Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Bouchard Finlayson Tête de Cuvée Pinot Noir

With the Tête de Cuvée Pinot Noir, Bouchard Finlayson presents the pinnacle of its Pinot Noir production. This exclusive bottling is produced only in years when the climatic conditions in the renowned Hemel-en-Aarde Valley provide ideal conditions for the perfect ripening of this demanding grape variety. Consequently, this wine is produced only rarely. It represents a careful selection of the estate’s finest Pinot Noir barrels and is considered the winery’s most promising wine.

The Hemel-en-Aarde Valley on South Africa’s Walker Bay is one of the world’s premier regions for Pinot Noir. The interplay of a cool maritime climate and diverse soil types lends the wines remarkable elegance, depth, and finesse. Pinot Noir, in particular, impressively demonstrates its ability to precisely reflect its origin and terroir here.

For the Tête de Cuvée, the winery team selects only the very best lots. After vinification, the wine is aged in carefully selected French oak barrels, some of which are new. The limited number of barrels used underscores the exclusive character of this wine. The Pinot Noir is then given ample time to age so that it can fully develop its complexity and great aging potential.

In the glass, the Bouchard Finlayson Tête de Cuvée Pinot Noir displays impressive depth and precision. On the nose, intense aromas of pomegranate, red cherries, and ripe plums blend with floral hints and subtle spice notes. On the palate, this red wine is elegant and multi-layered. The silky, superbly integrated tannins lend it structure and length, while its freshness and focus ensure exceptional balance. Power and finesse are in perfect harmony here, making this Pinot Noir a wine with great aging potential.

This exceptional Pinot Noir is the ideal companion for festive occasions and special moments. It pairs superbly with shellfish or lobster risotto, roasted duck breast with crispy skin, and classic turkey with cranberry sauce. It also reveals its full class when paired with veal dishes or delicate mushroom dishes. Its optimal serving temperature is 16 to 18 °C.

The Bouchard Finlayson Tête de Cuvée Pinot Noir is an impressive ambassador for the Hemel-en-Aarde Valley and ranks among South Africa’s outstanding Pinot Noir wines. Its elegance, depth, and rarity make it a special treat for lovers of great Burgundy-style wines and sophisticated Pinot Noirs.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2023
Ageing Potential:
2035
Maturity:
2027
Region:
Hemel-en-Aarde Valley
Country:
Südafrika
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
13,5  % by volume
Total acidity:
5,4 g/l
Residual sugar:
1,6 g/l
pH:
3,56
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Importer:
Vineshop24 GmbH & Co. KG
Dieselstraße 4
26899 Rhede (Ems)
Deutschland
Bouchard Finlayson
Skip product gallery

Product recommendation

Bouchard Finlayson Hannibal
Vielschichtige, intensiv fruchtige Noten von getrockneten Kirschen, dunklen Pflaumen und Datteln prägen das Bouquet des Bouchard Finlayson Hannibal 2020. Der faszinierend komplexe Duftstrauß bietet darüber hinaus Noten von Tabak und grünen Oliven, dazu Nuancen von Trüffel und Menthol.In John Platter’s Wine Guide erhält dieser Rotwein aus Südafrika 93 Punkte. Kritikerin Cathy Marston erkennt Kirschfrucht, Leder, Wild und Würze.Auch am Gaumen hinterlässt dieser ungewöhnliche Blend aus 41% Sangiovese, 26% Nebbiolo, 5% Barbera, 14% Shiraz, 11% Pinot Noir, 3% Mourvedre Eindruck. Der trockene Rotwein aus dem Hemel-en-Aarde-Tal, unweit der Walker Bay im Südatlantik, hat einen mittleren Körper und zugleich eine wunderbar anregende Säure. Die geschmeidigen Tannine sind gekonnt eingebunden. Das Finale wird von einer schönen Würze getragen und klingt noch lange nach. Noch bis 2032 ist der Bouchard Finlayson Hannibal ein Hochgenuss.Die einzelnen, akribisch gelesenen Rebsorten wurden separat in französischen Eichenfässern ausgebaut, in denen sie fast ein Jahr lang heranreiften. Dabei kamen zu fast einem Viertel neue Fässer zum Einsatz. Nach zahlreichen Tastings kreierte Bouchard Finlayson dann einen finalen Blend, der noch einige Monate nachreifte, bevor er in Flaschen abgefüllt wurde.Die Namensgebung leitet sich etwas speziell her: Da in diesem südafrikanischen Rotwein prägende Rebsorten des Weinbaus in Italien und Frankreich assembliert werden, soll der Name Hannibal an den karthagischen Feldherrn erinnern. Er überquerte in einem legendären Feldzug mit einer größeren Zahl an Elefanten im dritten Jahrhundert vor Christus die Alpen von Frankreich nach Italien, um einem römischen Angriff zuvorzukommen (Zweiter Punischer Krieg).Der Bouchard Finlayson Hannibal 2020 ist eine herausragende Komposition des südafrikanischen Weinbaus. Der rubinrote Wein zeichnet sich auch dadurch aus, dass er ein vielseitig einsetzbarer Essensbegleiter ist. Entdecken Sie ihn zum Beispiel zur indischen Küche oder zu Ziegenkäse auf Brioche-Toast. Wer etwas Außergewöhnliches probieren möchte: Auch zu Fisch Vindaye, typisch für die Küche in Mauritius, ist der Rotwein aus der Provinz Westkap ein idealer Begleiter. Aber auch die klassische, würzige italienische Küche bietet sich an.

Content: 0.75 litre (€39.33 / 1 litre)

Regular price: €29.50
bottle
Bouchard Finlayson Walker Bay Sauvignon Blanc
The Bouchard Finlayson Walker Bay Sauvignon Blanc is - in terms of volume - the bestseller from the internationally award-winning South African winery Bouchard Finlayson. Connoisseurs appreciate the seductive, intensely fruity bouquet of this white wine from the Western Cape province.Tropical notes of passion fruit, lemon, apples and figs characterize the complex bouquet. There are also nuances of blackcurrants, freshly cut grass and herbs. On the palate, the Bouchard Finlayson Walker Bay Sauvignon Blanc is dry and pleasantly soft, with great balance and an underlying salty minerality.The winery is located just a few kilometers from Hermanus, the coastal town so popular with tourists (keyword: whale watching) on Walker Bay in the South Atlantic. The cool sites in the Hemel-en-Aarde valley with their slate-clay soils are the ideal terroir for Sauvignon Blanc. Bouchard Finlayson is a master at creating outstanding wines with an impressive price-performance ratio in these ideal conditions.Enjoy the Sauvignon Blanc, which has been blended with a small proportion of Semillon, with white baked fish with lemon and rosemary, grilled asparagus or grilled zucchinis.

Content: 0.75 litre (€15.87 / 1 litre)

Regular price: €11.90
bottle
Bouchard Finlayson Crocodile's Lair Kaaimansgat Chardonnay
The Bouchard Finlayson Crocodile's Lair Kaaimansgat Chardonnay is one of South Africa's most renowned white wines. This wood-aged Chardonnay from South Africa is outstanding value for money. In John Platter's Wine Guide, South Africa's wine bible, Angela Lloyd awards 90 points to the Bouchard Finlayson Crocodile's Lair Kaaimansgat Chardonnay.The bouquet is characterized by tropical notes of pineapple and lemongrass. There is also the scent of lime and crisp green apples. The bouquet is rounded off by subliminal notes of brioche and vanilla.On the palate, this white wine from South Africa is dry, with a soft texture and great balance. The aromas are dominated by ripe, sweet tropical fruit and a noticeable acidity. Finishes with the finest roasted aromas.The grapes for the Crocodile's Lair Kaaimansgat Chardonnay come from the Elandskloof Valley, around 80 kilometers north of the winery itself. here, 700 meters above sea level, the Chardonnay grapes ripen later than usual in the Cape. The cool autumn temperatures characterize the exceptionally fresh and fruity, aromatic white wine.This creation from Bouchard Finlayson matured for eight months in French oak barrels, with around an eighth of the barrels being new, as Tim James reports in his assessment.Discover the Crocodile's Lair Kaaimansgat Chardonnay with tandoori salmon, for example with asparagus or sugar snap peas, or with an avocado and prawn salad.

Content: 0.75 litre (€21.20 / 1 litre)

Regular price: €15.90
bottle
Bouchard Finlayson Missionvale Chardonnay
Bouchard Finlayson Missionvale Chardonnay - elegance and depth from the Hemel-en-Aarde ValleyThe Hemel-en-Aarde Valley, not far from Walker Bay in the South Atlantic, is a paradisiacal place in South Africa. The conditions here are ideal for the white Chardonnay grape variety to develop its full qualities. The Bouchard Finlayson wine estate is a master at conveying precisely this in its Chardonnay creations. The Bouchard Finlayson Missionvale Chardonnay is wonderful proof of this.The bouquet of this South African white wine combines stimulating, fresh and fruity notes of lemon, white peach and juicy melon. There are also nuances of fresh hay and salted almonds.On the palate, the Bouchard Finlayson Missionvale Chardonnay is dry and wonderfully aromatic (see the notes on the nose). There is also a lively acidity and a pleasantly velvety texture, supported by the ageing in wood. The pleasantly creamy finish lingers for an exceptionally long time.The pure Chardonnay matured for nine months in French oak barrels. Enjoy this white wine with prawns with garlic, a classic Waldorf salad or with grilled halloumi or goat's cheese.

Content: 0.75 litre (€36.67 / 1 litre)

Regular price: €27.50
bottle
Bouchard Finlayson Galpin Peak Pinot Noir
Ein Pinot Noir der Extraklasse aus Südafrika: Verführerische Noten von Sauerkirschen und Wald-Himbeeren prägen das Bouquet, wunderbar harmonierend mit Nuancen von getrocknetem Lorbeerblatt. Der Bouchard Finlayson Galpin Peak Pinot Noir 2019 hinterlässt von Beginn an Eindruck.96 Punkte von Master of Wine Anne Krebiehl im Falstaff International Global Pinot Noir Feature sprechen eine deutliche Sprache. Krebiehl schreibt von zarten, reifen roten Kirschen am Gaumen und sanften, reifen, aromatischen Früchten. Den südafrikanischen Rotwein zeichne eine „exquisite Leichtigkeit“, aber auch „eine schöne aromatische Tiefe“ aus. „Es gibt Länge und subtile Konzentration, vor allem aromatische Reinheit.“Der Bouchard Finlayson Galpin Peak Pinot Noir 2019 begeistert auch Tim James, der in John Platter’s Wine Guide 93 Punkte für die Kreation aus dem Hemel-en-Aarde-Tal, unweit der Walker Bay im Südatlantik, vergibt. „Subtile, trockene Tanninpräsenz, aber feine Säure, die im Ganzen prägend ist. Schon jetzt ein wahres Vergnügen, noch mehr in der Zukunft“, urteilt James.    10 Monate reifte dieser Pinot Noir aus Südafrika im Eichenholz, wobei zu 30 Prozent – wie das Weingut schreibt – neue Fässer zum Einsatz kamen. Genießen Sie den Galpin Peak Pinot Noir 2019 zu einem guten Essen. Ein Pinot Noir zeigt dabei seine ganzen Qualitäten.

Content: 0.75 litre (€49.20 / 1 litre)

Regular price: €36.90
bottle
Bouchard Finlayson Blanc de Mer
The Blanc de Mer from Bouchard Finlayson is a truly exceptional creation, as Riesling sets the tone for this white wine from the Cape South of South Africa. 65% Riesling, 19% Viognier and 16% Chardonnay make up the Bouchard Finlayson Blanc de Mer.The composition smells of fresh pineapple and apricot, with nuances of lime and pleasant floral notes. Dry and silky smooth on the palate. With the seductive acidity of Riesling, the fullness of Viognier and the structure of Chardonnay. An impressive interplay of aromas, characterized by lime, gooseberry and white fruit as well as nuances of honey. The finish is carried by a slight saltiness.The Bouchard Finlayson Blanc de Mer is a wonderfully complex white wine from the Western Cape province. The "cool-climate blend" from the Hemel-en-Aarde Valley, not far from the whale-watching town of Hermanus, is a perfect accompaniment to fresh seafood. It is also a very good choice with a Thai curry with prawns and light dishes with white meat.

Content: 0.75 litre (€15.87 / 1 litre)

Regular price: €11.90
bottle
Bouchard Finlayson Tête de Cuvée Pinot Noir
Bouchard Finlayson Tête de Cuvée Pinot Noir

€129.00

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle