Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Hensel Höhenflug Cuvée red wine

The Hensel Höhenflug Cuvée red wine proves that the international grape varieties Merlot, Cabernet Sauvignon and Syrah can also produce outstanding wines in Germany.

Strictly selected grapes from the estate's best vineyards are blended together to create this cuvée. The wine smells of clove pepper and has notes of hot black pepper. This is accompanied by notes of sour cherries and dried leaves.

The maturation in heavily toasted wooden barrels also gives the Höhenflug Cuvée red wine a fine woody note, which is surrounded by cassis, elderberry and blackberry. On the palate, the wine is incredibly multi-layered and complex.

Despite its power, the Höhenflug Cuvée is wonderfully balanced and finishes with aromas of tobacco and vanilla. Already very easy to drink when decanted, the wine gains even more with further ageing. This red wine is particularly powerful.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2020
Ageing Potential:
2030
Region:
Pfalz
Country:
Germany
Vineyard/Brand :
Alcohol content:
13,5  % by volume
Total acidity:
5,3 g/l
Residual sugar:
5,1 g/l
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
GTIN/EAN:
4040046630201
Bottler:
Weingut Hensel
In den Almen 13
67098 Bad Dürkheim
Weingut Hensel

Thomas Hensel ist einer von 20 Winzer aus Bad Dürkheim. Sein 17-Hektar Weinberg befindet sich direkt neben dem lokalen „Flughafen“. Die Familie Hensel besitzt seit über 300 Jahren ihre Lagen in und um Bad Dürkheim. Reben wurden hier seit jeher im großen Rahmen veredelt. So war es nicht verwunderlich, dass Thomas Hensels Händchen für die Pflanze und sein Gespür für trendige Rebsorten ihn zu einem aufstrebenden qualitätsbewussten Winzer machte.

Die Philosophie von Thomas Hensel basiert auf höchsten Qualitätsansprüchen durch Handarbeit im Weinberg und selektive Lese nur gesunder Trauben bei schonendem Ausbau. Hensels Weingut ist wie er selbst jung. Seine Weine jedoch, die haben sich bereits fest etabliert.

Weingut Hensel

Thomas Hensel ist einer von 20 Winzer aus Bad Dürkheim. Sein 17-Hektar Weinberg befindet sich direkt neben dem lokalen „Flughafen“. Die Familie Hensel besitzt seit über 300 Jahren ihre Lagen in und um Bad Dürkheim. Reben wurden hier seit jeher im großen Rahmen veredelt. So war es nicht verwunderlich, dass Thomas Hensels Händchen für die Pflanze und sein Gespür für trendige Rebsorten ihn zu einem aufstrebenden qualitätsbewussten Winzer machte.

Die Philosophie von Thomas Hensel basiert auf höchsten Qualitätsansprüchen durch Handarbeit im Weinberg und selektive Lese nur gesunder Trauben bei schonendem Ausbau. Hensels Weingut ist wie er selbst jung. Seine Weine jedoch, die haben sich bereits fest etabliert.

Discover more
Weingut Hensel
Skip product gallery

Product recommendation

Hensel Aufwind Spätburgunder
Thomas Hensel is one of 20 wineries in Bad Dürkheim. His 17-hectare vineyard is located next to the local "airport" (airfield). Thomas is 35 years young, ambitious, energetic and courageous enough to be innovative.Shimmering in bright crimson in the glass. In the nose theWine reveals seductive flavors of juicy cherries, strawberries and delicate wood notes.On the palate, full, juicy and complex, with a solid structure, perfectly integrated tannins and a delicate peppery finish.An experience, filled in bottles!

Content: 0.75 litre (€13.67 / 1 litre)

Regular price: From €10.25
Pfaffl Wien 2
The cherry fruit and suppleness of the Zweigelt are combined with the delicate strawberry and elegance of the Pinot Noir. The sandy limestone soils of the Bisamberg in Lower Austria enhance the finesse and complexity of this Viennese cuvée.The Pfaffl Wien 2 has a strong ruby red color in the glass. The bouquet is dominated by blackberries, delicate raspberries and opulent cherry fruit. Gentle tannins on the palate and a compact body surrounded by delicate strawberries make this dry red wine something special. The wine has a juicy finish.The Pfaffl Wien.2 is a beautiful red wine companion and perfect for a big barbecue!In 2022, the Pfaffl winery was awarded the special "BEST PRODUCER AUSTRIA" prize by the international wine award MUNDUS VINI for the third time in a row.

Content: 0.75 litre (€12.20 / 1 litre)

Regular price: From €9.15
6 Cabernet Sauvignon aus Südafrika
Try the following six Cabernet Sauvignon from South Africa and get the discount.Anthonij Rupert Protea Cabernet Sauvignon (0,75 l, 14,0%ABv), Art-Nr. 1971211 Anthonij Rupert Winery, South AfrcaOn the palate round, soft and spicy with fruit aromas of plum, dark berries and cherries.Lanzerac Cabernet Sauvignon  (0,75 l, 14,0%ABv), Art-Nr. 1904854Lanzerac Winery, South AfricaClassic South African cabernet with notes of currant and dark cherries. Spicy on the palate with lots of dark chocolate and dried tomato.Spier Signature Cabernet Sauvignon (0,75 l, 14,0%ABv), Art-Nr. 1990439Spier Wines, SüdafrikaOn the palate, it is fruity with a warm spice of french oak and a chocolate aftertaste.Kleine Zalze Cellar Cabernet Sauvignon (0,75 l, 14,0%ABv), Art-Nr. 1936003Kleine Zalze, SüdafrikaJuicy, concentrated and full on the palate, with great balance and noticeable but very well integrated tannins.Delheim Cabernet Sauvignon (0,75 l, 14,5%ABv), Art-Nr. 1935195 Delheim, SüdafrikaThe nose reveals beautiful aromas of cassis, plum, cedar and cigar box.Warwick The First Lady Cabernet Sauvignon (0,75 l, 14,0%ABv), Art-Nr. 1990330Warwick Wine Estate, SüdafrikaThe red wine is supple, full-bodied with ripe tannins and good structure.Delivery of one package per order only.Importeur/Abfüller:Vineshop24 GmbH & Co. KG, Dieselstraße 4, 26899 RhedeZETER - Die Weinagentur GmbH & Co. KG, Lauterstraße 9, 67434 NeustadtJoh. Eggers Sohn GmbH, Konsul-Smidt-Str. 8 J, 28217 BremenFriedrich Klocke GmbH & Co. KG, Vogelparadies 2, 32457 Porta WestfalicaCS International Wine Depot GmbH, Drosselweg 9, 26871 Papenburg

Content: 4.5 litre (€13.31 / 1 litre)

Regular price: €59.90
piece
Hensel Höhenflug Cuvée red wine
Hensel Höhenflug Cuvée red wine

€19.25

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle