Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Hammeken Cellars Tosalet Priorat DOC

Priorat is Catalonia's oldest wine-growing region. It is located in the steep hills of the Serra de Montsant and offers suitable Licorella slate soil. Hammeken Cellars' wines combine the best of Spain's local grapes and traditions with "New World" winemaking style and techniques. The result is a distinctive collection of wines: modern, fruity, fresh and easy to understand, like the Hammeken Tosalet Priorat DOC. It is remarkable that the vines are up to 50 years old.

The dry red wine has a clear, deep purple color. The nose is enveloped in pure and very intense aromas reminiscent of red berries such as cranberries, red cherries and raspberries, combined with mineral notes of flint and a hint of eucalyptus. On the palate, the wine is dry, full-bodied, with rich, concentrated, juicy fruit, firm but ripe tannins and a refreshing acidity that make it a great food wine.

Enjoy this wonderful Spanish red wine with meat dishes or mature cheese.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2023
Region:
Priorat
Country:
Spain
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
14,5  % by volume
Total acidity:
5,3 g/l
Residual sugar:
3,0 g/l
pH:
3,52
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
337 kJ / 81 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
8437010596667
Bottler:
Hammeken Cellars S.L.
03700 Denia
Alicante
Spanien
Hammeken Cellars
Skip product gallery

Product recommendation

El Coto Crianza DOC
El Coto Crianza is an authentic example of the Rioja tradition - a dry red wine with an intense ruby red color made from the famous Tempranillo grape.A perfect blend of red berries and the subtle vanilla notes from barrel aging.It features soft tannins and excellent structure. A long finish accompanied by fresh fruit. Not overly complex, very harmonious and smooth.The grapes for the El Coto Crianza DOC come from the limestone soils of the Rioja Alavesa. After pressing, fermentation takes place in stainless steel tanks. The wine is then aged for 12 to 14 months in new 225-liter American oak barrels before being bottled and aged in the bottle for at least another 6 months.It is an ideal pairing for tapas, lamb, grilled meats, or spicy vegetable dishes.

Content: 0.75 litre (€10.27 / 1 litre)

Regular price: From €7.70
The Guv'nor Tinto
Dieser Tempranillo ist einfach ein Vergnügen: Der The Guv'nor duftet herrlich anregend nach schwarzen und roten Beeren sowie feinen Nuancen von Vanille und Röstaromen. Welchen Wein würden Winzer nach getaner Arbeit gern trinken? Auf diese Frage soll dieser spanische Rotwein eine Antwort geben. Er tut es. Am Gaumen saftig und fruchtig, mit weichen Tanninen.

Content: 0.75 litre (€10.20 / 1 litre)

Regular price: From €7.65
Jabali Tempranillo Cabernet DO
Jabalí Tempranillo Cabernet DO - a fruity cuvée from Spain with an intense aroma of blackberries, plums and chocolate, peppered with spicy notes and an expressive style. This Jabali Tempranillo Cabernet DO is intense, juicy and soft with a clear, elegant cherry note.This dry red wine from the Cariñena region goes very well with tapas, chorizo, meat skewers or cheese.Drinking temperature: 16-18 °C

Content: 0.75 litre (€8.93 / 1 litre)

Regular price: From €6.70
Terra Linda Syrah
The Terra Linda Syrah from the central Spanish region of Castilla-La Mancha impresses with an intense bouquet of black fruits, fine spice, subtle wood and vanilla. On the palate, the semi-dry red wine is initially soft and round before the full depth of aroma unfolds with notes of cocoa and vanilla. The long, harmonious finish makes every sip an elegant experience.This Spanish red wine unfolds its full potential with a little time and impresses glass after glass. Enjoy the Terra Linda Syrah at 16-18 °C with mature cheese, Spanish ham or grilled meat - a versatile companion for any occasion.

Content: 0.75 litre (€11.27 / 1 litre)

Regular price: From €8.45
Hammeken Cellars Tosalet Priorat DOC
Hammeken Cellars Tosalet Priorat DOC

€14.45

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle