Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Pio Cesare Nebbiolo Langhe DOC

The Nebbiolo Lange DOC from the Italian winery Pio Cesare in Piedmont is a pure Nebbiolo. The world-famous Barolo and Barbaresco wines are also made from this well-known grape. However, if the latter red representatives of northern Italy are too weighty for you, the Nebbiolo Langhe DOC is just the thing. Although it is similar to its big brothers, it is more of a lighter and dancier version. One of the reasons for this is that the grapes for the Pio Cesare Nebbiolo Langhe DOC are harvested a little earlier and fermentation on the skins only takes around 12-13 days.

The result is a dry red wine that is a lighter version of the great wines, but still has a clear personality, with the typical character of Nebbiolo, but in a more accessible form, with plenty of finesse and smoothness.

This Nebbiolo is deliciously smoky and spicy on the nose, with hints of cherry fruit, floral, vanilla and bay leaf.

Soft and supple on the palate, powerful at the same time, a real personality, cherries, vanilla, cream, good tannins and a fresh acidity on the finish.

The Nebbiolo Langhe DOC is an excellent accompaniment to meat-based main courses full of character, salads, cold starters or lightly matured cheeses.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2022
Ageing Potential:
2032
Region:
Piemont
Country:
Italia
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
14,5  % by volume
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
GTIN/EAN:
8014629192215
Bottler:
Pio Cesare
Vigne di Proprietà
Via Cesare Balbo, 6
12051 ALBA (Cuneo)
Italien
Pio Cesare
Skip product gallery

Product recommendation

Pio Cesare Barbera d'Alba DOC
The Pio Cesare Barbera d'Alba DOC is a very classic, pure Barbera from Piedmont, some of whose grapes come from plots where the grapes for the famous Barolo also grow. This gives the Barbera grape, from which 100% of this dry red wine is made, a special strength and depth in addition to the tangy fruit and lively, fresh acidity. The fermentation of the Pio Cesare Barbera d'Alba DOC takes around 10 to 12 days at a temperature of around 25 degrees in order to preserve the fruit in the dry red wine. It then matures for two years in French oak, partly in barriques and partly in larger barrels.Pleasant fruit on the nose, deliciously ripe black cherries, with a hint of vanilla, broad and seductive.Very pure and powerful on the palate, sweet cherries and vanilla, some chocolate, smoky, broad and juicy, with beautiful length and complexity.A delicious Barbera with duck breast, confit de canard, great with game and hare, also enjoyable in food-pairing with hard cheese.

Content: 0.75 litre (€25.20 / 1 litre)

Regular price: €18.90
bottle
Pio Cesare Barolo DOCG
Die Nebbiolo-Trauben für diesen klassischen Barolo stammen von den schönsten Hängen im Piemont. Sie werden auf den familieneigenen Weinbergen in Serralunga d'Alba (Ornato, La Serra und Briccolina), Grinzane Cavour (Gustava und Garretti), La Morra (Roncaglie), Novello (Ravera) und Monforte (Mosconi) angebaut. Seit Generationen wird der Barolo aus Trauben verschiedener Regionen hergestellt. Diese traditionelle Formel wird von den Barolo-Produzenten verwendet, um Weine herzustellen, die alle Merkmale des Barolo-Gebiets in sich vereinen. Die Trauben werden von Hand geerntet und sortiert und nur bei perfekter Reife von Mitte Oktober bis Anfang November geerntet.Der Pio Cesare Barolo DOCG ist von einer wunderschönen, kerzenroten Farbe. In der Nase breit und komplex, kraftvoll, kräuterig, erdig, Rosen, Trüffel und Lorbeer. Am Gaumen kraftvoll, aber auch samtig und weich, schön ausgewogen, mit viel Finesse und mit schönen Tanninen. Sehr langer Nachhall.Genießen Sie den Pio Cesare Barolo DOCG solo, oder zu Hirsch, Hase, Steak oder gereiftem Käse.

Content: 0.75 litre (€86.67 / 1 litre)

Regular price: €65.00
bottle
Patrizi Passo del Bricco Rosso Piemonte
The Patrizi Passo del Bricco Rosso Piemonte comes from the Azienda Vitivinicola Patrizi winery in the Piedmont region. This red wine is a cuvée of Nebbiolo, Dolcetto and Barbera. It owes its versatile bouquet and intense ruby red color with violet reflections to these grape varieties. It matures for eight months in barrique barrels.Its bouquet combines floral and fruity notes reminiscent of spring. This red wine offers aromas of violets and primroses as well as nuances of wild berries and cherries. A hint of vanilla and chocolate round off this wine. It also has plenty of body and is harmonious and velvety on the palate.A drinking temperature of 16 - 18 °C is recommended. The Patrizi Passo del Bricco Rosso Piemonte harmonizes excellently with various pasta dishes. It also goes well with hearty braised meats and individual cheeses.

Content: 0.75 litre (€9.20 / 1 litre)

Regular price: From €6.90
Vite Colte Gavi di Gavi DOCG „Masseria dei Carmelitani“
In the glass, straw yellow with green reflectionsOn the nose full, fresh and intensely fruity with Blumennotet.On the palate, pleasantly dry, full bodied and harmonious, with the elegance of a well-balanced wine regarding the structure and smoothness.

Content: 0.75 litre (€15.47 / 1 litre)

Regular price: From €11.60
Serre dei Roveri Barolo DOCG
Enjoy the king of wines with Serre dei Roveri Barolo DOCG, one of the finest wines in the world. Let yourself be seduced by the floral fragrances, fruity taste and excellent aroma for a very special taste experience.The Serre dei Roveri Barolo DOCG comes from the Sartirano Figli winery in Piedmont, Italy. Together with the grapes from the western vineyards around Castiglione Faletto and Monforte d'Alba, the Nebbiolo grapes give this delicious vintage its wonderfully strong, garnet red color and form a composition of soft, fruity and powerful, spicy flavors.Fragrant nuances of violets and roses mingle with black and red fruit aromas. An additional hint of licorice and the peppery, spicy note make the Serre dei Roveri Barolo DOCG the perfect accompaniment to roast veal and game, grilled meat and fillet at a serving temperature of between 16 and 18 °C. It can also be served with a selection of cheeses. It is also the perfect accompaniment to a selection of cheeses to round off a delicious dinner.

Content: 0.75 litre (€27.33 / 1 litre)

Regular price: From €20.50
Pio Cesare Nebbiolo Langhe DOC
Pio Cesare Nebbiolo Langhe DOC

€28.90

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle