Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Feudi Bizantini Passofino Montepulciano d'Abruzzo DOP

Experience the robust yet elegant power of Feudi Bizantini Passofino Montepulciano d'Abruzzo DOP, a remarkable red wine from the picturesque region of Abruzzo in Italy.

In the glass, the Feudi Bizantini Passofino Montepulciano d'Abruzzo DOP presents itself in a deep ruby red with garnet reflections and unfolds an intense bouquet of ripe red fruits such as morello cherries and blackberries, accompanied by floral notes. On the palate, the Feudi Bizantini Passofino Montepulciano d'Abruzzo DOP impresses with silky tannins and a balanced structure supported by excellent fruit. The harmonious finish is characterized by fullness and power.

The Feudi Bizantini Passofino Montepulciano d'Abruzzo DOP goes very well with hearty pasta, roasts with dark sauce or mature cheese.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2023
Ageing Potential:
2028
Region:
Abruzzen
Country:
Italia
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
14,5  % by volume
Total acidity:
4,5 g/l
Residual sugar:
6,0 g/l
pH:
3,75
Recommended drinking temperature:
14-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
GTIN/EAN:
8033829960592
Bottler:
Feudi Bizantini
Via San Polo
66014 - Crecchio (CH)
Italien
Feudi Bizantini

Feudi Bizantini ist ein sehr junges, dynamisches Weingut, das im Jahr 2010 von Weinliebhabern gegründet wurde. Das Weingut befindet sich in Crecchio, einer kleinen byzantinischen Stadt im Herzen der Abruzzen in Italien. In Crecchio überragt die imposante mittelalterliche Burg den gesamten Ort.

Der Weinberg erstreckt sich entlang der Hügellandschaft der Provinz Chieti. Die einzigartige Lage zwischen Meer- und Bergbrise und die an Kalkstein reichen Böden, vermischt mit Lehm und Sand, bieten wunderbare Voraussetzungen und verleihen den Weinen einen unverkennbaren Charakter und viel Körper. Die einheimischen Traubensorten wie Montepulciano d’Abruzzo und Pecorino sind die Flaggschiffe des Weinbaus in den Abruzzen und bei Feudi Bizantini sehr präsent.

Feudi Bizantini

Feudi Bizantini ist ein sehr junges, dynamisches Weingut, das im Jahr 2010 von Weinliebhabern gegründet wurde. Das Weingut befindet sich in Crecchio, einer kleinen byzantinischen Stadt im Herzen der Abruzzen in Italien. In Crecchio überragt die imposante mittelalterliche Burg den gesamten Ort.

Der Weinberg erstreckt sich entlang der Hügellandschaft der Provinz Chieti. Die einzigartige Lage zwischen Meer- und Bergbrise und die an Kalkstein reichen Böden, vermischt mit Lehm und Sand, bieten wunderbare Voraussetzungen und verleihen den Weinen einen unverkennbaren Charakter und viel Körper. Die einheimischen Traubensorten wie Montepulciano d’Abruzzo und Pecorino sind die Flaggschiffe des Weinbaus in den Abruzzen und bei Feudi Bizantini sehr präsent.

Discover more
Feudi Bizantini
Skip product gallery

Product recommendation

Feudi Bizantini Passofino Pecorino
Pecorino, the indigenous white grape variety of central Italy, truly shows its full expressive potential in the Feudi Bizantini Passofino Pecorino. This white wine from Abruzzo offers aromas of citrus, white peach, and papaya. On the palate, it is wonderfully fresh and fruity, with delicate acidity and good structure. This Pecorino leaves a lasting impression with a lovely, balsamic finish.This white wine, with its bright yellow hue, was aged for three months in stainless steel tanks. This classic from Abruzzo pairs well with fresh, light salads, fish carpaccio with olive oil and lemon, and seafood.

Content: 0.75 litre (€13.93 / 1 litre)

Regular price: €10.45
bottle
Feudi Bizantini Passofino Rosé IGP
The Feudi Bizantini Passofino Rosé IGP comes from the sun-drenched region of Abruzzo in Italy. It is a cuvée made from Montepulciano and Merlot. In the glass, the Passofino Rose shimmers a pale blossom pink and unfolds an inviting bouquet of fresh fruit and spring flowers. On the palate, this rosé has a refreshing acidity and an elegant lightness that is supported by the fruity notes and subtle minerality. The Passofino Rosé offers a lively, slightly salty finish that leaves you wanting more.Enjoy the Feudi Bizantini Passofino Rosé with grilled fish, chicken in curry sauce, delicate charcuterie or simply on its own on warm summer days.

Content: 0.75 litre (€14.00 / 1 litre)

Regular price: €10.50
bottle
Tenuta Antonini Ceras Cerasuolo d'Abruzzo DOC
Dieser italienische Rosé ist eine reinsortige Kreation aus der Rebsorte Montepulciano d'Abruzzo. Der Tenuta Antonini Cerasuolo d'Abruzzo leuchtet im Glas kirschrosa. Der Rosé aus der Region Abruzzen duftet herrlich anregend fruchtig nach Sauerkirschen. Dazu kommen harmonische florale Nuancen.Am Gaumen ist dieser Wein der Tenuta Antonini trocken und angenehm weich, mit guter Struktur und großer Ausgewogenheit. Der Rosé klingt noch länger nach, im Finale mit feinen Nuancen von Mandeln. Um den Duft und den Geschmack des Tenuta Antonini Cerasuolo d'Abruzzo voll zur Geltung zu bringen, sollten Sie den Wein bei einer Trinktemperatur von 14 bis 16 Grad genießen.

Content: 0.75 litre (€11.60 / 1 litre)

Regular price: From €8.70
Ulisse Montepulciano d'Abruzzo DOP
The ruby-red Ulisse Montepulciano d'Abruzzo DOP has a complex bouquet with intense notes of blackberry and black cherry, combined with underlying notes of caramel and dark chocolate. On the palate, this 100% Montepulciano d'Abruzzo is full, round, juicy and soft. With balanced acidity, velvety tannins and a clear structure.A fine, authentic pleasure from Italian winery Tenuta Ulisse. It fits perfectly with game, braised meats, red meats, roasts, strong risotto dishes, pizza, aged cheeses and chocolate.

Content: 0.75 litre (€12.33 / 1 litre)

Regular price: €9.25
bottles
Fosso Corno Mayro
With the Fosso Corno Mayro, the Fosso Corno winery once again demonstrates its mastery in processing the Montepulciano grape. Warm and full-bodied, this wine will win over all connoisseurs with a preference for wines with a strong character.The Montepulciano grapes for the Fosso Corno Mayro from the Fosso Corno winery of the same name must first mature in stainless steel tanks, then in oak barrels for 6 to 8 months. The wine is then aged in the bottle for up to 3 months.Despite its youth, this specialty from Abruzzo has an impenetrable, very dark color in the glass. This harmonizes with the ripe aroma of plums, cherries and liquorice that is typical of this grape variety. On the palate, the wine is also typical of Montepulciano, with a strong body and a round, warm mouthfeel. The finish is long and pleasant.Such an intense wine from Italy needs rustic roast or game dishes to show its best side. Give it some time to breathe and serve it at a drinking temperature of 16 °C. Its full structure is particularly convincing. Its full structure will be particularly impressive.

Content: 0.75 litre (€12.80 / 1 litre)

Regular price: From €9.60
Casale Vecchio Montepulciano d’Abruzzo DOC
This wine, made from 100% Montepulciano grapes, has a ruby red color with shades of garnet. In the nose are intense aromas of fruit, like wild berries and plums, with notes of dried flowers, spices and liquorice.This wine has a full body, light tannins and a nice finish. It has been aged 6 months in barriques and 4 months in the bottle.Enjoy this wine together with a rich main course or meat.Ready to drink, but can still ripen 3 to 4 years.

Content: 0.75 litre (€12.73 / 1 litre)

Regular price: From €9.55
Feudi Bizantini Passofino Montepulciano d'Abruzzo DOP
Feudi Bizantini Passofino Montepulciano d'Abruzzo DOP

€10.45

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle