Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Vanita Nero d'Avola Appassite Sicilia DOC

Die Trauben wurden für etwas mehr als 2 Wochen länger am Rebstock belassen, damit sie einen wesentlichen Teil der Flüssigkeit verlieren. Der Wein erhält dadurch eine Komplexität und höhere Restsüße ohne an Frische zu verlieren. Durch die an die Gärung anschließende Lagerung in französischen und amerikanischen Eichenfässern bekommt der Vanita Nero d Avola Appassite eine schöne Struktur und fein geschliffene Tannine. Im Glas zeigt sich eine rubinrote Farbe. Der Geschmack ist geprägt von roten Beeren, Kirschen und Pflaumen. Am Gaumen verbleibt eine eindrucksvolle Würze und Noten von Schokolade.

Der Vanita Nero d Avola Appassite passt perfekt zu gegrilltem, gebratenem oder schonend gegartem Fleisch.

Wine type:
Rotwein
Taste:
semi dry
Vintage:
2023
Region:
Sizilien
Country:
Italia
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Nero d’Avola
Alcohol content:
13,0  % by volume
Total acidity:
5,3 g/l
Residual sugar:
13,0 g/l
Recommended drinking temperature:
16 °C
Closure:
Cork, natural
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
GTIN/EAN:
8033237521026
Bottler:
Fantini Group Srl
Via Luigi Dommarco 23
66026 Ortona (CH)
Italien
Fantini Group

Die Reben von Farnese Vini wachsen auf besonderen Böden, sogenannten Lava-Erden. So kommt eine außergewöhnliche Aromatiefe und Ausgewogenheit zustande.

In wenigen Jahren erreichte Farnese Vini aus der Region Apulien, Italien, dank einer sorgfältigen und nachhaltigen Strategie, die höchste Qualität in der Weinforschung und der Produktion und erlangte einen hervorragenden Ruf in der Weinszene. Farnese Vini hat sich zu einem führenden Exportunternehmen für Wein aus Süditalien mit einer Produktion von fast 13 Millionen Flaschen entwickelt und ist besonders bekannt für außergewöhnliche Primitivo-Weine.

Der Erfolg von Farnese Vini wird untermauert durch zahlreiche nationale und internationale Auszeichnungen: drei Jahre in Folge Unternehmen des Jahres, fünfmal wurden Farnese Weine ausgezeichnet als Weine des Jahres, und mehr als 30 Goldmedaillen und internationalen Trophäen schmücken die Weine von Farnese Vini.

Fantini Group

Die Reben von Farnese Vini wachsen auf besonderen Böden, sogenannten Lava-Erden. So kommt eine außergewöhnliche Aromatiefe und Ausgewogenheit zustande.

In wenigen Jahren erreichte Farnese Vini aus der Region Apulien, Italien, dank einer sorgfältigen und nachhaltigen Strategie, die höchste Qualität in der Weinforschung und der Produktion und erlangte einen hervorragenden Ruf in der Weinszene. Farnese Vini hat sich zu einem führenden Exportunternehmen für Wein aus Süditalien mit einer Produktion von fast 13 Millionen Flaschen entwickelt und ist besonders bekannt für außergewöhnliche Primitivo-Weine.

Der Erfolg von Farnese Vini wird untermauert durch zahlreiche nationale und internationale Auszeichnungen: drei Jahre in Folge Unternehmen des Jahres, fünfmal wurden Farnese Weine ausgezeichnet als Weine des Jahres, und mehr als 30 Goldmedaillen und internationalen Trophäen schmücken die Weine von Farnese Vini.

Discover more
Fantini Group
Skip product gallery

Product recommendation

Baglio Gibellina Passimiento
The Baglio Gibellina Passimiento is an exceptional composition of flavors from Baglio Gibellina, the traditional Sicilian winery.The Nero d'Avola and Frappato grape varieties come from the province of Trapani and form the basis for this red wine. The Frappato grapes are harvested as soon as they are ripe, while the Nero d'Avola grapes are only picked when the berries are already slightly dry. This unusual combination produces a dark red wine with a characterful bouquet of raisins and floral influences.The silky taste of melt-in-the-mouth chocolate and stewed berries has already won over the palates of numerous jury members: Mundus Vini awarded the wine a silver medal in 2013, and in 2014 it received the IWC bronze medal and a Falstaff rating of "Very good".At a drinking temperature of around 16-18°C, this Sicilian red wine is the perfect accompaniment to pasta dishes or aromatic cheeses

Content: 0.75 litre (€14.00 / 1 litre)

Regular price: From €10.50
Baglio Gibellina Sogno del Sud Nero d'Avola
This pure varietal Nero d’Avola from Sicily has an intense nose offering notes of black berries, along with lovely nuances of pomegranate and wild strawberries. On the palate, this ruby-red wine is soft and velvety, with nicely integrated tannins and a slightly sweet finish.The winery fertilizes the vines for the Baglio Gibellina Sogno del Sud Nero d’Avola only with organic compounds. The grapes come from hilly vineyards with clay soils, situated 300 to 600 metres above sea level. The red wine was aged for 12 to 18 months in stainless steel tanks.This very fruity, accessible Nero d’Avola is an ideal accompaniment to risotto, pasta dishes, red meat, lamb and various aromatic cheeses.

Content: 0.75 litre (€9.93 / 1 litre)

Regular price: From €7.45
Camivini Tank No. 26 Nero d'Avola Appassimento IGT
The Camivini Tank No. 26 Nero d'Avola Appassimento IGT from Sicily is made from the Nero d'Avola grape variety, which is typical of Sicily. Locals call this grape variety “Principe Siciliano” (Sicilian Prince). It is aged in wooden fermentation tanks. The nose offers aromas of fruit and almonds. On the palate, this Italian red wine is light and dry, with flavors of raisins, prunes, and Mediterranean spices. The long finish features a subtle hint of chocolate.What makes this Appassimento special is that the grapes dry directly on the vine. They are harvested only after they have lost most of their water content. This results in a dense and intense bouquet with a slight hint of raisins and harmonious residual sweetness. This method is called the TANK process - a new interpretation of the Appassimento method. In the classic Appassimento method, the ripe and healthy grapes dry on airy racks or in well-ventilated crates.The full-bodied Nero d’Avola pairs well with hearty game dishes, roasts, and well-aged cheeses.

Content: 0.75 litre (€11.60 / 1 litre)

Regular price: From €8.70
Vanita Nero d'Avola IGT
The price-performance ratio is incredible: this Nero D'Avola is a real taste sensation. The red wine from Sicily has a seductively complex aroma of blackberries, raspberries, cherries and blueberries. There are also wonderfully harmonious notes of coffee, chocolate and pepper as well as vanilla, eucalyptus and subliminal wood tones.On the palate, this partially oak-aged red wine is powerful and full-bodied, with soft tannins. The Vanita Nero d'Avola IGT is organically grown by the renowned Vigneti Zabu winery.Nero d'Avola, Sicily's flagship grape variety, conveys all its aromatic depth in this wine, which unmistakably combines intense notes of dark fruit and a spicy character. Taste, marvel a little and enjoy.

Content: 0.75 litre (€10.33 / 1 litre)

Regular price: From €7.75
Mandrarossa Costadune Nero d'Avola Sicilia DOC
This Nero d'Avola from Sicily smells of black cherries, plums, red mulberries and rather mild spices. The Mandrarossa Costadune Nero d'Avola is fresh and smooth on the palate, with great balance and fine acidity.This red wine from the coastal region of south-western Sicily matured for three months in stainless steel tanks and three months in the bottle. Exceptional sunshine conditions, wide temperature ranges, sea breezes and calcareous soils make this Nero d'Avola a great taste experience.A group of Sicilian farmers founded the Cantine Settesoli back in 1958. The Mandrarossa wine line is at the heart of this Sicilian community. It stands for characterful, authentic and charming Sicilian wines, whose high quality is based on an ideal environment and the expertise of the winegrowers.Try the Mandrarossa Costadune Nero d'Avola with smoked meat, hard cheese or lamb.

Content: 0.75 litre (€10.60 / 1 litre)

Regular price: From €7.95
Vanita Nero d'Avola Appassite Sicilia DOC
Vanita Nero d'Avola Appassite Sicilia DOC

€8.95

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle