Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Batasiolo Barbera d’Asti DOCG

Dieser Rotwein aus dem Piemont ist eine ideale Wahl, um sich etwas zu gönnen und den Alltag mit einem Glas Batasiolo Barbera d’Asti ausklingen zu lassen. Das Bukett ist intensiv und eindrucksvoll komplex. Fruchtige Noten von Brombeeren und Heidelbeeren im Vordergrund, wunderbar ergänzt durch Noten von Orangenschalen. Dazu kommt eine stützende Würze (Muskatnuss und schwarzer Pfeffer).

Am Gaumen ist die Kreation von Hügeln in der Provinz Asti im Piemont trocken und rund. Der reinsortige Barbera beeindruckt mit seiner großen Frische, gutem Körper und einer feinen Säure. Das Finale ist geprägt von einer leichten Würze und hallt länger nach.

Hinter den Anbaugebieten „Beni di Batasiolo” im Piemont steht seit mehr als 40 Jahren die Familie Dogliani. Ihre Barbera-, Barolo- oder auch Dolcetto-Kreationen überzeugen Weinliebhaberinnen und -liebhaber seit Jahrzehnten.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2023
Ageing Potential:
2029
Region:
Piemont
Country:
Italia
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
13,5  % by volume
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
325 kJ / 78 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
8002820000835
Bottler:
Batasiolo S.p.A.
Via Invorio 24/a
10146 Torino
Italien
Beni di Batasiolo
Skip product gallery

Product recommendation

Braida Bricco dell'Uccellone Barbera d'Asti DOCG
Reicher, vielfältiger Duft von bemerkenswerter Intensität und Umfang. Vorherrschende Gerüche nach rotem Obst und kleinen Früchten, sowie einige Pfefferminzgewürze, Vanille und Lakritze im Hintergrund.

Content: 0.75 litre (€83.33 / 1 litre)

Regular price: €62.50
bottle
Pio Cesare Barbera d'Alba DOC
The Pio Cesare Barbera d'Alba DOC is a very classic, pure Barbera from Piedmont, some of whose grapes come from plots where the grapes for the famous Barolo also grow. This gives the Barbera grape, from which 100% of this dry red wine is made, a special strength and depth in addition to the tangy fruit and lively, fresh acidity. The fermentation of the Pio Cesare Barbera d'Alba DOC takes around 10 to 12 days at a temperature of around 25 degrees in order to preserve the fruit in the dry red wine. It then matures for two years in French oak, partly in barriques and partly in larger barrels.Pleasant fruit on the nose, deliciously ripe black cherries, with a hint of vanilla, broad and seductive.Very pure and powerful on the palate, sweet cherries and vanilla, some chocolate, smoky, broad and juicy, with beautiful length and complexity.A delicious Barbera with duck breast, confit de canard, great with game and hare, also enjoyable in food-pairing with hard cheese.

Content: 0.75 litre (€25.20 / 1 litre)

Regular price: €18.90
bottle
Serre dei Roveri Appassimento Piemonte Barbera DOC
This impressive wine from Piedmont offers intense aromas of cherries, ripe dark fruit and dried fruit on the nose. On the palate, this complex wine is powerful, with great density and noticeable but soft and beautifully integrated tannins. In the traditional Appassimento method, the grapes ripen beyond the full ripening date and dry on the vine. They shrink almost to a raisin and thus gain aromas, sugar and acidity. This results in exceptional wines with fine aromas reminiscent of raisins and a finish that lingers for a long time. Discover the Serre dei Roveri Appassimento Piemonte Barbera DOC with hearty game dishes, roasts or long matured cheese variations, for example. A wonderful red wine from Piedmont from Sartirano Figli.

Content: 0.75 litre (€13.00 / 1 litre)

Regular price: From €9.75
Vite Colte Barbera d'Asti San Nicolao
The Barbera d'Asti San Nicolao is an irresistible red wine from Piedmont. Enjoy it now or take it out of your wine cellar for special occasions.The dry red wine Vite Colte Barbera d'Asti San Nicolao comes from one of the most prestigious wineries in Piedmont. The high-quality Barbera grapes for this excellent wine thrive on the slopes of vineyards in the heart of Asti.Slow fermentation and maturation in the bottle give the Barbera d'Asti San Nicolao an intense ruby red color. When uncorked, it reveals a delicately spicy bouquet with notes of herbs and dark fruits such as plums and cherries. This surprisingly mild red wine from Piedmont is full-bodied and velvety on the palate.This medium-bodied wine from the Vite Colte winery is best enjoyed at a drinking temperature of 16-18 °C. It is an excellent accompaniment to dark meat dishes, pasta and strong cheeses.

Content: 0.75 litre (€11.00 / 1 litre)

Regular price: From €8.25
Batasiolo Barbera d’Asti DOCG
Batasiolo Barbera d’Asti DOCG

€12.50

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle