Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Wynns Coonawarra Shiraz

Der Wynns Coonawarra Shiraz ist ein ausdrucksstarker Rotwein aus der berühmten Weinregion Coonawarra in Südaustralien. Diese Region ist für ihre erstklassigen Rotweine bekannt, die durch das einzigartige Terra Rossa-Terroir geprägt sind. Der Shiraz von Wynns kombiniert die klassischen Eigenschaften der Rebsorte mit der Eleganz und Raffinesse, die das kühle Klima der Region hervorbringt.

Dieser Rotwein hat eine tiefe rubinrote Farbe mit violetten Reflexen. In der Nase zeigen sich komplexe Aromen von wilden Brombeeren und dunklen Kirschen, begleitet von würzigen Noten wie schwarzem Pfeffer und Nelken. Subtile Anklänge floraler Noten runden das Bouquet ab.

Am Gaumen präsentiert sich der Wein vollmundig mit einer samtigen Textur. Die saftige Frucht wird von feinkörnigen Tanninen getragen. Würzige und leicht rauchige Noten verleihen Tiefe, während der Abgang mit einem Hauch von Zeder, Muskatnuss und duftendem Lorbeerblatt glänzt.

Der Wynns Coonawarra Shiraz passt gut zu kräftigen Speisen, wie gegrilltes oder geschmortes Fleisch, insbesondere Lamm, Rind oder Wild, würzige Gerichte wie Rinderfilet mit Pfeffersauce oder Lammkeule mit Rosmarin.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2022
Ageing Potential:
2029
Region:
Coonawarra
Country:
Australia
Vineyard/Brand :
Grape variety:
100% Shiraz
Alcohol content:
13,3  % by volume
Total acidity:
6,1 g/l
Residual sugar:
0,5 g/l
pH:
3,63
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
330 kJ / 79 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
9300620008891
Importer:
Wein Wolf Import GmbH & Co.KG
Königswinterer Str. 552
D-53227 Bonn
Wynns Coonawarra Estate
Skip product gallery

Product recommendation

Barramundi Shiraz
On the nose, the Barramundi Shiraz offers notes of plums, fruitcake, dark berries, vanilla, pepper, and a subtle spiciness. This red wine from Australia is wonderfully approachable and fruity - which is precisely the philosophy behind the Barramundi wines. On the palate, the Syrah (Shiraz) is full-bodied, aromatic, and rich, with silky tannins.This single-varietal Shiraz was aged for six months in new American oak barrels. The grapes come from the Murray-Darling region in Victoria, where two of Australia’s largest rivers converge.Pair the Barramundi Syrah with eggplant parmigiana, a grilled T-bone steak with Café de Paris butter, or a fruity panforte, the sweet Italian pastry.

Content: 0.75 litre (€9.87 / 1 litre)

Regular price: From €7.40
Oxford Landing Shiraz
The Oxford Landing Shiraz is one of the best known and most successful wines from the Australian winery Oxford Landing. It presents itself in the glass in a deep dark, almost impenetrable color, which already indicates its power and intensity. The wine exudes aromas of black berries such as blackberries and blackcurrants, as well as notes of pepper, cinnamon and cloves, which are typical of a Shiraz from the Riverland region in South Australia.On the palate, the Oxford Landing Shiraz is full-bodied and powerful, with a pronounced fruitiness and soft tannins. The aromas of black berries continue and are complemented by notes of chocolate and coffee, giving the wine a certain complexity. On the finish, the wine is long-lasting and intense, with a pleasant spiciness and a hint of vanilla.Oxford Landing Shiraz is an excellent accompaniment to hearty meat dishes such as lamb chops or fillet of beef, as well as spicy dishes such as pizza or pasta with tomato sauce. The wine can also be enjoyed on its own and is an ideal companion for cozy evenings at home.The Oxford Landing winery attaches great importance to sustainability and environmentally friendly cultivation methods. The wine is produced in accordance with environmental and social standards and the winery is actively committed to protecting the environment and promoting sustainable agriculture.Overall, the Oxford Landing Shiraz is an exceptional wine that impresses with its power, intensity and complexity. Its fruity aromas and soft tannins make it a perfect companion for hearty dishes and for anyone who likes things a little spicier. Anyone looking for a powerful and expressive Shiraz will love the Oxford Landing Shiraz.

Content: 0.75 litre (€12.33 / 1 litre)

Regular price: €9.25
bottle
Langmeil Steadfast Shiraz Cabernet
The Langmeil Steadfast Shiraz / Cabernet combines two of Australia's most important grape varieties in a powerful yet balanced cuvée. Originating from the renowned Barossa Valley, this red wine combines the depth of Shiraz and the structure of Cabernet Sauvignon in an ideal way.In the glass, the wine is deep red with violet reflections. Intense aromas of dark berries, black cherries, spices and a hint of oak unfold on the nose. On the palate, the wine is full-bodied, with velvety tannins, well-balanced acidity and a long, spicy finish.The Langmeil Steadfast Shiraz Cabernet matured for 9 months in American and French oak.Wine has been grown in the Langmeil vineyards since the 1840s. The German immigrant Christian Auricht planted the first vines - Shiraz, of course. It is said to be one of the oldest Shiraz growing areas in the world that still bears fruit today.Goes well with red meat, stews and game dishes.Drinking temperature: 16-18 °C

Content: 0.75 litre (€14.20 / 1 litre)

Regular price: From €10.65
Langmeil "Valley Floor" Shiraz
The Barossa region is known for its viticulture and winemaking. At its heart, on the valley floor, lies a fertile stretch of land that is exposed to the driest conditions and is also home to some of the region’s finest Shiraz vineyards.Like other premium Barossa wines, the Langmeil Valley Floor Shiraz is a regional blend. The grapes come from specially selected vineyards across all subregions of the Barossa, drawn from vines of varying ages on selected plots. Using a basket press and open fermentation, the result is a classic example of a Barossa Valley Shiraz crafted with honest, artisanal care.This ruby-red wine is the perfect accompaniment to grilled meats, hard cheeses, lamb, and stews.

Content: 0.75 litre (€24.67 / 1 litre)

Regular price: From €18.50
Yalumba Y Series Shiraz-Viognier
The “Y Series Shiraz-Viognier” is an outstanding red wine from the Yalumba winery in Australia. What makes this wine special is its blend of the two grape varieties, Shiraz and Viognier, which results in a complex range of aromas and a unique taste experience.On the nose, the “Y Series Shiraz-Viognier” presents a rich and complex array of aromas dominated by dark fruits such as blackberries, black cherries, and plums. These are complemented by notes of violets, spices, and a hint of oak.On the palate, the wine is full-bodied and well-balanced, with a fine balance of tannins and acidity. The dark fruit aromas carry through and are accompanied by notes of chocolate, coffee, and spices such as black pepper. The addition of Viognier grapes lends the wine a floral note that rounds out the flavor.The finish is long and lingering, with the wine’s fruity and spicy aromas lingering in the mouth for a long time. The “Y Series Shiraz-Viognier” is a wine that pairs particularly well with spicy dishes and grilled foods. It also pairs well with cheese, especially hard cheeses.Overall, the “Y Series Shiraz-Viognier” is an outstanding red wine that captivates with its complex aromas and unique flavor. Yalumba Winery has once again proven that it ranks among Australia’s finest wine producers. The “Y Series Shiraz-Viognier” is an excellent choice for wine lovers seeking a full-bodied and well-balanced red wine.

Content: 0.75 litre (€14.60 / 1 litre)

Regular price: €10.95
bottle
Wynns Coonawarra Shiraz
Wynns Coonawarra Shiraz

€12.70

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle