Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Lenotti Colle dei Tigli Bianco Veneto

Fruity aromas of peach and apple characterize the bouquet of the Lenotti ‘Colle Dei Tigli’ Bianco Del Veneto I.G.T., complemented by fine floral fragrances. On the palate, this fresh white wine is full-bodied, dry, clear structured and well-balanced. This blend consisting of the Cortese and Garganega grape varieties comes from centuries-old vineyards in the moraine region south of Lake Garda. The Northern Italian white wine is of a straw yellow colour with green glints.

It is an ideal accompaniment to starters, first light courses of a set menu, fish dishes and white meat. The Lenotti ‘Colle Dei Tigli’ Bianco Del Veneto I.G.T. is also a real pleasure as an aperitif.

Wine type:
Weißwein
Taste:
semi dry
Vintage:
2025
Ageing Potential:
2028
Region:
Venetien
Country:
Italia
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
12,5  % by volume
Total acidity:
5,7 g/l
Residual sugar:
9,0 g/l
Recommended drinking temperature:
9-10 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
311 kj / 74 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
8000305111014
Bottler:
Cantine Lenotti
Via S.Cristina 1
37011 Bardolino - VR
Italien
Cantine Lenotti

Bereits 1906 verkaufte das Unternehmen Lenotti offene Weine in Fässern und Korbflaschen. Bis 1968 gelang es, den Betrieb beständig zu erweitern und sich auf die Erzeugung von Qualitätsweinen zu spezialisieren. Lenotti begann in dieser Zeit auch mit der Abfüllung und dem Direktvertrieb seiner Weine. Seit nunmehr 40 Jahren wird die Gesamtproduktion ausschließlich in Flaschen verkauft. Der Betrieb wird auch heute von der Familie Lenotti geführt. Giancarlo, Önologe und verantwortlich für die Produktion, seine Frau Marina, die sich um den Verkauf in Italien kümmert, sowie der Sohn Claudio, zuständig für das internationale Geschäft, führen das erfolgreiche Unternehmen. Über 90% der produzierten Weine werden ins Ausland geliefert. Die wichtigsten Märkte sind Deutschland, Dänemark, Belgien, Holland, die Schweiz und England. Aber auch auf anderen Kontinenten verkauft das Weingut seine Produkte.

In den Hügeln der Gemeinden von Negrar, Valgatara di Marano di Valpolicella und Fumane im Valpolicella-Gebiet reifen die Trauben für die bekannten tief dunkelroten Weine von Lenotti heran, die sich meist aus Corvina, Rondinella und Molinara zusammensetzen. Hervorragende Weißweine erzeugt das Weingut aus Pinot Grigio und Garganega-Reben, aber auch Trebbiano Toscano.

Cantine Lenotti

Bereits 1906 verkaufte das Unternehmen Lenotti offene Weine in Fässern und Korbflaschen. Bis 1968 gelang es, den Betrieb beständig zu erweitern und sich auf die Erzeugung von Qualitätsweinen zu spezialisieren. Lenotti begann in dieser Zeit auch mit der Abfüllung und dem Direktvertrieb seiner Weine. Seit nunmehr 40 Jahren wird die Gesamtproduktion ausschließlich in Flaschen verkauft. Der Betrieb wird auch heute von der Familie Lenotti geführt. Giancarlo, Önologe und verantwortlich für die Produktion, seine Frau Marina, die sich um den Verkauf in Italien kümmert, sowie der Sohn Claudio, zuständig für das internationale Geschäft, führen das erfolgreiche Unternehmen. Über 90% der produzierten Weine werden ins Ausland geliefert. Die wichtigsten Märkte sind Deutschland, Dänemark, Belgien, Holland, die Schweiz und England. Aber auch auf anderen Kontinenten verkauft das Weingut seine Produkte.

In den Hügeln der Gemeinden von Negrar, Valgatara di Marano di Valpolicella und Fumane im Valpolicella-Gebiet reifen die Trauben für die bekannten tief dunkelroten Weine von Lenotti heran, die sich meist aus Corvina, Rondinella und Molinara zusammensetzen. Hervorragende Weißweine erzeugt das Weingut aus Pinot Grigio und Garganega-Reben, aber auch Trebbiano Toscano.

Discover more
Cantine Lenotti
Skip product gallery

Product recommendation

Zenato Bianco di Custoza
The Zenato Bianco de Custoza DOC will delight you with its fruity bouquet. This dry white wine from the renowned Veneto region has a straw-yellow colour reminiscent of the Italian sun. After uncorking, it releases delicate floral and fruity aromas. On the palate, this white wine from Italy is pleasantly dry and impresses with a flavour of fine fruity notes of pears and apples. This flavour experience is followed by a hint of exoticism. It finally finds its perfection in the long-lasting finish.Enjoy the lively Zenato Bianco de Custoza DOC at a drinking temperature of between 8 and 10 °C with light dishes. It is an ideal accompaniment to fish and poultry dishes and goes wonderfully with mild cheeses.

Content: 0.75 litre (€8.60 / 1 litre)

Regular price: From €6.45
Bulgarini Lugana DOC
Straw-yellow color with greenish hues. Characteristic and fruity with delicate hints of peach and apricot. Decidedly fresh and sapid on the palate, having a good structure and a long aromatic after-aroma with slightly almond-edged finish. Suitable for a medium term of 3-5 years of ageing. It pairs to vegetable appetizers and raw fish crudités. Lightly spiced white meats and fresh, creamy cow’s milk cheeses.Mundus Vini Gold 

Content: 0.75 litre (€17.00 / 1 litre)

Regular price: €12.75
bottle
Pipoli Bianco Greco-Fiano Basilicata IGP
Im Glas blasse Zitronenfarbe, mit Düften von Zitrusfrüchten und einem Hauch von Steinobst.Reich und dennoch frisch mit dem Charakter von Limettenschalen und einer Fülle, die von der Greco-Traube stammt.Die Trauben wurden bei der Ankunft in der Kellerei gekühlt, schonend zerdrückt und im temperaturgeregelten Edelstahltank vergoren.Genießen Sie diesen italienischen Weißwein zu leichten Gerichten, Geflügel, Sommersalaten.Valentino Sciotti (von Vesevo, Gran Sasso und anderen Farnese-Weingütern) übernahm diese kleine Kooperative in der Basilikata in Acerenza im Herzen des Gebietes Aglianico del Vulture im Jahr 2008. Der Berater und Winzer Alberto Antonini arbeitet hier mit dem talentierten jungen Winzer Dennis Verdicchia, und gemeinsam gelang es ihnen, den Charakter der Trauben und des Gebietes einzufangen und in die Flasche zu bringen.

Content: 0.75 litre (€10.60 / 1 litre)

Regular price: From €7.95
Vacu Vin Vacuum Wine Saver - black
The original award winning Vacu Vin Vacuum Wine Saver is now used by over 25 million wine drinkers around the world making it the world's best selling branded wine accessory! The Vacu Vin Wine Saver is far more than a typical bottel stopper or cork. The Wine Saver is a vacuum pump, which extracts the air from the opened bottle and reseals it with a special reusable rubber stopper. This slows down the oxidation process so that you can enjoy your wine for a longer period of time. The bottle can be opened and resealed as many times, as you like. As indispensable as a corkscrew!

Regular price: €16.99
piece
Springfield Life From Stone Sauvignon Blanc
The Life from Stone Sauvignon Blanc from Springfield Estate in Robertson, South Africa, is an impressive example of the region's exceptional minerality. On the estate's extremely stony quartz soils, the vines thrive in challenging conditions, giving the wine its characteristic pebbly, mineral expression. Every step in the vineyard reflects the meticulous handiwork of Springfield Estates: the planting of the older vines required monumental efforts, sometimes even the use of dynamite, to penetrate the hard rock.The vines are planted on a gently south-facing slope with 6060 vines per hectare. The climate is characterized by moderate summers with cool nights and cold winters, while the southeast wind in summer ensures healthy, aromatic grapes. These grapes are harvested at night and immediately protected with dry ice to preserve their freshness and fine aromas. Before bottling, only a 2.5-micron filtration is carried out - a gentle treatment that preserves the natural freshness and complexity of the wine.Intense minerality meets fresh citrus and green apple notes, which are typical of Sauvignon Blanc. On the palate, the white wine has a powerful, concentrated body, fine elegance and a long, lively finish.Perfect with grilled vegetables, goat's cheese, light pasta dishes with herb or lemon sauces and fresh salads. Particularly delicious with seafood such as prawns or scallops. Served at 8-10 °C, the Life from Stone Sauvignon Blanc reveals its full aroma.

Content: 0.75 litre (€18.00 / 1 litre)

Regular price: €13.50
bottle
Nude Stem Zero Delicate Weißweinglas 2er Set
Auch im 2er Set erhältlich sind die filigranen, aber bruchfesteren Nude Stem Zero Delicate Weißweingläser. Ein Glas fasst 450 ml. Verglichen mit einem Rotweinglas ist der Kelch weniger bauchig und relativ klein. Die Tulpenform konzentriert den Duft des Weins am Glasrand. Durch das geringere Fassungsvermögen, bleibt der Weißwein kühl und genießbar.Das hauchdünne Material und die Form fördern die Entfaltung der Aromen und vermitteln Ihnen ein außergewöhnliches Trinkerlebnis. Nude Stem Zero Gläser sind handgefertigt und durch die Anwendung der Ion Shield Härtungsmethode 35% bruchsicherer als herkömmliche Gläser. Die Ion Shield Härtungsmethode ist eine Technologie zur Oberflächenmodifikation und basiert auf einem Ionenaustauschverfahren. Das Ergebnis sind weltweit härteste, feinste, bleifreie Kristallgläser. Das Design der Nude Gläser ist schlicht und trotzdem elegant. Der extrem dünne Stil und das leichte Kristallglas vermitteln das Gefühl der Schwerelosigkeit. Ihre ganze Aufmerksamkeit wird auf den Wein im Kelch gelenkt.Fassungsvermögen: 450 mlHöhe: 229,5 mm

Regular price: €89.90
piece
6-Bottle Riesling Tasting Pack from Germany
Try six top Rieslings from Germany’s finest vineyards. We’ve put together a selection for you that has something for everyone. Discover your favorite Riesling from award-winning wineries and save money on this tasting package compared to buying the bottles individually!Gut Hermannsberg Pure Riesling Dry (0.75 L, 11.5% ABV), Item No. 2012174, NaheOn the nose, fresh citrus notes and subtle herbal hints. Pleasantly harmonious and lively on the palate. This approachable white wine also captivates with lovely spice and a beautiful minerality.Nik Weis Sankt Urbans-Hof Saar Riesling, off-dry (0.75 L, 9.5% ABV), Item No. 2010615, MoselOn the palate, this Riesling is pleasantly harmonious and lively. It also captivates with lovely spice and minerality. An unpretentious delight from Rhineland-Palatinate.Hensel Aufwind Riesling Steinberg Dry (0.75 L, 12.5% ABV), Item No. 2004632, PalatinateThis Riesling will delight anyone who enjoys a particularly fresh and invigorating white wine. Citrus aromas of lime and mandarin dominate the bouquet. Its well-balanced body is characterized on the palate by crisp acidity and a distinctive minerality.Weingut Trenz Steinhaus Riesling Dry (0.75 L, 12.5% ABV), Item No. 2001805, RheingauJuicy and soft on the palate with an almost sweet fruitiness. The delicate acidity comes through in a fresh lemon aroma. A wonderfully vinified Riesling that clearly reflects the finesse of its 40-year-old vines.ST Riesling Steillage Dry (0.75 L, 12.0% ABV), Item No. 2004500, MoselThis fresh Riesling from Weinhaus Gebrüder Steffen in Rhineland-Palatinate, with notes of lemon, peach, and mirabelle plum, is well-balanced and mineral-driven. Pair this aromatic white wine with pasta dishes featuring light sauces. Discover an invigorating Mosel wine with wonderful freshness and fruitiness.Bassermann-Jordan Deidesheim Riesling Dry (0.75 L, 12.0% ABV), Item No. 2075602, PalatinateDry on the palate, with great depth of fruity aromas and structure. Typical elegant minerality and delicate acidity. A prime example of a Riesling from the Palatinate, guaranteed to delight with its intense fruitiness and great freshness.The recommended serving temperature for Riesling is 8–10 °C.Limited to one Riesling wine package from Germany per order.Importer/Bottler:Weingut Trenz, Schulstraße 3, 65366 JohannisbergWeingut Hensel, In den Almen 13, 67098 Bad DürkheimGeheimer Rat Dr. von Bassermann-Jordan GmbH, Kirchgasse 10, D-67146 DeidesheimWeinhaus Gebrüder Steffen GmbH, Ettenstraße 3, 54349 TrittenheimGut Hermannsberg GmbH & Co. KG, Former Wine Estate, 55585 Niederhausen/NaheNik Weis St. Urbans-Hof Winery, Urbanusstraße 16, 54340 Leiwen/Mosel

Content: 4.5 litre (€12.89 / 1 litre)

Regular price: €58.00
piece
Skip product gallery

Customers also bought

Markus Schneider Black Print
Immerse yourself in the depth and intensity of Markus Schneider Black Print - a powerful red wine that embodies the essence of the Markus Schneider wine world. This unique wine is a tribute to the craft and passion of Markus Schneider, a renowned winemaker from the Palatinate region known for his innovative wines.The Markus Schneider Black Print reveals a deep, ruby red color, almost inky, in the glass and beguiles the senses with a complex bouquet of dark berries, cherries and hints of spice and vanilla. The carefully selected grapes are vinified with the utmost precision in order to preserve the unique aromas and structure of this wine in the best possible way. It is a cuvée made from a total of five grape varieties. Enjoy the powerful fullness and silky texture of the Black Print, which delights the palate with ripe tannins and harmonious acidity.The Markus Schneider Black Print is a fascinating wine that can be enjoyed on its own or with a variety of dishes, from strong meat dishes to spicy cheeses.

Content: 0.75 litre (€22.00 / 1 litre)

Regular price: €16.50
bottle
Markus Schneider Chardonnay
Der Markus Schneider Chardonnay präsentiert sich im Glas mit einer klaren, goldenen Farbe und verströmt ein verlockendes Bouquet von reifen Birnen, Pfirsichen und einem Hauch von Vanille. Der Weißwein präsentiert sich harmonisch mit einer seidigen Textur. Am Gaumen begeistert der Chardonnay von Markus Schneider mit einer eleganten Säure und einer subtilen Eichenholznote.Jede Flasche dieses Weins ist ein Ausdruck von Stil und Klasse und lädt dazu ein, den unvergesslichen Genuss von Markus Schneider in seiner reinsten Form zu erleben.Der Markus Schneider Chardonnay ist ein Wein für viele Gelegenheit, auch geeignet als Speisenbegleiter, wie zum Beispiel zu Meeresfrüchten und Geflügel bis hin zu cremigen Pasta-Gerichten.

Content: 0.75 litre (€16.33 / 1 litre)

Regular price: €12.25
bottle
Markus Schneider Steinsatz
Erleben Sie die einzigartige Kraft und Finesse des Markus Schneider Steinsatz - ein herausragender Rotwein, der die Leidenschaft und Innovation von Markus Schneider in jeder Flasche einfängt.Der Markus Schneider Steinsatz präsentiert sich mit einer intensiv roten Farbe im Glas und entfaltet ein verführerisches Bouquet von dunklen Beeren, wie Johannisbeere und einem Hauch von würzigen Noten und Schokolade. Bei diesem Wein handelt es sich um eine Cuvee aus bordeauxtypischen Rebsorten, die auf steinigen Sandböden bis hin zu kiesigen Terrassenschotterböden stehen. Daher leitet sich auch der Name Steinsatz des Weines her. Genießen Sie die kraftvolle Komplexität und die samtige Textur dieses Rotweins, der am Gaumen mit reifen Tanninen und einer feinen Säure begeistert.Der Steinsatz von Markus Schneider ist ein trockener Wein mit viel Frucht und Mundvolumen. Genießen Sie diesen besonderen Wein zu herzhaften Käsesorten oder einfach solo bei einem gemütlichen Abend mit Freunden.

Content: 0.75 litre (€39.87 / 1 litre)

Regular price: €29.90
bottle
The Guv'nor Rosado
The Guv’nor Rosado has now completed the Guv’nor line from the Félix Solís estate in Spain with a rosé. The red and white wines, with their concentrated yet flavourful style, are already extremely successful, and this impressive rosé, consisting mainly of Garnacha and smaller percentages of Tempranillo and Bobal, follows this approach as well.The wine shimmers a delicate strawberry pink in the glass, offering notes of raspberries, nectarines and strawberries in its bouquet. On the palate, the Guv’nor Rosado is fruity and mature. The balance between its light acidity and the fruity sweetness is invigorating, fresh and delicate. The finish is accompanied by a fine creaminess.This Rosado is a perfect medium-dry rosé wine to enjoy on a summer evening. The fruity wine from Spain is ideal for carefree enjoyment and goes beautifully with light salads or mature cheeses.

Content: 0.75 litre (€9.67 / 1 litre)

Regular price: From €7.25
Montes Reserva Chardonnay
The Montes Reserva Chardonnay has the typical fruity style of this grape variety with a juicy peach aroma.The 6-month ageing in American oak barrels gives it its balanced, subtle vanilla note without being overloaded or overly rich.The grapes are destemmed and go straight into the press. The must ferments and matures for 6 months in American oak. Only 50% of the Chardonnay undergoes malolactic fermentation to keep it fresh and full-bodied. Diatomaceous earth and layer filtration take place before bottling.This wine comes from the Curico Valley, where the cold breeze from the foothills of the Andes ensures that the grapes ripen slowly.Parts of this Chardonnay were matured in new French oak barrels with multiple layers to preserve its fruity character. This process is carried out at controlled temperatures to help preserve the fruity aromas. The wine is pale gold in color with greenish hues, aromas of butter, a hint of vanilla and tropical fruit. Fresh and fruity on the palate with good body and balance, creamy complexity and a lingering, elegant finish.Drink the Chardonnay with salads with fried fish and shellfish, white meat and pasta with cream sauce.

Content: 0.75 litre (€11.87 / 1 litre)

Regular price: €8.90
bottle
Cava Mont Marcal Extremarium Brut Reserva
Cava is a Spanish sparkling wine which is famous especially for its creations form Catalonia. Colour: Bright pale yellow with fine and continuous bubbles with a perfect mousse.Bouquet: Clean and fresh, with toasted notes such as coffee, combined with vanilla, fruits such as peach and grapefruit, mineral tones and white flowers.Palate: Fresh, fruity, creamy and light, with the body from its contact with the yeasts, fine mousse and very pleasant on the palate with hints of raw almonds and hazelnuts.

Content: 0.75 litre (€18.13 / 1 litre)

Regular price: From €13.60
Lenotti Colle dei Tigli Bianco Veneto
Lenotti Colle dei Tigli Bianco Veneto

€6.50

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle