Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Serre dei Roveri Barolo DOCG

Enjoy the king of wines with Serre dei Roveri Barolo DOCG, one of the finest wines in the world. Let yourself be seduced by the floral fragrances, fruity taste and excellent aroma for a very special taste experience.

The Serre dei Roveri Barolo DOCG comes from the Sartirano Figli winery in Piedmont, Italy. Together with the grapes from the western vineyards around Castiglione Faletto and Monforte d'Alba, the Nebbiolo grapes give this delicious vintage its wonderfully strong, garnet red color and form a composition of soft, fruity and powerful, spicy flavors.

Fragrant nuances of violets and roses mingle with black and red fruit aromas. An additional hint of licorice and the peppery, spicy note make the Serre dei Roveri Barolo DOCG the perfect accompaniment to roast veal and game, grilled meat and fillet at a serving temperature of between 16 and 18 °C. It can also be served with a selection of cheeses. It is also the perfect accompaniment to a selection of cheeses to round off a delicious dinner.



Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2022
Ageing Potential:
2033
Region:
Piemont
Country:
Italia
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
14,5  % by volume
Total acidity:
5,5 g/l
Residual sugar:
0,7 g/l
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Ingredients:
GTIN/EAN:
8008156132288
Bottler:
Sartirano Figli Cantine e Vigneti Srl
Via Ciocchini 7
12060 Novello
Italien
Serre dei Roveri
Skip product gallery

Product recommendation

Serre dei Roveri Barbaresco DOCG
The Serre dei Roveri Barbaresco DOCG is one of the most expressive red wines from the northern Italian region of Piedmont. The tannin-rich wine develops an unmistakable bouquet of ripe currants, cherries, rose petals and a spicy note of licorice as soon as it is uncorked. Its pomegranate red color and juicy, stimulating taste make the Serre dei Roveri Barbaresco DOCG a true delight.This top wine from the traditional Costa di Bussia winery is made from 100% Nebbiolo grapes, one of the most demanding grape varieties.It goes particularly well with spicy meat dishes with dark sauces and strong cheeses. It should be served at a drinking temperature of 16 to 18 °C if you want it to come into its own.

Content: 0.75 litre (€22.00 / 1 litre)

Regular price: €16.50
bottle
Serre dei Roveri Barbera Piemonte DOC
The wine has a sparkling ruby red colour.On the palate fresh seductive fruit of sour cherries, dark berries, some juniper and almond. Peppery kick in the start.This wine pairs well with meats, pasta and red meat. Slightly cooled it is very tasty with salads.

Content: 0.75 litre (€8.87 / 1 litre)

Regular price: From €6.65
Prunotto Occhetti Nebbiolo Langhe DOC
Occhetti is the name for a single vineyard in the Langhe region of Piedmont. Prunotto Occhetti is an elegant and well-balanced red wine made from the Nebbiolo grape. The garnet red wine has a concentrated aroma of raspberries, roses and a hint of licorice. On the palate, it is wonderfully full-bodied with distinct tannins that are wonderfully round and mellow thanks to 18 months of ageing in wooden barrels. The harmoniously full flavor is supported by a well-integrated, present acidity. Aromas of dark fruit and spicy notes remain in this dry wine from Italy, even on the long finish.The Prunotto Occhetti Nebbiolo Langhe goes well with cooked pork, pasta or risotto.

Content: 0.75 litre (€27.87 / 1 litre)

Regular price: €20.90
bottle
Patrizi Passo del Bricco Rosso Piemonte
The Patrizi Passo del Bricco Rosso Piemonte comes from the Azienda Vitivinicola Patrizi winery in the Piedmont region. This red wine is a cuvée of Nebbiolo, Dolcetto and Barbera. It owes its versatile bouquet and intense ruby red color with violet reflections to these grape varieties. It matures for eight months in barrique barrels.Its bouquet combines floral and fruity notes reminiscent of spring. This red wine offers aromas of violets and primroses as well as nuances of wild berries and cherries. A hint of vanilla and chocolate round off this wine. It also has plenty of body and is harmonious and velvety on the palate.A drinking temperature of 16 - 18 °C is recommended. The Patrizi Passo del Bricco Rosso Piemonte harmonizes excellently with various pasta dishes. It also goes well with hearty braised meats and individual cheeses.

Content: 0.75 litre (€9.20 / 1 litre)

Regular price: From €6.90
1er Geschenkkarton Lino Dunkelblau
Schlicht und trotzdem elegant. Die matte Leinenoptik verleiht dem Präsentkarton Lino Dunkelblau ein attraktives Äußeres.Einlage: Leinenoptik, dunkelblauInnenseite: Dunkelblau Innenmaß (LxBxH): 360 x 90 x 90 mmAuch als 2er und 3er-Karton erhältlich.Dieser Präsentkarton ist nur für Standard-Weinflaschen (0,75l) geeignet und nicht für doppelwandige Weinflaschen, Magnumflaschen und Schaumweinflaschen zu empfehlen.

Regular price: €3.65
piece
Serre dei Roveri Barolo DOCG
Serre dei Roveri Barolo DOCG

€21.50

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle