Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Pere Ventura Chic Barcelona Cava Brut

Pere Ventura Chic Barcelona Cava Brut is a classic Cava from the Penedès region, made from 35% Macabeo, 35% Xarel·lo, and 30% Parellada. The grapes are hand-harvested and reflect the diversity of the region’s soils, which give the Cava its complex character.

After hand-harvesting, the grapes are destemmed, cooled to 4 °C, and gently pneumatically pressed. The first fermentation takes place separately by variety in stainless steel tanks at a controlled temperature of 16–18 °C. After blending, the second fermentation takes place in the bottle using the traditional method. The Cava then ages on its lees for at least 11 months, which adds depth and creates a fine, persistent effervescence.

On the nose, Chic Barcelona is lively, with aromas of citrus fruits, lime, and green apple. On the palate, it is elegant and full of character, with notes of white fruit and a pleasant, refreshing acidity. Its clear greenish-yellow color with golden hues and its fine, long-lasting effervescence underscore its fresh and precise style.

As a sophisticated aperitif, this cava is an excellent choice to start a dinner. It also pairs beautifully with seafood, savory tarts and quiches, and fresh salads.

Wine type:
Sparkling wine
Taste:
brut
Region:
Penedès
Country:
Spain
Vineyard/Brand :
Grape variety:
35% Xarel·lo
35% Macabeo
30% Parellada
Alcohol content:
11,5  % by volume
Total acidity:
5,3 g/l
Residual sugar:
7,2 g/l
Recommended drinking temperature:
6-8 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Bottler:
Pere Ventura Cava
Ctra. de Vilafranca c-243a
08770 Sant Sadurní d'Anoia
Spanien
Skip product gallery

Product recommendation

Villa Conchi Cava Brut
This cava (Spanish sparkling wine produced with the traditional method) is a shimmering gold with green glints in the glass. On the nose, this sparkling wine from Catalonia offers fine notes of yellow apple, grapefruit, toasted bread and yeast. The Cava Villa Conchi is warm, elegant and round on the palate, showing a light mousse, with a prolonged finish.The Xarel-lo, Parellada, Macabeo und Chardonnay grape varieties unite to create a sophisticated cava which has an enormous fruitiness, a hearty acidity and a great freshness as well.

Content: 0.75 litre (€15.00 / 1 litre)

Regular price: From €11.25
Cava Mont Marcal Brut Reserva
Cava is one of Catalonia’s best-known specialties. These Spanish sparkling wines are fermented in the bottle using the traditional method. A Cava must age in the bottle for at least nine months. Cava Mont Marcal Brut Reserva is made from the grape varieties traditionally used for this fine sparkling wine: Macabeo, Xarel•lo, Parellada, and—approved since 1986—Chardonnay. This dry sparkling wine (Brut) has a pale yellow color, fine bubbles, and a pleasant mouthfeel. On the nose, it offers aromas of ripe apples, bananas, and pineapple. On the palate, it is elegant, slightly sweet, well-balanced, and crisp and fresh. The grape varieties for this Cava were fermented separately. The Cava aged in the bottle for at least 15 months. Enjoy this Cava Mont Marcal Brut Reserva as an aperitif or with clams, scampi, or sardines. It’s also a delight with soft cheeses. The ideal serving temperature is 6 degrees.

Content: 0.75 litre (€11.40 / 1 litre)

Regular price: From €8.55
Cava Anna de Codorniu Blanc de Blancs Brut
This traditional Spanish sparkling wine has a brilliant yellow color with green hues and a fine, persistent perlage. On the nose, citrus notes and flavors of tropical fruit, wonderfully complemented by toast and brioche, so that the Cava offers a nice complexity. On the palate, creamy and long lingering.The creation of 70% Chardonnay, 15% Parellada and 15% Xarel • lo and Macabeo was matured more than 12 months in the bottle.Enjoy this Cava to fish, grilled meat or even desserts.

Content: 0.75 litre (€18.00 / 1 litre)

Regular price: From €13.50
Cava Mont Marcal Extremarium Brut Reserva
Cava is a Spanish sparkling wine which is famous especially for its creations form Catalonia. Colour: Bright pale yellow with fine and continuous bubbles with a perfect mousse.Bouquet: Clean and fresh, with toasted notes such as coffee, combined with vanilla, fruits such as peach and grapefruit, mineral tones and white flowers.Palate: Fresh, fruity, creamy and light, with the body from its contact with the yeasts, fine mousse and very pleasant on the palate with hints of raw almonds and hazelnuts.

Content: 0.75 litre (€18.13 / 1 litre)

Regular price: From €13.60
Cava Anna de Codorniu Blanc de Noirs Brut
Pinot Noir gives the wine a bright yellow color with golden reflex. Fine persistent bubbles form a permanent crown.On the nose and palate are intense aromas of black fruits, such as gooseberries and blackberries.This cava is well balanced, long, expressive and aromatic. A particularly surprising champagne.Anna de Codorniu Cava Blanc de Noirs with his expressive and hearty style is a good companion to pasta, fish, salad, rohrem meat, ham, rice with vegetables. Fits very well with fruit desserts, such as fruit cakes, jam, lychees, mangoes, fruit salads.

Content: 0.75 litre (€18.00 / 1 litre)

Regular price: From €13.50
Pere Ventura Chic Barcelona Cava Brut
Pere Ventura Chic Barcelona Cava Brut

€9.90

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle