Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Hensel und Gretel Cuvée Rotwein

The Hensel und Gretel Cuvée Rotwein (red wine) is another joint project realised by the wine-makers Thomas Hensel and Markus Schneider. The wine-makers from the Palatinate share not only a deep friendship, but their passion for creating great wines as well. Thus it’s no surprise that they collaborated in the creation of the Hensel and Gretel Rotwein (red wine), amongst others. Both of them are particularly fond of the Cabernet Sauvignon grape variety, which predominates in this red wine. The wine is a powerful deep red in the glass. On the nose, it is redolent of cocoa, vanilla, blackberries, cassis and dark cherries. The Hensel and Gretel Rotwein (red wine) is elegant and round on the palate, with wonderfully integrated tannins. The dry, boldly spicy wine has a fruity finish.

The versatile Hensel and Gretel Rotwein (red wine) is an ideal accompaniment to pizza, pasta and similar dishes. It is also lovely to enjoy on its own – ideal for a cosy evening at home.


Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2022
Ageing Potential:
2029
Region:
Pfalz
Country:
Germany
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
14,5  % by volume
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
GTIN/EAN:
4260314355036
Bottler:
Weingut Hensel
In den Almen 13
67098 Bad Dürkheim
Deutschland
Weingut Hensel

Thomas Hensel ist einer von 20 Winzer aus Bad Dürkheim. Sein 17-Hektar Weinberg befindet sich direkt neben dem lokalen „Flughafen“. Die Familie Hensel besitzt seit über 300 Jahren ihre Lagen in und um Bad Dürkheim. Reben wurden hier seit jeher im großen Rahmen veredelt. So war es nicht verwunderlich, dass Thomas Hensels Händchen für die Pflanze und sein Gespür für trendige Rebsorten ihn zu einem aufstrebenden qualitätsbewussten Winzer machte.

Die Philosophie von Thomas Hensel basiert auf höchsten Qualitätsansprüchen durch Handarbeit im Weinberg und selektive Lese nur gesunder Trauben bei schonendem Ausbau. Hensels Weingut ist wie er selbst jung. Seine Weine jedoch, die haben sich bereits fest etabliert.

Weingut Hensel

Thomas Hensel ist einer von 20 Winzer aus Bad Dürkheim. Sein 17-Hektar Weinberg befindet sich direkt neben dem lokalen „Flughafen“. Die Familie Hensel besitzt seit über 300 Jahren ihre Lagen in und um Bad Dürkheim. Reben wurden hier seit jeher im großen Rahmen veredelt. So war es nicht verwunderlich, dass Thomas Hensels Händchen für die Pflanze und sein Gespür für trendige Rebsorten ihn zu einem aufstrebenden qualitätsbewussten Winzer machte.

Die Philosophie von Thomas Hensel basiert auf höchsten Qualitätsansprüchen durch Handarbeit im Weinberg und selektive Lese nur gesunder Trauben bei schonendem Ausbau. Hensels Weingut ist wie er selbst jung. Seine Weine jedoch, die haben sich bereits fest etabliert.

Discover more
Weingut Hensel
Skip product gallery

Product recommendation

Tasting package of 6 red wines from the New World
Try six different red wines from the New World (from overseas) and save compared to buying them individually.Saint Clair Pinot Noir, dry (0.75 l, 13.5% vol.) Item no. 1769936Marlborough, New ZealandPronounced fruit aroma, soft and full taste.Chocolate Pinotage by Windmeul, dry (0.75% l, 14.0% vol.) Item no. 1973066Windmeul, South AfricaAn extraordinary taste experience with subliminal notes of dark chocolate and coffee.Barramundi Shiraz, dry (0.75 l, 14.0% vol.) Item no. 1130120 Qualia Wines, AustraliaAn Australian full of character with ripe fruit aromas, fine spice and a harmonious balance between power and elegance.Scheid Family Wines District 7 Cabernet Sauvignon, dry (0.75 l, 13.5% vol.), Art. no. 1200492 Scheid Family, United StatesThe pure Cabernet Sauvignon has a wonderfully complex aroma of blackberries, black cherries, raspberries and currants.Trapiche Broquel Malbec, dry, (0.75l, 14.0% vol.), art. no. 1036166Trapiche Argentina, ArgentinaA Malbec from the high altitudes of Mendoza seduces with intense aromas of cherries, blackberries and fine spicy notes, a silky texture and a long, fruity finish.MontGras Quatro, dry (0.75 l, 14.0% vol.), art. no. 1370046 Montgras, ChileA remarkable interplay of ripe fruit, spices and floral notes on the nose.Delivery of one wine package per order.

Content: 4.5 litre (€14.44 / 1 litre)

Regular price: €65.00
piece
Knipser Significa Cuvée
The cuvée, aged in used barriques, smells of red and blackcurrants, balsamic notes and herbs from Provence.On the palate, the Knipser Significa Cuvée is elegant and very balanced, with a beautiful acidity structure and a long finish. The individual characteristics of the Cabernet Sauvignon, Dornfelder and St. Laurent grape varieties blend harmoniously. An elegant, impressive cuvée from one of the best and most traditional wineries in the Palatinate.

Content: 0.75 litre (€18.53 / 1 litre)

Regular price: From €13.90
19 Crimes Red Wine „Behind Bars“
This Australian blend, consisting of Shiraz and Cabernet Sauvignon, is redolent of ripe red and dark berries, along with fine nuances of chocolate, vanilla and cedar. On the palate, the red wine from south-eastern Australia is full-bodied and round, with a very fine sweetness. Its finish is supple and fruity, showing a sustained freshness. The wines of the 19 Crimes line recall people convicted of crimes in Britain who were exiled to Australia beginning in the late 18th century. In many cases, those who survived the journey across the seas built a new life there, thus becoming part of a newly emerging country.

Content: 0.75 litre (€12.93 / 1 litre)

Regular price: From €9.70
Hensel und Gretel Cuvée Weißwein
Friendships such as the one between wine-makers Thomas Hensel and Markus Schneider count for a lot. Both come from the Palatinate and both of them create their own outstanding wines, so it was only logical that Hensel and Schneider decided to collaborate on a joint project.They created the Hensel and Gretel Weißwein (white wine), amongst others. This cuvée consists of Chardonnay, Pinot Blanc and Pinot Gris. It is a fine, shimmering gold in the glass. On the nose, the wine surprises connoisseurs with an abundance of fruit aromas such as notes of apples, pears and tropical fruit like melon, peaches and passion fruit.On the palate, the Hensel and Gretel Weisswein is marvellously powerful and expressive. It is a multi-faceted, complex wine that is a genuine delight right from the first sip. The wine was aged in second-fill wooden casks, leading to light notes of smoke and oak. The finish is slightly sweet.The Hensel and Gretel Weißwein is not only a lovely terrace wine but is also a wonderful accompaniment to light dishes.

Content: 0.75 litre (€18.33 / 1 litre)

Regular price: €13.75
bottle
Hensel Aufwind Cuvée Rotwein
The dry red wine from the Hensel winery has a dense purple-red color. At first, the cuvée is cool and young, with pronounced notes of paprika. Fruity on the palate, with notes of dark cherries, juicy plums, smoked bacon and a hint of red pepper.Powerful and smooth, well-balanced, the Aufwind Cuvée red wine from the Palatinate shows its full potential.It goes perfectly with red meat, grilled food or blue cheese.

Content: 0.75 litre (€14.00 / 1 litre)

Regular price: From €10.50
Hensel und Gretel Cuvée Rotwein
Hensel und Gretel Cuvée Rotwein

€13.50

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle