come from the lovely area enclosed within the morainic arc on the south shore of Lake Garda, stretching from Peschiera to Desenzano. This limited-production wine is a green-flecked straw yellow in appearance; marked by elegant and appealing fragrances, it shows a crisp, fruity palate that is supple and rounded as well.Enjoy as an aperitif, as well as with antipasti and with fish.Complements any elegant dish.

Content: 0.75 litre (€15.45 / 1 litre)

Regular price: €11.59
bottle
Pipoli Bianco Greco-Fiano Basilicata IGP
Im Glas blasse Zitronenfarbe, mit Düften von Zitrusfrüchten und einem Hauch von Steinobst.Reich und dennoch frisch mit dem Charakter von Limettenschalen und einer Fülle, die von der Greco-Traube stammt.Die Trauben wurden bei der Ankunft in der Kellerei gekühlt, schonend zerdrückt und im temperaturgeregelten Edelstahltank vergoren.Genießen Sie diesen italienischen Weißwein zu leichten Gerichten, Geflügel, Sommersalaten.Valentino Sciotti (von Vesevo, Gran Sasso und anderen Farnese-Weingütern) übernahm diese kleine Kooperative in der Basilikata in Acerenza im Herzen des Gebietes Aglianico del Vulture im Jahr 2008. Der Berater und Winzer Alberto Antonini arbeitet hier mit dem talentierten jungen Winzer Dennis Verdicchia, und gemeinsam gelang es ihnen, den Charakter der Trauben und des Gebietes einzufangen und in die Flasche zu bringen.

Content: 0.75 litre (€10.60 / 1 litre)

Regular price: From €7.95
Donnafugata Lighea Zibibbo IGP Sicily
With a pale yellow hue reminiscent of the Sicilian sun and subtle greenish highlights, the Donnafugata Lighea Zibibbo IGP Sicilia beckons you to indulge in a sensual experience even before you take a sip. Discover this smooth, full-bodied white wine from Italy.It is the exceptional Zibibbo grape that gives the Donnafugata Lighea Zibibbo IGP Sicilia its unmistakable aromas and delicate yellow color. As a typical representative of the Muscat grape, it characterizes this Mediterranean white wine with fruity apple notes and a floral accent of white broom blossoms. Sun-kissed apricots, orange zest, spicy nutmeg, and blossom honey - all these light and fruity aromas come together in this full-bodied white wine.The wine’s unmistakable sophistication and quintessentially Mediterranean character are best enjoyed at a serving temperature of 9 to 11 °C. The character of the vineyard’s mineral-rich soil is clearly discernible and is best enjoyed with baked pasta dishes, fish specialties such as sardines or dwarf catfish, and fine asparagus dishes.

Content: 0.75 litre (€19.33 / 1 litre)

Regular price: From €14.50
Statti I Gelsi Bianco IGT Calabria
The Statti I Gelsi Bianco IGT Calabria pleases with its spicy freshness on the palate. It is therefore an excellent wine for lovers of fresh white wines.On the outside, the Italian white wine from Calabria has a bright yellow color with greenish reflections. Pleasant aromas of herbs and passion fruit are noticeable on the nose. Fresh and spicy on the palate, the cuvée of 70% Chardonnay and 30% Greco is an excellent success for the brothers Antonio and Alberto Statti. Since the mid-1990s, they have been constantly improving the quality of their wines and modernizing their winery. The Statti family has been associated with the winemaking tradition since the 17th century and their vineyards have long been famous beyond Calabria.The drinking temperature for the Statti I Gelsi Bianco IGT Calabria is 8-10 °C. Enjoy this dry white wine with starters, fish dishes, vegetable variations and fresh pasta (pasta fresca). This wine is also ideal as an aperitif.

Content: 0.75 litre (€10.27 / 1 litre)

Regular price: From €7.70
Bulgarini Lugana DOC
Straw-yellow color with greenish hues. Characteristic and fruity with delicate hints of peach and apricot. Decidedly fresh and sapid on the palate, having a good structure and a long aromatic after-aroma with slightly almond-edged finish. Suitable for a medium term of 3-5 years of ageing. It pairs to vegetable appetizers and raw fish crudités. Lightly spiced white meats and fresh, creamy cow’s milk cheeses.Mundus Vini Gold 

Content: 0.75 litre (€17.00 / 1 litre)

Regular price: €12.75
bottle
Zenato Bianco di Custoza
The Zenato Bianco de Custoza DOC will delight you with its fruity bouquet. This dry white wine from the renowned Veneto region has a straw-yellow colour reminiscent of the Italian sun. After uncorking, it releases delicate floral and fruity aromas. On the palate, this white wine from Italy is pleasantly dry and impresses with a flavour of fine fruity notes of pears and apples. This flavour experience is followed by a hint of exoticism. It finally finds its perfection in the long-lasting finish.Enjoy the lively Zenato Bianco de Custoza DOC at a drinking temperature of between 8 and 10 °C with light dishes. It is an ideal accompaniment to fish and poultry dishes and goes wonderfully with mild cheeses.

Content: 0.75 litre (€8.60 / 1 litre)

Regular price: From €6.45
Skip product gallery

Customers also bought

Lenotti Bardolino Chiaretto DOC
The vines for the Lenotti Bardolino Chiaretto DOC grow on the eastern shores of Lake Garda in the Veneto region. For this rosé, the Italian winery Cantine Lenotti presses blue grapes from different grape varieties: Corvina, Rondinella and other red grapes. Thanks to this composition, the dry wine is fresh and has a harmonious balance of spice and fruitiness.Its fragrance seduces with floral and fruity notes. The fine rosé wine is reminiscent of peach blossom with a hint of tobacco. It is velvety on the palate and has a fresh taste. When consumed, this Chiaretto enchants with fruity nuances of strawberries, peaches, berries and stone fruit. To enjoy these aromas to the full, serve this wine at a drinking temperature of 8-10°C.Lenotti Bardolino Chiaretto DOC goes well with light starters and dishes with fish and vegetables. It also tastes wonderful with pizza.

Content: 0.75 litre (€8.53 / 1 litre)

Regular price: From €6.40
Lenotti Colle dei Tigli Bianco Veneto
Fruity aromas of peach and apple characterize the bouquet of the Lenotti ‘Colle Dei Tigli’ Bianco Del Veneto I.G.T., complemented by fine floral fragrances. On the palate, this fresh white wine is full-bodied, dry, clear structured and well-balanced. This blend consisting of the Cortese and Garganega grape varieties comes from centuries-old vineyards in the moraine region south of Lake Garda. The Northern Italian white wine is of a straw yellow colour with green glints.It is an ideal accompaniment to starters, first light courses of a set menu, fish dishes and white meat. The Lenotti ‘Colle Dei Tigli’ Bianco Del Veneto I.G.T. is also a real pleasure as an aperitif.

Content: 0.75 litre (€8.33 / 1 litre)

Regular price: From €6.25
Lenotti Rosso Passo Veneto IGT
The Lenotti Rosso Passo Veneto IGT is a convincing red wine with a fruity bouquet and fresh aroma that goes well with hearty fish and meat dishes. This beautiful wine from Veneto is also suitable as a delicious "everyday wine".The Lenotti Rosso Passo Veneto IGT is an excellent cuvée made from the Merlot and Sangiovese grape varieties. The grapes, which ripen in Veneto and south of Lake Garda, are pressed at the Cantine Lenotti winery in such a way that they represent the blueprint for a typical Italian red wine. The Lenotti Rosso Passo Veneto IGT initially impresses with its deep ruby red color. More red and almost violet reflections shimmer against the light. The bouquet is intense and reminiscent of fine spices, juicy cherries and wild berries. The red wine is exactly the same on the palate: velvety, soft, juicy and very balanced. The characterful structure is also present on the finish, as the Lenotti Rosso Passo Veneto IGT now adds that touch of dryness that makes it an impressive accompaniment to many hearty dishes. Try it with starters, various types of meat, grilled fish or mature cheese. The recommended drinking temperature is between 16 and 18 °C.The intense Lenotti Rosso Passo Veneto IGT is a great red wine for making mulled wine. It harmonizes perfectly with Christmas spices.

Content: 0.75 litre (€8.33 / 1 litre)

Regular price: From €6.25
Lenotti Pinot Grigio delle Venezie DOC
The Lenotti Pinot Grigio delle Venezie DOC hails from the valleys north of Lake Garda. This white wine offers aromas of apple, pear, and floral notes. The single-varietal Pinot Grigio is dry, intense, and harmonious on the palate.This straw-yellow wine from northern Italy, aged in stainless steel tanks, should be enjoyed young. It is suitable for all occasions. The Lenotti Pinot Grigio delle Venezie pairs particularly well as an aperitif, with antipasti, grilled fish, or pasta with a light sauce.The Lenotti Pinot Grigio delle Venezie DOC is a lovely, fruity white wine that is perfect for making mulled wine during the cold season.

Content: 0.75 litre (€9.20 / 1 litre)

Regular price: From €6.90
Lenotti Capomastro Veneto Rosso IGT
The Lenotti Capomastro has a lovely, intense bouquet hinting of red berries. This particularly fruity and refreshing red wine is full-bodied, well structured, dry and very harmonious on the palate. The silky tannins are nicely integrated. This red wine from vineyards located on the southern shore of Lake Garda is a blend consisting of Corvina and Rebo grapes. The Rebo grapes are a hybrid of Merlot and Teroldego grape varieties. The Corvina and Rebo grapes are picked about two weeks after the “regular” harvest. Enjoy the Lenotti Capomastro with its intense red colour with spicy pasta, meat dishes and various cheeses.

Content: 0.75 litre (€9.27 / 1 litre)

Regular price: From €6.95
Lenotti Custoza DOC
Lenotti Custoza DOC

€6.75

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle