Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Holden Manz Vernissage

The Holden Manz Vernissage is a cuvée consisting of Cabernet Sauvignon, Shiraz and Merlot. The Cabernet Sauvignon grape variety gives the wine a lovely structure and particularly elegant tannins. Shiraz and Merlot provide notes of spices and fruit aromas, which are mainly characterised by nuances of dark cherries and plums. The wine is a light ruby-red, developing into a clear red towards the rim in the glass. The Holden Manz Vernissage has a balanced acidity and shows vivid aromas of cassis, tobacco and spice, giving the wine a very good balance. Its finish is soft and long-lasting. Winemaker Thierry Haberer selected the grapes from various vineyards with different types of soil. The grapes were harvested when fully ripe, thus giving the wine a wonderful complexity. After the careful blending of the single batches and grape varieties and the numerous tastings involved, Thierry finally created this expressive, balanced and very fruity Holden Manz Vernissage. The wine matured for 18 months in 225-litre French oak casks. Enjoy the wine with lamb stews with garlic sauce or grilled polenta.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2022
Ageing Potential:
2030
Region:
Western Cape
Country:
Südafrika
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
14,5  % by volume
Total acidity:
4,4 g/l
Residual sugar:
3,7 g/l
pH:
3,86
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
357 kJ / 86 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
6009829920036
Importer:
CS International Wine Depot GmbH
Drosselweg 9
26871 Papenburg
Deutschland
Holden Manz Wine Estate

Das 22 Hektar große Weingut Holden Manz Wine Estate in Südafrika liegt malerisch an der südlichsten Ecke des Franschhoek-Tals nur eine Fahrstunde von Kapstadt entfernt und ist umgeben von spektakulären Bergformationen.

Auf gut 300 Metern über dem Meeresspiegel bieten die trockenen heißen Sommer und die milden Herbstphasen ideale Bedingungen für körperreiche Weine. Die britisch-deutschen Besitzer Gerard Holden und Migo Manz (daher der Name Holden Manz) haben es mit ihren Winemakern geschafft, auf dem erst 2010 erworbenen Weingut Weine von erstklassiger Qualität herzustellen. Schon zahlreiche Preise und internationale Anerkennungen können das eindrucksvoll unterstreichen. Die Beiden erwarben das ehemalige Weingut "Klein Genoot" und begannen zielgerichtet mit dem Wiederaufbau. Aus den Rebsorten Merlot, Shiraz, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Petit Verdot und Malbec sowie weiß Chardonnay werden wunderbare reinrassige Weine sowie fantastische Cuvée gezaubert. Übrigens – auch ein exklusives 5-Sterne Hotel mit vortrefflicher Küche und wunderbarem Ambiente gehört zum Anwesen. Man soll grandiose Feste dort feiern können…

Holden Manz Wine Estate

Das 22 Hektar große Weingut Holden Manz Wine Estate in Südafrika liegt malerisch an der südlichsten Ecke des Franschhoek-Tals nur eine Fahrstunde von Kapstadt entfernt und ist umgeben von spektakulären Bergformationen.

Auf gut 300 Metern über dem Meeresspiegel bieten die trockenen heißen Sommer und die milden Herbstphasen ideale Bedingungen für körperreiche Weine. Die britisch-deutschen Besitzer Gerard Holden und Migo Manz (daher der Name Holden Manz) haben es mit ihren Winemakern geschafft, auf dem erst 2010 erworbenen Weingut Weine von erstklassiger Qualität herzustellen. Schon zahlreiche Preise und internationale Anerkennungen können das eindrucksvoll unterstreichen. Die Beiden erwarben das ehemalige Weingut "Klein Genoot" und begannen zielgerichtet mit dem Wiederaufbau. Aus den Rebsorten Merlot, Shiraz, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Petit Verdot und Malbec sowie weiß Chardonnay werden wunderbare reinrassige Weine sowie fantastische Cuvée gezaubert. Übrigens – auch ein exklusives 5-Sterne Hotel mit vortrefflicher Küche und wunderbarem Ambiente gehört zum Anwesen. Man soll grandiose Feste dort feiern können…

Discover more
Holden Manz Wine Estate
Skip product gallery

Product recommendation

Thelema Mountain Red
The Thelema Mountain Red is a blend of Shiraz, Grenache and Petit Verdot. This fruity yet complex red wine from South Africa is wonderfully accessible. The individual grape varieties matured for 18 months in second, third and fourth-fill oak barrels.Look forward to a wine from the Stellenbosch region in which the aromas of black pepper and mulberry combine wonderfully with notes of plum to create a smooth taste experience. The tannins are finely polished and the fruitiness is beautifully accentuated.The Thelema Mountain Red is the perfect accompaniment to lightly spiced dishes such as pizza or grilled meat.

Content: 0.75 litre (€14.00 / 1 litre)

Regular price: From €10.50
Delheim Shiraz Cabernet Sauvignon
Blackberry and plum aromas, backed by undertones of dark chocolate and vanilla. The wine is elegant and lingers on the palate.Fermentation with selected yeast strains. Temperature was maintained at 25-28°C. Pump-overs were conducted 4 times a day until fermented dry. The wine was matured for 13 months in French oak, and then bottled with a screw cap.

Content: 0.75 litre (€9.80 / 1 litre)

Regular price: From €7.35
Holden Manz Big G
The ruby-red Holden Manz Big G is a tribute to the winery’s owner, Gerard Holden. A man of particularly robust character and brimming with energy—much like the wine itself, a full-bodied, robust Bordeaux blend. Made from Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, and Merlot, this wine is well-balanced, very well-structured, and robust. The grapes were harvested by hand, and only the best berries were selected for winemaking. Only selected plots from the various vineyards were used for this wine. After malolactic fermentation in 30% new and 70% used French oak barrels, the wine underwent a further 24 months of aging in wood.On the nose, the Holden Manz Big G reveals aromas of black cherry, red plum, mint, blueberry, cedar, a hint of pine, and subtle herbal notes. On the palate, the tannins are noticeable yet soft, combined with the creaminess of cassis. The finish features a magnificent, long-lasting volume of dark fruit.It pairs exceptionally well with jerky or filet Wellington.

Content: 0.75 litre (€33.20 / 1 litre)

Regular price: €24.90
bottle
Tasting package of 6 red wines from the New World
Try six different red wines from the New World (from overseas) and save compared to buying them individually.Saint Clair Pinot Noir, dry (0.75 l, 13.5% vol.) Item no. 1769936Marlborough, New ZealandPronounced fruit aroma, soft and full taste.Chocolate Pinotage by Windmeul, dry (0.75% l, 14.0% vol.) Item no. 1973066Windmeul, South AfricaAn extraordinary taste experience with subliminal notes of dark chocolate and coffee.Barramundi Shiraz, dry (0.75 l, 14.0% vol.) Item no. 1130120 Qualia Wines, AustraliaAn Australian full of character with ripe fruit aromas, fine spice and a harmonious balance between power and elegance.Scheid Family Wines District 7 Cabernet Sauvignon, dry (0.75 l, 13.5% vol.), Art. no. 1200492 Scheid Family, United StatesThe pure Cabernet Sauvignon has a wonderfully complex aroma of blackberries, black cherries, raspberries and currants.Trapiche Broquel Malbec, dry, (0.75l, 14.0% vol.), art. no. 1036166Trapiche Argentina, ArgentinaA Malbec from the high altitudes of Mendoza seduces with intense aromas of cherries, blackberries and fine spicy notes, a silky texture and a long, fruity finish.MontGras Quatro, dry (0.75 l, 14.0% vol.), art. no. 1370046 Montgras, ChileA remarkable interplay of ripe fruit, spices and floral notes on the nose.Delivery of one wine package per order.

Content: 4.5 litre (€14.44 / 1 litre)

Regular price: €65.00
piece
Skip product gallery

Customers also bought

Holden Manz Big G
The ruby-red Holden Manz Big G is a tribute to the winery’s owner, Gerard Holden. A man of particularly robust character and brimming with energy—much like the wine itself, a full-bodied, robust Bordeaux blend. Made from Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, and Merlot, this wine is well-balanced, very well-structured, and robust. The grapes were harvested by hand, and only the best berries were selected for winemaking. Only selected plots from the various vineyards were used for this wine. After malolactic fermentation in 30% new and 70% used French oak barrels, the wine underwent a further 24 months of aging in wood.On the nose, the Holden Manz Big G reveals aromas of black cherry, red plum, mint, blueberry, cedar, a hint of pine, and subtle herbal notes. On the palate, the tannins are noticeable yet soft, combined with the creaminess of cassis. The finish features a magnificent, long-lasting volume of dark fruit.It pairs exceptionally well with jerky or filet Wellington.

Content: 0.75 litre (€33.20 / 1 litre)

Regular price: €24.90
bottle
Holden Manz Visionaire
The name Holden Manz Visionaire already hides something special. It is an attempt to create an expressive wine from 6 different grape varieties. And it has succeeded! The interplay was a real challenge for the winemaker, as a wide variety of components had to be taken into account. The grapes were selected from different plots with different soil types. Ageing took place in 20% new 225-liter French oak barrels and 80% in 2nd and 3rd fill barrels. After 24 months of ageing, the wines were blended and bottled.The result is a wine of incredible complexity, with a perfect balance between residual sugar and acidity. The nose is spoiled by a multitude of aromas, such as mulberry, redcurrant, delicate notes of white pepper and violets. On the palate, the Holden Manz Visionaire is elegant and smooth with medium maturity. It is dominated by red and black fruits with an exceptional minerality. The finely integrated tannins are firm and round off the taste impression wonderfully.Combine an air-dried fillet steak in pepper sauce or lamb chops with this wonderfully complex Holden Manz Visionaire.

Content: 0.75 litre (€20.67 / 1 litre)

Regular price: From €15.50
Holden Manz Rothko Rosé
The Holden Manz Rosé is light and crisp. In the style of a Provence rosé, it includes, among others, the typical grape varieties Grenache, Syrah, and Cinsault. Its color is reminiscent of light-colored onion skin. On the nose, there are abundant notes of lychee, strawberry, and various tropical fruits, along with hints of rose petals, orange peel, and grapefruit. On the palate, the Holden Manz Rosé is wonderfully fruity and refreshingly dry. Aromas of raspberry, pineapple, and lavender round out this summer wine. A firm yet delicate acidity ensures a creamy, long-lasting finish.This dry rosé from South Africa pairs beautifully with sushi, lightly smoked salmon with crème fraîche, or beet salad.

Content: 0.75 litre (€16.67 / 1 litre)

Regular price: From €12.50
Holden Manz Cabernet Sauvignon
Der Holden Manz Cabernet Sauvignon hat eine rubinrote Farbe mit scharlachrotem Rand. Er duftet intensiv nach Brombeeren, Heidelbeeren, frischen Tabakblättern und ein wenig nach Cassis. Ergänzt von schwarzem Lakritz und Zeder und Noten von verschiedenen Gewürzen. Der erste Gaumeneindruck ist reichhaltig und voll mit vielen komplexen dunklen Früchten. Im Mund zeigt der Holden Manz Cabernet Sauvignon danach eine unglaubliche Breite, Komplexität und Tiefe, was zu einem langen, vollen Abgang führt. Die feinen Tannine verbinden sich mit einer ausgewogenen Säure. Für die Reifung lagerte der Wein 22 Monate in 225-Liter-Barriques aus französischer Eiche. Dafür kamen 30% neue Fässer und 70% Fässer zweiter und dritter Füllung zum Einsatz. Speisenempfehlung: Langsam gekochter geschmorter Ochsenschwanz mit Butterbohnen oder Rosmarin-Lammkoteletts mit Frühkartoffeln.

Content: 0.75 litre (€29.20 / 1 litre)

Regular price: €21.90
bottle
Kanonkop Kadette Cape Blend
The Kanonkop Kadette Cape Blend is the popular entry-level cuvée from the renowned Kanonkop winery in Stellenbosch. This South African red wine blend of Pinotage, Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, and Petit Verdot combines juicy fruit with subtle spice and a harmonious structure.After fermentation in open concrete tanks, the wine ages for twelve months in used French oak barrels. The result is a well-balanced red wine that retains its fruit and freshness while offering a pleasing depth.In the glass, the Kanonkop Kadette Cape Blend displays a deep ruby red color. The bouquet is characterized by aromas of black currants, raspberries, cherries, and dark plums, accompanied by spicy notes of cinnamon, allspice, and a hint of chocolate. On the palate, the wine is lively and fresh, with juicy berry flavors, fine tannins, and a pleasantly long finish.This versatile red wine pairs excellently with pizza, pasta, grilled meats, roast chicken, beef or lamb burgers, and hearty stews. It best reveals its aromas when served at a temperature of 16 to 18 °C.

Content: 0.75 litre (€14.27 / 1 litre)

Regular price: From €10.70
Holden Manz Vernissage
Holden Manz Vernissage

€11.50

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle