Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Feudi Bizantini Passofino Rosé IGP

The Feudi Bizantini Passofino Rosé IGP comes from the sun-drenched region of Abruzzo in Italy. It is a cuvée made from Montepulciano and Merlot. In the glass, the Passofino Rose shimmers a pale blossom pink and unfolds an inviting bouquet of fresh fruit and spring flowers. On the palate, this rosé has a refreshing acidity and an elegant lightness that is supported by the fruity notes and subtle minerality. The Passofino Rosé offers a lively, slightly salty finish that leaves you wanting more.

Enjoy the Feudi Bizantini Passofino Rosé with grilled fish, chicken in curry sauce, delicate charcuterie or simply on its own on warm summer days.

Wine type:
Rosé wine
Taste:
trocken
Vintage:
2025
Region:
Abruzzen
Country:
Italia
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
13,0  % by volume
Total acidity:
5,2 g/l
Residual sugar:
4,0 g/l
pH:
3,20
Recommended drinking temperature:
8-10 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
349 kJ / 84 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
8033829960561
Bottler:
Feudi Bizantini
Via San Polo
66014 – Crecchio (CH)
Italien
Feudi Bizantini

Feudi Bizantini ist ein sehr junges, dynamisches Weingut, das im Jahr 2010 von Weinliebhabern gegründet wurde. Das Weingut befindet sich in Crecchio, einer kleinen byzantinischen Stadt im Herzen der Abruzzen in Italien. In Crecchio überragt die imposante mittelalterliche Burg den gesamten Ort.

Der Weinberg erstreckt sich entlang der Hügellandschaft der Provinz Chieti. Die einzigartige Lage zwischen Meer- und Bergbrise und die an Kalkstein reichen Böden, vermischt mit Lehm und Sand, bieten wunderbare Voraussetzungen und verleihen den Weinen einen unverkennbaren Charakter und viel Körper. Die einheimischen Traubensorten wie Montepulciano d’Abruzzo und Pecorino sind die Flaggschiffe des Weinbaus in den Abruzzen und bei Feudi Bizantini sehr präsent.

Feudi Bizantini

Feudi Bizantini ist ein sehr junges, dynamisches Weingut, das im Jahr 2010 von Weinliebhabern gegründet wurde. Das Weingut befindet sich in Crecchio, einer kleinen byzantinischen Stadt im Herzen der Abruzzen in Italien. In Crecchio überragt die imposante mittelalterliche Burg den gesamten Ort.

Der Weinberg erstreckt sich entlang der Hügellandschaft der Provinz Chieti. Die einzigartige Lage zwischen Meer- und Bergbrise und die an Kalkstein reichen Böden, vermischt mit Lehm und Sand, bieten wunderbare Voraussetzungen und verleihen den Weinen einen unverkennbaren Charakter und viel Körper. Die einheimischen Traubensorten wie Montepulciano d’Abruzzo und Pecorino sind die Flaggschiffe des Weinbaus in den Abruzzen und bei Feudi Bizantini sehr präsent.

Discover more
Feudi Bizantini
Skip product gallery

Product recommendation

Feudi Bizantini Passofino Pecorino
Pecorino, the indigenous white grape variety of central Italy, truly shows its full expressive potential in the Feudi Bizantini Passofino Pecorino. This white wine from Abruzzo offers aromas of citrus, white peach, and papaya. On the palate, it is wonderfully fresh and fruity, with delicate acidity and good structure. This Pecorino leaves a lasting impression with a lovely, balsamic finish.This white wine, with its bright yellow hue, was aged for three months in stainless steel tanks. This classic from Abruzzo pairs well with fresh, light salads, fish carpaccio with olive oil and lemon, and seafood.

Content: 0.75 litre (€13.93 / 1 litre)

Regular price: €10.45
bottle
Rapid Ice Cooler Silver
Chilling drinks quickly and keeping them cold is no longer a problem using the Rapid Ice!The amazing Rapid Ice Coolers can best be described as super cold flexible ice jackets. They can, when taken from the freezer, simply be slipped over the bottle. The drink will be chilled within 5 minutes and stays cool for hours.The coolers are unbreakable and reusable.Active chiller without iceChilling in 5 minutesKeep in the freezerNo waste of space in the fridgeAvailable in various designs.Store the Rapid Ice in the freezer.Take the Rapid Ice Cooler from the freezer and slip it with both hands over the bottle or can.The drink will be chilled from room temperature in just 5 minutes, keeping it cool for hours.After use store the Rapid Ice back in the freezer.For the best effect, it is recommended to keep the cooling element in the freezer for 8 hours at a temperature of -18º celcius or -0.4 Fahrenheit

Regular price: €14.95
piece
Tenuta Antonini Ceras Cerasuolo d'Abruzzo DOC
Dieser italienische Rosé ist eine reinsortige Kreation aus der Rebsorte Montepulciano d'Abruzzo. Der Tenuta Antonini Cerasuolo d'Abruzzo leuchtet im Glas kirschrosa. Der Rosé aus der Region Abruzzen duftet herrlich anregend fruchtig nach Sauerkirschen. Dazu kommen harmonische florale Nuancen.Am Gaumen ist dieser Wein der Tenuta Antonini trocken und angenehm weich, mit guter Struktur und großer Ausgewogenheit. Der Rosé klingt noch länger nach, im Finale mit feinen Nuancen von Mandeln. Um den Duft und den Geschmack des Tenuta Antonini Cerasuolo d'Abruzzo voll zur Geltung zu bringen, sollten Sie den Wein bei einer Trinktemperatur von 14 bis 16 Grad genießen.

Content: 0.75 litre (€11.60 / 1 litre)

Regular price: From €8.70
Ulisse Cerasuolo d'Abruzzo DOC
The Ulisse Cerasuolo d'Abruzzo DOC provides on the nose notes of fresh red fruits such as strawberry, raspberry and cherry and fine floral nuances. On the palate, at the start animating sweet. The finish is spicy, with a hint of licorice.The Cerasuolo is a specialty of the region of Abruzzo. A rosé wine based on the grape-variety Montepulciano d'Abruzzo. Enjoy this special, fresh wine with grilled fish, fish soup, roasted white meat, pizza and spicy cheese.The range Ulisse from the winery Tenuta Ulisse is based exclusively on typical regional grape-varieties. If you want to discover the typical tast of wine from the Abruzzo region in Italy, Unico wines are the right choice.

Content: 0.75 litre (€12.33 / 1 litre)

Regular price: €9.25
bottles
Feudi Bizantini Passofino Montepulciano d'Abruzzo DOP
Experience the robust yet elegant power of Feudi Bizantini Passofino Montepulciano d'Abruzzo DOP, a remarkable red wine from the picturesque region of Abruzzo in Italy.In the glass, the Feudi Bizantini Passofino Montepulciano d'Abruzzo DOP presents itself in a deep ruby red with garnet reflections and unfolds an intense bouquet of ripe red fruits such as morello cherries and blackberries, accompanied by floral notes. On the palate, the Feudi Bizantini Passofino Montepulciano d'Abruzzo DOP impresses with silky tannins and a balanced structure supported by excellent fruit. The harmonious finish is characterized by fullness and power.The Feudi Bizantini Passofino Montepulciano d'Abruzzo DOP goes very well with hearty pasta, roasts with dark sauce or mature cheese.

Content: 0.75 litre (€13.93 / 1 litre)

Regular price: €10.45
bottle
Feudi Bizantini Passofino Rosé IGP
Feudi Bizantini Passofino Rosé IGP

€10.50

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle