Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Hensel Aufwind Pinot Blanc - Chardonnay

The unusual combination of Chardonnay and Pinot Blanc in this Hensel wine offers an exciting drinking experience.

Spring-like, white Burgundy cuvée with initially delicate, floral notes of Pinot Blanc, accompanied by opulent Chardonnay aromas reminiscent of fresh bananas. Equally bivalent in the mouth with a wiry, nervy structure and freshness, the Chardonnay partner guarantees juicy, ripe fruit and a perfectly balanced sweetness and acidity.

A wonderfully elegant, versatile white wine from the Palatinate from the Hensel winery for the open-air season. The Hensel Aufwind Pinot Blanc Chardonnay goes well with light summer dishes such as pasta and salads. You can also try this dry wine with grilled chicken burgers.

Wine type:
Weißwein
Taste:
trocken
Vintage:
2025
Ageing Potential:
2029
Region:
Pfalz
Country:
Germany
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
12,5  % by volume
Total acidity:
7,1 g/l
Residual sugar:
7,8 g/l
Recommended drinking temperature:
8 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
315 kJ / 76 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
4040046370206
Bottler:
Weingut Hensel
In den Almen 13
67098 Bad Dürkheim
Deutschland
Weingut Hensel

Thomas Hensel ist einer von 20 Winzer aus Bad Dürkheim. Sein 17-Hektar Weinberg befindet sich direkt neben dem lokalen „Flughafen“. Die Familie Hensel besitzt seit über 300 Jahren ihre Lagen in und um Bad Dürkheim. Reben wurden hier seit jeher im großen Rahmen veredelt. So war es nicht verwunderlich, dass Thomas Hensels Händchen für die Pflanze und sein Gespür für trendige Rebsorten ihn zu einem aufstrebenden qualitätsbewussten Winzer machte.

Die Philosophie von Thomas Hensel basiert auf höchsten Qualitätsansprüchen durch Handarbeit im Weinberg und selektive Lese nur gesunder Trauben bei schonendem Ausbau. Hensels Weingut ist wie er selbst jung. Seine Weine jedoch, die haben sich bereits fest etabliert.

Weingut Hensel

Thomas Hensel ist einer von 20 Winzer aus Bad Dürkheim. Sein 17-Hektar Weinberg befindet sich direkt neben dem lokalen „Flughafen“. Die Familie Hensel besitzt seit über 300 Jahren ihre Lagen in und um Bad Dürkheim. Reben wurden hier seit jeher im großen Rahmen veredelt. So war es nicht verwunderlich, dass Thomas Hensels Händchen für die Pflanze und sein Gespür für trendige Rebsorten ihn zu einem aufstrebenden qualitätsbewussten Winzer machte.

Die Philosophie von Thomas Hensel basiert auf höchsten Qualitätsansprüchen durch Handarbeit im Weinberg und selektive Lese nur gesunder Trauben bei schonendem Ausbau. Hensels Weingut ist wie er selbst jung. Seine Weine jedoch, die haben sich bereits fest etabliert.

Discover more
Weingut Hensel
Skip product gallery

Product recommendation

Hensel Höhenflug Chardonnay
The Hensel Höhenflug Chardonnay is distinctly shaped by its aging in barriques, which gives this white wine from the Palatinate a remarkably multifaceted bouquet: Here, notes of toast, caramel, and vanilla blend with fruity notes of juicy, ripe honeydew melon and ripe pineapple.On the palate, this creation by innovative winemaker Thomas Hensel is creamy and fruity, with light tannins. Added to this is a delicate fruit acidity that contrasts the full body of this well-balanced Chardonnay with an invigorating freshness. Discover an exceptional Chardonnay from the Palatinate with toasty aromas and an opulent body.Enjoy this dry Chardonnay with white meat, poultry, asparagus, mushroom dishes, or quiche.

Content: 0.75 litre (€25.27 / 1 litre)

Regular price: From €18.95
Pfaffmann Weissburgunder 'M.P.' QbA dry
The Markus Pfaffmann Weissburgunder QbA dry "M.P." from the Palatinate is a lively, fresh representative of this grape variety. Weingut Pfaffmann presents a wine with a firm body and a character typical of the variety. This Pinot Blanc is very similar to Chardonnay. Pomaceous fruit, mirabelle plums and fresh herbs dominate the nose. The color is fine and clear. Ripe pear, apple and a delicate minerality flatter the palate. Discover a subtle sweetness and a strong finish that lingers in the memory.The Markus Pfaffmann Weissburgunder QbA dry "M.P." goes well with grilled white meat, creative salads and fish dishes. Pasta dishes with light sauces or mushrooms also harmonize perfectly. Enjoy it well chilled at 8 °C so that it can develop its full aroma and at the same time show its freshness.

Content: 0.75 litre (€10.00 / 1 litre)

Regular price: From €7.50
Metzger Prachtstück Weißburgunder Chardonnay QbA trocken
The Metzger Prachtstück Weissburgunder (Pinot Blanc) Chardonnay from the Rhineland-Palatinate impresses connoisseurs with its enormous fruitiness and freshness. On the nose, it offers aromas of apricots, bananas, white blossoms and hints of lemon. Notes of stone fruit and a lovely spice underpin the wine’s character. The Metzger Prachtstück Weissburgunder (Pinot Blanc) Chardonnay is juicy and charming on the palate, showing a light minerality, which enhances the freshness still more.The grapes for this wine are picked by hand and subsequently carefully selected and processed, resulting in an uncomplicated wine that is increasing delightful with every sip.The Metzger Prachtstück Weissburgunder (Pinot Blanc) Chardonnay is a perfect accompaniment to various dishes such as white fish, hearty salads or asparagus with Hollandaise sauce, for example.

Content: 0.75 litre (€11.60 / 1 litre)

Regular price: From €8.70
Pfaffl Exklusive Chardonnay
Chardonnay was planted in Rossern and on the Neuberg almost 20 years ago to show what is possible here.Traditionally, the Pfaffl Exklusive Chardonnay is matured very delicately in barrique barrels.The wine from the Lower Austria region has a delicate spicy aroma with a hint of nutmeg. Creamy and stimulating on the palate with fresh notes of ripe pear and citrus. A hint of wood gives the white wine a harmonious balance.Pleasant acidity with invigorating fruit on the finish.Goes wonderfully with fish, but also with stronger poultry and veal dishes. In 2022, the Pfaffl winery was awarded the special "BEST PRODUCER AUSTRIA" prize by the international wine award MUNDUS VINI for the third time in a row.

Content: 0.75 litre (€20.73 / 1 litre)

Regular price: From €15.55
6-Bottle Riesling Tasting Pack from Germany
Try six top Rieslings from Germany’s finest vineyards. We’ve put together a selection for you that has something for everyone. Discover your favorite Riesling from award-winning wineries and save money on this tasting package compared to buying the bottles individually!Gut Hermannsberg Pure Riesling Dry (0.75 L, 11.5% ABV), Item No. 2012174, NaheOn the nose, fresh citrus notes and subtle herbal hints. Pleasantly harmonious and lively on the palate. This approachable white wine also captivates with lovely spice and a beautiful minerality.Nik Weis Sankt Urbans-Hof Saar Riesling, off-dry (0.75 L, 9.5% ABV), Item No. 2010615, MoselOn the palate, this Riesling is pleasantly harmonious and lively. It also captivates with lovely spice and minerality. An unpretentious delight from Rhineland-Palatinate.Hensel Aufwind Riesling Steinberg Dry (0.75 L, 12.5% ABV), Item No. 2004632, PalatinateThis Riesling will delight anyone who enjoys a particularly fresh and invigorating white wine. Citrus aromas of lime and mandarin dominate the bouquet. Its well-balanced body is characterized on the palate by crisp acidity and a distinctive minerality.Weingut Trenz Steinhaus Riesling Dry (0.75 L, 12.5% ABV), Item No. 2001805, RheingauJuicy and soft on the palate with an almost sweet fruitiness. The delicate acidity comes through in a fresh lemon aroma. A wonderfully vinified Riesling that clearly reflects the finesse of its 40-year-old vines.ST Riesling Steillage Dry (0.75 L, 12.0% ABV), Item No. 2004500, MoselThis fresh Riesling from Weinhaus Gebrüder Steffen in Rhineland-Palatinate, with notes of lemon, peach, and mirabelle plum, is well-balanced and mineral-driven. Pair this aromatic white wine with pasta dishes featuring light sauces. Discover an invigorating Mosel wine with wonderful freshness and fruitiness.Bassermann-Jordan Deidesheim Riesling Dry (0.75 L, 12.0% ABV), Item No. 2075602, PalatinateDry on the palate, with great depth of fruity aromas and structure. Typical elegant minerality and delicate acidity. A prime example of a Riesling from the Palatinate, guaranteed to delight with its intense fruitiness and great freshness.The recommended serving temperature for Riesling is 8–10 °C.Limited to one Riesling wine package from Germany per order.Importer/Bottler:Weingut Trenz, Schulstraße 3, 65366 JohannisbergWeingut Hensel, In den Almen 13, 67098 Bad DürkheimGeheimer Rat Dr. von Bassermann-Jordan GmbH, Kirchgasse 10, D-67146 DeidesheimWeinhaus Gebrüder Steffen GmbH, Ettenstraße 3, 54349 TrittenheimGut Hermannsberg GmbH & Co. KG, Former Wine Estate, 55585 Niederhausen/NaheNik Weis St. Urbans-Hof Winery, Urbanusstraße 16, 54340 Leiwen/Mosel

Content: 4.5 litre (€12.89 / 1 litre)

Regular price: €58.00
piece
Knipser Chardonnay & Weißburgunder trocken
The Chardonnay & Weißburgunder dry from the Knipser winery is a stylish cuvée made from two of the most popular white grape varieties. Both varieties ripen under optimal conditions in the Palatinate and combine here to create a harmonious, balanced white wine with structure and finesse.This composition of predominantly Chardonnay and around a third Pinot Blanc smells of fresh meadow hay and fine Burgundy aromas. On the palate, this Knipser Chardonnay Pinot Blanc dry from the Palatinate is lively, elegant and balanced, with plenty of body and wonderfully juicy.The two grape varieties for the Knipser Chardonnay & Weißburgunder (Pinot Blanc) trocken are grown together in the vineyard, similar to the traditional "gemischter Satz". The hand-picked grapes ferment together at a controlled temperature in stainless steel tanks. This creates a harmonious whole during the production of this wine. The Pinot Blanc characterizes the wine with its fullness, while the Chardonnay gives it its typical spiciness.The Knipser Chardonnay & Weißburgunder trocken is a universal food companion, for example with Vitello Tonnato. This is why the white wine is also very popular in gastronomy.

Content: 0.75 litre (€18.00 / 1 litre)

Regular price: From €13.50
Königschaffhausen Volcanic Rock Pinot Blanc, Dry
“Queen of White Wines”—that’s what the winemakers in the Kaiserstuhl region call the Pinot Blanc grape. In the picturesque low mountain range of volcanic origin in southwestern Baden-Württemberg, wonderful wines thrive on heat-retaining lava soils. The Mediterranean climate does the rest.The Königschaffhausen Vulkanfelsen Pinot Blanc is characterized by its robust acidity. This is complemented by delicate fruit aromas of pineapple and peach. An invigorating white wine that combines a full-bodied character with elegant freshness. The Kaiserstuhl, Germany’s warmest and sunniest region, has been home for centuries to numerous wineries that produce outstanding wines. The Königschaffhausen Winegrowers’ Cooperative has been in existence since 1933.

Content: 0.75 litre (€11.87 / 1 litre)

Regular price: From €8.90
Skip product gallery

Customers also bought

Hensel Aufwind Grauburgunder
The Hensel Aufwind Pinot Gris comes from the renowned Palatinate region and is produced by the traditional Thomas Hensel winery in Bad Dürkheim. Thomas Hensel is one of 20 winegrowers from Bad Dürkheim. His 17-hectare vineyard is located right next to the local "airport" - or rather sports airfield. Thomas is ambitious, energetic and courageous enough to be innovative.The Hensel Aufwind Pinot Gris is a fruity, fresh Burgundy cuvée with aromas of ripe honeydew melon, yellow banana, Piedmont hazelnuts and bourbon vanilla. The subtle use of barriques adds complexity and spice to this wine without losing any of its freshness and independent character. On the palate, this dry white wine is smooth with plenty of power, spice and creaminess.A wonderful solo wine from the Palatinate. It is also an excellent accompaniment to various meat and fish dishes, pasta and hearty stews.

Content: 0.75 litre (€12.93 / 1 litre)

Regular price: From €9.70
Hensel Aufwind Cuvée Rotwein
The dry red wine from the Hensel winery has a dense purple-red color. At first, the cuvée is cool and young, with pronounced notes of paprika. Fruity on the palate, with notes of dark cherries, juicy plums, smoked bacon and a hint of red pepper.Powerful and smooth, well-balanced, the Aufwind Cuvée red wine from the Palatinate shows its full potential.It goes perfectly with red meat, grilled food or blue cheese.

Content: 0.75 litre (€14.00 / 1 litre)

Regular price: From €10.50
Hensel Aufwind Cuvée white wine
The Hensel Aufwind Cuvée White comes from the Thomas Hensel winery in the Palatinate - one of Germany's most dynamic wine-growing regions. This composition of Muskateller and Sauvignon Blanc from the Aufwind line is a light, invigorating taste experience. Delicate elderflower and fresh muscat grapes on the nose. There are also subliminal notes of lime and lemon balm. This white wine from the Palatinate is lively and fresh on the palate.Discover this dry white wine from up-and-coming winemaker Thomas Hensel. Aufwind, Höhenflug and Ikarus are the names of the winery's collections. These names contain the promise of a real HIGH pleasure.The Hensel Aufwind Cuvée white wine can be enjoyed as a terrace wine on warm summer evenings, with barbecue dishes, with poultry or light salads.

Content: 0.75 litre (€13.93 / 1 litre)

Regular price: From €10.45
Hensel Aufwind Spätburgunder
Thomas Hensel is one of 20 wineries in Bad Dürkheim. His 17-hectare vineyard is located next to the local "airport" (airfield). Thomas is 35 years young, ambitious, energetic and courageous enough to be innovative.Shimmering in bright crimson in the glass. In the nose theWine reveals seductive flavors of juicy cherries, strawberries and delicate wood notes.On the palate, full, juicy and complex, with a solid structure, perfectly integrated tannins and a delicate peppery finish.An experience, filled in bottles!

Content: 0.75 litre (€13.67 / 1 litre)

Regular price: From €10.25
Hensel Aufwind Sauvignon Blanc
The Hensel Aufwind Sauvignon Blanc from the Palatinate is a classic terrace and summer wine that keeps you happy. The bouquet of this clear, scintillating wine is characterised by intense notes of green bell peppers and ripe gooseberries. It is powerful but elegant on the palate, offering notes of grass so typical of a Sauvignon wine. The Hensel Aufwind Sauvignon Blanc has a well-balanced acidity, giving the wine expressiveness and complexity. The white wine pampers the palate with a soft melt.The prolonged finish is characterised by distinctive aromas and a fine spice.The Hensel Aufwind Sauvignon Blanc is lovely to enjoy with friends and goes beautifully with light cuisine, sushi or Asian curry dishes.

Content: 0.75 litre (€14.60 / 1 litre)

Regular price: From €10.95
Hensel Aufwind Pinot Blanc - Chardonnay
Hensel Aufwind Pinot Blanc - Chardonnay

€10.25

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle