Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Boekenhoutskloof The Chocolate Block 1,5 Liter Magnum

The Boekenhoutskloof Chocolate Block is a blend of predominantly Syrah (Shiraz) and smaller proportions of Grenache Noir, Cabernet Sauvignon, Cinsault and Viognier. Marc Kent, winemaker from Boekenhoutskloof in South Africa, created a wine with rich aromas of black cherries, cardamom, sweet tobacco, espresso and a hint of perfume with his "Chocolate Block". The dark fruit character is complemented by gentle nuances of ripe plums, violets, black olives, cloves and licorice. This is complemented by finely integrated cocoa-powdered tannins. On the palate, it offers a very good structure, refreshing acidity and a smoky minerality. John Platter awarded this noble and full-bodied wine 4.5 stars.

The dry red wine matured for 16 months in French oak barrels. It is ideal with pasta and pizza, dark meat (roasted or grilled), smoked meats or medium-strength cheese or hard cheese.

Also available in a 0.75 liter bottle. Article no. 1987890

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2023
Ageing Potential:
2034
Region:
Franschhoek
Country:
Südafrika
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
14,5  % by volume
Total acidity:
5,0 g/l
Residual sugar:
2,6 g/l
pH:
3,85
Recommended drinking temperature:
18 °C
Closure:
Cork, natural
Filling quantity:
1,5 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
357 kJ / 85 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
6002039008648
Importer:
Wein Wolf Import GmbH & Co. Verwaltungs KG
Königswinterer Str. 552
53227 Bonn
Boekenhoutskloof

Das Weingut Boekenhoutskloof und die Landschaft wirken französisch. Es liegt in Franschhoek und ist eines der ältesten Weingüter mit hugenottischen Wurzeln. Auch die Weine erinnern an Frankreich, weil der Winzer Marc Kent einmal pro Jahr Frankreich besucht, um sich neu inspirieren zu lassen.

Auf 20 ha Rebfläche werden zu 25% Weißwein (Sauvignon Blanc, Semillon) und zu 75% Rotweine (Syrah, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc) angebaut. Die Temperatur ist im Jahresdurchschnitt durch den Seewind aus Südosten etwas kühler. Die Art der Böden auf dem Gut sind unterschiedlich: von tiefen Schwemmböden am Ufer des Flusses bis zu harten Lehmböden und verwittertem Granit.

Boekenhoutskloof

Das Weingut Boekenhoutskloof und die Landschaft wirken französisch. Es liegt in Franschhoek und ist eines der ältesten Weingüter mit hugenottischen Wurzeln. Auch die Weine erinnern an Frankreich, weil der Winzer Marc Kent einmal pro Jahr Frankreich besucht, um sich neu inspirieren zu lassen.

Auf 20 ha Rebfläche werden zu 25% Weißwein (Sauvignon Blanc, Semillon) und zu 75% Rotweine (Syrah, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc) angebaut. Die Temperatur ist im Jahresdurchschnitt durch den Seewind aus Südosten etwas kühler. Die Art der Böden auf dem Gut sind unterschiedlich: von tiefen Schwemmböden am Ufer des Flusses bis zu harten Lehmböden und verwittertem Granit.

Discover more
Boekenhoutskloof
Skip product gallery

Product recommendation

Montes Folly
Montes Folly - the famous single-varietal Shiraz (Syrah) from Viña Montes - is also an outstanding example of Chilean winemaking in the 2020 vintage. The wine has a deep, ruby red color. On the nose, the wine is intense and elegant at the same time. Notes of blackcurrants, blueberries and toast aromas come into their own. There are also nuances of chocolate.On the palate, the Shiraz offers exceptional complexity and structure. Aromas of blackberry, boysenberry, mocha, espresso and fine spice are wonderfully underpinned by velvety, powerful tannins. The long-lasting and harmonious finish is wonderfully invigorating thanks to its fresh acidity.Enjoy this exceptional red wine from Chile with red meat, lamb or game dishes. Decant the Montes Folly at least one hour before drinking. The wine is already a taste sensation that will continue to grow over the next 20 years.

Content: 0.75 litre (€89.33 / 1 litre)

Regular price: €67.00
bottle
Boekenhoutskloof Syrah
The Boekenhoutskloof Syrah (Shiraz) offers a wonderful blend of fruit and spice on the nose. Notes of ripe, dark plums, cinnamon, nutmeg and cloves come together here, wonderfully rounded off by nuances of white pepper and dark chocolate. On the palate, this red wine from South Africa is immediately very intense and full, with a sweetish spiciness. This Shiraz is exceptionally velvety and balanced, with pleasant acidity and finely polished tannins. Very good structure and a long, fruity finish. The grapes for the Boekenhoutskloof Syrah come from three different vineyards and are vinified separately in order to emphasize the characteristics of each terroir. The wine is matured in older barrels for up to 18 months. 4.5 out of a maximum possible 5 Platter stars for this taste experience from South Africa.

Content: 0.75 litre (€59.87 / 1 litre)

Regular price: €44.90
bottle
Boekenhoutskloof The Chocolate Block
Boekenhoutskloof The Chocolate Block is an unmistakable taste experience from South Africa. On the nose, this dry blend of almost three quarters Syrah (Shiraz) and smaller proportions of Cabernet Sauvignon, Grenache Noir, Cinsault and Viognier combines a variety of notes: Intense cherry notes, cardamom, sweet tobacco, espresso and a hint of perfume come together here. Full-bodied and round on the palate, with very good structure, refreshing acidity, a smoky minerality and aromas of black olives, as well as licorice and ripe plums.The vegan wine from the Franschhoek region was matured in oak for 16 months, with 10% new barrels being used.This exceptional red wine is ideal with pasta and pizza, dark meat (roasted or grilled), smoked meats or medium-strength cheese or hard cheese at a drinking temperature of 18°C.Also available in a 1.5-liter magnum bottle. Item number: 1919765

Content: 0.75 litre (€31.87 / 1 litre)

Regular price: €23.90
bottle
Errazuriz Don Maximiano Founder's Reserve
Don Maximiano Founder's Reserve - Chilean red wine art at the highest levelPredominantly Cabernet Sauvignon, a significant proportion of Malbec and additions of Carmenere and Petit Verdot: together they make the Errazuriz Don Maximiano Founder's Reserve an outstanding Chilean wine. Luis Gutiérrez awarded it 93 points in Robert Parker's Wine Advocate.The bouquet of Errazuriz Don Maximiano Founder's Reserve offers multi-faceted notes of raspberries, black cherries, cedar and dark chocolate. On the palate, it has a medium body, the noticeable, delicate tannins that characterize the red wine, a wonderful emphasis on fruit and a tasty, almost salty finish.The Cabernet Sauvignon grapes come from almost 40-year-old vines that ripen on volcanic soils in the Aconcagua Valley. the blend matured for 20 months in French oak barrels, 70% of which were new barrels. A real treat...

Content: 0.75 litre (€92.00 / 1 litre)

Regular price: €69.00
bottle
Chocolate Pinotage by Windmeul
The South African winery Windmeul has bottled this Chocolate Pinotage exclusively for Vineshop24. Discover an extraordinary taste experience. Smoky and toast notes dominate the bouquet. In addition, subliminal notes of dark chocolate and coffee aromas come to light. Typical of a South African Pinotage, it is a lush, dense red wine with velvety tannins, but at the same time brings a nice freshness.A smooth, distinctive Pinotage. Charming and powerful at the same time - with these properties, the Chocolate Pinotage by Windmeul is a wonderful accompaniment to grilling or braised meat. But it is also the ideal complement to a cozy evening with friends or a good film on its own. Enjoy a special South African wine that brings joy and well-being with the first sip.

Content: 0.75 litre (€15.87 / 1 litre)

Regular price: From €11.90
Skip product gallery

Customers also bought

Boekenhoutskloof The Chocolate Block
Boekenhoutskloof The Chocolate Block is an unmistakable taste experience from South Africa. On the nose, this dry blend of almost three quarters Syrah (Shiraz) and smaller proportions of Cabernet Sauvignon, Grenache Noir, Cinsault and Viognier combines a variety of notes: Intense cherry notes, cardamom, sweet tobacco, espresso and a hint of perfume come together here. Full-bodied and round on the palate, with very good structure, refreshing acidity, a smoky minerality and aromas of black olives, as well as licorice and ripe plums.The vegan wine from the Franschhoek region was matured in oak for 16 months, with 10% new barrels being used.This exceptional red wine is ideal with pasta and pizza, dark meat (roasted or grilled), smoked meats or medium-strength cheese or hard cheese at a drinking temperature of 18°C.Also available in a 1.5-liter magnum bottle. Item number: 1919765

Content: 0.75 litre (€31.87 / 1 litre)

Regular price: €23.90
bottle
Meerlust Rubicon Magnum in presentation tube 1.5 liter magnum
Perfect as a gift: 1.5 liters of top South African wine in a gift tube.A super dark ruby red in the glass, almost opaque. A light orange hue shimmers at the edge of the glass. A smoky aroma rises to the nose. Then, with a little air, the bouquet develops into dark berries, yet not overloaded, but fresh and clear.An intense experience on the palate: the fruity notes from the nose are echoed on the palate and are reminiscent of black cherry and blackcurrant. This is followed by aromas reminiscent of cigar box. Enormous concentration and complexity on the palate. With juicy tannins.Further aromas are reminiscent of milk chocolate, cocoa, then plums and blueberries, but also sweet toast aromas. There is also a hint of tobacco. It also has a fine spicy character in the long finish.Growing area: The vineyards are located on a steep strip on the western flank of the Helderberg, in the south of Stellenbosch, about 5 kilometers from False Bay, from which a cool breeze always blows.Soil composition: Alluvial red clay soil, interspersed with weathered granite.Rubicon is the flagship of Meerlust. This intense and elegant wine shows everything - complexity and depth that are so characteristic of Meerlust wines. The wine is full and rich in flavor, with creamy, concentrated fruit. Juicy and lively tannins and earthy tones.Also available as Meerlust Rubicon 0.75 liter bottle.

Content: 1.5 litre (€43.33 / 1 litre)

Regular price: €65.00
bottle
Kanonkop Kadette Cape Blend
The Kanonkop Kadette Cape Blend is the popular entry-level cuvée from the renowned Kanonkop winery in Stellenbosch. This South African red wine blend of Pinotage, Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, and Petit Verdot combines juicy fruit with subtle spice and a harmonious structure.After fermentation in open concrete tanks, the wine ages for twelve months in used French oak barrels. The result is a well-balanced red wine that retains its fruit and freshness while offering a pleasing depth.In the glass, the Kanonkop Kadette Cape Blend displays a deep ruby red color. The bouquet is characterized by aromas of black currants, raspberries, cherries, and dark plums, accompanied by spicy notes of cinnamon, allspice, and a hint of chocolate. On the palate, the wine is lively and fresh, with juicy berry flavors, fine tannins, and a pleasantly long finish.This versatile red wine pairs excellently with pizza, pasta, grilled meats, roast chicken, beef or lamb burgers, and hearty stews. It best reveals its aromas when served at a temperature of 16 to 18 °C.

Content: 0.75 litre (€14.27 / 1 litre)

Regular price: From €10.70
Delheim Pinotage Rosé
Since 1976, the Delheim Pinotage Rosé has come to symbolize a unique blend of tradition, innovation, and the South African way of life. To mark its 50th anniversary, Delheim is celebrating a wine that made history as the first South African rosé made from Pinotage and remains one of the country’s most distinctive rosés to this day.Delicate salmon pink in the glass, it unfolds an aromatic bouquet of strawberries and flowers. On the palate, this dry rosé is wonderfully fresh and lively, with juicy notes of pink grapefruit, berries, and sweet cherries. A crisp acidity and its light, elegant body ensure a delightfully refreshing drinking experience.The hand-harvested Pinotage grapes come from South Africa’s Coastal Region and grow in a cooler microclimate. Gentle winemaking yields the delicate color and fresh, fruit-forward style that has distinguished the Delheim Pinotage Rosé for decades. The wine is also vegan-friendly.Whether as an aperitif, paired with antipasti, Mediterranean salads, or mild Thai curry - this versatile rosé is perfect for a wide range of occasions. And if you’d like to experience it in a completely different way, you can even use it to create a fruity, elegant rosé mulled wine with winter spices.

Content: 0.75 litre (€10.00 / 1 litre)

Regular price: From €7.50
Boekenhoutskloof The Chocolate Block 1,5 Liter Magnum
Boekenhoutskloof The Chocolate Block 1,5 Liter Magnum

€61.50

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle